Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odprowadzenie skroplin/kondensatu w piecu kondesacyjnym Termet Ecoconde GoldPlus

cynamonik 10 Dec 2018 23:02 6900 7
 • #1
  cynamonik
  Level 9  
  Instrukcja mówi bardzo niewiele:
  Odprowadzenie skroplin/kondensatu w piecu kondesacyjnym Termet Ecoconde GoldPlus

  1 z jakiego tworzywa powinna byćrurka odprowadzająca skropliny/kondensat do kanalizacji ?
  2 jaka średnica minimalna ? przy syfonie pod piecem jest ok 14 mm, czyli tego bym się trzymał, nada się wąż ogrodniczy 3/4" :)
  3 jaka może być maksymalna długość takiego przewodu, dla układu bez dodatkowej pompki ?
  4 można do czegoś wykorzystać skropliny ? niby są czyste "tak na oko", ale nie posiadam wiedzy, z której strony rury spalinowej spływają... wewnętrznej spalinowej (wtedy na pewno w składzie jest gwarantowana co najmniej siarka :)) czy zewnętrznej od strony powietrza zasysanego. Tak przy okazji w moim przypadku praktycznie nie pojawia się kondensacja na ściankach wewnętrznych rury powietrznej, pomimo, że jest odprowadzenie.
  5 czy to prawda, że skropliny "opłukują" palnik ???

  Jakie są Wasze doświadczenia ? Proszę o nie podłączanie się z problemami do tego tematu, tylko założyć własny dedykowany. Będzie z korzyścią dla Wszystkich i bardziej przejrzyście. Załogę Elektrody uczulam na ten nowy problem.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  cynamonik
  Level 9  
  Co jeszcze w Twojej instrukcji jest napisane ?

  Podejrzewam, że większość tworzyw sztucznych się nada, ale wolałbym mieć spokój na 10 lat, zamiast na 2-3. Niektóre wężyki np pod wpływem benzyny twardnieją... stąd pytanie.

  Ze średnicą nie zaszaleję, bo muszę przewiercić się przez stare żeliwne kolanko z lat '60 - stąd zapytanie. Przy uruchomionym c.o. z racji ustawionej niewielkiej mocy, skroplin jest nie wiele, ale po włączenie c.w.u. uruchomi się pełne 24 kW... zresztą porównam w wolnej chwili.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  cynamonik
  Level 9  
  Piec włączam na 3-6 godzin dziennie, kiedy jestem w mieszkaniu. W tym, czasie powstaje max pół wiaderka skroplin/kondensatu... tak na oko 5-7 litrów. W trakcie prysznica znacznie mniej. Pomyślałem, że zamiast do kanalizacji można by napełniać spłuczkę od pisuaru. Tylko, że to raczej temat sezonowy w przypadku nie częstego poboru ciepłej wody użytkowej. Nie mniej jednak nie musiałbym wiercić się przez kolanko. Toaleta jest nad samym piecem, zatem jedynie ok 2 metrów powyżej poziomu wypływu skroplin z pieca. Trzeba by tylko dodać pompę skroplin / kondensatu.. znalazłem o dziwo tylko jedną:
  https://allegro.pl/oferta/pompa-kondensatu-do-skroplin-kociol-gazowy-termet-7814059445

  Odprowadzenie skroplin/kondensatu w piecu kondesacyjnym Termet Ecoconde GoldPlus Odprowadzenie skroplin/kondensatu w piecu kondesacyjnym Termet Ecoconde GoldPlus

  Od razu wyjaśniło się, że średnica wewn. przewodu odprowadzajacego skropliny to 10 mm.
  Koszt 225 pln nie jest też wysoki. Zakładając zużycie wody do samej spłuczki ok 200 L / mies i tym samym kwotę 2,5 pln / mies.. potrzeba 8 lat na zwrot z zakupu, oczywiście nie uwzględniając kosztów prądu i robocizny.
  Pomysł średnio opłacalny. Gdyby zamontować kocioł nad poziomem spłuczki byłaby darmowa woda !
 • #6
  grv
  Level 11  
  cynamonik wrote:
  Pomysł średnio opłacalny. Gdyby zamontować kocioł nad poziomem spłuczki byłaby darmowa woda !

  8-O 8-O 8-O 8-O
 • Helpful post
  #7
  misiek1111
  Level 30  
  cynamonik wrote:
  bo muszę przewiercić się przez stare żeliwne kolanko

  Żeliwo jest słabo odporne na kwasy.
  Wg mnie, jeśli pion jest żeliwny z lat '60, to kwas w końcu zeżre rurę.
 • #8
  cynamonik
  Level 9  
  O kurcze nieźle... :( Z drugiej strony wymiana (w zasadzie wywalenie ) odcinka żeliwnego w kotłowni (ok 2 m.b) i zamontowanie zwykłej szarej rury kanalizacyjnej zamknie się w 30-40 pln ? Może tak od razu zrobię zamiast użerać się z wierceniem. Sprawdzę w wolnej chwili jak będzie szło wiertłami HSS.
  Co do zmiany fragmentu pionu załączę jeszcze foto dla lepszego rozeznania, bo nie wiem czy reszta istniejącego żeliwnego cieżkiego pionu utrzyma się w stropie piwnicy... szare rury PCV raczej tego nie powinny "dźwigać" ?