Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny DAC do telefonu Samsung

23 Sie 2018 21:59 768 11
  • Poziom 6  
    Mam telefon Samsung A6 i niestety jakością dźwięku nie powala. Przydałby mi się jakiś przenośny DAC USB. ze znalezieniem samej kości DAC nie ma problemu - wystarczy wejść na stronę ti.com. Gorzej z dobrej jakości konwerterem USB. Interesuje mnie minimum 192kHz. Przetworniki są zazwyczaj na interfejs I2C, SPI lub H/W. Ktoś poleci jakąś kość?
    Z góry dzięki
  • Poziom 28  
    Hej

Może jakaś dobra karta dźwiękowa na USB? Skoro masz taką potrzebę to chyba będzie to najlepsza opcja. No i ktoś za ciebie zadba o miniaturyzacje i jakość.
  • Poziom 6  
    Możesz podać jakiś przykład, który będzie niewielkich rozmiarów, kompatybilny z Androidem i o dobrej jakości dźwięku? Fajnie by było, gdyby dał mi jeszcze satysfakcję i umiejętności zrobienia czegoś od zera co działa i cieszy ucho. 😁
  • Poziom 6  
    Właśnie chodzi o interfejs USB. Nie mam pojęcia jak to zrobić/gdzie to znaleźć. Programować nie umiem, ale muszę się nauczyć. Umiem wgrać kod do uC. Zawsze coś 😁
  • Poziom 28  
    No to Rasbery PI czeka na ciebie.
    A tak serio to może kup sobie kartę dźwiękową na USB i będzie ci grała do nauki, bo to potrwa.
  • Poziom 6  
    Można zrobić takie coś na np. STM32 albo ew. AVR? Bo tych na mikrokontrolerach mam zamiar uczyć się programować. Dodatkowo są one mniejsze.
  • Poziom 38  
    Większość gotowych produktów to 24bit/96kHz.

Ja mam FiiO E07K który jednocześnie jest DAC-em i wzmacniaczem słuchawkowym.
    Wystarczy podłączyć poprzez USB OTG i wszystko ładnie działa.

Na telefonie z androidem będzie miał kolega maksymalnie 48kHz/24bit bo tyle przewiduje specyfikacja standardu wbudowanego w Androidzie 5.0.
    Niższe wersje bodajże miały nieco gorzej.

Dlatego ładowanie przetwornika 192kHz nie da absolutnie żadnej różnicy.

Są aplikacje, które mogą "obejść" fabryczny driver ale są płatne i ich jakość jest "taka sobie". Miałem, testowałem i o ile działało to interfejs pozostawiał sporo do życzenia.
  • Poziom 6  
    24/96kHz sprawdza się m. in. w przypadku plików FLAC, a takich w Polsce jest mało. U nas standard to MP3 128, co jest bardzo małą wartością. Gdyby wszystko było w formacie FLAC to nie byłoby problemu.
    Mój telefon ma Androida 8.0.0
  • Poziom 38  
    O ile mi wiadomo to specyfikacja nie drgnęła od wersji 5.0.

Ot, ludzie "błagali" twórców Androida o wbudowanie tej funkcjonalności na stałe (wcześniej było tylko 44.1kHz/16bit i pakiet był niejako "opcjonalny").
    Jak wbudowali tak zostawili bo już nikt się nie upominał o więcej.

Specyfikacja brzmi jak poniżej:
    Spoiler:

Android 5.0 (API level 21) and above supports a subset of USB audio class 1 (UAC1) features:

The Android device must act as host
    The audio format must be PCM (interface type I)
    The bit depth must be 16-bits, 24-bits, or 32-bits where 24 bits of useful audio data are left-justified within the most significant bits of the 32-bit word
    The sample rate must be either 48, 44.1, 32, 24, 22.05, 16, 12, 11.025, or 8 kHz
    The channel count must be 1 (mono) or 2 (stereo)

Podkreślając Android 5.0 (API level 21) and above

Prosto ze strony Androida.
    https://source.android.com/devices/audio/usb

Tak więc nic się nie zmieniło i używanie czegokolwiek powyżej 48kHz/24bit nie przyniesie żadnej dodatkowej korzyści.
    Kupi kolega gotowca 96kHz/24bit jakich jest od groma i będzie po sprawie.
  • Poziom 38  
    Tor analogowy można bez problemu zrobić samemu. Najprostsza opcja to wzmacniacz operacyjny z "wyższej półki". Do słuchawek nie trzeba zbyt wielkiej mocy więc sam wzmacniacz operacyjny się nada. Symetryczne zasilanie,wzmacniacz w jednej kości,dwa rezystory i gotowe.
    Tzw. Wzmacniacz nieodwracający

Zakupić gotowy DAC na USB np.DragonFly i połączyć go z własnym wzmacniaczem słuchawkowym.

Co do budowania cyfrowej części nie wypowiem się bo nie moja działka.
    Jednak trzeba brać pod uwagę, że samoróbka może "nie lubić się" z telefonem.
    Wśród fabrycznych produktów również zdarzało się, że nie chciał się połączyć bo ktoś namotał przy programowaniu sprzętu.
    Żeby było ciekawiej to w obrębie jednego producenta jeden produkt lubił się z telefonami a drugi już nie.

Z telefonami podobnie. Niektórzy producenci mają z tą funkcjonalnością problem.
    Miałem Xiaomi Redmi2 Prime z Androidem 5.1.1 i USB audio nie pracowało.
    Za to obecny Xiaomi Mi5X pracuje normalnie.

W przypadku tego Samsunga polecam sprawdzić po internecie czy ktoś sprawdzał działanie.
    Nawet jak nie ma informacji to wciąż jest szansa, że będzie bez problemu działać.
    U samsunga bywało z tym różnie. S3 wspierał, S4 nie wspierał, S5 wspierał i S9 wspiera (brat miał S5 a obecnie ma S9 to sprawdzałem).

W konstruowaniu cyfrówki i programowaniu nie pomogę.
    Nie bawiłem się w te rzeczy i nie mam w tym polu doświadczenia.