Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SATEL brak akcji alarmowej po naruszeniu czujki

JarekPrzybyl 30 Oct 2017 09:59 1902 10
Optex
    JarekPrzybyl
    Level 15  
    Taki problem mi się pojawił w systemie opartym o Integrę 128WRL: jedna z czujek PIR od czasu do czasu generowała mi fałszywe alarmy. Było to na tyle rzadkie (raz na kilka miesięcy), że jakoś nie chciało mi się problemem zająć pilniej i tak ze statusem "później to zrobię" odczekało kilka lat. Przy czym ostatnimi czasy zwróciłem uwagę, że system jedynie raportuje mi SMSem fakt naruszenia tej czujki, nie wzbudza to natomiast alarmu. Dziś postanowiłem się sprawie przyjrzeć i jest to dość dziwne:
    - wejście obsługujące czujkę jest skonfigurowane identycznie, jak wszystkie pozostałe:
    SATEL brak akcji alarmowej po naruszeniu czujkiStruktura_...-54-10.jpg Download (53.93 kB)

- wyjścia "alarmowe" mają wyzwalanie również i z tego wejścia,
    - naruszenie wejścia przy uzbrojonym systemie generuje mi smsa z powiadomieniem o naruszeniu, nie wywołuje zaś akcji alarmowej
    - sabotaż tej czujki nie wywołuje żadnej reakcji systemu (przy innych czujkach terminal piszczy zgłaszając sabotaż).

O co może chodzić? Satel ma jakąś funkcję "oślepiania" czujki zbyt często alarmującej? Jeśli tak, to jak to wyzerować? Pomijam już kwestię uznania za zbyt często alarmującą czujki, która generowała alarm raz na kilka miesięcy...
  • Optex
  • Optex
    JarekPrzybyl
    Level 15  
    Jak to sprawdzić przez DloadX? "Wejścia" i zakładka "blokady"? To nie, tam mam czysto, nic nie jest zablokowane.
    bartek0808
    Level 17  
    Witam
    Podłącz inny (sprawny) czujnik pod to wejście i zobacz co jest tak samo, lub ten czujnik pod inne sprawę wejście i będziesz wiedział po której stronie jest problem :)
    Pozdrawiam
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    JarekPrzybyl wrote:
    Mam tam kropkę, więc zgodnie z instrukcją blokady nie ma.
    Zatem poszedłbym za sugestią kolegi @bartek0808 i sprawdził czy wejście centrali jest sprawne. Wystarczy je zewrzeć do masy. Jak masz skonfigurowane to wejście, jako NC, czy 2EOL/NC?
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Po co tak utrudniać sobie życie...?
    Nie prościej wykonać test wejść z menu użytkownika na manipulatorze?
    Po drugie, Kolego @JarekPrzybyl w konfiguracjach wejść warto zaznaczyć taką opcję jak maksymalny czas braku naruszenia. Zabezpieczy Cię to na przyszłość przed awarią czujki, przynajmniej trochę.

Pozdrawiam.
    JarekPrzybyl
    Level 15  
    Wejście jest 2EOL/NC. Przepnę je fizycznie i sprawdzę, co konkretnie źle działa, ale nie wydaje mi się, żeby była to kwestia czujnika (bo i jak? Centrala na sam fakt jego pobudzenia reaguje, tylko nie robi tego, co powinna).

Dodano po 7 [minuty]:

@bhtom - test wejścia robiłem z dloadx i tam ładnie widzę, że reaguje poprawnie. Problem jest tylko wyłącznie w tym, że nie wzbudza akcji alarmowej.

Parametr maksymalny czas braku naruszenia - ciekawe. W jaki sposób ta awaria czujki jest zgłaszana? Jako komunikat systemowy, czy jakoś "poważniej"?
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Skoro w programie widzisz, że linia z tą felerną czujką zostaje naruszona w momencie wykrycia ruchu przez nią, to nie musisz nic przepinać, bo wszystko działa. Problem raczej jest w oprogramowaniu centrali.
    Co do opcji maksymalny czas braku naruszenia - centrala zgłasza awarię danej linii. Jest też opcja maksymalny czas naruszenia, którą też warto użyć.

Pozdrawiam.
    mayer2005
    Level 17  
    Przede wszystkim odznacz opcję "opóźnienie monitorowania (prealarm)"