Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączność między blisko jadącymi samochodami na ok.10h

kosolk 27 Oct 2018 21:00 1137 19
    kosolk
    Level 11  
    Jadę na 2 auta przez 4 kraje UE, wypad jest jednorazowy więc nie chcę wchodzić w duże koszty. Chciałbym jednak mięć kontakt między nimi. Czy jest jakieś urządzenie, które da się uruchomić tak jakby w trybie głośnomówiącym by przez cały czas był kontakt między urządzeniami ? Dodatkowym problemem jest czas, może to trwać ok. 10h. Z tego co już szukałem, widziałem PMRy z VOX ale tego chyba nie da się zasilić z zapalniczki, a w ofertach nie widziałem czasu pracy na bateriach czy aku. Ewentualnie jakie podstawowe CB by zdało tutaj egzamin ? Z góry dzięki za odzew.
    Jap
    Level 28  
    Ja bym tu wskazał na niedrogie pozwolenia radiowe np NAVCOMM, AUTORADIA itp... Do tego Baofengi lub Wouxuny z tzw ELIMINATOREM. Podłącza się to zamiast baterii - po 2giej stronie masz wtyk do gniazdka. Dodatkowo przydałby się mikrofono-głośnik - zaczepia się go klipsem na pasie i wtedy całość działa dość dobrze (przetestowane).
    Ale czy ten VOX jest aż tak ważny? PMRki świetnie się nadają właśnie do takich wypadów. A nie przypuszczam, że będziecie bez przerwy nadawać przez 10h.
    zworys
    Level 39  
    kosolk wrote:
    Ewentualnie jakie podstawowe CB by zdało tutaj egzamin ? Z góry dzięki za odzew.

Zwróć uwagę że w niektórych krajach są ograniczenia co do CB. Chyba w tym wszystkim najlepsze byłyby radiotelefony PMR tylko znowu trzeba sprawdzić jak z ich stosowaniem w tych krajach.
    Ture11
    Level 38  
    Pewnie zupełnie nie wpiszę się w ramy działu Radiotechnika, proponując urządzenia z Internetem + program do rozmów przez net (Skype, Discord)... ale może przy dobrych usługach roamingowych i programach dobrze tolerujących zaniki łączności - to wystarczy?
    kosolk
    Level 11  
    Gdyby nie roaming to mam darmowe minuty na telefonie więc nawet bym tematu nie zakładał. Jeżeli to ważne jakie kraje to podam - Anglia, Francja, Niemcy, Polska. Temat z wyjazdem "wyszedł" dzisiaj, jutro będę przeszukiwał jakiś portal sprzedażowy i spróbuję jakoś zgłębić nieznany mi temat. Ale chyba racja poszukam jakiś prostych ale nie najgorszych PMR.
    kortyleski
    Level 43  
    Znajdź operatora który w ofercie prepaid ma no limit gadanie w UE. Albo zapytaj swojego. Ja przed zmianami w przepisach musiałem wykupić pakiet za 80 zeta i na unię miałem giga netu plus rozmowy i smsy do woli.
    Ture11
    Level 38  
    Mam pytanie do kolegów - już bez zgłębiania norm itp (szukałem na elektrodzie). Czy nielegalne w tym przypadku byłoby użycie dwóch transmiterów FM (takich do gniazda zapalniczki, ale z homologacją) do przesłania głosu (odbierane byłoby na fabrycznym radio w samochodzie)? :-)
    kortyleski
    Level 43  
    Zasięg do metra....
    zworys
    Level 39  
    Oczywiście że nielegalne. Dla takich transmiterów jest ustalona moc wyjściowa. Żeby nawiązać łączość z drugim oddalonym samochodem trzeba byłoby kilkaset razy zwiększyć moc transmitera i tu następuje kolizja z przepisami. Nikomu nie wolno nadawać w paśmie radiofonii bez odpowiednich pozwoleń. To pasmo jest wyjątkowo chronione i nadzorowane, nadawanie w nim skończyłoby się szybko interwencją odpowiednich służb - znacznie szybszych na zachodzie Europy niż nasze.
    Ture11
    Level 38  
    zworys wrote:
    Żeby nawiązać łączość z drugim oddalonym samochodem trzeba byłoby kilkaset razy zwiększyć moc transmitera

W temacie pada określenie "blisko jadącymi". Mój transmiter miał zasięg nie mniejszy, niż 30 metrów...
    User removed account
    Level 1  
    Walery K
    Level 22  
    Przecież teraz w roamingu UE płacisz za rozmowy tyle samo co w kraju a więc jeśli masz darmowe rozmowy w kraju to tak samo masz w UE
    User removed account
    Level 1  
    zworys
    Level 39  
    Ture11 wrote:
    W temacie pada określenie "blisko jadącymi". Mój transmiter miał zasięg nie mniejszy, niż 30 metrów..

W bardzo korzystnych warunkach. Standardowo te transmitery mają zasięg do kilku metrów. Samochody oddalone od siebie kilkadziesiąt metrów to dla takiego transmitera duża odległość - zwłaszcza że łączność między pojazdami powinna być pewna a nie zrywana bo obok przejechał inny samochód czy odstęp między samochodami w wyniku sytuacji na drodze zwiększył się o następne kilkadziesiąt metrów.
    User removed account
    Level 1  
    zworys
    Level 39  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    dlaczego nie chcesz po prostu skorzystać z telefonów komórkowych? Przecież planujesz jechać przez kraje UE

Niestety nasze sieci już podniosły opłaty za roaming ( legalnie ) bo po rozliczeniach z operatorami z Zachodu były na minusie - a nie słyszałem żeby bawiły się w dobroczynność....Parę pierwszych rozmów jes t tanich a po przekroczeniu określonej ilości koszt bardzo mocno wzrasta. Wielu się o tym boleśnie dla kieszeni przekonało.
    Ture11
    Level 38  
    Z pomysłów typu koncepcja luźna:
    - telefony DECT w trybie interkomu - kwestia legalności częstotliwości nośnej w danym kraju;
    - walkie-talkie działające w oparciu o Bluetooth 4.0 BLE