Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ prostownika z regulacją prądu.

pioter996 04 Sie 2018 15:10 261 9
  • #1 04 Sie 2018 15:10
    pioter996
    Poziom 3  

Witam, w moje ręce wpadł prostownik do ładowania akumulatorów Kwasowo-ołowiowych (tylko transformator+diody). Moim zadaniem jest stworzenie regulacji prądu. Przejrzałem kilka projektów, jednak różne są opinie np. tych z triakiem na stronie pierwotnej. Programowania mikro-kontrolerów się nie boję zatem również jestem otwarty na przykłady z ich użyciem. Z góry dzięki za wszelkie podesłane pomoce i sugestie.

0 9
  • #3 04 Sie 2018 20:04
    pioter996
    Poziom 3  

Dzięki za sugestie, ale w podeslanym przykładzie nie jest możliwe ustalenie max prądu ladowania.

0
  • #4 04 Sie 2018 20:31
    gimak
    Poziom 37  

pioter996 napisał:
    w moje ręce wpadł prostownik do ładowania akumulatorów Kwasowo-ołowiowych (tylko transformator+diody).

Pytanie - jakie wymagania ma spełniać ten prostownik po modernizacji i czy parametry trafo (napięcie na uzwojeniu wtórnym) na to pozwolą.
    Ja mam dwa takie prostowniki (trafo 12VAC na wyjściu + diody) i w nich nie ma najmniejszego sensu stosowania regulacji prądu. Można co najwyżej zastosować układ kontroli napięcia ładowanego akumulatora, który nie dopuszczałby do wzrostu napięcia ponad ustaloną wartość.

0
  • #6 05 Sie 2018 12:33
    pioter996
    Poziom 3  

Dzięki za sugestie. Na wyjściu bez obciążenia mam około 18V. Rozważam układ z triakiem na pierwotnej (schemat niżej). Spotkałem się z opinią, że to rozwiązanie powoduje grzanie akumulatora. Czy 10 godzinne ładowanie w ten sposób jest możliwe?

0
  • #7 05 Sie 2018 12:41
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Transformator nie lubi triaka po pierwotnej.
    Jaki zakres regulacji prądu ?

0
  • #8 05 Sie 2018 13:04
    pioter996
    Poziom 3  

Zakres regulacji taki, żeby maksymalny prąd wynosił około 15A.

0
  • #9 05 Sie 2018 14:20
    gimak
    Poziom 37  

Zbigniew 400 napisał:
    Transformator nie lubi triaka po pierwotnej.

Coś w tym jest prawdy, ale chyba w przypadku gdy trafo ma bardzo małe obciążenie.
    Ściemniacz, przez latanie, zaszkodził trafo przy obciążeniu żarówką halogenową 40W/12V, a w bardzo krótkim czasie trafo dostało zwarcia międzyzwojowego, po podmianie żarówki halogenowej na Leda 1.5W/12V.

0
  • #10 05 Sie 2018 19:55
    Rafael22
    Poziom 11  

Ja polecam rozwiązanie kolegi Marko121
    Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

Regulacja na stronie wtórnej na Tyrystorze
    Możesz wykonać samą regulację prądu lub regulację + automatyczne wyłączenie zaproponowane przez JózefG.
    Wszystko w linku powyżej. Sam ostatnio go wykonałem i jestem zadowolony :)

0
  Szukaj w 5mln produktów