Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór starterów do lamp UV-C.

22 Mar 2020 14:57 618 28
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie

W dobie zagrożenia wirusami chciałem sobie zbudować komorę odkażającą z świetlówką UV-C

Wybrałem 3 żarówki Philipsa jakich chciałbym użyć do różnych zastosowań i mam pytanie o dobór stateczników do nich. Jest ich mnóstwo i nie bardzo wiem które się nadadzą. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc!

Świetlówki

Philips TUV TL-mini 16W UV-C
    Philips TUV HO UV-C TL-D 55W
    Philips TUV HO UV-C TL-D 75W

Starter do dwóch świetlówek 2 po 16W. Ten wg mnie jest OK

Philips HF-P 218 PL-T/C III 220-240V for 2x18W

Starter do świetlówki 55W. Ten wg mnie jest OK
    Specyfikacja Philips HF-P 158 TL-D III 220-240V for 1x58W

Problem mam z znalezieniem startera do najmocniejszej lampy bo jedyny jaki znalazłem do 80W nie ma w specifikacji że obsługuje lampy TL-D a TL5. Czy mimo to da radę czy macie może do polecania jakąś alternatywę.

Starter do świetlówki 75W
    Philips HF-P 180 TL5/PL-L II 220-240V

PS. Przepraszam ale nie mogę jeszcze dodawać linków - wszystko można łatwo znaleźć w google wpisując podane nazwy
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 33  
    Działają na takiej samej zasadzie jak lampy światła widzialnego/np. białego/. Startery i dławiki dobierasz stosownie do obciążenia/ mocy zestawu/. Jako alternatywy można zastosować startery/stateczniki/ elektroniczne- lampa od razu wchodzi w fazę świecenia, bez wstępnych błysków. Znajdziesz w Googlach.
  • Poziom 36  
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 33  
    Autor postu chce używać te lampy do ozonowania otoczenia. I chyba ma świadomość o szkodliwości promieniowania UV dla wzroku. Dodam jeszcze- nie patrzenie się bezpośrednio w działającą lampę wcale wzroku nie chroni- UV odbija się np.od ścian, mebli, itd.. Ozon w nadmiarze też jest szkodliwy- to jest bardzo aktywny chemicznie rodnik tlenowy O3.
  • Poziom 2  
    ja wziąłem lapę do oświetlenie ulicznego - rtęciówkę 400W wraz z dławikiem, odciąłem zewnętrzną bańkę wraz z luminoforem, także został wewnętrzny żarnik. Wszystko działa jak powinno. Większość widma wysokoprężnej rtęciówki wypada w UVB i widzialnym niebieskim światłem,
    jest jednak linia w UVC 250 nm (ok 20% mocy) i jedna jeszcze wyżej. Przy tej mocy to wystarczy. Nie należy patrzeć na światło, więc włączamy w zamkniętym pomieszczeniu, najlepiej długi przedłużacz i załączamy będąc w innym pomieszczeniu.
  • Poziom 11  
    Wydaje się, że tak wielkie moce UV-c do komory odkażającej są niepotrzebne. Ja postanowiłem zrobić komorę z kartonu 50x30x30 cm. Ma służyć do odkażania produktów głównie spożywczych, których nie da się wysterylizować w inny sposób np detergentem , alkoholem czy temperaturą jak pieczywo, niektóre owoce czy warzywa przyniesione ze sklepu. Chcę zastosować lampę UVC 11W na trzonku G23. Jako źródło zasilania lampa biurkowa lub warsztatowa na świetlówkę G23 - wymieniam oryginalną świetlówkę na świetlówkę UVC i myślę że powinno działać.. świetlówka to świetlówka - różnica to brak luminoforu i specjalne szkło filtrujące inne pasma promieniowania. Tu powstaje jednak problem - jak kontrolować czy ta świetlówka UVC świeci czy nie?? Zaglądać tam to raczej ryzykowna sprawa, a i tak pasma około 250 nm gołym okiem nie widać..
    Na szybko potrzebny pomysł na wskaźnik obecności UVC!!! Fotoogniwo z jakiejś lampki ogrodowej czy innego małego gadżetu wykrywa UV?? Ktoś wie??
  • Poziom 36  
    blazi13r napisał:
    Większość widma wysokoprężnej rtęciówki wypada w UVB i widzialnym niebieskim światłem,
    jest jednak linia w UVC 250 nm (ok 20% mocy) i jedna jeszcze wyżej.

Mógłbym prosić o bliższe informacje.

blazi13r napisał:
    Nie należy patrzeć na światło, więc włączamy w zamkniętym pomieszczeniu, najlepiej długi przedłużacz i załączamy będąc w innym pomieszczeniu.

Przy takiej mocy nawet przez sekundę - można stracić wzrok.

Prosiłbym Moderatora, aby to z odpowiednim naciskiem potwierdził.
  • Poziom 11  
    Wg pomiarów skuteczności niszczenia drobnoustrojów (badania Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach
    Oddział w Poznaniu) do zniszczenia 90% bytujących drobnoustrojów na powierzchni (zależy od struktury powierzchni - im bardziej porowata tym więcej "gadziny" się schowa z zakamarkach bo UVC nie jest przenikliwe i do porów nie dociera) potrzeba około 3000 J/m2 (Watt x sekunda / metr kwadratowy), a więc przy mocy 11W i powierzchni komory jaką założyłem czas ekspozycji będzie wynosił jakieś 35 min. Należy wziąć pod uwagę, że UVC nie jest przenikliwe więc do miejsc osłoniętych nie dociera w takim natężeniu, więc należy albo obrócić produkty, albo zostawić na znacznie dłuższy czas w komorze co nie jest jakimś problemem.

Dodano po 5 [minuty]:

do Pana Adamcyn - nieprwda.. Miałem do czynienia z taką lampą przez dłuższy czas w okresie mojej głupiej młodości i kilka innych osób, które pracowały na tym warsztacie i nie stało się nic poważnego poza zapaleniem spojówek czy czegoś tam w oku (takie podrażnienie jak przy spawaniu bez maski) - kilka sekund nie pozbawiło żadnego z nas wzroku..to tak dla ścisłości, że jednak nie kilka sekund..
  • Poziom 2  
    >>Przy takiej mocy nawet przez sekundę - można stracić wzrok.

Nieraz na ulicach "świecą" lampy- w których zbita została, bądź pękła zewnętrzna część i świeci sam odsłonięty żarnik, co prawda jest dość wysoko zawieszony, ale mimo wszytko można na to patrzeć, nie słyszałem, by ktoś stracił od tego wzrok. Owszem, niewątpliwie można uszkodzić jak się z bliska patrzy, tak jak na łuk przy spawaniu, równie dobrze można też uszkodzić niebieskim laserem o mocy kilkuset mW...
  • Poziom 36  
    blazi13r napisał:
    Nieraz na ulicach "świecą" lampy- w których zbita została, bądź pękła zewnętrzna część i świeci sam odsłonięty żarnik, co prawda jest dość wysoko zawieszony, ale mimo wszytko można na to patrzeć, nie słyszałem, by ktoś stracił od tego wzrok. Owszem, niewątpliwie można uszkodzić jak się z bliska patrzy, tak jak na łuk przy spawaniu, równie dobrze można też uszkodzić niebieskim laserem o mocy kilkuset mW.

Tak, ale ja prosiłem o konkrety Twojej opinii:
    blazi13r napisał:
    Większość widma wysokoprężnej rtęciówki wypada w UVB i widzialnym niebieskim światłem,
    jest jednak linia w UVC 250 nm (ok 20% mocy) i jedna jeszcze wyżej.
  • Poziom 11  
    dobra.. mniejsza o mniejszość.. odbiegamy od tematu.. Czy ktoś wie czy ogniwo fotowoltaniczne malutki albo fotorezystor czy coś takiego reaguje na promieniowanie uv??
  • Poziom 36  
    fokra napisał:
    dobra.. mniejsza o mniejszość.. odbiegamy od tematu..

Podobnie, jak Ty... :)
    fokra napisał:
    Czy ktoś wie czy ogniwo fotowoltaniczne malutki albo fotorezystor czy coś takiego reaguje na promieniowanie uv??

Trochę wiem, ale które UV?
  • Poziom 27  
    LukaszXRC napisał:
    ...Problem mam z znalezieniem startera do najmocniejszej lampy bo jedyny jaki znalazłem do 80W nie ma w specifikacji że obsługuje lampy TL-D a TL5. Czy mimo to da radę czy macie może do polecania jakąś alternatywę. ....
    Proszę bardzo: Link
  • Poziom 36  
    fokra napisał:
    Wg pomiarów skuteczności niszczenia drobnoustrojów (badania Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach
    Oddział w Poznaniu) do zniszczenia 90% bytujących drobnoustrojów na powierzchni (zależy od struktury powierzchni - im bardziej porowata tym więcej "gadziny" się schowa z zakamarkach bo UVC nie jest przenikliwe i do porów nie dociera) potrzeba około 3000 J/m2 (Watt x sekunda / metr kwadratowy), a więc przy mocy 11W i powierzchni komory jaką założyłem czas ekspozycji będzie wynosił jakieś 35 min

Potwierdzam:
    Przy natężeniu 1,5 W/m² (promiennik 55 W w odległości 1 m) wychodzi czas ekspozycji ok. 45 min.
    Zakładając, że wirus ginie przy dawce 40 mJ/cm²

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3669278&highlight=

fokra napisał:
    Należy wziąć pod uwagę, że UVC nie jest przenikliwe więc do miejsc osłoniętych nie dociera

Ale dociera zdezynfektowane powietrze - nie wiem, jak to działa na skażoną powierchnię.
  • Poziom 36  
    kot mirmur napisał:
    Ozon, kolego Adamcyt.

Raczej nie, drogi Kolego.
    Producent podaje, że brak ozonu, co potwierdzam, bo trochę cuchnie, ale nie ozonem.
  • Poziom 11  
    Producenci lamp UV-C (philips i tungsram) podają, że w pierwszych kilku godzinach pracy lampy rzeczywiście generują pewne nieznaczne ilości ozonu, ale w ilościach nieszkodliwych w normalnych warunkach.
    Kolego Adamcyt: skoro Pan "trochę wie o UV" jak Pan to ładnie napisał to chodzi mi o takie coś: wskaźnik działania lampy UV-C, a konkretnie czy fotoogniwko z lampki ogrodowej wykryje i wytworzy jakiś potencjał pod wpływem padającego promieniowania UV-C?? Jeśli nie to coś stosunkowo... że tak powiem domowego co by dało taki efekt.. np dioda LED zaporowo, fotorezystor (np RP130)...??
  • Poziom 43  
    fokra napisał:
    fotoogniwko z lampki ogrodowej wykryje i wytworzy jakiś potencjał pod wpływem padającego promieniowania UV-C??
    Oczywiście, że tak, fotodioda w obudowie przezroczystej także, fotorezystory CdS już bardziej kierują się w stronę dłuższej fali...0k. 600nm.
  • Poziom 36  
    A ciekaw jestem, czy pociągnięcie poza naświetlarnię światłowodu, nawet takiego od audio, zakończonego "kontrolką" może być szkodliwe dla oglądającego? :-)
  • Poziom 36  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @Ture11 Standardowy światłowód nie przenosi UV.

Czyli samą "niebieską poświatę" mógłby przenieść i wskazać obecność UV :-)
  • Poziom 36  
    fokra napisał:
    wskaźnik działania lampy UV-C,

Tani, łatwodostępny moduł oparty na GUVA-S12D trochę widzi 254 nm, więc jako wskażnik w małej odległości od lampy - jak najbardziej.

• Poziom 11  
    Po praktycznym doświadczeniu.. ogniwka fotowoltaniczne z lampki ogrodowej ładnie produkują tyle energii żeby zaświecić kontrolkę z diody czerwonej (1,7V) w paśmie światła widzialnego (oryginalna świetlówka 11W w odległości 30 cm od płytki fotowoltanicznej).. Przy lampie UV-C nic z tego.. Możliwe, że jakoś tam reagują i produkują jakieś fotoelektrony, ale byłby potrzebny wzmacniacz i dodatkowe źródło energii (np bateria). trzeba szukać innego sposobu potwierdzenia działania lampy w zamkniętym pudełku... :-(

Dodano po 5 [minuty]:

a... potwierdzone doświadczalnie: lampa świetlówkowa warsztatowa 11W trzonek G23 po wymianie świetlówki na świetlówkę Osram Puritec 11W UV-C działa (zaobserwowana niebiesko-fioletowa poświata)
  • Poziom 13  
    Dołączę do tematu, bo również się przymierzam do sterylizacji za pomocą UV-C. Na razie w domowej śluzie używam kupionego kiedyś (m.in. do klimy) ozonatora, ale nie przypuszczałem że aż tak będzie to przyspieszać pojawianie się rdzawych nalotów nawet na inox.
    Chciałbym użyć świetlówki UVC - PHILIPS TUV TL-D 36W i zasilić ją przetwornicą Brilum GMH-35E (bo takie mam). Jest to tzw. elektroniczny statecznik, a w zasadzie przetwornica która podaje na świetlówkę wg opisu 3,8-5kV.
    Pytanie na które w internecie (na razie) nie znalazłem odpowiedzi:
    Czy można zasilić świetlówkę UV-C wysokim napięciem i czy to będzie działać?
    Jeszcze nie odważyłem się podłączać bo szkoda mi lampy.
  • Poziom 33  
    Kolega Piero ma jakiś problem z googlami? GMH_-35 jest przeznaczony do lamp o mocy max.35Wat. Ten jeden wat , pewnie nie nie będzie miał wielkiej różnicy. Co do napięć zasilających samą lampę/świetlówkę/- wystarczy może nawet 110VAC, wysokie napięcie jest niezbędne tylko do>wejścia lampy w fazę świecenia>tzw. zajarzenie łuku.
    To są naprawdę proste pytania, odpowiedzi na nie są necie, na naszym forum, i nie wiem jeszcze gdzie dostępne- za free.
  • Poziom 7  
    lampa philips uv-c 55W t8
    statecznik magnetyczny 58W
    starter 4-60W
    do tego osprzęt (gniazdo startera, 2x gniazda g13)
    i będzie hulać aż miło