Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ursus c 330 - Jak wyczyścić chłodnicę?

16 Mar 2018 12:07 11907 73
  • Poziom 40  
    Witam.
    Otóż właśnie wyremontowałem wyżej wymieniony ciągnik (remont kapitalny silnika) i w związku z tym mam do rozwiązania jeszcze jedną kwestię: ciągnik praktycznie od zawsze był zalewany wodą, dlatego w chłodnicy nagromadziło się sporo osadów (widać to po otwarciu kurka chłodnicy) i pewnie też kamienia. Mam w związku z tym pytanie czym najlepiej byłoby wyczyścić tą chłodnicę? Czy płyny w stylu "Radiator Flush" nadadzą się do tego?
  • Poziom 43  
    Tylko środki agresywne w rozsądnych ilościach i czasie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 40  
    andrzej20001 napisał:
    Tylko środki agresywne w rozsądnych ilościach i czasie.

Co to są "środki agresywne"?

mn997 napisał:
    Z dolnego węża wysypałem po pewnym czasie mnóstwo kryształków jakiejś soli

Siarczan wapnia bądź magnezu. Ciekawa metoda, ale jakoś czuję rezerwę przed wprowadzaniem korozyjnych substancji do układu chłodzenia, zwłaszcza, że ciągnik dopiero co został odremontowany...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zdemontuj chłodnicę ułóż na płasko, zalej wybraną substancją i potem po wylaniu i przepłukaniu karcherem w środek uszczelniając włożona lancę (pulsacja zrobi swoje). Cokolwiek tam pozostało wyleci lub pozostanie na wieki.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Możesz jeszcze kupić najzwyklejszy odkamieniacz do ekspresu do kawy czy tam czajnika, 30-40 tabletek rozpuścić w gorącej wodzie i zalać chłodnice w pozycji leżącej i pozostawić na pół godziny. Następnie przepłukać chłodnice i ewentualnie czynność powtórzyć.
  • Poziom 40  
    andrzej20001 napisał:
    zalej wybraną substancją

No i właśnie o ten wybór substancji się rozchodzi. Czy płyny do czyszczenia chłodnic wystarczą?
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Ja bym stawiał na zwykły odkamieniacz. A co do przepłukania karcherem to bym uważał, duże ciśnienie może uszkodzić delikatne rurki w chłodnicy i wtedy już na pewno złom.
  • Poziom 43  
    Taa miedziana chlodnica z ciapka uszkodzona karcherem.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeśli miałeś przez jakiś czas wyjętą chłodnicę aż woda wyschła, to część brudu powinien przekształcić się do postaci pyłu i dać się wydmuchać sprężonym powietrzem.
    Ogólnie wypłukaj chłodnicę wodą pod ciśnieniem. Powinno wystarczyć.
    Z chemią... Też jestem ciekaw skuteczności preparatów typu radiator flush. Można użyć octu czy odkamieniacza, ale to się zawsze wiąże z ryzykiem że nastąpi odsłonięcie dziury oblepionej kamieniem albo podtrawienie stopu lutowniczego, co będzie się wiązało z wymianą chłodnicy na nową.
    Zalej układ płynem Borygo Eko - w przypadku rozszczelnienia nie skazi Ci ziemi i upraw.
    Sprawdź szczelność układu pompując powietrze do chłodnicy max. 0.5 bara.
    BTW. Masz już (dobrej jakości) korek chłodnicy? Bo te sklepowe to lipa. Myślałem już nad tym, czy spróbować z korkiem produkcji rosyjskiej, z Łady.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    W dawniejszych przepisach zalecali zalanie chłodnicy na 30 -40 minut 10-cio procentowym roztworem sody kaustycznej o temperaturze 90 st. C . Potem przepłukanie gorącą wodą w kierunku przeciwnym do obiegu czyli gorąca woda do dolnego króćca.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Coś kwaśnego pomoże, ale szczerze mówiąc to czarno widzę twoją chłodnicę po takim myciu, a tym bardziej po myciu myjką ciśnieniową. Najlepiej na początek zainwestuj w kwasek cytrynowy.
  • Poziom 15  
    zworys napisał:
    W dawniejszych przepisach zalecali zalanie chłodnicy na 30 -40 minut 10-cio procentowym roztworem sody kaustycznej o temperaturze 90 st. C . Potem przepłukanie gorącą wodą w kierunku przeciwnym do obiegu czyli gorąca woda do dolnego króćca.

Bardzo dobry efekt daje wodorotlenek sodu . Ważne tylko dobre płukanie na koniec mycia i to nie pod ciśnieniem (przelej ją będzie bezpiecznie)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Aczkolwiek nie polecam mieszania kwasów.
    Sam zawodowo używam często różnego rodzaje kwasy i powiem, że dla amatora dobry będzie kwasek cytrynowy, a o innych nawet nie wspominam, bo i tak nie kupi, a i użycie niebezpieczne.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Podsumowując to odkamieniacz do ekspresu i ocet zrobi swoją prace. Póżniej zalać tylko płynem do chłodnic.Powodzenia
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Ja zawsze używałem proszku do prania z odkamieniaczem do pracy ciągłej. Po pewnym czasie wylewałeś ciecz z osadami i tak do skutku. Może miedzi nie było widać ale było bezpieczne.
  • Poziom 34  
    Z doświadczenia zawodowego za czasów pracy w serwisie kotłów używaliśmy dwóch środków:
    -kwas solny 33% lany prosto do wymienników miedzianych. Reakcja burzliwa ale szybka. 10 minut i wymiennik czysty
    -kamix (koniecznie w proszku). środek bardzo skuteczny i bezpieczny. Najlepiej działa w temperaturze powyżej 60ºC. Potrzebuje więcej czasu jak kwas solny. Chłodnicę najlepiej zaczopować zostawiając tylko korek wlewu. Zalać wrzątkiem z rozpuszczonym kamixem do pełna. Od dołu podgrzewać palnikiem/opalarką żeby utrzymać wysoką temperaturę.
    ursus c 330 - Jak wyczyścić chłodnicę?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Proponuję płyn do mycia muszli ustępowych bez problemu usuwa kamień Płyn o nazwie Cleaner można go nabyć w litrowych opakowaniach w cenie kilku zł za litr.Płyn jest produkowany w Łodzi przez firmę ABRA.a więcej informacji możesz uzyskać pod telefonem.504 010 623
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Najtaniej i chyba najbezpieczniej zwykły ocet. Czyściłem chłodnicę od multikara, bardzo zakamieniona. Czysty ocet do czajnika, zagotować, nalac do chłodnicy do pełna. Chłodnica leżała ze 2-3 godziny. Potem to wylałem, zagotowalem jeszcze trochę octu, wlalem do chłodnicy i dołem wody. I tak kolejne 3 godziny poleżało. Potem porządne płukanie wodą z węża (nie karchera) i chłodnica śmiga.
    Oczywiście chłodnica zdjęta z auta. Zakorkowana na dole.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    kierbedz4 napisał:
    Proponuję płyn do mycia muszli ustępowych bez problemu usuwa kamień Płyn o nazwie Cleaner można go nabyć w litrowych opakowaniach w cenie kilku zł za litr.Płyn jest produkowany w Łodzi przez firmę ABRA.a więcej informacji możesz uzyskać pod telefonem.504 010 623

To jest 5-15% HCl. Jednak czarny Domestos oparty na HCl w dedykowanym przeznaczeniu radzi sobie znacznie lepiej ;)
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    W instrukcji obsługi Ursusa C330 jest napisane tak: w celu usunięcia kamienia kotłowego należy: przygotować roztwór sody - w 10 L gorącej wody rozpuścić 1 kg sody kalcynowanej (Na2CO3), napełnić tym roztworem chłodnicę wody, uruchomić silnik i pracować nim co najmniej pół godziny po czym zatrzymać silnik na godzinę i ponownie uruchomić na dwie godziny. Po tym zabiegu spuścić roztwór puki silnik jest jeszcze gorący i przepłukać układ czystą wodą (zapewne jak silnik ostygnie), płukać tak długo aż wypływająca woda będzie czysta.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ok, a gdzie dostać taki środek? Zapewne w sklepie chemicznym, który nie wiadomo gdzie jest. A ocet w każdym spożywczym. Więc po co kombinować? Poza tym autor chce czyścić chłodnicę a nie blok.
  • Poziom 40  
    misiekpb napisał:
    Poza tym autor chce czyścić chłodnicę a nie blok.

Dokładnie. Jak pisałem silnik jest po kapitalce, więc w bloku raczej nie ma co czyścić, chodzi mi tylko o chłodnicę, a na dodatek obawiam się trochę czyszczenia całej instalacji wodnej. DLatego pytałem o jakość tych gotowych środków, bo obawiam się trochę żeby mi nie rozpuściło lutów w chłodnicy czy coś. O szczelność chłodnicy jestem spokojny, kupiona przed kilkoma laty, więc korozja nie powinna jeszcze jej zeżreć.

BANANvanDYK napisał:
    BTW. Masz już (dobrej jakości) korek chłodnicy? Bo te sklepowe to lipa.

Mam sklepowy, do tej pory był szczelny.
  • Poziom 32  
    Jest to autentyczny opis czyszczenia całego układu chłodzenia łącznie z chłodnicą .

Dodano po 29 [minuty]:

misiekpb napisał:
    Ok, a gdzie dostać taki środek? Zapewne w sklepie chemicznym, który nie wiadomo gdzie jest. A ocet w każdym spożywczym. Wiec po co kombinować? Poza tym autor chce czyścić chłodnicę a nie blok.
    Wpisz w google

Dodano po 6 [minuty]:

Jest to autentyczny opis czyszczenia całego układu chłodzenia łącznie z chłodnicą .

Dodano po 29 [minuty]:

misiekpb napisał:
    Ok, a gdzie dostać taki środek? Zapewne w sklepie chemicznym, który nie wiadomo gdzie jest. A ocet w każdym sklepie chemicznym. Wiec po co kombinować? Poza tym autor chce czyścić chłodnicę a nie blok.
    Wpisz w google www. drogeria-ekologiczna.pl
  • Poziom 43  
    Tą sodę dopadniesz spokojnie na allegro, w Rosmanie ew po prostu sklepach chemicznych. To dodatek do proszków do prania, tabletek do zmywarek i innego draństwa.
    Z kwaskiem cytrynowym z kolei można popróbować perhydrolu. Perhydrol przyspieszy działanie kwasku.
  • Poziom 32  
    Xantix napisał:
    chłodnicy nagromadziło się sporo osadów (widać to po otwarciu kurka chłodnicy)
    Pewnie taki rdzawy nalot?
    Xantix napisał:
    i pewnie też kamienia
    Na kamień bardzo dobry jest ocet zalanie na 8 godzin i karzy czajnik bezprzewodowy był czysty bez podgrzewania.

Ciągnik planujesz zalać odpowiednim płynem czy dalej używać wody?