Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr ESP8266 DS18B20

pawel3110 13 Sty 2016 14:30 12270 26
  • Witam!

Jako, że dom ogrzewa piec na paliwo stałe, chciałem mieć podgląd na aktualna temperaturę wody wychodzącej z pieca a przy okazji założyłem tez czujnik na zewnątrz. Całość obsługuje ESP8266 z programem napisanym w Arduino. Temperatura jak i czas jest aktualizowana bez odświeżania strony, co można podejrzeć na filmiku. Jest to na razie wczesna wersja jednak w pełni działająca, stąd brak jeszcze obudowy i dedykowanej PCB.
    Wyniki są wyświetlane na tablecie ze zbitą szybką i uszkodzonym dotykiem, ale akurat tutaj nie stanowi to problemu. Ustawiony jest widok nocny aby nie świecił za mocno. W ustawieniach można przypisać czujnik do swojej funkcji.
    Układ łączy się z domowym routerem jako klient.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    oskar777

Poziom 26  
    Popraw tego pająka i pochwal się kodem bo Cię zaminusują na amen. Wracając do projektu, możesz dołożyć zewnętrzny css i js by trochę upiększyć wygląd temperatur na tej stronie www.
    Jak realizujesz zapis ustawień?
  • PCBway
    pawel3110
    Poziom 15  
    Nie znam sie za bardzo na css ani na js. Tworząc strony starałem sie raczej osiągnąć przyzwoity efekt z jak najmniejsza jej objętością. Pająk jak pająk, został stworzony do tego aby zobaczyc jak to będzie pracować w realu. Juz mam pomysł na obudowę to i pcb bedzie, zreszta jak sie komuś nie podoba, niech nie ogląda:P ustawienia zapisuje w eepromie. Program jest ciągle modyfikowany, wiec na razie nie pokaże.
    razorxx100
    Poziom 11  
    Nie lepiej np uzyc tutaj thingspeak ;)? Dane masz wtedy zapisywane i temperatura wszedzie mozesz sprawdzic. Wyglad ten bedziesz mial owiele lepszy, bedziesz mogl ogladac wykres o ktorej kodzinie jaka byla temp itd.
    pawel3110
    Poziom 15  
    thingspeak do działania wymaga internetu a takiego na stałe nie mam.
    elektronik000
    Poziom 19  
    Używasz samego ESP8266?
    Pisałeś coś o Arduino, rozumiem że jest IDE Arduino obsługujące ESP8266?
    heniek222
    Poziom 12  
    - Jak zrealizowałeś pomiar temperatury, tzn czy użyłeś 3 modułów ESP8266, czy też może podłączyłeś 3 czujniki DS do jednego modułu?
    - Zmodyfikowałeś skrypt lua. czy użyłeś gotowego?
    oskar777

Poziom 26  
    Cytat:
    elektronik000
    tak jest Arduino dla ESP, o niebo lepiej działa od nodemcu nie wspominając że kilka razy mniej ramu i zasobów zżera i nie jest tak skomplikowane jak czysty C pod ten układ
    Robstar
    Poziom 17  
    Na tą chwilę to żaden wyczyn wykonanie takiego projektu, gotowców masa w necie, co innego jeśli jest jakieś innowacyjne podejście do kodu, ale w tym przypadku takowego nie widzę.

Czy na tablecie wyniki pobierasz z przeglądarki www czy napisałeś program pod Androida.
    pawel3110
    Poziom 15  
    Wszystko jest obsługiwane z przeglądarki, jest to bardziej uniwersalny sposób w tym przypadku.

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Robstar
    W "swojej" konstrukcji też nie masz się czym pochwalić, więc?
    Robstar
    Poziom 17  
    Bardziej uniwersalny ale i bardziej zawodny oraz mniej elastyczny w obsłudze. Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie małej aplikacji na androida z funkcją pobierania danych w tle, również proste do zrealizowania na Android Studio gotowców sporo.

Nie chodzi o chwalenie tylko powielanie czegoś czego pełno w sieci, brakuje tutaj chociaż cień inwencji własnej, chociaż + za zrobienie.
    Bez urazy i kontrataków które nie są potrzebne w tym przypadku, jest to forum i z komentarzy należy wyciągać wnioski do dalszej pracy.
    elektronik000
    Poziom 19  
    Projekt ciekawy. Czy może autor zamierza udostępnić kod źródłowy?

Robstar, tak się czepiłeś tego Androida. A może ktoś akurat używa iOS albo Windows Phone, to co będziemy robić aplikację na każdą platformę osobno? A może ktoś używa tylko starej Nokii z J2ME?

Jeśli chodzi o uniwersalność, autor mógł dodać obsługę JSON i wyświetlanie danych w tym formacie.
    pawel3110
    Poziom 15  
    elektronik000
    Strzał w 10;) telefon mam na windowsie i nie zamierzam zmieniać na androida. Na pc też windows i aplikacja tylko na androida nie ma sensu.

Na razie wszystko co potrzeba można ogarnąć z poziomu przeglądarki a aplikacje trzeba mieć zainstalowaną. Dla mnie tak było wygodniej i tak zrobiłem.

Robstar
    Tak Ci się wydaje, że jest sporo gotowców, ale większość z nich ogarnia tylko odczyt jednego ds albo miganie jedną diodą.
    Idąc Twoim tokiem myślenia, to większość rzeczy w DIY już istnieje w internecie w identycznej albo podobnej postaci, włącznie z Twoim.
    W sumie jest to przymiarka do innego urządzenia i pierwsze starcie z Arduino ale widząc po komentarzach, to nie wiem, czy będę miał ochotę go tutaj zamieścić.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Wystawiając coś na forum musisz liczyć na różne opinie. Niemniej jednak nie należy się przejmować tymi krytycznymi z wielu powodów:
    - każdy wykonuje urządzenie jak chce,
    - każdy ma inne zasoby (sprzętowe i wiedzę),
    - "nie pamięta wół jak cielęciem był",
    - itp.
    a czasami po prostu najmniej znające się na rzeczy osoby, podnoszą największy hałas :)

Działaj dalej i prezentuj swoje przyszłe projekty.
    johnson255
    Poziom 17  
    A jak kolega rozwiazal problem komunikacji UART? Używasz może konwertera stanów logicznych z 5V na 3.3V? Czy na żywca RX i TX arduino i esp zostalo podlaczone? Zastanawia mnie to ponieważ sam mam zamiar podlaczyć oba moduły, a w sieci jest pełno schematów 1 do 1 i takich które przed tym przestrzegają. Bo potem wychodzą jakieś dziwne zerwania resety czy brak odpowiedzi esp. Z drugiej strony inni zapewniają że pomimo braku konwertera wszystko działa.
    pawel3110
    Poziom 15  
    johnson255
    Nie używam zestawu Arduino, sam moduł ESP8266 został zaprogramowany w tym środowisku. Moduł ten działa samodzielnie.
    Jeżeli się przyjrzysz zdjęciu, to podłączonych jest 5 przewodów, 2 od dołu to zasilanie, jeden nieużywany i 3 kolejne to zasilanie i magistrala 1Wire.
    Robstar
    Poziom 17  
    johnson255

Należy stosować się do zaleceń układowych które mówią o magistrali RX/TX 3.3V więc lepiej konwerter lub programator z obniżonym napięciem.

Jeśli podłączysz na standardowej magistrali to jest loteria i wiele zależy od tego jakie jest prawdziwe napięcie zasilające układy ponieważ przy usb może nie być już pełne 5V i wtedy jest szansa na prawidłowe działanie.

Jeden układ ESP w świadomej konfiguracji 5V (dla testów) przy moich zabawach odszedł :).

pawel3110
    Umieszczaj swoje projekty bez odbierania negatywnych krytyk, każdy taki projekt sporo uczy.
    Wyciągaj wnioski z komentarzy które nie mają na celu zniechęcić Ciebie tylko zmobilizować do bardziej kreatywnego projektu :).

Mały przykład mojego rozwiązania wykonanej aplikacji na tableta który wisi na ścianie :)

michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Też dorzucę się do krytyki.

pawel3110 napisał:
    Jeżeli się przyjrzysz zdjęciu, to podłączonych jest 5 przewodów, 2 od dołu to zasilanie, jeden nieużywany i 3 kolejne to zasilanie i magistrala 1Wire.
    Narysuj jakiś schemat podłączenia, bo znaczna większość elektrodowiczów to nie elektronicy z krwi i kości.

pawel3110 napisał:
    Strzał w 10;) telefon mam na windowsie i nie zamierzam zmieniać na androida. Na pc też windows i aplikacja tylko na androida nie ma sensu.
    Ale pseudoscreenshoty masz z androida wstawione, jakaś tania Manta, a nie z Windowsa.

Ten film jest zbyt dynamiczny, żeby można było dostrzec jakieś zmiany.
    michalko12
    ditomek napisał:
    Chyba coś mi umknęło: jak otrzymujecie taką dokładność z DS'a?

Poprzez zaokrąglenie.
    Arek1984
    Poziom 16  
    Identyczne urządzonko właśnie robię.
    Z tą różnicą, że mam esp-07 i DSy podłączam pod oddzielne GPIO, wg. mnie tak łatwiej rozpoznać gdzie jaki czujnik w porównaniu do 1-wire.
    Kod to zaledwie kilka linijek :)

A tak przy okazji mógłby ktoś podpowiedzieć gdzie szukać informacji jak zrobić androidową aplikację żeby odczytywała esp?
    michalko12
    ditomek napisał:
    Wg producenta: ±0.5°C Accuracy from-10°C to +85°C i tylko 4 bity na cześć ułamkową to daje tylko 16 możliwych wartości.

No i wszystko się zgadza
    0,0000 - 0,00
    0,0625 - 0,07
    0,1250 - 0,13
    0,1875 - 0,19
    0,2500 - 0,25
    0,3125 - 0,32
    0,3750 - 0,38
    0,4375 - 0,44
    0,5000 - 0,50
    0,5625 - 0,57
    0,6250 - 0,63
    0,6875 - 0,69
    0,7500 - 0,75
    0,8125 - 0,82
    0,8750 - 0,88
    0,9375 - 0,94
    Są takie wartości części ułamkowych na screenach załączonych przez autora?

Oczywiście bzdurą jest wyświetlanie takich "dokładnych" wartości temperatur z DSa, ale to już indywidualna sprawa.
    pawel3110
    Poziom 15  
    michalko12
    Zdjęcie jest tabletu z androidem, gdyż jest on w salonie i na nim jest wyświetlana strona z wynikami w trybie pełnoekranowym i widokiem "nocnym". Na telefonie i komputerze również mogę podejrzeć wyniki, czyli bez względu na system.

Na filmie widać jak zmienia się czas na dole ekranu, w taki sam sposób są aktualizowane wyniki temperatury.

Tak jak napisałem wcześniej, jest to raczej przymiarka do innego urządzenia, ale prezentuje trochę możliwości taniego modułu.
    DJ ANNUS
    Poziom 31  
    Ja mam kolejne pytanie czy w przeglądarce można ustawić tak monstrualne wielkości czcionki.
    Chciałbym sobie odczytywać temprature na TV podłączonym do internetu ale jak literki będą maciupkie to nic nie zobaczę.

Albo czy można jakoś bardziej zorganizować lub wizualizować stronę www.