Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny dom, jaki system wybrać?

22 Mar 2020 15:36 243 13
  • Poziom 3  
    Witam, jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego i chciałbym zbudować mały system inteligentnego domu.
    Jest to dom z użytkowym poddaszem i małym strychem, jest garaż w bryle domu oraz będzie garaż za domem dodatkowy.
    Chciałbym mieć monitoring, sieć LAN i alarm (z tym nie będzie problemu). Dodatkowo chciałbym elektryczne rolety z obsługą z aplikacji ale też żeby była możliwość tradycyjnego zamykania i otwierania, dodatkowo jeden przycisk który będzie zamykał tylko dół i tak samo góra. Otwieranie bram garażowych aplikacja i np pilot w domu może być tradycyjny przycisk, brama wjazdowa otwierana z wideodomofonu, aplikacja i pilot. Furtka tradycyjnie klucz i elektrozawór. Chciałbym również zapalanie światła na ogrodzie z tradycyjnie lub z aplikacji w późniejszy czasie jakieś podlewanie dodać. Chciałbym to w jednym systemie najlepiej jakby to było razem z alarmem. Monitoring będzie osobno.

Jaki system polecacie aby to wszystko było?

Drugie pytanie brzmi jakie kable musiałbym mieć do tego wszystkiego? Skąd miałby wychodzić (wszystko od skrzynki zasilania)?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 36  
    Chcesz to wykonać sam czy zlecić firmie?
  • Poziom 3  
    Chciałbym zrobić sam ;)
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 36  
    W automatyce domowej takie elementy jak:
    - centrala bramy
    - domofon
    - alarm

raczej nie występują jako elementy jednego systemu. Tu potrzebna będzie integracja tych elementów a wtedy nie wszystko po zintegrowaniu działa tak dobrze jak na oryginalnym oprogramowaniu.

Jeśli zamierzasz budować sam to zainteresuj się takimi systemami jak Domoticz lub Home Assistant i zobacz "z czym to się je".

Co do kwestii okablowania - niestety najpierw trzeba się zdecydować na jakiś system. Nie da się pociągnąć przewodów uniwersalnie pod każdy system.

Generalnie co do wymagań czarno to widzę. Poza tym taka drobna uwaga (z własnego podwórka) nie spodoba się Tobie jak będziesz musiał po zatrzymaniu samochodu przed własną bramą wykonać takiei czynności:
    - odszukać telefon
    - "doklikać" się do aplikacji
    - "doklikać" się w niej do opcji otwierania bramy.

W moim przekonaniu przeniesienie funkcji otwierania bramy na smartfona to jakaś dodatkowa opcja, z której być może nigdy nie skorzystasz.

Za największy problem uważam to:
    dyzio_dy napisał:
    ... Furtka tradycyjnie klucz i elektrozawór...

;)
  • Poziom 3  
    Myślałem o Satelu, ale nie wiem który byłby odpowiedni.tor
    Odnośnie tych aplikacji ma to być raczej dodatek, ogólnie aplikacja we wszystkim to ma być dodatek.
    Monitoring będzie z dahua, alarm myślałem właśnie o Satelu coś tam czytałem że można właśnie dodać "sterowanie roletami, oświetleniem i nawadnianiem ogrodu, wydaje mi się że bramy też. Nie wiem jak to działa. Wiem że wideodomofon może sterować bramą wjazdową i furtką.
    Czyli musiałbym mieć minimum te dwa nazwijmy to "systemy" plus ewentualnie te bramy garażowe.

• Poziom 43  
    Na początek polecam poczytać https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum496.html
    dyzio_dy napisał:
    Monitoring będzie z dahua

Ten z którym nie możesz dojść do ładu? https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18549665&highlight=#18549665
    Nadal twierdzisz
    dyzio_dy napisał:
    Chciałbym mieć monitoring, sieć LAN i alarm (z tym nie będzie problemu)

dyzio_dy napisał:
    Chciałbym zrobić sam ;)
  • Poziom 3  
    sosarek napisał:
    Na początek polecam poczytać https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum496.html
    dyzio_dy napisał:
    Monitoring będzie z dahua

Ten z którym nie możesz dojść do ładu? https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18549665&highlight=#18549665
    Nadal twierdzisz
    dyzio_dy napisał:
    Chciałbym mieć monitoring, sieć LAN i alarm (z tym nie będzie problemu)

dyzio_dy napisał:
    Chciałbym zrobić sam ;)

Kolego odnośnie monitoringu to już sobie z nim poradziłem a twoja propozycja usunięcia usterki wcale mi nie pomogła, a tak a propos to post nie dotyczy monitoringu tylko inteligetnego domu. Wiedz jak masz coś do powiedzenia mądrego to wypowiedz się w tym temacie, za link dzięki na pewno z niego skorzystam ;)
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    dyzio_dy napisał:
    tylko inteligetnego domu

Ale Ty tutaj nie masz żadnych elementów inteligentnego domu. Z tego co widzę to potrzebujesz prostą automatykę zintegrować którą np wspomniana Integra spokojnie obsłuży z tym że:

dyzio_dy napisał:
    Chciałbym zrobić sam

sosarek napisał:
    "Czarno to widzę"
  • Poziom 3  
    Oki czyli Integra mi to ogarnie dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 36  
    Jaka aplikacja do Integry, która obsłuży wymagania autora?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Erbit napisał:
    Jaka aplikacja do Integry, która obsłuży wymagania autora?

Integra Control ?
  • Moderator DIY
    dyzio_dy napisał:
    Kolego odnośnie monitoringu to już sobie z nim poradziłem

W takim razie proszę opisać rozwiązanie i zamknąć temat. W przyszłości pozwoli to innym szukającym znaleźć wartościowy temat, a Kolega dostanie dodatkowe punty. Jak nie, to za jakiś czas temat zamknie jeden z moderatorów i punktów już nie będzie. :)