Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Niedopalanie ekogroszku - sterownik Tigra

22 Lis 2019 08:32 1227 26
  • Pomocny dla użytkowników
    Kocioł 14KW firmy Stalkot. Sterownik Tigra. Ustawienia następujące:

Czas podawania 12 sekund
    Czas pomiędzy podawaniami 90 sekund
    Krotność podawania 3
    Czas przedmuchu 25 sekund
    Czas pomiędzy podawaniami 8 minut
    Obroty dmuchawy 45%
    Temperatura zadana 52 st.C

Zdjęcia popiołu z tygodnia.

Co należy zmienić, aby lepiej się spalał? Zaznaczam, że w domu mam bardzo ciepło, mimo tak niedopalonego ekogroszku.

Niedopalanie ekogroszku - sterownik Tigra

• Poziom 33  
    Za dużo węgla, za mało powietrza.

Czas podawania 12 sekund OK
    Czas pomiędzy podawaniami 90 sekund zwiększ do 130 a może jeszcze troszkę jak będzie niedopalał
    Krotność podawania 3 może być
    Czas przedmuchu 25 sekund w podtrzymaniu ? może być
    Czas pomiędzy podawaniami 8 minut zwiększ do 40 min.
    Obroty dmuchawy 45% można zmniejszyć do 30%
    Temperatura zadana 52 st.C zwiększyć do 59-60
    Miałem wcześniej temperaturę zadaną 55 stopni, a dopiero teraz zmniejszyłem bo w domu mam za gorąco. Obecnie na próbę zmieniłem podawanie na 8 sekund a obroty dmuchawy zwiększyłem do 50%, bo tak mi kolega doradził. Nieco wcześniej robiły mi się duże spieki i część opału spadała z tyłu palnika. Ten był nawet nie nadpalony.
    Dziś sprawdzę jak wygląda popiół po tych zmianach, które już wprowadziłem.

Dodam, że ekogroszek wybrałem najlepszy z czterech dostępnych na składzie (Wesoła).
    Kocioł KWPR-Lider 5, podajnik RK-O.
  • Poziom 33  
    Jeżeli w domu za gorąco to należy pomyśleć o zaworze trójdrogowym i na nim skręcić temperaturę. Czy masz obrotową retortę?
    Retorta nie jest obrotowa.

Tak przy okazji podam orientacyjne nastawy podane przez producenta kotła:

Czas podawania - 11/13/15 sekund
    Czas pomiędzy podawaniami - 100 sekund
    Prędkość dmuchawy - 40-50%
    Krotność podawania - 1
    Czas przedmuchu - 5 sekund
    Czas pomiędzy przedmuchami - 25 minut
    Prędkość obr. dmuchawy w podtrzymaniu - 50%

grzeskk napisał:
    Jeżeli w domu za gorąco to należy pomyśleć o zaworze trójdrogowym i na nim skręcić temperaturę.

Jak wspomniałem dom mam nieocieplony, budownictwo lata 80 - te. Obawiałem się, czy ten kocioł 14KW podoła i dlatego nie myślałem jeszcze o takim zaworze. Myślałem jedynie o konieczności docieplenia budynku. Teraz, gdy nawet schodziłem z temperaturą na 48 st.C to w domu i tak miałem za gorąco. Rury w piwnicy ma odkryte i tu też są straty ciepła a mimo wszystko ma za gorąco. W tej chwili 26 st.C a bywało i 28. Jak paliliśmy kopciuchem, to w domu zawsze było za zimno.
  • Poziom 33  
    Muszę przyznać że pierwszy raz widzę tak sensowne nastawy fabryczne, jedyne co to krotność podawania wg mnie za często, reszta do dopieszczenia.
    A co do obrotowej retorty to przy nieobrotowej częściej tworzą się spieki.
    To jakie ustawienia (zmiany) radzisz zrobić w pierwszej kolejności? Szkoda mi tego zmarnowanego opału. Już go oddałem w workach jako popiół.

Ps. Powierzchnia użytkowa domu to 120 m².
  • Poziom 33  
    Też tak miałem na początku ale przesiewałem popiół i jeszcze raz do kotła.

Czas podawania 12 sekund
    Czas pomiędzy podawaniami 130 sekund
    Krotność podawania 4
    Czas przedmuchu 20 sekund
    Czas pomiędzy podawaniami 40 minut
    Obroty dmuchawy 30%
    Temperatura zadana 60 st.C jeżeli możesz, aby w domu nie było za gorąco
    grzeskk napisał:
    Muszę przyznać że pierwszy raz widzę tak sensowne nastawy fabryczne, jedyne co to krotność podawania wg mnie za często

Fabrycznie jest to cyfra 1. Ty natomiast proponujesz 4. Jak mam to rozumieć?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wg mojego sterownika działa to tak, że przy ustawieniu 4 co czwarty przedmuch w podtrzymaniu podawany jest węgiel. Przy 1 co każdy przedmuch podaje węgiel - wg mnie jest to za często.
  • Poziom 29  
    Kolego, to nie jest popiół tylko więcej tam groszku. Jak możesz obniżyć temperaturę w domu, skoro tak często pompujesz do kotła węgiel, a on nie zdąży się spalić...

Gdyby się on spalił, a byłoby tak jak byś zwiększył obroty dmuchawy to byś miał jeszcze cieplej w domu. Więc logika nakazuje co masz zrobić, zmniejszyć moc kotła poprzez skrócenie czasu podawania i zwiększenie przerw w podawaniu. Aby dojść do prawidłowych nastaw, należy zmieniać tylko jeden parametr i obserwować co się będzie działo.

Jak już dojdziesz do prawidłowych nastaw przy odpowiedniej temperaturze na zewnątrz, może się okazać że kocioł będzie musiał pracować przy niskiej temperaturze wody, będziesz musiał pomyśleć o jakieś metodzie ochrony powrotu kotła.
    Zmieniłem radykalnie ustawienia na takie:

Czas podawania 10 sekund
    Krotność podawania 3
    Czas pomiędzy podawaniami 22 minuty
    Obroty dmuchawy 40%
    Temperatura zadana 53 st. C

Nadal mam dużo niedopalonego ekogroszku i ogólnie dużo popiołu. Muszę codziennie opróżniać popielnik.
  • Poziom 33  
    Dalej za dużo węgla, wg mnie w podtrzymaniu za często podawany jest węgiel. W moim czas przedmuchu w podtrzymaniu to 20 sek., przedmuch co 40 min. i co czwarty przedmuch podawany jest węgiel 15 sek (15 sek. węgla na prawie 2,5h podtrzymania) . Przy obecnych temp. popiołu jest typowa węglarka na tydzień, kocioł 25kW, spalanie 12-15 kg/dobę.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Ile lat użytkujesz ten kocioł?
    Czyścisz go regularnie?
    Masz przy wentylatorze klapkę zapobiegającą zaciąganiu powietrza, kiedy wentylator przestaje dmuchać?

Najczęstszą przyczyną takiego niespalonego węgla są problemy z przepływem powietrza.
    Przepływ ten może być spowodowany którąś z przyczyn:
    1. Zebrał się popiół w komorze powietrznej. Należy odkręcić pod fajką dekiel i dokładnie opróżnić tę komorę.
    2. Powietrze ucieka od spodu komory powietrznej zamiast lecieć w palnik. Trzeba sprawdzić czy ten dekiel pod fajką jest dobrze uszczelniony i czy czasami dekiel się nie zdeformował. Wyprostować i uszczelnić dekiel.
    3. Zatkany popiołem kanał pomiędzy wentylatorem, a komorą powietrzną. Odkręcić wentylator, wyczyścić kanał.
    4. Wentylator ma zapchane łopatki i nie wytwarza odpowiedniego ciągu. Wyskrobać kurz z łopatek wentylatora przy pomocy wąskiego wkrętaka płaskiego oraz pędzelka z twardym włosiem.
    5. Zacięta klapka zamykająca kanał powietrzny, kiedy wentylator nie pracuje. Zazwyczaj przyczyną jest popiół, który się zbiera w kanale powietrznym, korozja lub deformacja ośki lub klapki.
    Kocioł jest zupełnie nowy i dopiero pracuje od około 2 miesięcy. Dzisiaj zrobił mi niespodziankę i całkowicie wygasł. Na wyświetlaczu miałem "Czuwanie" a temperatura na kotle 23,5°C. Zadana 53°C. Nie wiem dlaczego tak się stało. Jedną dobę wcześniej zmieniłem nieco parametry.
    Zawleczka cała, podajnik działa, wentylator działa. Rozpaliłem ponownie. Temperatura rośnie. W między czasie (jak wygasło) wyczyściłem kanały do komina i zawirowywacze. Było tam mnóstwo sadzy i pyłu z popiołu. Przywróciłem też nastawy do takich jakie miałem na początku, gdy piec był uruchomiony i działał dobrze.
  • Poziom 33  
    To popatrz w jakim stanie był popiół na retorcie - czy był sam popiół czy dalej z niedopalonym węglem.
    Na retorcie było zapadnięte palenisko. Trudno powiedzieć w tym momencie czy był tam niedopalony ekogroszek. W każdym razie wczoraj wieczorem wszystek popiół został przeze mnie wybrany. Było sporo spieków i trochę niedopalonego węgla.

Jak to możliwe, że nastąpiło wygaszenie paleniska? Co zrobić, aby to się nie powtórzyło?
  • Poziom 33  
    Jeżeli było zapadnięte to znaczy że węgiel został dopalony do końca i go zabrakło, więc należy nieco zwiększyć czas podawania węgla aby było go więcej i poobserwować dalej.
    Nowe ustawienia:

Temperatura zadana - 53°C
    Czas podawania - 12 sek
    Czas pomiędzy podawaniami - 105 sek
    Krotność podawania - 3
    Czas przedmuchu - 28 sek
    Czas pomiędzy przedmuchami - 10 min
    Obroty dmuchawy - 40%
    Obroty dmuchawy w nadzorze - 40%

Efekt jest taki, że nie mam niedopalonego węgla, natomiast robią się spieki.
  • Poziom 33  
    Jeżeli robią się spieki to raczej taka uroda węgla - duża zawartość popiołu który się spieka. Pomogłaby obrotowa retorta ale jak nie masz to od czasu do czasu młotek i przecinak.
    Znowu mam całą masę niedopalonego węgla. Po każdej dobie muszę opróżniać popielnik. Kocioł nie może osiągnąć zadanej temperatury (obecnie 51°C) i jest ciągle w "regulacji".
  • Poziom 29  
    zybex napisał:
    Znowu mam całą masę niedopalonego węgla. Po każdej dobie muszę opróżniać popielnik. Kocioł nie może osiągnąć zadanej temperatury (obecnie 51°C) i jest ciągle w "regulacji".

Coś masz nie tak z dawkowaniem powietrza. Nagraj krótki film jak kocioł pracuje...
    Dziś rano poszedłem do kotłowni i już (czyli po około 10 godzinach) było tyle niedopalonego ekogroszku w popielniku, że musiałem go wybrać aby zrobić miejsce dla kolejnej partii. Zastanawiam się nad tym, czy tzw. zawirowywacze spalin nie utrudniają procesu spalania.
  • Poziom 37  
    Witam !
    @zybex Czy wentylator ma osłonę wlotu, zrób zdjęcie, pokaż na forum.
    Jeden z kolegów wyżej prosił o pokazanie filmu jak pracuje kocioł. Wykonaj to.
    Fragmenty Twoich wypowiedzi:
    30 listopada
    Czas podawania 10 sekund
    Nadal mam dużo niedopalonego ekogroszku i ogólnie dużo popiołu. Muszę codziennie opróżniać popielnik.
    Obroty dmuchawy - 40%

5 grudzień
    Czas podawania - 12 sek
    Czas pomiędzy podawaniami - 105 sek
    Obroty dmuchawy - 40%
    Efekt jest taki, że nie mam niedopalonego węgla, natomiast robią się spieki.

Ja bym tak zaczął ustawianie sterownika:
    1. ustawienie mocy dmuchawy aby był odpowiedni kolor płomienia. ( chyba kolor ma być żółty ?)
    2. wziął bym stoper lub zegarek ze sekundnikiem i ręcznie bym dopasował czas pracy podajnika.
    Doprowadził bym aby w czasie normalnej pracy kotła wypalił się opał w palniku do poziomu minimum jak podaje instrukcja.
    Następnie włączył bym stoper i ręcznie zaczął bym podawać opał do tego stopnia jak w instrukcji i wyłączył bym stoper.
    To by był czas podawania paliwa.
    3. W czasie normalnej pracy mierzył bym czas stoperem aż żar w palniku osiągnie minimalny poziom zalecany przez producenta.
    Zatrzymanie stopera, zapis i masz orientacyjny czas przerwy pomiędzy podawaniami.

KIEDY ROBISZ KOREKTY USTAWIEŃ ZMIENIASZ ZAWSZE TYLKO JEDEN PARAMETR I ROBISZ ZMIANY BARDZO DELIKATNE
    Czasy zmieniasz po jednej sekundzie, nie po 5 czy 10 sekund.
    Poprosiłem kolegę, który ma podobny kocioł i ten sam sterownik o pomoc. Okazało się, że wyjął zawirowywacze spalin (których nie ma w jego kotle) od razu poprawił się ciąg. Do tego oczyścił z popiołu kanał nawiewu pod paleniskiem. Od razu piec uzyskał w miarę szybko zadaną temperaturę i wreszcie nie ma niedopalonego ekogroszku. Co prawda pojawiają się spieki, ale od czasu do czasu je rozdrabniam pogrzebaczem i jest ok.

Aktualne ustawienia to:

Temperatura zadana 53°C
    Czas podawania 13 sekund
    Czas między podawaniem 100 sekund
    Krotność podawania 3 razy
    Czas przedmuchu 25 sekund
    Czas pomiędzy przedmuchami 8 minut
    Obroty dmuchawy 45%
    Obroty w stanie nadzoru 35%

Aktualnie mam w domu temperaturę 24°C przy 5°C na zewnątrz.
    Nie przypuszczałem, że nowy kocioł tak szybko się zapcha. Szukałem innych przyczyn a sprawa okazała się prosta. Teraz raz na miesiąc będę go gruntownie oczyszczał (bez wygaszania) i na bieżąco podczas wybierania popiołu.
    Zatem temat zamykam. Problemem były zatkany kanał powietrzny pod paleniskiem i także słaby cug do komina.