Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE43NU7092 - Brak kanałów cyfrowych.

06 Sie 2019 19:48 285 32
  • Poziom 30  
    Witam.

Mam pytanie odnośnie w/w telewizora.
    Mianowicie, nie wyszukuje on kanałów cyfrowych, a tylko 20 analogowych. Problem polega na tym, że są one w słabej jakości i jak na telewizor który obsługuje 4K, to momentami aż oczy bolą od patrzenia na ten obraz.

Wynajmuję mieszkanie w bloku i nie wiem nawet do jakiej anteny jestem podłączony. Wydaje mi się, że to może być jej wina, ale może macie jakieś pomysły co by tu jeszcze spróbować zrobić, żeby może jakimś cudem oglądać w lepszej jakości.

Pozdrawiam.

• Poziom 43  
    Zapytaj osobę od której wynajmujesz jaki pakiet jest wykupiony, ale podejrzewam że tylko podstawowy i sam nic nie zrobisz.
  • Poziom 30  
    Z tego co mi wiadomo, powinna być tu zwykła naziemna. Taką dostałem informację. Tu nie ma żadnego pakietu wykupionego.

• Poziom 43  
    Skoro wyszukuje tylko analogowe a nie cyfrowe to jakaś kablówka a nie naziemna cyfrowa.
  • Poziom 30  
    To nie wiem jak to jest zrobione. Za kablówkę trzeba chyba zapłacić, a z tego co mi wiadomo, to nie mam tu pakietu z kablówki. Mam tylko sam internet.

Czyli nic z tym nie zrobię. No cóż. Dzięki za zainteresowanie.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Niektóre sieci kablowe wymagają posiadania pakietu choć podstawowego by móc korzystać z internetu - może tak jest w Twoim przypadku i sam właściciel go opłaca.
    Jaką opcję przy wyszukiwaniu wybierasz?
  • Poziom 30  
    Wyszukiwanie Automatyczne - Antena - Analogowe i Cyfrowe

• Poziom 43  
    Wybierz więc tylko cyfrowe i sprawdź czy znajdzie cokolwiek.
  • Poziom 30  
    Próbowałem. Nic nie znalazł.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Więc jakiś pakiet podstawowy analogowy od operatora.
  • Poziom 30  
    Rozumiem, jeszcze raz wielkie dzięki za zainteresowanie tematem. Kliknąłem co trzeba :)
  • Poziom 30  
    Siemanko, powracam teraz z innym, ale podobnym problemem.

Mianowicie, kupiłem antenę pokojową DVB-T ( z powodu braku możliwości zamontowania zwykłej anteny zewnętrznej ).

Może najpierw obrazkowo:

Jasno niebieski kolor pokazuje w którym kierunku aktualnie mam ustawioną antenę na parapecie ;)

Na początku zbierała mi tylko kanały TVP, czyli według DVB-T Finder podejrzewam, że z nadajnika oznaczonego kolorem żółtym Jedlina/Wałbrzych/Walim.
    Teraz ustawiłem antenę bardziej w kierunku Świdnicy, czyli ciemnoniebieski kolor. Problem polega jednak na tym, że takie ustawienie działa mi tylko w momencie, gdy antena stoi na parapecie przy otwartym oknie ( z powodu jej szerokości, okno po zamknięciu przesuwa antenę i sygnał znika ).
    Okna mam od strony nadajnika Jedlina/Wałbrzych/Walim, więc z wiadomego powodu, nie jestem w stanie ustawić anteny w stronę " Ślęża Wrocław ".

Miejscowość: Dzierżoniów, Os. Jasne 17

Czy bez specjalnego sprzętu jestem w stanie znaleźć odpowiedni sygnał dla wszystkich kanałów cyfrowych ?

• Poziom 43  
    Wszystkie MUXy masz ze Ślęży i to z porządnymi mocami, odległość od nadajnika ledwo 14km. więc zwykłą pasywna antena.
    Aseri15 napisał:
    z powodu braku możliwości zamontowania zwykłej anteny zewnętrznej

Uchwytów Panie pod dostatkiem
    https://sklep.delta.poznan.pl/uchwyty-murowe_l1_c15.html
  • Poziom 30  
    sosarek napisał:

Problem polega właśnie na tym, że nie mogę takich uchwytów zamontować. Dlaczego ? Bo nie chcę niszczyć elewacji budynku. Przypominam, że tylko wynajmuję, dlatego zdecydowałem się na " pokojówkę ".

14 km, a w/w pokojówka łapie mi tylko 7 programów i to w dodatku wszystkie TVP. Dopiero jak ją nakieruję w kierunku Świdnicy, to pokazuje się reszta, typu Polsat, TVN, 4 itd. ale telewizor pokazuje jakość sygnału na poziomie 20-30%, czasami wskoczy na 100% ( ale to rzadko ), by czasami znowu pokazać 0%. Ogólnie programy w tym momencie mam, ale zdarza się klatkowanie obrazu. Dopiero jak mam otwarte okno i antenę ustawioną na parapecie pod odpowiednim kątem, to działa to w miarę ok.
  • Poziom 35  
    Aseri15 napisał:
    Dzierżoniów, Os. Jasne 17

Na dachu wieżowca widać maszt instalacji zbiorczej.
    Aseri15 napisał:

Szukałeś w opcji "Kablowe" czy "Naziemne"?
    Aseri15 napisał:
    jak ją nakieruję w kierunku Świdnicy, to pokazuje się reszta, typu Polsat, TVN, 4 itd.

Odbiór Ślęży z odbicia. Świdnica nadaje tylko mux lokalny MWE.
  • Poziom 30  
    _kli_ napisał:
    Na dachu wieżowca widać maszt instalacji zbiorczej.

Prawdopodobnie nie mam do niego dostępu. Nie widzę też nigdzie odpowiedniej wtyczki w ścianie.

_kli_ napisał:
    Aseri15 napisał:

Szukałeś w opcji "Kablowe" czy "Naziemne"?

Naziemnie, ale to poprzedni problem, wtedy szukałem przez złącze prawdopodobnie Vectry. Nieaktualne na ten moment.

_kli_ napisał:
    Odbiór Ślęży z odbicia. Świdnica nadaje tylko mux lokalny MWE.

Według DVB-T Finder:

Świdnica, 18,8 km *Komin MZEC*:
    MUX-L4, Kanał 24 [498 MHz]
    DVB-T, 1 kW, H, ND

Dla przykładu Ślęża:
    MUX-8, Kanał 6 [184,5 MHz]
    DVB-T, 16 kW, V, D

MUX-3, Kanał 25 [506 MHz]
    DVB-T, 100 kW, H, D

MUX-1, Kanał 55 [746 MHz]
    DVB-T, 100 kW, H, ND

MUX-2, Kanał 58 [770 MHz]
    DVB-T, 100 kW, H, ND

Skąd pewność, że to odbicie z Ślęży ? Teoretycznie mógłbym " odbić " też od budynku z przeciwka, ale tak się nie dzieje.
  • Poziom 35  
    Aseri15 napisał:
    Skąd pewność, że to odbicie z Ślęży ?

Pewności nie ma, ale jest duże prawdopodobieństwo że antena ustawiona na Świdnicę może odbierać sygnał ze Ślęży odbity od północnej ściany budynku nr 16.
    Alternatywą jest Kłodzko-Czarna Góra. Innych nadajników nadających wszystkie mux-y, na tych samych kanałach co Ślęża, nie ma.
  • Poziom 30  
    _kli_ napisał:
    antena ustawiona na Świdnicę może odbierać sygnał ze Ślęży odbity od północnej ściany budynku nr 16.

To w sumie całkiem możliwe. Czyli tą pokojówką, to raczej nic lepszego nie zdziałam ?
  • Poziom 35  
    Aseri15 napisał:
    Czyli tą pokojówką, to raczej nic lepszego nie zdziałam ?

Aseri15 napisał:

Czy jest to mieszkanie narożne? Jeżeli tak, to próbowałeś odbioru przez ścianę? Jaki to model anteny?
  • Poziom 30  
    _kli_ napisał:
    Czy jest to mieszkanie narożne? Jeżeli tak, to próbowałeś odbioru przez ścianę? Jaki to model anteny?

Niestety nie jest to mieszkanie narożne. Odbiór przez ścianę niestety nie wchodzi w grę. Traci sygnał. Antena to: FPHT Botronik Cyfrowa Antena Telewizyjna DVB-T aktywna.

Dane techniczne:
    Kanały odbioru 6-12, 21-69
    Zysk energetyczny 26 do 40 dB
  • Poziom 35  
    Aseri15 napisał:
    FPHT Botronik Cyfrowa Antena Telewizyjna DVB-T aktywna.

Dane techniczne:
    Kanały odbioru 6-12, 21-69
    Zysk energetyczny 26 do 40 dB

Antena nie jest zła, ale skoro nie masz możliwości zamontowania uchwytu, to masz ograniczone pole manewru.
    Aseri15 napisał:
    telewizor pokazuje jakość sygnału na poziomie 20-30%, czasami wskoczy na 100%
    A siła? Antena jest ze wzmacniaczem, a mocny nadajnik bardzo blisko. Nie wiadomo czy skoki jakości wynikają ze złych warunków odbiorczych, czy ze zbyt mocnego sygnału.
  • Poziom 30  
    _kli_ napisał:
    A siła?

Na to pytanie nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć. Telewizor pokazuje mi tylko " jakość sygnału ". Być może jest to siła, tylko źle przetłumaczona przez producenta.

Tak to wygląda w TV:

Inna ewentualność, to dowiedzieć się, gdzie jest przewód od tego masztu z dachu budynku. Przeszukałem całe mieszkanie i nie znalazłem odpowiedniego gniazda.

Jest tylko kwadratowa " puszka " natynkowa, z wyjściem SAT i do internetu. Na wyjściu SAT, wyszukuje tylko kanały analogowe, o których pisałem na początku tego tematu.
  • Poziom 35  
    Aseri15 napisał:
    Telewizor pokazuje mi tylko " jakość sygnału "

Siłę i jakość sygnału dla danego kanału/mux znajdziesz w opcji "Pomoc techniczna" ...
    ... w zakładce "Diagnostyka -> Informacja o sygnale"
  • Poziom 30  
    W najlepszym miejscu przy otwartym oknie:

To samo miejsce, okno zamknięte, obraz przycina:

Odłączenie anteny od prądu powoduje zanik sygnału.
  • Poziom 35  
    Aseri15 napisał:
    Odłączenie anteny od prądu powoduje zanik sygnału

Odłączając wzmacniacz od zasilania, zamieniasz go w tłumik. Aby antena była pasywna musiałbyś wzmacniacz zastąpić symetryzatorem. W takiej sytuacji dobrze jest wtyczkę separatora zamienić na wtyk antenowy.
    Nie wiem jak Samsung wyskalował paski sygnałowe, ale skoro siła nie osiąga 100% można przypuszczać że sygnał nie jest przesterowany.
  • Poziom 30  
    _kli_ napisał:
    W takiej sytuacji dobrze jest wtyczkę separatora zamienić na wtyk antenowy.

Czyli jak dobrze rozumiem, wtyczkę do której aktualnie wchodzi zasilanie, mam zamienić na zwykłą wtyczkę antenową ?

• Poziom 43  
    No i zmienić płytkę przedwzmacniacza na symetryzator antenowy, równie dobrze możesz kupić ASP-4.
  • Poziom 30  
    W tym momencie mam pytanie, bo właśnie wyczytałem, że niektóre anteny ze wzmacniaczem mają również zamontowany symetryzator.
    Załączam zdjęcia, bo wydaje mi się, że ta antena ma symetryzator, ale nie mam pewności.
    Wydaje mi się, że to będzie on:

A tutaj przedwzmacniacz:

Dobrze myślę ? Czy układ z pierwszego zdjęcia to jednak coś innego ?
  • Poziom 35  
    Aseri15 napisał:
    niektóre anteny ze wzmacniaczem mają również zamontowany symetryzator

Częścią każdego przedwzmacniacza zamontowanego na dipolu anteny jest symetryzator, którego zadaniem jest desymetryzacja i zmiana impedancji z 300 Ω na 75 Ω.
    Są anteny z układem tzw. by-pass (Telmor, Televes), w których po wyłączeniu zasilania przedwzmacniacz pracuje jak symetryzator. Ale niestety nie w Twojej antence.
    Aseri15 napisał:
    Czy układ z pierwszego zdjęcia to jednak coś innego ?

To jest jest popularny, tani przedwzmacniacz, stosowany w antenach typu APOK (Antena POKojowa). Sam symetryzator nie posiada całej tej "elektroniki", którą masz w przedwzmacniaczu.
    Na drugim zdjęciu masz wtyk antenowy z płytką separatora napięcia.
  • Poziom 30  
    Czyli tak czy siak muszę kupić symetryzator ? I podmienić go za tą płytkę z pierwszego zdjęcia, tak ?