Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie z klimatyzacji - pompka skroplin

AdvocatusDiaboli1984 18 Lip 2018 09:55 441 21
  • #1 18 Lip 2018 09:55
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Dzień dobry,
    zgłaszam się do Państwa z prośbą o pomoc dotyczącą tytułowej klimatyzacji. Miesiąc temu zainstalowałem w domu dwa klimatyzatory Samsung Eco 12 (po jednym na piętro). Do każdego klimatyzatora posaidam oddzielny agregat. Wydaje mi się, że jeden z nich nie działa poprawnie. Klimatyzacja daje możliwość ustawienia tzw. trybu cichego (lekki chłodzący nawiew), którego używamy głównie nocą. Niestety ale w czasię włączenia klimatyzacji co ok. 40sek-1min słyszymy dziwne trwające ok 2-3 sek buczenie z agregatu. Ciężko opisać jaki jest to dźwięk ale przypomina mi dźwięk skręconych maksymalnie na krótką chwilę kolumn. Dźwięk ten jest bardziej słyszalny niż działająca klimatyzacja a jego powtarzalność powoduje irytację ciężko jest zasnąć. Chciałbym Państwa prosić o opinię w tej sprawie. Mam wrażenie, że tuż po instalacji wszystok było w porządku. Klimatyzacja jest na gwarancji ale wole wcześniej podpytać osoby mające w tym temacie wiedzę aby przygotować się do rozmowy z osobą, która klimatyzację instalowała w moim domu. Jeśli nie jest to normalny objaw, wolałbym uniknąć wmówienia mi, że "tak po prostu musi być". Z góry wszystkim Państwu dziękuję za pomoc i opinię.

0 21
  • #3 18 Lip 2018 21:15
    freebsd
    Poziom 34  

Odprowadzenie skroplin jest grawitacyjne, czy przy pomocy pompki?

0
  • #4 19 Lip 2018 04:08
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Dzisiaj poświęciłem więcej czasu na lokalizację problemu i udało się. Problemem nie jest jednak agregat jak mi się początkowo wydawało ale pompka skroplin. Jest ona zamontowana na strychu bezpośrednio nad klimatyzatorem. Odległość od klimatyzatora to na moje oko maksymalnie 50 cm. Przedział je jedynie ściana na strych. Pompka buczy co ok. 25 sekund. Nie wiem, czy można tutaj podawać linki ale nagrałem krótki film. https://youtu.be/db88dMRlAFc

0
  • #5 19 Lip 2018 04:10
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Zastanawiam się czy uszkodzeniu uległa pompka, czy coś jest nieprawidłowo podłączone, buczenie naprawdę mocno się rozchodzi po pokojach :( i tak jak pisałem występuje co ok 25 sek.

0
  • #6 19 Lip 2018 07:35
    freebsd
    Poziom 34  

Pompki skroplin tak mają. Odizoluj ją od podłoża czymś dźwiękochłonnym.

0
  • #7 19 Lip 2018 07:40
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Z tym, ze ona w tym momencie jiz nie przylega do podłoża. Jest zawieszona w powietrzu i nadal niesamowicie to buczenie się niesie. Owiniecie jej w jakąś wełnę mineralna może pomóc? Czy tak hałasu Java pompka może być uszkodzona? Słyszę jej buczenie nawet na zewnątrz domu.

0
  • #8 19 Lip 2018 08:32
    freebsd
    Poziom 34  

Rurki mogą być na tyle sztywne, że hałas przenosi sie na konstrukcję budynku. Pompka może być "z tych tańszych". Może też coś się uszkodziło, zapchało.

0
  • #9 19 Lip 2018 08:37
    jack63
    Poziom 42  

Musisz dostać się do pływaka i wyczyścić jego pojemnik.
    Jest pewnie pod obudową klimatyzatora. Podążaj za rurką ssącą pompki. Jak to nie pomoże to pompka do wymiany.
    Pompki hałasują gdy pracują na sucho. Z resztą wtedy się przegrzewają.

0
  • #10 02 Sie 2018 17:00
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Generalnie tak jak myślałem, będę miał problemy z wykonawcą instalacji ponieważ od prawie 3 tygodni nie mogę się z nim umówić na wizytę w domu, ciężko przebiega kontakt telefoniczny (moje telefony sa nieodbierane, brak kontaktu z drugiej strony). Po rozmowie, którą udało się w końcu odbyć i umówić na spotkanie znowu nikt nie przyjechał. Dzisiaj w czasie rozmowy telefonicznej wykonawca poddał wątpliwości, jak to jest, że po instalacji (która miała miejsce trochę ponad miesiąc temu tego nie słyszałem a teraz nagle mi to przeszkadza). Chyba nie uda mi się tego normalna trogą załatwić i będę musiał drogą prawną dochodzić swoich racji. Nie chciałbym na własną rękę przy tym grzebać, żeby potem nie byłopodstaw, żeby wmówić mi, że sam coś popsułem (chociaż już wykonawca sugeruje, że pompka była inaczej umiejscowiona w czasie instalacji).

0
  • #12 02 Sie 2018 18:17
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Nie była to najtańsza oferta, cena chyba normalna rynkowa.

0
  • #14 02 Sie 2018 18:29
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Generalnie siebie też sobie nie wyobrażam. Sam jestem programistą, popełniam błędy ale, gdy zostaną mi one zgłoszone to ambicjonalnie robię wszystko by jak najszybciej zmazać plamę.

0
  • #15 02 Sie 2018 18:35
    jack63
    Poziom 42  

Pompka jest ...."Designed in France". Mówi wam to coś?
    Pompki skroplin są membranowe napędzane elektromagnesem. Każda mniej lub więcej, ale upierdliwie hałasuje. A jak jest zamontowana w skrzynce rezonansowej, to już koszmar.
    Wyprowadź sobie wężyk do jakiegoś pojemnika. Będzesz miał wash and go. Cicho i wodę do kwiatków...

0
  • #16 02 Sie 2018 18:39
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Tzn od tej pompki skroplin jest wyprowadzenie skroplin na zewnatrz.

0
  • #18 08 Sie 2018 22:54
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Ciąg dalszy przygód dot. mojej instalacji klimatyzacji (jej załóżenie miało być ulgą w ciepłe dni a z racji na hałas wyłączam urządzenie, bo wychodzę z siebie, gdy słyszę jak pracuje pompka.

2 dni temu przyjechał do mnie Pan, którego firma instalowała u mnie klimatyzację. Generalnie stanowisko jest takie jakiego oczekiwałem, czyli "tak musi być, tak ta pompka pracuje". Wyczytałem w sieci, że hałas 21 dB jaki emituje powinien być słyszalny z odległości 1 metra. Pomimo wytłumienia kupionyum materiałem i naklejenia jakiejś gumy na nią przez instalatora i zawinięcia wszystkiego w ręcznik, zamknięcia strychu nadal słyszę co 25 sekund działanie pompki gdy siedzę na parterze (pompka na strychu).

Mam głębokie przekonanie, że nie tak powinna wyglądać praca tego urządzenia i albo ono jest uszkodzone, albo poczyniono jakiś błąd w instalacji i np pompka pracuje na sucho (chociaż w rurkach jest woda). Wyczytałem na forach, że często jest to problemem powodującym hałas.
    Obiecałem sobie, że tym razem nie dam sobie wmówić, że tak po prostu ma byći i będę walczył z instalatorem o rozwiązanie problemu.

Tym samym proszę Państwa o pomoc / radę, co najlepiej zrobić w tej sprawie, jakie pisma wysłać, czy już na tym etapie umówić się z jakimś rzeczoznawczą? Próbowałem znaleźć adres www producenta pompki ale niestety bezskutecznie (siccom). Zamieszczam zdjęcia prezentujące jak została wytłumiona pompka przez instalatora a takżę link do filmu, gdzie słychać nadal wyraźny jej hałas (chociaż nieco wytłumiony, przez naklejoną na pompkę warstwę gumy).

https://youtu.be/v2k5GCa9oas

Buczenie z klimatyzacji - pompka skroplin Buczenie z klimatyzacji - pompka skroplin

0
  • #19 09 Sie 2018 00:32
    freebsd
    Poziom 34  

Chyba rezonuje płyta OSB widoczna na zdjęciach. Izolacja dźwiękowa mocno symboliczna.

0
  • #20 09 Sie 2018 08:27
    AdvocatusDiaboli1984
    Poziom 3  

Gdy zobaczyłem jak to zostało wygłuyszone to sam trochę pokombinowałem ale to niestety nic nie dajenawet owinięcie całej pompki dośc szczelnie w zakupiony materiał dźwiękochłonny hałas jest wyraźnie słyszalny (na tyle, że w dniu wczorajszym już całkowicie wyłączyłem klimatyzację, żeby sie nie denerwować). Taka praca pompki jak pokazałem w filmiku jest normalna?

0
  • #21 09 Sie 2018 18:30
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Tak właśnie pracują pompki skroplin. A kolega mocno się uczulił na ten hałas. Takie sprawy jak montaż pompki i jej minusy ustala się przed montażem. Także w chwili obecnej trzeba by było przerobić odpływ na grawitacyjny i tyle.
    A i woda świetnie przenosi dźwięki więc możecie sobie oklejać do woli pompkę.

0