Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilacz Sony ACDP-100E02 - Wylany kondensator i Mosfet zamiast diody wyjściowej

23 Sie 2019 16:51 138 2
  • Poziom 31  
    Witam. W zasilaczu wylany kondensator 120µF/570V. Uszkodzony bezpiecznik i dwie diody z wejścia mostka na + kondensatora. Po wymianie kondensatora i diod oraz włączeniu żarówki zamiast bezpiecznika żarówka co sekunde rozbłyska pełnym światłem a na wyjściu zero napięcia. Szukam diody wyjściowej i zamiast niej znajduje Mosfet K56E12N1 sterowany z DAS03A. Po wylutowaniu Mosfet zmierzony multitesterem sprawny. Na temat DAS-a na razie nie znalazłem pdf-a ( tzn znalazłem ale płatny). Po zastąpieniu mosfeta dioda po włączeniu żrówka na chwile błyska na wyjściu pojawia się prawidłowe 19,5V a napięcie na kondensatorze po mostku pomału rośnie do 540V. Zasilacza na razie nie obciążałem. Widocznie owe diody które uległy uszkodzeniu pełnia rolę podwajacza napięcia. Stąd kondensator na aż takie napięcie. Najpierw musiała ulec uszkodzeniu jedna co spowodowało podanie składowej zmiennej na kondensator i jego wylanie a jak padła druga to spalił się bezpiecznik. Musze wypytać klienta w jakich okolicznościach zasilacz uległ uszkodzeniu bo niewykluczone, że zamiast zera wskoczyła faza...
    Ciekawe jest zastosowanie Mosfeta na wyjściu. Dość rzadkie rozwiązanie z którym się do tej pory nie spotkałem. Role diody wyjściowej pełni dioda źródło dren. O.K ale po wysterowaniu Mosfeta przewodzi on dren źródło zatem na odwrót powodując zwarcie kondensatora wyjściowego przez wtórne uzwojenie trafa do masy.
    Myślę, że posiadanie aplikacji DAS03A a najlepiej całego zasilacza pomogłoby rozwiązać mi tą zagadkę o co niniejszym proszę.
    Nie próbowałem włączać układu bez żarówki bo wiadomo czym mogłoby się to skończyć choć nie wykluczam, że mogłoby to wtedy poprawnie wystartować...
    A może ktoś już rozpracował jaka jest rola tego Mosfeta?

P.S. Rozmawiałem z klientem i wyglądało to tak, że córka zmieniła baterie w pilocie i włączyła telewizor po czym wybiło przysłowiowe korki...
    Czyli zasilacz padł przy włączaniu bo wymiana baterii oczywiście nie mogła mieć z tym nic wspólnego. Sam telewizor przez chwile sprawdziłem na zasilaczu od Samsunga co prawda sporo słabszym ale przez chwile pracował poprawnie i żeby nie męczyć zasilacza wyłączyłem.
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Darek.S napisał:
    A może ktoś już rozpracował jaka jest rola tego Mosfeta?

Nie widząc schematu można wnioskować że pełni rolę prostownika synchronicznego.
  • Poziom 31  
    ArturAVS napisał:

Nie widząc schematu

Zasilacz Sony ACDP-100E02 - Wylany kondensator i Mosfet zamiast diody wyjściowej Zasilacz Sony ACDP-100E02 - Wylany kondensator i Mosfet zamiast diody wyjściowej
    Zasilacz w zasadzie już mi chodzi ( z Mosfetem). Testując to z dioda zamiast Mosfeta zaobserwowałem iskrzenia na wyprowadzeniach trafa (pierwotne) . Przyjrzawszy się zauważyłem popękane pady przy trafie. Po naprawie zasilacz ruszył na diodzie więc postanowiłem dać Mosfeta. I przez chwilę pracowało poprawnie. Ale po którymś włączeniu żarówka zaczęła błyskać a Mosfet grzać. Bywa, że świeci ciagłym światłem ale nie na pełnej jasności Być może są jeszcze jakieś pęknięcia. Niestety nie reaguje na opukiwanie.
    A pękniete pady spowodowałem ja :cry:
    Niestety opukiwałem obudowę, żeby puścił klej ( kiedyś znajomy pięknie rozebrał mi podobna obudowę właśnie opukując. Tu niestety nie chciała puścić i pewnie ( a nawet na pewno) opukiwałem za mocno.
    Mierząc napięcie na elku za mostkiem okazało się, ze potrafi ono dojść do 560V i zapewne to było ( i nadal może być)) przyczyną wylania Elka.
    Przypominam sobie podobne zjawisko występowało w Grundigu CRT a przyczyna były kondensatorki foliowe.

Dodano po 3 [godziny] 44 [minuty]:

Darek.S napisał:
    okazało się, ze potrafi ono dojść do 560V i zapewne to było ( i nadal może być)) przyczyną wylania Elka.
    Przypominam sobie podobne zjawisko występowało w Grundigu CRT a przyczyna były kondensatorki foliowe.

I teraz już jestem pewny, że właśnie to było powodem wylania tego kondensatora. Zasilacz jako taki już naprawiłem. Pod mikroskopem wypatrzyłem jeszcze pęknięcia ( wyjątkowo kiepski druk i cyna...) Pozostaje jeszcze kwestia tego zawyżonego napięcia po mostku. Potrafiło osiągnąć 570V przy AC 220V ( akurat tyle teraz mam ). A wszak typowe napięcie to 230V a bywa więcej...

Dodano po 30 [minuty]:

Zasilacz Sony ACDP-100E02 - Wylany kondensator i Mosfet zamiast diody wyjściowej Zasilacz Sony ACDP-100E02 - Wylany kondensator i Mosfet zamiast diody wyjściowej

I rzeczywiście występuje tu prostownik synchroniczny