Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o radę przy projektowaniu kolumn w obudowie zamkniętej

Maciek_C 30 Paź 2017 09:23 474 5
  • #1 30 Paź 2017 09:23
    Maciek_C
    Poziom 12  

Witam kolegów,
    Zastanawiałem się, czy nie wstawić tego tematu do działu projektowanie, jednak mam wrażenie, że tu uzyskam więcej informacji.
    Zwracam się do Was z kilkoma pytaniami, dotyczącymi budowy kolumn głośnikowych.
    Otóż stwierdziłem, że chciałbym wykonać własny zestaw głośnikowy do domu. Chciałbym jednak, by był to zestaw trójdrożny w obudowie zamkniętej, przenoszący jednocześnie jak najszersze pasmo jak najbardziej liniowo. Początkowo rozważałem skopiowanie konstrukcji przedstawionych już na tym forum lub na forum DIYAudio, jednak po przejrzeniu wielu konstrukcji w każdej coś mi nie pasowało. Spróbowałem więc zaprojektować coś samemu z głośników firmy STX.

1. Pytanie: czy wybrane do tego celu głośniki to dobry wybór:
    - niskotonowy: W25.200.8.MC (obudowa 50L) lub W20.140.8.MC (obudowa 40L),
    - średniotonowy: M10.80.8.MC
    - wysokotonowy: T10.200.8.ALX

Do doboru pojemności kolumny i schematu zwrotnicy użyłem programu BoxSim.

2. Pytanie: Czy do w miarę poprawnego zaprojektowania zwrotnicy (we wstępnej wersji) wystarczy "przerysowanie" charakterystyk głośników podanych w ich kartach katalogowych do programu BoxSim wraz z podaniem ich parametrów czy trzeba samodzielnie zdjąć z nich charakterystyki?

3. Pytanie: Producent w kartach katalogowych nie podaje charakterystyk impedancji i przesunięcia fazowego głośników. Czy poprawne byłoby podejście, że:
    - przy fs przesunięcie wyniesie około 90 st, poniżej fs będzie zmierzać do 180st. zaś powyżej do 0st. ?
    - przy fs głośnik będzie miał 10-20Ω, poniżej i powyżej około 8-9Ω ?
    Pytam o to, ponieważ obawiam się, że w domowych warunkach dokładny pomiar każdego z głośników nie będzie łatwy.

Posługując się programem BoxSim i powyższym postępowaniem opracowałem schematy zwrotnic, które wraz z otrzymanymi charakterystykami przedstawiam poniżej:
    Dla zestawu zbudowanego na W25.200.8.MC:
    Schemat:

Charakterystyka przenoszenia:

Dla zestawu zbudowanego na W20.140.8.MC:
    Schemat:

Charakterystyka przenoszenia:

Jeśli według Was odpowiedzi na pytania 1, 2 i 3 okażą się twierdzące, proszę o rzucenie okiem na schematy zwrotnic i wskazanie ewentualnych błędów.
    Jeśli jednak pomiar głośników jest niezbędny do zaprojektowania zwrotnicy, to proszę o porady, jak najlepiej wykonać go w domowych warunkach

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Maciek

0 5
  • #2 30 Paź 2017 12:02
    marian133
    Poziom 37  

Maciek_C napisał:
    Chciałbym jednak, by był to zestaw trójdrożny w obudowie zamkniętej, przenoszący jednocześnie jak najszersze pasmo jak najbardziej liniowo.

Maciek_C napisał:
    1. Pytanie: czy wybrane do tego celu głośniki to dobry wybór:
    - niskotonowy: W25.200.8.MC (obudowa 50L) lub W20.140.8.MC (obudowa 40L),
    - średniotonowy: M10.80.8.MC
    - wysokotonowy: T10.200.8.ALX

Niestety nie.
    Po zmianie średniotonowego na inny, np. na M.15.150.8.MCX było by lepiej.

Maciek_C napisał:
    2. Pytanie: Czy do w miarę poprawnego zaprojektowania zwrotnicy (we wstępnej wersji) wystarczy "przerysowanie" charakterystyk głośników podanych w ich kartach katalogowych do programu BoxSim wraz z podaniem ich parametrów czy trzeba samodzielnie zdjąć z nich charakterystyki?

Trzeba samemu wykonać pomiary.
    Nie ma czegoś takiego jak przerysowywanie czy też ręczne wprowadzanie pomiarów do programu z karty katalogowej.

Maciek_C napisał:
    3. Pytanie: Producent w kartach katalogowych nie podaje charakterystyk impedancji i przesunięcia fazowego głośników. Czy poprawne byłoby podejście, że:
    - przy fs przesunięcie wyniesie około 90 st, poniżej fs będzie zmierzać do 180st. zaś powyżej do 0st. ?
    - przy fs głośnik będzie miał 10-20Ω, poniżej i powyżej około 8-9Ω ?
    Pytam o to, ponieważ obawiam się, że w domowych warunkach dokładny pomiar każdego z głośników nie będzie łatwy.

Takie rzeczy powie ci tylko pomiar głośnika w docelowej obudowie.
    Teraz nie zaprzątaj sobie tym głowy bo to akurat najmniej istotna rzecz, najpierw musisz wykonać pomiar aby w ogóle mówić o poprawnym połączeniu głośników.

Maciek_C napisał:
    Jeśli jednak pomiar głośników jest niezbędny do zaprojektowania zwrotnicy, to proszę o porady, jak najlepiej wykonać go w domowych warunkach

Wszystko znajdziesz na DIYaudio.pl

Maciek_C napisał:
    Początkowo rozważałem skopiowanie konstrukcji przedstawionych już na tym forum lub na forum DIYAudio, jednak po przejrzeniu wielu konstrukcji w każdej coś mi nie pasowało.

Teraz pytanie, co tobie nie pasowało?
    W dziale "projekty kolumn głośnikowych" są projekty poprawnie zaprojektowane i nie sądzę abyś wykonał to lepiej... na pewno nie teraz.

0
  • #3 30 Paź 2017 12:24
    Maciek_C
    Poziom 12  

Dziękuję koledze za odniesienie się do pytania.
    Póki co nie czytałem o sposobie dokonywania pomiarów, bo myślałem, że w pierwszym etapie obędzie się bez nich. Dzięki za radę, poszukam informacji o tym.

Cytat:

Nie ma czegoś takiego jak przerysowywanie czy też ręczne wprowadzanie pomiarów do programu z karty katalogowej.

Czy obszar oznaczony na poniższym rysunku w Boxsim nie służy edycji charakterystyki głośnika?

Spodziewałem się, że skoro program umożliwia tak dalece idącą edycję rozmiarów obudowy i rozmieszczenia głośników, symulacja da mi wymierne rezultaty.

Cytat:

Teraz pytanie, co tobie nie pasowało?

Szukałem dużych trójdrożnych monitorów w obudowie zamkniętej. Zarówno tu jak i na DiyAudio jest sporo konstrukcji ale stanowcza większość monitorów to małe lub średnie konstrukcje i głównie w obudowach B-R. Zamkniętych nie ma dużo a już dużych zamkniętych monitorów to jest bardzo niewiele.

Pozdrawiam,
    Maciek

0
  • #4 30 Paź 2017 12:36
    marian133
    Poziom 37  

Maciek_C napisał:
    Czy obszar oznaczony na poniższym rysunku w Boxsim nie służy edycji charakterystyki głośnika?

Nie wiem, nie używam tego programu.
    Ale nawet jeśli tak by można było zrobić, to musisz pamiętać że charakterystyka podana przez producenta to charakterystyka ściągnięta z głośnika wmontowanego w odgrodę, a nie w Twoją obudowę jaką chcesz wykonać.
    Ten sam głośnik wmontowany w obudowę będzie miał inne pasmo przenoszenia.
    Po za tym trzeba tez zmierzyć jego impedancję.

0
  • #5 30 Paź 2017 12:50
    Łukasz.K
    Poziom 21  

W EdW z lat o ile dobrze pamiętam 98-99 są artykuły na ten temat.

0
  • #6 30 Paź 2017 13:07
    Maciek_C
    Poziom 12  

Cytat:

Ale nawet jeśli tak by można było zrobić, to musisz pamiętać że charakterystyka podana przez producenta to charakterystyka ściągnięta z głośnika wmontowanego w odgrodę, a nie w Twoją obudowę jaką chcesz wykonać.

Pamiętam, miałem tylko nadzieję, że program, skoro posiada okno wyboru jak niżej, uwzględnia tę problematykę :)

Dziękuję za poświęcony czas.
    Myślałem, że uda mi się iść na łatwiznę ale chyba rzeczywiście jeszcze raz przeczeszę fora za jakimś gotowcem.

Pozdrawiam,
    Maciek

0