Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączność między blisko jadącymi samochodami na ok.10h

kosolk 27 Oct 2018 21:00 1137 19
 • #1
  kosolk
  Level 11  
  Jadę na 2 auta przez 4 kraje UE, wypad jest jednorazowy więc nie chcę wchodzić w duże koszty. Chciałbym jednak mięć kontakt między nimi. Czy jest jakieś urządzenie, które da się uruchomić tak jakby w trybie głośnomówiącym by przez cały czas był kontakt między urządzeniami ? Dodatkowym problemem jest czas, może to trwać ok. 10h. Z tego co już szukałem, widziałem PMRy z VOX ale tego chyba nie da się zasilić z zapalniczki, a w ofertach nie widziałem czasu pracy na bateriach czy aku. Ewentualnie jakie podstawowe CB by zdało tutaj egzamin ? Z góry dzięki za odzew.
 • #2
  Jap
  Level 28  
  Ja bym tu wskazał na niedrogie pozwolenia radiowe np NAVCOMM, AUTORADIA itp... Do tego Baofengi lub Wouxuny z tzw ELIMINATOREM. Podłącza się to zamiast baterii - po 2giej stronie masz wtyk do gniazdka. Dodatkowo przydałby się mikrofono-głośnik - zaczepia się go klipsem na pasie i wtedy całość działa dość dobrze (przetestowane).
  Ale czy ten VOX jest aż tak ważny? PMRki świetnie się nadają właśnie do takich wypadów. A nie przypuszczam, że będziecie bez przerwy nadawać przez 10h.
 • #3
  zworys
  Level 39  
  kosolk wrote:
  Ewentualnie jakie podstawowe CB by zdało tutaj egzamin ? Z góry dzięki za odzew.

  Zwróć uwagę że w niektórych krajach są ograniczenia co do CB. Chyba w tym wszystkim najlepsze byłyby radiotelefony PMR tylko znowu trzeba sprawdzić jak z ich stosowaniem w tych krajach.
 • #4
  Ture11
  Level 38  
  Pewnie zupełnie nie wpiszę się w ramy działu Radiotechnika, proponując urządzenia z Internetem + program do rozmów przez net (Skype, Discord)... ale może przy dobrych usługach roamingowych i programach dobrze tolerujących zaniki łączności - to wystarczy?
 • #6
  kosolk
  Level 11  
  Gdyby nie roaming to mam darmowe minuty na telefonie więc nawet bym tematu nie zakładał. Jeżeli to ważne jakie kraje to podam - Anglia, Francja, Niemcy, Polska. Temat z wyjazdem "wyszedł" dzisiaj, jutro będę przeszukiwał jakiś portal sprzedażowy i spróbuję jakoś zgłębić nieznany mi temat. Ale chyba racja poszukam jakiś prostych ale nie najgorszych PMR.
 • #7
  kortyleski
  Level 43  
  Znajdź operatora który w ofercie prepaid ma no limit gadanie w UE. Albo zapytaj swojego. Ja przed zmianami w przepisach musiałem wykupić pakiet za 80 zeta i na unię miałem giga netu plus rozmowy i smsy do woli.
 • #8
  Ture11
  Level 38  
  Mam pytanie do kolegów - już bez zgłębiania norm itp (szukałem na elektrodzie). Czy nielegalne w tym przypadku byłoby użycie dwóch transmiterów FM (takich do gniazda zapalniczki, ale z homologacją) do przesłania głosu (odbierane byłoby na fabrycznym radio w samochodzie)? :-)
 • #9
  kortyleski
  Level 43  
  Zasięg do metra....
 • #10
  zworys
  Level 39  
  Oczywiście że nielegalne. Dla takich transmiterów jest ustalona moc wyjściowa. Żeby nawiązać łączość z drugim oddalonym samochodem trzeba byłoby kilkaset razy zwiększyć moc transmitera i tu następuje kolizja z przepisami. Nikomu nie wolno nadawać w paśmie radiofonii bez odpowiednich pozwoleń. To pasmo jest wyjątkowo chronione i nadzorowane, nadawanie w nim skończyłoby się szybko interwencją odpowiednich służb - znacznie szybszych na zachodzie Europy niż nasze.
 • #11
  Ture11
  Level 38  
  zworys wrote:
  Żeby nawiązać łączość z drugim oddalonym samochodem trzeba byłoby kilkaset razy zwiększyć moc transmitera

  W temacie pada określenie "blisko jadącymi". Mój transmiter miał zasięg nie mniejszy, niż 30 metrów...
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  Walery K
  Level 22  
  Przecież teraz w roamingu UE płacisz za rozmowy tyle samo co w kraju a więc jeśli masz darmowe rozmowy w kraju to tak samo masz w UE
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  zworys
  Level 39  
  Ture11 wrote:
  W temacie pada określenie "blisko jadącymi". Mój transmiter miał zasięg nie mniejszy, niż 30 metrów..

  W bardzo korzystnych warunkach. Standardowo te transmitery mają zasięg do kilku metrów. Samochody oddalone od siebie kilkadziesiąt metrów to dla takiego transmitera duża odległość - zwłaszcza że łączność między pojazdami powinna być pewna a nie zrywana bo obok przejechał inny samochód czy odstęp między samochodami w wyniku sytuacji na drodze zwiększył się o następne kilkadziesiąt metrów.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  zworys
  Level 39  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  dlaczego nie chcesz po prostu skorzystać z telefonów komórkowych? Przecież planujesz jechać przez kraje UE

  Niestety nasze sieci już podniosły opłaty za roaming ( legalnie ) bo po rozliczeniach z operatorami z Zachodu były na minusie - a nie słyszałem żeby bawiły się w dobroczynność....Parę pierwszych rozmów jes t tanich a po przekroczeniu określonej ilości koszt bardzo mocno wzrasta. Wielu się o tym boleśnie dla kieszeni przekonało.
 • #20
  Ture11
  Level 38  
  Z pomysłów typu koncepcja luźna:
  - telefony DECT w trybie interkomu - kwestia legalności częstotliwości nośnej w danym kraju;
  - walkie-talkie działające w oparciu o Bluetooth 4.0 BLE