Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr z zapisem danych. Esp8266

tesla97 06 Wrz 2017 19:14 3915 13
  • Termometr z zapisem danych. Esp8266

Witam chciałbym przedstawić jedną z możliwości do wykorzystania modułu wifi esp8266. Pracuje on jako kontroler układu do pomiaru temperatury DS18b20.
    Zazwyczaj większość ludzi na tym kończy tworząc jeszcze stronę www na samym esp i wyświetlając np wynik.
    Ja poszedłem krok dalej. Dane czyli tutaj temperatura wysyłane są do serwera. Serwer jest postawiony na starym laptopie. Na nim zainstalowany jest pakiet Domoticz. Jest to łatwe oprogramowanie pozwalające na sterowanie inteligentnym domem lub też jak tutaj gromadzenie danych i wyświetlanie logów.
    Plusami takiego rozwiązania jest to, że wystarczy nam tylko sprawny router wifi, ponieważ dane są przesyłane po sieci LAN. Dlatego takie rozwiązanie z gromadzeniem danych na własnym serwerze jest korzystniejsze bo nie potrzebujemy stałego dostępu do sieci tak jak w przypadku np. thingspeak'a.
    Termometr z zapisem danych. Esp8266Termometr z zapisem danych. Esp8266
    Termometr z zapisem danych. Esp8266Termometr z zapisem danych. Esp8266

Fajne!
  • Fibaro
  • #2 07 Wrz 2017 08:38
    pyton
    Poziom 21  

Witam.

Mogłeś się nieco bardziej rozpisać bo w zasadzie to co zrobiłeś to nie wiele...

A dlaczego by nie zrobić coś takiego jak masz z tym ze serwer postawić na ESP8266 ale dorzucić do niego pamięć na karcie SD i z niej na sotnie wyświetlać wszystkie dane w postaci wykresów zależnych od czasu nie potrzeba wtedy laptopa, co wiąże się z oszczędnością Energi.

Pozdrawiam

• #3 07 Wrz 2017 09:44
    tesla97
    Poziom 12  

A zapomniałem dodać że esp został zaprogramowany w środowisku arduino.
    Nie korzystałem z espeasy. Program ma możliwość odbioru ramek TCP w celu ich późniejszego sparsowania.

• Fibaro
  • #4 07 Wrz 2017 10:56
    Sickboy
    Poziom 11  

tesla97 napisał:
    Zazwyczaj większość ludzi na tym kończy tworząc jeszcze stronę www na samym esp i wyświetlając np wynik.

Serio? To można coś więcej? Kuuuuurde, nie wiedziałem... :|
    A tak na poważnie, podziwiam jak zaczynasz, to wróży przyszłość, ale nie dziel się ze światem swoimi odkryciami bo Ameryki nie odkryłeś. Sam domoticz jest znany od minimum 2015 roku [przejście na gihub'a].

• #5 07 Wrz 2017 17:24
    mr_grabarz
    Poziom 17  

Jak dane są wysyłane na serwer? (skryp PHP,? połączenie do bazy danych?, teleportacja :>?)
    jak z bezpieczeństwem WiFi? obsługa WPA2?
    co ile pomiary?, jaka dokładność?
    kod programu:>?

ogólnie moim zdaniem opis bardzo, ale to bardzo pobieżny, raczej ciężko nauczyć się coś z przedstawionego "projektu"

• #6 07 Wrz 2017 17:27
    tesla97
    Poziom 12  

Dane dowolne.
    WPA2 jest. Choć powiem, że i tak mogło by być bez zabezpieczenia, bo nie mieszkam w gęsto zaludnionym miejscu.
    Pomiary obecnie są co ok. 10s. Dokładność 0,5*C rozdzielczość 0,0625*C
    Kod mogę przesłać na PW, bo nie jest to zbyt ładnie napisany kod choć mam takie aspiracje.

• #7 07 Wrz 2017 17:30
    mr_grabarz
    Poziom 17  

tesla97 napisał:
    Dane dowolne.

to znaczy? np. "fjdsaurnfjknasu" też zostanie zapisane? to kiepsko, bardzo kiepsko...
    poza tym pytanie brzmiało "jak" a nie "jakie"
    mr_grabarz napisał:
    Jak dane są wysyłane na serwer? (skryp PHP,? połączenie do bazy danych?, teleportacja :>?)

• Fibaro
  • #8 07 Wrz 2017 17:38
    tesla97
    Poziom 12  

Trochę za szybko czytam. Dane wysyłane przez protokół TCP przez zapytania GET
    Jest też możliwość odbioru ramek lub też wysyłanie zapytań GET i odbiór odpowiedzi (takiej funkcji nie posiada espeasy)
    Dane dowolne to znaczy, że "fjdsaurnfjknasu" też zostanie zapisane ale tylko jeśli utworzymy w domoticzu box tekst i tam już można wysyłać "fjdsaurnfjknasu". Wysłanie "fjdsaurnfjknasu" do logu temperatury nie zrobi nic.

• #9 07 Wrz 2017 18:54
    mr_grabarz
    Poziom 17  

tesla97 napisał:
    Wysłanie "fjdsaurnfjknasu" do logu temperatury nie zrobi nic.

hmm proponuje zrobić tak, żeby zamiast "nic" było zgłoszenie błędu
    przykład z życia

Kiedyś robiłem do firmy w której pracowałem mega prosty system pomiaru temp. z rejestracją.
    Aby było tanio szybko itd itp padło na serwerek MySQL + interfejs RS232 <-> 1-Wire no i czujniki DS18b20
    Działało, nawet lepiej niż się spodziewałem.
    ogólnie około 20 paru punktów.
    Ale któregoś dnia jeden z czujników i to taki ważniejszy bo rejestrujący temp w lodówce z pastą lutowniczą zdechł, bywa.
    Gdyby nie to że wklepałem sobie do skryptu, że w przypadku 5 pod rząd błędnych pomiarów wysyła maila z info to pewnie dane (które trzeba było dołączać to miesięcznych raportów) mogły by się nie zapisać, a to by skutkowało problemami z raportem, odbiorcą wyrobów itd itd...

• #10 07 Wrz 2017 20:39
    tesla97
    Poziom 12  

Niestety ale dane wysyłane są do domoticza, a tam już nie sięgam. Nie mam wpływy jak odpowiada na wysłane dane. On po porostu czegoś innego niż liczba jako temperatury nie przyjmie do logu.
    Narazie wszystko traktuje jako zabawę ale jeśli myślał bym o czymś komercyjnym to na pewno nie użył bym arduino.

• #11 10 Wrz 2017 16:39
    mr_grabarz
    Poziom 17  

a nie można sprawdzać danych przed wysłaniem? - można, więc?
    ogólnie projekt kiepski i tyle
    - domoticz - gotowiec
    - moduł Esp8266
    - obsługa pomiaru i wysyłania wyniku, marna...

• #12 13 Wrz 2017 18:55
    tesla97
    Poziom 12  

No niby można sprawdzać co się wysyła ale po co jak wysyłam zmienną temperatury?
    Dane nie są ładowane do jakiegoś bufora. One są wręcz pobierane prosto z DS'a. Co można by zrobić to obsługa CRC ale jest to termometr pokojowy, a nie sterowanie procesem.

Moduł ESP: Fajnie, że kolega mówi że esp jest kiepskie. Może i kiepskie ale to jest moduł WiFi. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby temperaturę mierzyć przez PC na porcie COM1 potem na COM2 wysyłać po UART do ESP i ESP na WiFi ale po co? Bo esp nie ma 2 rdzeni? Można by co prawda użyć encj ale to rozwiązanie kablowe.
    Domoticz jest użyty do testów nic nie stoi na przeszkodzie napisać własny serwer.

• #13 14 Wrz 2017 14:42
    Sickboy
    Poziom 11  

Po co pisać własny serwer jak są gotowe rozwiązania typu domoticz właśnie? Po coś ktoś je zrobił. to porządnie, bo domoticz ma niezły potencjał.
    Co do samego ESP to...ostatnio gdzieś w czeluściach elektrody, przy szukaniu informacji o maksymalnej długości przewodu UTP 5e natrafiłem na temat o wyższości połączeń przewodowych nad WiFi. Wniosku wyciągniętego nie było żadnego. Co wypowiedź to to samo: 'a bo wifi nie ma kabla, a po kabel lepszy bo tańszy, a bo wifi lepsze bo łatwiej zmontować, a bo kabel to trwałe połączenie, a bo wifi przez ściany traci sygnał, a bo kabel może coś przerwać'...
    Osobiście wychowałem się w latach '90 gdzie nikt nie wiedział czym jest Wifi i wszystko co można było przesyłać szło po kablu...ups, przewodzie. Moja pierwsza sieć LAN to były dwa stare PeCety połączone przewodem o długości 20 metrów po to, aby grać z bratem w AoE I a potem II. I wiecie co? Nie było żadnych problemów. Szok.
    Jakieś 2 miesiące temu kupiłem kamerę IP zewnętrzną do monitoringu i nie dość, że przy konfiguracji były problemy (niejasne instrukcje) to wystarczyły dwie ściany (zewnętrzna i działowa) między kamerą a routerem i kamera gubiła sieć. Przewód rozwiązał problem. Do czego zmierzam - jak już będę się u siebie w domu bawił czujnikami temperatury itp to tylko po przewodzie. Takie moje zdanie.

• #14 14 Wrz 2017 19:09
    tesla97
    Poziom 12  

Co racja to racja jak mam tylko dostęp to wolę kabel. Ale czasami lepsze będzie wifi. Choć muszę powiedzieć że nie mam najlepszego routera i trzeba kombinować.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo