Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamery analogowe HD (AHD, CVI, TVI) - koncentryk czy skrętka?

suworow 18 Sie 2019 12:31 2385 4
 • #1
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  Co jakiś czas na forum przewija się dyskusja dot. tego, czy do monitoringu analogowego ( przy IP jest to jasne - skrętka) lepiej użyć kabli koncentrycznych, czy popularnej skrętki komputerowej.
  Zdania są tu podzielone, chociaż żaden z twórców standardów analogowej telewizji wysokiej rozdzielczości (AHD, CVI, TVI) nie wyklucza przesyłania wizji zarówno po kablach koncentrycznych, jak i po skrętce. Instalatorzy stosują jedno i drugie rozwiązanie.

  Garść opinii na ten temat naszych forumowiczów:

  xury napisał:
  Połóż skrętkę wystarczy dobrej jakości CAT5.
  Dodatkowo dołóż kable zasilające to będziesz potem zastosować każdy system kamer.
  Nieprawdą jest słaba jakość kamer " nie IP" po skrętce. Jeśli odcinki kabli są ni za długie to możesz puścić zasilanie po skrętce.

  Zaczerpnięte z tematu:
  Jaki kabel do monitoringu - skrętka czy koncentryk?

  dawidedziu napisał:
  Ja stosuję skrętki UTP, aczkolwiek na koncentryku nie ma ewentualnych zakłóceń. Jak się dobrze wykona instalację, to nie będzie problemów - przynajmniej mi się nie zdarzają. Co do odległości, teoretycznie powinno Ci to prawidłowo działać. Możesz także zastosować zasilacz z napięciem np. 13-14V, to na końcu takiego przewodu będzie jakieś 12-13V - mowa o skrętce. Z koncentrykiem o tyle niefajnie, że za X lat, jak zechcesz wymienić kamery na IP, to będzie z tym problem - co prawda są konwertery z koncentryka na IP, ale to rzeźbienie i dodatkowe koszty.

  wojtek.kowal napisał:
  Teoria teoretyków pozostaje ciągle teorią, a doświadczenia życiowe montażystów mówią coś zupełnie innego. Zgadzam się z kolegą niebieskipolo. Jak żyję, nigdy nie spotkałem się z problemem zakłóceń w przypadku koncentryka, a były hale z maszynami, urządzeniami, wykorzystywane tory kablowe z przewodami zasilającymi itd. Warunek, dobry koncentryk, dobre zasilacze i nie ma tematu. Natomiast w przypadku skrętki niejednokrotnie dostawałem siwych włosów, mimo wysokiej klasy komponentów i pozornie laboratoryjnych warunków otoczenia.
  Nadmienię, że aktualnie 100% instalacji robię na skrętce z powodów ogólnie znanych, ale ciągle wymieniam sprzęt na wiekowych instalacjach po koncentryku i nigdy, podreślam jeszcze raz, że nigdy nie ma żadnych problemów. Zresztą te stare instalacje są pewniakami, bo wtedy jeszcze nie dało się kupić byle jakich przewodów.

  Cytaty zaczerpnięte z tematu:
  Monitoring AHD, CVI, TVI - jaki przewód, koncentryczny czy skrętka?


  Podsumowując:


  Zalety stosowania skrętki w analogowych systemach telewizji przemysłowej:

  • Uniwersalność. Łatwość przejścia na system IP,

  • Możliwość przesłania w prosty sposób nawet do czterech sygnałów po jednym kablu (nie jest to zalecane, może powodować komplikacje, ale jest taka możliwość),

  • Mniejsza średnica kabla, łatwość w układaniu,

  • Możliwość puszczenia po tym samym kablu sygnału wizji zasilania kamery, oraz sygnałów dodatkowych.


  Wady:

  • Podwyższone ryzyko wystąpienia zakłóceń i przesłuchów miedzy kanałami szczególnie np w przypadku prowadzenia większej ilości sygnałów niż jeden jednym kablem;

  • Konieczność stosowania transmiterów;

  • Możliwość wystąpienia odbić na obrazie;

  • Mniejszy zasięg transmisji bez zauważalnego spadku jakości. Większość standardów analogowej telewizji wysokiej rozdzielczości, gwarantuje dobrą jakość przy odległościach w granicach 150m. Podawany zasięg dla kabli koncentrycznych to nawet 500 m.


  W telewizji przemysłowej często stosuje się kable zespolone (koncentryk RG 59 + zasilanie) zwane popularnie "bałwankiem". Oczywiście całe ich "dedykowanie" polega na tym, że producent skleił ze sobą kabel zasilający z kablem koncentrycznym. Zaletą takiego rozwiązania jest po prostu łatwość układania i fakt, że bez oznaczania czy późniejszego mierzenia, wiemy, które zasilanie jest do której kamery. :)

  Kamery analogowe HD (AHD, CVI, TVI) - koncentryk czy skrętka? Kamery analogowe HD (AHD, CVI, TVI) - koncentryk czy skrętka?  Czy wybierzemy jako medium transmisyjne skrętkę komputerową, czy kabel koncentryczny, należy pamiętać o tym, by korzystać z przewodów dobrej jakości.

  W przypadku skrętki należy zadbać o to, by był to przewód minimum kategorii 5e miedziany (CU), a nie np. miedziowany o oznaczeniu CCA. Aluminiowe nie tylko mają większą rezystancję, przez co mogą wystąpić problemy z przesłaniem na większe odległości wizji czy zasilania, ale odradzane są przede wszystkim ze względu na swoje właściwości mechaniczne. Przewód taki może kruszyć, łamać się w przypadku próby umieszczenia jego końcówki w konektorach kablowych złączek zasilania czy transmisyjnych. Zdecydowanie łatwiej uszkodzić go już na etapie układania.

  W przypadku kabla koncentrycznego korzystamy głównie z RG 59. W tanich, słabej jakości kablach żyła tzw. "gorąca" może nie trzymać wymiaru, a sam może składać się dosłownie z kilku włosków. Istotny jest tu parametr "K" mówiący o pokryciu oplotem w "%". Raczej należy szukać kabli z oplotem 100%, a nie np. 60%. Zarówno grubość żyły tzw. "gorącej", jak i gęstość oplotu będzie miała wpływ nie tylko na same właściwości transmisyjne kabla, ale też po prostu może być sporym utrudnieniem przy próbie dopasowania, zaciśnięcia w pewny i poprawny sposób złączy BNC.

  W przypadku wyboru kabla zespolonego należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry kabla koncentrycznego, ale też na parametry kabla zasilającego, tj materiał z jakiego został wykonany i pole powierzchni przekroju (nie mylić ze średnicą, która podawana jest w przypadku kabli telekomunikacyjnych). Najczęściej spotykane "rozmiary żyły to 0,35 mm², 0,5 mm², 0,75 mm², 1 mm². Oczywiście przekrój żyły należy dobrać do mających przez nią płynąć prądów i do odległości, na jaką to zasilanie będzie przesyłane.

  Po czym poznać, czy kabel jest dobrej jakości? Dla osoby nie mającej doświadczenia w tej materii może być to trudne. Najlepsza rada to taka, by unikać wszelkich "okazji cenowych". Cena kabla to cena miedzi i tu nie ma cudów. Skrętka, która kosztuje 50 gr za metr nie może być dobrej jakości. Szczególnie uważać w marketach. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3620069.html#18203716 Tam i za 2 zł/metr można kupić przewód CCA. Należy kupować po prostu kable w dobrych hurtowniach elektrycznych, alarmowych itp., a jeżeli kupujemy na serwisach aukcyjnych, to takie same jak występują właśnie w tych punktach sprzedaży, a nie żadne "hity internetu".
  Ja np. (też ze względu na dostępność w hurtowniach wokół Warszawy) korzystam z kabli takich firm jak: Bitner, Madex, Draka, Belden. Nie zauważyłem też żadnych problemów przy korzystaniu z przewodów sprzedawanych pod logiem Dahua czy Hikvision, ale sama żyła w Dahua jest nieco cieńsza niż np. w takim Bitnerze. Szczególnie łatwo to wyczuć, próbując skręcić wokół siebie dwie obrane żyły z dwóch różnych kabli. Ta cieńsza, bardziej miękka, zawsze będzie miała tendencję do owijania się wokół tej grubszej.
  Pewnym wykładnikiem może być tu waga. Np. 1000 metrów bitnera waży około 28 kg, a kabla marki Dahua 26 kg. Różnicę pomiędzy kablami potwierdza też pomiar rezystancji. Rezystancja pętli 200 m dla Bitnera to 20 Ω a dla przewodu marki Dahua to 22 Ω. 10% różnicy nie jest to dużo, ale jeżeli planujemy zasilić kamerę na większą odległość, to może mieć znaczenie.
  Zasilanie kamer

  Nie dotyczy kamer zasilanych w jednym ze standardów POE.


  Jak zasilić kamerę:


  • Po wolnych żyłach w skrętce. Przy czym należy mieć świadomość, że nie ma to nic wspólnego z prawdziwym POE, określonym pewnymi standardami. Nie zmieni tego też stosowanie różnego rodzaju przejściówek szumnie zwanych np. "adapterami POE". O standardach POE możecie poczytać w tym temacie:
  Wszystko o zasilaniu urządzeń w sieci czyli POE - również od strony praktycznej

  • Układając obok przewodu sygnałowego (koncentrycznego lub skrętki) typowy przewód zasilający

  • Korzystając z żył zasilających w przewodzie zespolonym

  • Jeżeli mamy tylko przewód koncentryczny bez zasilania, to korzystając z technologii POC więcej na ten temat znajdziesz tu:
  Technologia zasilania PoC w kamerach marki Dahua lub zasilając kamery lokalnie (co ma pewne swoje wady)

  Na jaką odległość jesteśmy w stanie bezpiecznie zasilić typową kamerę po skrętce lub jak dobrać przekrój kabli zasilających w przypadku, gdy zasilanie podajemy wydzielonym kablem.

  Załóżmy, że mamy typową kamerę zasilaną 12V DC, z tolerancją napięcia zasilania +- 10% o poborze prądu 330 mA.
  Np. niech to będzie kamera IPOX HD 2Mpx PX-TVH2036SL.

  Powiedzmy, że chcemy zasilić ją po wolnych żyłach w skrętce.
  Pojedyncza żyła ma średnicę 0,5 mm (nie zawsze o czym pisałem wcześniej) co daje nam 0,19 mm² powierzchni przekroju. Do dyspozycji mamy w sumie 6 żył, czyli po trzy na biegun zasilania. 3*19mm² daje nam w sumie 0,57mm².

  Sięgamy teraz po kalkulator spadków napięć (najłatwiej), np. popularny ElektroDroid i wychodzi nam, że możemy taką kamerę zasilić bez problemu na odległości 58 m (przy tej odległości na 58 metrach spadek napięcia mieści się w 10%, a więc w granicach tolerowanych przez tę kamerę).

  Kamery analogowe HD (AHD, CVI, TVI) - koncentryk czy skrętka?


  A jak przedstawiałoby się to w przypadku kabla wykonanego z aluminium?

  Kamery analogowe HD (AHD, CVI, TVI) - koncentryk czy skrętka?

  Tu spadek napięcia jest znacznie, prawie dwukrotnie większy.

  Z powyższych wyliczeń wynika, że w przypadku monitoringu domu, małego sklepu, warsztatu, biura, planując użycie typowych kamer z doświetlaczem IR o zasięgu do 30-40 m, gdzie odległości od rejestratora nie przekraczają, powiedzmy, tych 50 metrów, śmiało możemy kamery zasilić po tej samej skrętce, którą będziemy prowadzili sygnał wideo, lub użyć np. kabli zespolonych o żyle zasilającej o przekroju nie mniejszym niż 0,5 mm² - oczywiście pod warunkiem, że będą to kable miedziane. :)


  W praktyce okazuje się jednak często, że udaje się uzyskać większe odległości. Wynika to głownie z tego, że:

  • zazwyczaj kamery mają mniejszy pobór prądu niż deklarowany,
  • napięcie wyjściowe zasilacza to zazwyczaj nie równe 12V, ale nieco powyżej,
  • tolerancja napięcia zasilania kamery jest większa niż podawana w karcie katalogowej, a w przypadku niektórych kamer i ta podawana przez producenta to +-25% (jak to ma miejsce w przypadku większości kamer np. Hikvision czy Dahua).  Co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie zmienić przewodów na takie o większym przekroju żyły, a musimy zasilić kamerę na większej odległości:

  • Podnieść napięcie zasilania w granicach tolerancji danej kamery. Czyli do zasilenia kamery 12V z tolerancją +-10% możemy użyć śmiało np. zasilacza 13V. W praktyce czasami może być to więcej, bo możemy przy doborze zasilacza uwzględnić spadek napięcia na przewodach przy minimalnym poborze (bez IR). Zostawmy to jednak osobom bardziej doświadczonym i potrafiącym robić podstawowe pomiary.

  • Użyć zasilacza o zdecydowanie wyższym napięciu np. 24V, a przy kamerze zastosować przetwornicę step down, stabilizującą napięcie na poziomie dla niej akceptowalnym.

  • Użyć kamer przystosowanych do zasilania napięciem 24V. Wyższe napięcie to mniejszy prąd, a co za tym idzie - mniejsze procentowo spadki napięcia - w tym wypadku 2-krotne.

  • Co już było wspomniane wcześniej - zastosować kamery o wyższej tolerancji napięcia zasilania.


  Jakie są wasze doświadczenia praktyczne w zakresie wykorzystania skrętki i kabla koncentrycznego w CCTV?
  Napiszcie na jakim rodzaju przewodach, oraz na jakie odległości udało się przesłać poprawny obraz z kamery.
  Czy zauważyliście spadek jakości w przypadku stosowania przewodów innych niż koncentryczne?
  Jaki wpływ na jakość obrazu mają elementy takie jak transformatory wideo, wzmacniacze, ochronniki przeciwprzepięciowe?

  Ten temat to poradnik gdzie możemy wymienić się swoimi doświadczeniami.
  Mam prośbę aby ew. pytania zakładać w osobnych tematach.
  W ten sposób ułatwimy zapoznanie się z treścią w budowanym w tym temacie poradniku.


  ------------------------------------------------
  Ogłoszenie

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • AdexAdex
 • #2
  kris6661991
  Poziom 25  
  Według mnie używanie kabla koncentrycznego to przeżytek - a jestem instalatorem. W dzisiejszych czasach chyba wszystkie nowe monitoringi są oparte na sieci komputerowej, czyli potocznie IP. Czas montażu instalacji jak i możliwości są nie do przebicia. O zasilaniu po skrętce, jego skuteczności i mocy nie wspominając. Na najzwyklejszej skrętce Bitnera można śmiało postawić głowicę obrotową 100 metrów dalej i zasilić to poprzez POE - kamera posiada stabilizowaną przetwornicę i spadek napięcia na linii nawet o kilka V nie robi żadnej różnicy.
 • AdexAdex
 • #3
  kood
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  kris6661991 napisał:
  W dzisiejszych czasach chyba wszystkie nowe monitoringi są oparte na sieci komputerowej, czyli potocznie IP.


  Zależy od wymagań, też głównie montuję IP bo nie ma problemów z zakłóceniami na obrazie i lepsza jakość ale jeśli priorytetem nie jest ostrość obrazu tylko płynność (brak klatkowania) to wybiera się analogi. A jak mam coś robić na analogu to wolę koncentryka, bo skrętka czasami bywa problematyczna łapiąc zakłócenia nie wiadomo z czego i więcej czasu spędza się na szukaniu źródła zakłóceń niż na montażu. No i instalacja od strony rejestratora przy analogu też wygląda lepiej na koncentryku z zaciśniętymi końcówkami niż rozpruta skrętka.
 • #4
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Koncentryk "odżył" gdy w analogu poza PAL pojawiło się HD, PoC też może wspomagać powrót koncentryka.

  IP jest elastyczne, przełączalne, agregowalne oraz może sięgać daleko poza LAN dzięki wykorzystaniu WAN,
  ale w prostych instalacjach gdzie podczas uszkodzenia ma zostać wymieniona "kamera za kamerę" AHD/CVI/TVI pokazuje swoje zalety.

  Kamera analogowa HD może praktycznie być w 2 stanach:
  -działać
  -lub być zepsuta (pomijając kamery o rozbudowanej konfiguracji np. obrotowe).
  Natomiast w przypadku IP usterki mogą być bardziej złożone logicznie (np. utrata konfiguracji, gubienie pakietów, konflikt w sieci itp.).

  Skrętka może być medium zarówno dla IP jak i analogu, natomiast kocentryk w praktyce dla analogu i w teorii dla IP.

  IP może być przesyłane po medium miedzianym, optycznym, radiowym w bardzo wielu odmianach,
  analog też w teorii może być przesyłany po medium optycznym, radiowym, ale w praktyce wiadomo...
 • #5
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  1. Wolałbym gdybyśmy trzymali się tematu, a więc okablowania pod kamery analogowe ;)
  2. W przypadku dowolnego kabla możemy sobie podnieść napięcie zasilania do 48V i przy kamerze ustabilizować np na 12V :) Nie jest to więc wyłącznym przywilejem skrętki, ani kamer IP. Aczkolwiek w tych systemach jest to jakby naturalne.
  3. Instalacja analogowa na skrętce wcale nie musi tak tragicznie wyglądać jak napisał kolelga @kood. Są zbiorcze TR-ki, dystrybutory zasilań, w tym takie do montażu w szafach.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17761239#17761239
  And! napisał:
  , PoC też może wspomagać powrót koncentryka.

  Raczej bym nie zalecał kablowania pod POC czyli samym koncentrykiem. Ale każdy z nas pewnie spotkał się z instalacją gdzie ktoś niefrasobliwie zapomniał o zasilaniu kamer i ułożył sam koncentryk ( prorok czy co ;) ) lub przewidział że kamery będą zasilane lokalnie. Ta technologia daje nam szansę zainstalować w takich miejscach kamery, a tam gdzie postawiono na zasilanie lokalne, scentralizować to zasilanie w celu np zapewnienia zasilania awaryjnego. Dobrze czujesz te klimaty :)


  Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi poradnikami z zakresu zabezpieczeń:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum496.html