Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wiatraka procesora

ankuch 04 Kwi 2003 10:30 35229 12
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    ankuch
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ankuch napisał 1314 postów o ocenie 59, pomógł 38 razy. Mieszka w mieście Częstochowa. Jest z nami od 2002 roku.
    kordirko
    Poziom 21  
    Może byś tak kolego spytał mnie o zdanie zanim opublikujesz nie swój (bo mój) projekt w elektrodzie ? Nawet nie zadałeś sobie trudu żeby go dla niepoznaki przerobic, tylko wprost z pdf-a do jpga.

Jak już go nagrałeś, to trudno

Ten schemat (z pełnym opisem) znajdziecie na moim serwerze:
    http://kordirko.one.pl/elektro/regulator.htm
    tzok
    Moderator Samochody
    Ten kowałek o żółtym przewodzie jest bez sensu!!! Tego przewodu nie należy przecinać bo niektóre płyty w ogóle się nie odpalą jak nie będą otrzymywać sygnałów z wiatraczka na CPU. Układ w coolerze zwiera ten przewód do masy co pół (chyba) obrotu, jak ktoś bardzo chce można by zrobić układ symulujący poprawną pracę wiatraka na NE555 (5000 obr/min - 167Hz). Jeżeli jednak obroty nie spadają poniżej 2000 (ew. 2500) obr/min żadna płyta nie powinna sygnalizować błedu.
    Poza tym Ankuch nie pisze, że to jego projekt a ty go udostępniasz nieodpłatnie, więc w czym problem, znalazł fajny schemat na netcie i postanowił się nim podzielić z innymi... taka jest idea tego forum.
    CKsrv
    Poziom 32  
    a czy wasze wentylatory CPU sa najglosniejszym "fragmenten" kompów?
    Jesli tak to zmiencie ten cooler na inny - ja mam zawsze procki intel w wersji BOX - cihcutkie coolery.
    A moze jednak wiecej chalasu produkuje HDD,went. zasilacza, luźne blachy obudowy czy wreszcie przetwornica monitora?
    Hmm ciekawi mnie to - jak znajdziecie źródelok to mozecie napisac.
    ankuch
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    kordirko napisał:
    Może byś tak kolego spytał mnie o zdanie zanim opublikujesz nie swój (bo mój) projekt w elektrodzie ? Nawet nie zadałeś sobie trudu żeby go dla niepoznaki przerobic, tylko wprost z pdf-a do jpga.

Jak już go nagrałeś, to trudno

Ten schemat (z pełnym opisem) znajdziecie na moim serwerze:
    http://kordirko.one.pl/elektro/regulator.htm

Sorry, jeśli Cię to uraziło.
    Nie podpisałem się pod tym jako autor i nie zrobiłem tego dla czerpania jakichkolwiek korzyści materialnych.
    Większość schematów i projektów na elektroda.pl nie zawiera informacji na temat autora, bo to forum jest dla tych którzy pomagają sobie zupełnie bezinteresownie.
    Zasoby tego wspaniałego serwisu są pomocą dla wielu początkujących i zaawansowanych i jeśli każdy podchodziłby do tego w ten sposób to większość pytań pozostałaby bez odpowiedzi. Tu nie ma ludzi, którzy uważają, że "wiem, ale dla siebie" i to jest piękna idea.
    Niemniej jednak przepraszam, jeśli Cię uraziłem umieszczeniem Twojego projektu bez Twojej zgody.
    Pozdrawiam.
    bulu86
    Poziom 10  
    czy moglbym taki regulator zastosowac w swoim wzmacniaczu?? czy ten akurat nie nadaje sie do tego??
    devolt
    Poziom 21  
    Hej mam pytanie czy jak podłącze ten regulatorek pod 17v lub 24 to zmienią sie duzo punkty pracy i czy wogule bedzie chodzil??
    marrog
    Poziom 22  
    Witam !!!!

Nie wiem jak wplynie podniesienie napiecia zasilania na prace calego ukladu.

Ale zawsze mozesz obnizyc zasilanie do 12V z tego co pisales czyli z 17 czy 24V. To zaden problem wstawic malutki ukladzik na LM 7812 (1A tak dla pewnosci i aby sie nie grzal mocno-ja wole wstawic mocniejszy niz kombinowac z radiatorem )

Pozdrawiam ***marroga*** :)
    drumah
    Poziom 15  
    A nie ma jakiegos prostszego sposobu? Mi zalezy tylko na tym, zeby jednym pokretlem zmiejsyc obroty, nie potrzebuje zadnych pomiarów temperatur ani tym podobnych bajerów.
    marrog
    Poziom 22  
    Witam

Mozesz sobie zrobic na LM 317 (scalony stabilizator napiecia) W sumie wyjdzie ok 5 elementow.

pozdrawiam :)
    marrog
    Poziom 22  
    Witam !!!

Jezeli bedziesz regulowal tylko jeden wiatrak to bierzesz jeden LM :) (no ale mysle ze zwrociles uwage ze ten schenat jest dla kilku )
    drumah
    Poziom 15  
    O kutwa :| Ale ja jestem glupi -nie zauwazylem strzalek na rezystorze NASTAWNYM i kupilem zwykle :| A już miałem pytać gdzie tu sie potencjometry podziały ;/ ehh, kolejna wizyta w sklepie mnie czeka. Dzieki jeszcze raz!

EDIT: Chcialem kupic te potencjometry, ale tam podobno trzeba jeszcze jakas moc znac czy coś tam w Watach ;/ Możecie mi w tej kwestii pomóc?
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Figi
    Poziom 37  
    Przez te potencjometry płynie niewielki prąd. 0,25W, w zupełności wystarczy.