Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik romstan pali bezpieczniki

09 Sty 2019 19:37 1350 41
 • Poziom 6  
  Witam, Przyszła zima a razem z nią problemy a akumulatorami. W moim przypadku również z prostownikiem który według mnie ma za wysokie napięcie ładowania bo dochodzące aż 17 V przy prądzie 5A (bynajmniej amperomierz prostownika tak pokazuje). Na pewno jest z nim coś nie tak bo topią się też bezpieczniki zaznaczone na zdjęciu. Jest sposób żeby to jakoś zmodyfikować, dołożyć jakąś elektronikę albo chociaż naprawić to co już jest żeby nie gotowało aku?
  Trafo toroidalne na wyjściu powinno mieć 15,5 V, 12A Prostownik romstan pali bezpieczniki Prostownik romstan pali bezpieczniki Prostownik romstan pali bezpieczniki
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 38  
  Ciekawe teraz robią te prostowniki swoją drogą.
  Regulacja po stronie pierwotnej na triaku (ściemniacz światła) oraz mostek prostowniczy.
  Miejmy nadzieję, że triak nie uszkodził trafa.

  Zacznij od sprawdzenia mostku prostowniczego.
  Napięcie na wyjściu najłatwiej zmniejszysz stosując zamiast mostka prostowanie na 2 diodach.
 • Pomocny dla użytkowników
  Dlaczego po prostu nie zmniejszysz prądu ładowania za pomocą potencjometru? Nikt ci nie każe ładować akumulatora "na cały gwizdek". Po to masz na płycie czołowej amperomierz, aby samemu ustalić prąd dla konkretnego akumulatora.
  Warto jednak sprawdzić mostek, bo być może uległ uszkodzeniu.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 27  
  Te 17V przy 5A to jest dla tego prostownika normalne. Tak jak pisał zybex po to masz regulację, żeby zmniejszyć je... To, że się topi, bo nie wytrzymuje mocy, a konkretnie pradu... Czy tylko Ty używasz tego prostownika? Czy masz go od nowości? Mam ten sam, ale ze zwykłym trafem i diodami zamiast mostka. Mechanicznie to fakt, dramat... Ale spełnia swoje zadanie. Nie jest to automat i trzeba pilnować procesu ładowania... Nigdy nie było z nim problemu.

  pzdr
 • Poziom 6  
  Właśnie w tym problem ze potencjometr jest skręcony na minimalną wartosc a i tak ma wysokie napięcie. Jeszcze jak ładuje aku od jakiejś maszyny to pół biedy, gorzej jeśli chodzi o samochód tam muszę odpinać akumulator żeby nie uszkodzić elektroniki auta.
 • Pomocny dla użytkowników
  Skoro masz potencjometr na minimum, to uszkodzony jest regulator. Prawdopodobnie triak przebity. Jak masz miernik to sprawdź czy te 230V zmniejsza się przy regulacji czy nie. Jak nie masz miernika, to podłącz równolegle do wejścia transformatora żarówkę na 230V i zobacz czy wtedy przygasa gdy kręcisz w lewo. Tak czy inaczej mamy już znalezioną przyczynę zbyt dużego napięcia na wyjściu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny dla użytkowników
  Jak napisał przedmówca, można zrobić regulację po stronie wtórnej. Wtedy to likwidujesz całkowicie dotychczasowy regulator (usuwasz płytkę) i łączysz transformator na wprost. W tym momencie gdybyś tak zostawił miałbyś cały czas te 17V, o których piszesz. Zamiast usuniętej regulacji po stronie pierwotnej, robisz regulację po stronie wtórnej, czyli na tym 17V dajesz tyrystor i prosty regulator zakończony potencjometrem. Napięcie od razu spadnie o niemal jeden wolt i dodatkowo będziesz je mógł jeszcze bardziej zmniejszać.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  eeliasz14 napisał:
  Właśnie w tym problem ze potencjometr jest skręcony na minimalną wartosc a i tak ma wysokie napięcie.


  To jest uproszczona regulacja, nie musi to oznaczać że regulator jest uszkodzony.

  eeliasz14 napisał:
  Jeszcze jak ładuje aku od jakiejś maszyny to pół biedy, gorzej jeśli chodzi o samochód tam muszę odpinać akumulator żeby nie uszkodzić elektroniki auta.


  Jeśli napięcie na akumulatorze podnosi ci sie do 17V to ten akumulator nadaje się do utylizacji, bo jest trupem.

  eeliasz14 napisał:
  Na pewno jest z nim coś nie tak bo topią się też bezpieczniki zaznaczone na zdjęciu.


  Jakie masz napięcie na akumulatorze przed rozpoczęciem ładowania? Jeśli jest wyładowany do zera to zacznij od ładowania przez żarówkę włączoną szeregowo, bo zakresu regulacji może nie starczyć by ograniczyć prąd do odpowiednio małej wartości.
  Ponadto styki gniazda bezpiecznika masz nadpalone - gniazdo do wymiany, bo inaczej bezpieczniki będa się palić grubo ponizej prądu nominalnego.
 • Pomocny dla użytkowników
  Powszechnie wiadomo, że regulacja napięcia za pomocą układu "ściemniacza" jest złym rozwiązaniem, które w konsekwencji doprowadzić może do uszkodzenia samego transformatora. Tak czy inaczej zmiana na regulator po stronie wtórnej na pewno jest lepszym rozwiązaniem, a w tym konkretnym przypadku (za duże napięcie) wręcz rozwiązaniem idealnym.
 • Poziom 6  
  regulator tzw.ściemniacz działa poprawnie można nim regulować prąd w zakresie 240-136. Ale tak jak piszecie wolał bym prostownik który łagodniej będzie się obchodził z akumulatorami. Dlatego jak możecie podeślijcie jakiś schemacik przeróbki na regulację po stronie wtórej i jakich elementów użyć. Dobrze by było wstawić też voltomierz
 • Pomocny dla użytkowników
  eeliasz14 napisał:
  regulator tzw.ściemniacz działa poprawnie można nim regulować prąd w zakresie 240-136.

  To dlaczego wyżej napisałeś, że maksymalne skręcenie potencjometru w lewo nie zmniejsza napięcia, bo i tak jest ono wysokie? Coś tu się nie zgadza.

  Tu masz przykładowy schemat z jakiegoś RE, który ma właśnie regulację po stronie wtórnej. Woltomierz zawsze możesz dodatkowo dołożyć.

  Prostownik romstan pali bezpieczniki
 • Poziom 6  
  zybex napisał:
  To dlaczego wyżej napisałeś, że maksymalne skręcenie potencjometru w lewo nie zmniejsza napięcia na wyjściu prostownika?


  no bo tak jest, przy podłączonym aku napięcie waha się miedzy 16,8- 17,3
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Zacytuje tu fragment z pewnego forum
  "Posiadam prostownik typu Romstan model BP 12/15. Niestety, prostownik ten ma spalony transformator, ale mimo to chciałbym go odratować. Czytałem na internecie opinie od użytkowników i elektroników o tym sprzęcie i z tego, co wyczytałem, to regulacja prądu po stronie pierwotnej niekorzystnie wpływa na pracę transformatora, więc znalazłem prosty schemat tyrystorowego regulatora prądu ładowania do prostownika tutaj: https://obrazki.elektroda.pl/76_1256645224.jpg - bardzo spodobał mi się ten schemat ze względu na małą ilość elementów."
 • Poziom 6  
  no i dobra. Spróbuje zmontować układ który podesłał mi zybex, a jak nie wyjdzie trzeba będzie kupić coś innego. Dzięki wszystkim za pomoc

  https://sklep.avt.pl/avt3166.html ewentualnie kupie cos takiego :D
 • Poziom 6  
  Prostownik romstan pali bezpieczniki Prostownik romstan pali bezpieczniki Jeszcze jedno pytanko. Znalazłem taki oto radziecki amperomierz. Jest on dokladniejszy niż ten który obecnie jest zamontowany dlatego chcę go podmienić. Tylko że trzeba chyba przez bocznik go podlaczyc którego nie wiem jak dobrać. Pomożecie? Prostownik romstan pali bezpieczniki
 • Pomocny dla użytkowników
  Prawdopodobnie on nie wymaga bocznika, bo ma wbudowany. Dla pewności sprawdź ten amperomierz podłączając go na próbę w szereg z napięciem stałym i obciążając rezystorem rzędu kilka kiloomów. Pierwszą próbę zrób krótko, a gdy wskazówka wychyli się na maksimum, to oznaczać będzie, że nie ma wbudowanego bocznika. Potem (gdyby okazało się że jest wbudowany bocznik) włącz go w szereg z istniejącym amperomierzem i porównaj wskazania pod obciążeniem.
  Jeżeli okaże się, że bocznik jest jednak potrzebny, to musisz kupić taki jak napisano na amperomierzu, czyli 75mV 10A (na znanym portalu po 8 zł).

  Ps. Ten napis na przedniej ściance na pewno o czymś świadczy. Być może jednak o konieczności dołożenia bocznika. :|
 • Poziom 6  
  Obciazylem amperomierz i wskazówka wychyla się na maksa. W takim razie musi być bocznik. Dzięki wielkie wszysko już wiem. Można zamykać😊
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  eeliasz14 napisał:
  Tylko że trzeba chyba przez bocznik go podlaczyc którego nie wiem jak dobrać.


  Tam napisane jest "75mV" - taki właśnie musi być spadek napięcia na boczniku przy pełnym wyhyleniu wskazówki.
  Na Allegro ktoś sprzedaje "Bocznik 10A 75mV" za 8zł, używany.
 • Pomocny dla użytkowników
  jdubowski napisał:

  Na Allegro ktoś sprzedaje "Bocznik 10A 75mV" za 8zł, używany.

  Już o tym wyżej napisałem. Te używane boczniki są rosyjskiej produkcji. Pozbawione są cech bojowych. :wink:
 • Poziom 6  
  kolejny problem jaki napotkałem w budowie swojego prostownika. W sumie może lepiej by było kupić gotowy ale teraz już nie będę się wycofywał. Złożyłem układ AVT 2715 wszystko działa, ładuje dobrze nie grzeje się tylko gorzej jest z monitorowaniem przebiegu ładowania. W sensie nie bardzo wiadomo kiedy odłączyć prostownik bo wskazówka amperomierza skacze. Wiem że ten układ działa właśnie na takiej zasadzie ale nie mogę się przyzwyczaić jak tak "cyka" wskazówka. Jest jakaś możliwość dołożenia jakiegoś wskaźnika diody czy czegokolwiek która zapalała by się lub gasła po zakończeniu ładowania?
 • Poziom 15  
  A co obecnie masz w tym prostowniku?
  Coś mi się wydaje, że masz tylko trafo, mostek i ten kit AVT2715 który nie ma regulatora ,kiepski wybór w Twoim przypadku. W postach wyżej pisałeś o innym kit AVT3166 i on miał wszystko co potrzebowałeś, czemu padło na ten AVT2715?
  W opisie pisze:
  Cytat:
  Układ nie ma ogranicznika prądu, a maksymalny prąd ładowania (gdy tranzystor jest stale otwarty) jest tu wyznaczony przez transformator i ewentualnie ograniczony przez szeregowy rezystor lub/i przez żarówkę umieszczoną w obwodzie uzwojenia pierwotnego.


  Teraz musisz dorobić regulator na wtórnym najlepiej np:
  Prostownik romstan pali bezpieczniki

  Mając regulator z czasem zmniejszasz prąd, zmniejszając prąd zmniejsza się częstotliwość cykana, jak zmniejszysz do 0,5A i pojawi się cykanie to można uznać za naładowany.
 • Poziom 6  
  mam regulator na uzwojeniu pierwotnym na triaku tzw ściemniacz, trafo no i ten kit. Wszystko jest jak jak najbardziej w porządku tylko chciałbym dołożyć jeszcze amperomierz który teraz jest jakby nie użyteczny bo skacze i nie można nic odczytać lub jakis inny wskaźnik diodę cokolwiek. Obecnie mam wpięty jak na rysunku a co jesli by go wpiął bezpośrednio za mostkiem?
  Prostownik romstan pali bezpieczniki
 • Poziom 31  
  Piszesz że regulator podłączyłeś na pierwotnym, na rysunku zaś namalowałeś na wtórnym. Więc jak faktycznie podłączyłeś?
 • Poziom 15  
  Sciemniacza nie narysowal. Foto nie jego chyba tylko z kitu AVT.

  Bez podłączonego akumulatora zmierz napięcie na uzwojeniu wtórnym przed mostkiem przy ustawieniu ściemniacza na Max i na Mini . Zmieniłeś ściemniacz czy to ten stary? Coś ze ściemniaczem nie tak.
  Sam lutowałeś układ? Próg wylaczenia ustawiłeś PRkiem?

  Wg mnie ściemniacz uszkodzony. Bo przy ustawieniu na min układ nie powinien się uruchomić powoli zwiększając powinna wskazowka amperomierza rosnac przy rozladowanym akumulatorze nie powinna skakać. A na sciemniaczu potencjometr jaka ma wartosc?
  Nie gorzej się nic bo prawie nie ładuje. Na pewno później na mostku musi być radiator. Przy większych pradach np 6A to ten radiator za mały będzie i będziesz musiał dac wentylator.
 • Poziom 6  
  1. Bez podłączonego akumulatora na uzwojeniu wtórym jest: Max-17.9 V Min-9.9 V
  2. ściemniacz jest ten stary
  3. Sam lutowałem układ
  4. Próg wyłączenia ustawiony na 15 V
  5. potencjometr ma 45 kΩ

  nie wiem czy czytaliście opis kitu 2715 ale jego praca polega na ładowaniu impulsowym więc moim zdaniem dlatego amperomierz tak skacze. Pytanie było czy da radę jakoś inaczej wpiąć ten amperomierz żeby nie skakał. Może bezpośrednio za mostkiem przed całym kitem?

  Co do zdjęć. Ścieżki pogrubione cyną wedle instrukcji z AVT,

  Prostownik romstan pali bezpieczniki Prostownik romstan pali bezpieczniki Prostownik romstan pali bezpieczniki Prostownik romstan pali bezpieczniki Prostownik romstan pali bezpieczniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  A to nie na tym ściemniaczu przedtem jak dałeś na minimum miałeś prąd kilka amper a nie regulacje od zera? Musisz mieć regulację od 0 amper.
  To teraz jak skacze to jak się wychyla 0-1A czy 0-4A czy jak?
  Akumulator nie podłączony jakie ma napięcie ? Ile Ah ?
  Bez sensu było by wpinanie inaczej amperomierza. I tak samo dioda nic nie da. Będzie błyskać.

  Dziś zrobiłem test, do mojego prostownika podłączyłem ściemniacz i jak przypuszczałem , ściemniacz musi ograniczyć napięcie na uzwojeniu wtórnym poniżej 5V.
  Przed chwilą też znalazłem fragmenty wypowiedzi osoby która ma prostownik tej firmy co Ty i pisze:
  Cytat:
  potencjometr ustawia napięcie od 3,8 do 17V(zmienny przed diodami)


  Zmień potencjometr z 45K Ohm na 50K Ohm i zobacz efekt. Tylko w sklepie poproś aby sprzedawca sprawdził miernikiem i wybrał taki który naprawdę ma 50K bo to co pisze a to co jest w rzeczywistości z lekka się różni. :) albo wylutuj ten potencjometr co masz i przylutuj opornik 5K i połącz to kabelkami ze ściemniaczem. Zobacz efekt.
 • Poziom 6  
  Rafael22 napisał:

  potencjometr ustawia napięcie od 3,8 do 17V(zmienny przed diodami)


  u mnie ustawia napięcie od 9 z hakiem do 17 zatem problem znaleziony zresztą jak już ktoś wcześniej pisał.

  Ogólnie zagłębiłem się w tematy prostowników i bardzo spodobał mi się wasz projekt, przeróbka na podstawie prostownika Pana józefg. Rafael22 wrzuciłeś też płytkę do tego schematu tak myślę czy nie spróbować go zbudować. Analizowałem już trochę samą płytkę i nie wiem co powinno być z zaznaczonych punktach bo nie jest oznaczone. W temacie z którego pobrałem tą płytkę ktoś wrzucił już zdjęcie zmontowanego układu ale tam też ciężko mi się domyśleć co tam powinno być bo widać same przewody które nie wiadomo dokąd prowadzą. miejsce zaznaczone na niebiesko rozumiem ze są to po prostu zwory tak?


  Prostownik romstan pali bezpieczniki