Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompaktowy akcelerator AI w postaci modułu HAT do Raspberry Pi

ghost666 08 Sie 2019 09:52 378 1
 • Kompaktowy akcelerator AI w postaci modułu HAT do Raspberry Pi
  Systemu uczenia maszynowego / AI w zastosowaniach na krawędzi chmury to obiecujące pole do popisu dla kilku graczy. Przetwarzanie w chmurze umożliwiło szkolenie złożonych modeli uczenia maszynowego dla różnych aplikacji i chociaż wydaje się, że system taki działa bardzo dobrze, to nadal możliwość wdrażania aplikacji AI na urządzeniu znajdujące się na samej krawędzi chmury jest ogromna.

  Oczekuje się, że sztuczna inteligencja na samej krawędzi chmury pomoże zmniejszyć opóźnienia związane z przesyłem danych do i z chmury, pozwoli zaoszczędzić przepustowość i koszty przechowywania danych w chmurze dla przedsiębiorstw, szybciej wdrożyć nowe modele uczenia maszynowego i zbudować nowe, solidne i inteligentne aplikacje.

  Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia pracujące na krawędzi chmury, takie jak Raspberry Pi, Arduino i inne moduły wbudowane, zwykle nie obsługują zaawansowanych aplikacji uczenia maszynowego. Mają one ograniczone zasoby sprzętowe i moc obliczeniową. Na szczęście zmienia się to wraz z wprowadzeniem akceleratorów AI; są to nowoczesne procesory, które pomagają zaawansowanym urządzeniom realizować złożone obliczenia matematyczne potrzebne do działania modeli AI. Jednym z takich procesorów akcelerujących aplikacje uczenia maszynowego jest Kendryte K210, który wdrożony został dotychczasowo na różnych modułach rozwojowych, takich jak kamera AI HuskyLens, Grove AI HAT i kilku innych.

  Firma XaLogic kontynuuje ten trend, wprowadzając swój moduł HAT AI - akcelerator uczenia maszynowego oparty o układ Kendryte K210.

  "W XaLogic chcemy wprowadzić uczenie maszynowego do obliczeń komputerowych na Raspberry Pi, budując moduł akceleratora AI. Bardzo szybko używaliśmy Raspberry PI w naszym szybkim prototypowaniu i uwielbiamy formę Pi Zero, która pozwala nam robić fajne rzeczy w ładnej małej obudowie. Wzięliśmy więc nasz moduł akceleracji uczenia maszynowego i stworzyliśmy Pi HAT. Teraz możemy przyspieszyć obliczenia na Pi, a zwłaszcza Raspberry Pi Zero, który ma bardzo słaby procesor" informuje spółka.

  Chociaż moduł od XaLogic nie będzie pierwszym modułem HAT akcelerującym obliczenia AI dla Raspberry Pi, to dostępny już na rynku Grove AI HAT, który jest również przeznaczona dla minikomputerów Raspberry Pi, pasuje bardziej do modeli A lub B, podczas gdy płyta XaLogic ma bardziej kompaktową formę pasującą wymiarami do Raspberry Pi Zero.

  Moduł XaLogic AI HAT, o nazwie XAPIZ3500, został zbudowana w oparciu o moduł AI XAM3500. Trzon XAM3500 stanowi dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor RISC-V Kendryte K210 z jednostką FPU i dedykowanym akceleratorem sieci neuronowych. Moduł jest w stanie osiągnąć wydajność 0,23 TOPS, pobierając przy tym poniżej 300 mW mocy z zasilania.

  Kompaktowy akcelerator AI w postaci modułu HAT do Raspberry Pi
  XaLogic AI HAT XAPIZ3500 umożliwia tworzenie aplikacji do uczenia maszynowego za pomocą Raspberry Pi bez wydawania ogromnych pieniędzy. W połączeniu z kompaktową formułą Pi Zero i technologią drukowania 3D możesz szybko zbudować na przykład kamerę AI.

  Według XaLogic dodanie XAPIZ3500 do RPi Zero umożliwia wykrywanie obiektów z prawie 10-krotnym zwiększeniem wydajności. Wydajność mierzona była z wykorzystaniem algorytmu YoloV2 (to aktualny stan rozwoju - do dalszej optymalizacji...). Wydajność jest różna, zależnie od wykorzystanego minikomputera:

  * Pi Zero ≈ 3 klatki na sekundę
  * Pi 3B+ ≈ 8 FPS

  Moduł niestety nie był testowany z nowym Raspberry Pi 4. Producent przewiduje jednakże, że moduł będzie działał na każdym Raspberry Pi z 40-pinowym złączem rozszerzeń dla modułów HAT.

  Moduł XaLogic AI jest dostępna do zakupu na Tindie za 28,80 dolarów z możliwością bezpłatnej wysyłki. Więcej informacji jest dostępnych na stronie sklepu.

  Nowy moduł HAT nie jest jedynym systemem AI, dedykowanym do pracy na brzegu chmury. Krawędź staje się idealnym miejscem do wdrażania modeli uczenia maszynowego przeszkolonych w chmurze, a wraz z wprowadzeniem takich jak modułów jak Nvidia Jetsons, akceleratorów AI dla Raspberry Pi, sieci neuronowych w postaci sticków USB, dołączanych do komputera i innych modułów tej klasy, przyszłość obliczeń uczenia maszynowego na krawędzi chmury rysuje się w bardzo jasnych barwach.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/08/07/a-compact-machine-learning-accelerator-hat-for-your-raspberry-pi/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9303 postów o ocenie 6884, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Switche POE