Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik zmierzchowy z zegarem czasu rzeczywistego

futek2 31 Jul 2019 06:19 3945 6
IGE-XAO
 • Wyłącznik zmierzchowy z zegarem czasu rzeczywistego
  Witam.
  Opis dotyczy wykonania wylacznika zmierzchowego opartego na uC ATTINY45 i module zegara czasu rzeczywistego typ DS1302 z bateria.
  Wylacznik zmierzchowy dziala na fotorezystorze wykorzystujac jedno z wejsc ustawiono programowo jako ADC w ATTINY45 to jest typowe rozwiazanie i do tego dadany jest modul czasu rzeczywistego ktory jest odczytywany co ok 2 sek .
  Na plytce oznaczylem gdzie i jak podlaczyc zasilanie 230VAC i lampe.
  Zadaniem zegara czasu rzeczywistego jest aby uC mial aktualny czas a to po to, ze kiedy wylacznik zmierzchowy zalaczy oswietlenie to o godzine 00:00 - 07:00 zostanie ono wylaczone w celu oszczednosci energii elektrycznej.
  W okresie letnim to ograniczenie do godz 7:00 nie dziala ale w okresie jesienno zimowym juz sie sprawdzi.
  Rozwiazanie to zrodzilo sie w potrzebie wylaczania lamp oswietalajacych teren wokol budynku aby nie swiecily przez cala noc.
  Program do ATTINY45 w zalaczeniu gotowy do wgrania - plik BIn i HEX w jednym .
  Uklad moze rowniez dzialac bez zegara czasu rzeczywistego jako typowy wylacznik zmierzchowy. W ukladzie przewidziano RESET - czyli ustawienie zegara czasu rzeczywistego na godz 12:00 jezeli to wykonamy o godzinie 12:00 to data ustawi sie na 27.07.2019r jest to data kompilacji programu.
  Ale ze wazniejsza jest godzina dzialania to ta opcje wybralem.
  Wykonanie RESET-u potwierdzane jest zaswieceniem 2 razy lampami i dioda LED w ukladzie.
  RESET nie wykona sie jezeli nie bedzie modulu zegara czasu rzeczywistego.
  Przycisk RESET jest pomalowany na bialo i widoczny na zalaczonych fotkach.
  Modul zegara czasu rzeczywistego jest zamontowany na zlaczu 5 PIN i moze byc zawsze wyjety i wykorzystany do innych potrzeb.
  Dla ATTINY 45 jest tez zamontowana podstawka aby mozna bylo wykonac wymiany po wgraniu nowego softu.
  Podstawka ma bialy znacznik aby prawidlowo wlozyc ATTINY45 .
  Wazne w ukladzie jest aby uzyc fotorezystor o opornosci przy swietle ok 2 -6 k bo to wiaze sie z zakresem czulosci na zmierzch bo wartosc jest w programie na stale wpisana.
  W programie jest tez funkcja histerezy i calkowania wyniku pomiaru sily swiatla fotorezystorem, te paramtery sa tez na stale wpisane w programie po wielu testach.
  Ogolnie uklad jest prosty do wykonania mysle, ze nawet przez poczatkujacego elektronika a caly montaz wykonalem na uniwersalnej plytce drukowaniej .
  Caly uklad miesci sie w oryginalnej obudowie wylacznika zmierzchowego firmowego typ AZW, ktory ulegl uszkodzeniu.
  W zalaczeniu schemat - rysunek, soft do wgrania do ATTINY45 i fotki.
  Dodam, ze laczny koszt elementow do wykonania to kwota ok 40zl.

  Dodane 22.08.2019.
  Po otrzymanych kilku infoprmacjach, ze kiedy wylacznik steruje odbiornikami o obciązeniu inducyjnym to pojawialo sie resetowanie zegara DS1302 aby temu zapobiec nalezy zaekranowac uklad scalny na plytce - fotka w zalaczenia jak ja to zrobilem.
  W czasie testow reset zegara nie byl.
  Dodatkowo zmodyfikowalem soft aby tez ewentualne reset czescio zapobiec.
  Zaktualizowany soft w zalaczeniu
  Prosze o ewentulane uwagi i propozycje zakresu godzin lub inne.
  Futek2

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  futek2
  Level 19  
  Offline 
  Has specialization in: automatyka i elektronika, programowanie, c++
  futek2 wrote 418 posts with rating 158, helped 2 times. Live in city Częstochowa. Been with us since 2006 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  Mark II
  Level 21  
  Czyli robi to co przekaźnik zmierzchowy plus zegar sterujący. Przy czym typowy zegar sterujący oferuje wygodę nastawiania i elastyczność. A już zegar "słoneczny" eliminuje potrzebę stosowania czujnika oświetlenia.
  Zatem może warto dodać wyświetlacz i możliwość przynajmniej korekcji czasu załączenia i wyłączenia? Albo przynajmniej przycisk umożliwiający załączenie i wyłączenie o wybranych godzinach z wpisaniem tych momentów do pamięci? Wydłubywanie modułu z jakiejś rozdzielnicy, czy demontaż na wolnym powietrzu w celu zmiany ustawień, nie jest specjalnie wygodny.
  No i moim zdaniem niezbyt dobrym pomysłem jest miganie lampami jako potwierdzenie resetu. Niech to robi tylko dioda.
 • IGE-XAO
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Galareta
  Level 22  
  Ja tam wole czujnik od obliczeń - zależy jaka pogoda tak ciemno się robi. Jak chmury są itd. to mamy wcześniej ciemno. ESP dużo więcej energii pobiera.
 • #6
  adversus
  Level 32  
  Jako DIY może być, bo kto komu zabroni, ale jak wspomnieli koledzy, opłacalność średnia... Wygoda użytkowania taka se, w stosunku do problemów w razie jakiejś korekty...
  Zegar astronomiczny nowy, na nie najtańszym alledrogo z możliwością programowania tzw przerwy nocnej to koszt nieco powyżej 100pln za nowy z gwarancją i fakturą..., wygoda bez porównania. Ale satysfakcja z budowy bezcenna :) W diy właśnie o te satysfakcję chodzi mimo że nie zawsze jest to opłacalne czy ma sens... liczy sie frajda, fun czy jak tam kto chce nazywać i tyle.

  piterek-23 wrote:
  Wystarczy zmienić AVR na ESP8266 i modyfikację czasu zrobimy po WiFi ;)


  Wystarczy dodać też trochę kodu i czujnik będzie nie potrzebny bo można zaprogramować albo włączenia wg zegara astro albo wg np IFTTT... a zmiany robić właśnie po wifi z ESP.

  Galareta wrote:
  Ja tam wole czujnik od obliczeń - zależy jaka pogoda tak ciemno się robi. Jak chmury są itd. to mamy wcześniej ciemno. ESP dużo więcej energii pobiera.


  Nie zawsze są możliwości techniczne na wyprowadzenie właśnie czujnika z rozdzielni, co może być dużym kłopotem... wtedy dajesz zegar astro.
 • #7
  futek2
  Level 19  
  Witam zainteresowanych tematem.
  Po dlugim okresie uzytkowania powyzszego opisu postanowilem go urposic za zachowaniem funkcji gaszenia swiatel o 24:00 ze zegara czasu rzeczywistego.
  Rozwiazanie w kodzie programu zrealizowalem w nastepujacy sposob, licze czas trwania dlugosci dnia za pomoca na stale ustawionego timera w ATTINY a dlugosc czasu okreslam za pomoca fotorezystora ajko klucz startuajcy licznik i zamykajacy.
  I zapamietwanie wartosci licznika jest raz na cykl dobowy wiec uszkodzenie czestymi zapisami ATTINY jest wykluczone wystarczy na ok 25 lat.
  Jedynie pierwsze uruchomie czujnika powoduje przyjecie dlugosci dnia rownego nocy ale juz nastepnego dnia czujnik zadziala prawidlowo.
  Kod programu testowalem od maja 2020r i po drobnej poprawce kolejny miesiac dziala poprawnie.
  Podobny opis znalazlem w sieci pod adresem jak ponizej.

  https://forum.arduino.cc/index.php?topic=572995.0

  W zalaczenia sie dwie wersje softu na ATTINY45 z przestawianiem czasu z zimowego na letni i bez przestawiania.

  Uklad elektroniczny jak w pierwotnej wersji bez zmian jedynie nie montujemu DS1302 zegara czasu rzeczywistego a jedynie wymieniam soft na ATTINY45 ktory jest w zalaczeniu jako pliki BIN i HEX .
  Odchylka czasu jest w granicach +- 3 min co kazdy dzien jest korygowana za pomoca fotorezystora ktory jest jednoczesnie czujnikiem zmierzchowym
  wiec odcylka miesieczna bedzie zero.

  Zycze zadowolenia z wylacznika.

  Futek2