Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Typowy moduł przekaźnika z optoizolacją , działający inaczej

13 Sie 2019 20:06 78 2
  • Poziom 20  
    Witam.

Potrzebuję pomysłu , ewentualnie schematu modułu przekaźnika z optoizolacją , a raczej części układu , który zostanie dołożony pomiędzy tranzystorem transoptora (musi być zachowana separacja galwaniczna ) a przekaźnikiem , ale nie typowego na zasadzie : gdy dioda nadawcza transoptora jest w stanie wysokim , to przekaźnik sterowany przez układ za transoptorem także jest załączony , lecz takiego , gdy dioda nadawcza transoptora jest w stanie wysokim , to przekaźnik ma być wyłączony i adekwatnie , gdy dioda nadawcza transoptora jest w stanie niskim , to przekaźnik ma być załączony .
    Myślałem nad układem opartym na kilku tranzystorach , ewentualnie jakimś małym scalaku bo programować procka , do tak prostej sekwencji trochę mi żal .
    Na razie układ działa na chińskim przekaźniku z optoizolacją , wykorzystując styki przekaźnika COM i NC , ale przekaźnik przez następne kilkanaście lat w ten sposób , będzie prawie cały czas załączony , a chciałbym tego uniknąć.
    Do dyspozycji mam stałe napięcie 5 i 12 volt oraz transoptor DP817C z tranzystorem typu NPN .

Pozdrawiam.