Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar z możliwością kontroli oświetlenia zrealizowany na ESP8266

kmmepl 30 Wrz 2015 19:10 5763 2
 • Zegar z możliwością kontroli oświetlenia zrealizowany na ESP8266 Pomysł na wykonanie tego projektu zrodził się, gdy autor kupił tanie lampy LED sterowane przez Wifi. Po jakimś czasie zdecydował się na zabawę z ESP8266 i zbudowanie własnego kontrolera. Podjął się takiego wyzwania ponieważ za każdym razem, gdy chciał gasić światła musiał znaleźć telefon, włączyć aplikację i czekać na połączenie. Ze względu na to, że nie jest to wygodne rozwiązanie, zbudował własną stację kontrolującą takie lampy.  Główne cechy urządzenia:
  • Graficzny interfejs dotykowy
  • Synchronizacja zegara poprzez protokół NTP
  • Możliwość kontroli lamp podłączonych do sieci WiFi
  • Konfiguracja poprzez stronę www
  Mózg

  Sercem układu jest ESP-12 zamontowany na płytce rozwojowej o nazwie Sparkfun Thing. Sam moduł oprócz ESP zawiera układ ładowania akumulatorów litowo jonowych/polimerowych. Jest on potrzebny, gdyż dołączono jedno ogniwo w celu podtrzymania pracy podczas zaniku zasilania. Koszt takiego układu to 15.95 dolarów.


  Zegar z możliwością kontroli oświetlenia zrealizowany na ESP8266

  Ekran

  Wyświetlanie informacji zrealizowane jest na dotykowym ekranie o przekątnej 2.4 cala. Do niego dołączony jest gotowy moduł DS320240CIPS-61T, który go steruje. Jego koszt to 17.49$.

  Zegar z możliwością kontroli oświetlenia zrealizowany na ESP8266 Zegar z możliwością kontroli oświetlenia zrealizowany na ESP8266


  Soft

  Oprogramowanie zostało napisane przy użyciu Arduino core for ESP8266. Jest to projekt, który pozwala na wykorzystywanie bibliotek i funkcji dedykowanych dla Arduino podczas pisania programu na moduł ESP. Do budowy urządzenia nie użyto zewnętrznego mikrokontrolera, wszystkie operacje wykonuje ESP8266. Kod dostępny jest na githubie autora.

  Zegar z możliwością kontroli oświetlenia zrealizowany na ESP8266


  źródło: http://bitquill.net/blog/esp8266-light-controller-clock/


  Fajne!
 • Deimic Smart Home
 • #2 08 Paź 2015 22:57
  miono
  Poziom 15  

  Cytat:
  ... za każdym razem, gdy chciał gasić światła musiał znaleźć telefon, włączyć aplikację i czekać na połączenie.


  Ktoś zrobił niezłą robotę marketingową i ludzie kupują zupełnie niepotrzebne rzeczy a wystarczyło użyć zwykłego wyłącznika. Kiedyś technika służyła do ułatwiania sobie życia a dzisiaj mam wrażenie że często utrudnia życie. Zrozumiem jeszcze inteligentne lampy które mają za zadanie włączać/wyłączać światło np. zewnętrzne w nocy ale autor zrobił po prostu włącznik do lamp, który i tak musi być w tym samym pomieszczeniu ze względu na słaby zasięg.

 • Deimic Smart Home
 • #3 23 Paź 2015 12:24
  Jado_one
  Poziom 22  

  Nareszcie ktoś zauważył problem - cała ta moda na ręczne sterowanie przez smartfona lub przez stronę WWW,, jest kompletnym nieporozumieniem (w większości przypadków).

  Jedyną prawdziwą wygodę daje automatyka czyli działanie bez ingerencji człowieka co w przypadku świateł będzie wyglądać następująco: "światło zapala się automatycznie po wejściu człowieka do pomieszczenia, a po jego wyjściu automatycznie wyłącza się".
  Nie potrzeba wówczas w ogóle myśleć o światłach.

  Tego typu automatyki sterujące np. temperaturą pomieszczeń, zasłanianiem/odsłanianiem rolet okiennych, itp - bez świadomego udziału człowieka, mają sens i są wygodą dla ludzi.

  Ręczne zabawy ze smartfonami/tabletami/etc...gdzie trzeba wykonać po kilka czynności, żeby dostać się do właściwej aplikacji i dopiero za pomocą niej coś "zasterować" - na dłuższą metę są męczące.