Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11

GeorgeQ 11 Apr 2020 00:34 6531 4
Bosch
 • Jakiś czas temu dostałam w prezencie trzy próbki systemu igus drylinWW. Leżały bezczynnie więc pomyślałam że spróbuję swoich sił w konstrukcji prostej trzy osiowej zabawki/frezarki, której podstawowym kryterium będzie jak najniższy koszt konstrukcji. Nie dysponuję warsztatem więc rzecz powstawała w... łazience. Narzędzia to mała wiertarka stołowa, ręczna i jakieś podstawowe narzędzia.

  Ogólnie powstało coś takiego:
  Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11
  Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11


  Więc jest trzy silniki NEMA17 Minebea 17PM-K940
  metr pręta gwintowanego 6 mm
  trzy zestawy szyna-prowadnica Igus DrylinWW
  płaskownik 5x50 mm długości bodaj 150 cm
  (podstawa urządzenia to kwadrat 250x250 mm, wysokość bramy 250 mm)
  Płaszczyzny X,Y,Z mają tolerancję bez obciążenia około 0,0 mm. Oczywiście szyny i wózki mają lekki luz bo nie jest to system do takich zastosowań.
  Elektronika to chiński klon ArduinoUno i cnc shield.
  Zestawy śruby/nakrętki pociągowe są prymitywne... właściwie całość. I o dziwo to wszystko działa!
  Silniki pracują na 1/2 kroku ponieważ na całym wpadały w rezonans i je gubiły. Było to sporym zaskoczeniem i problemem, ponieważ to moja pierwsza konstrukcja pracująca na silnikach krokowych i sterowana poprzez tak zaawansowaną elektronikę. W tym momencie urządzenie skutecznie działa choć występuje jeden problem, polegający na (mimo ustawieniu osi na zero) braku właściwego zagłębienia narzędzia w materiale. Nie jestem cncerką ani wybitną konstruktorką maszyn, ale mam nadzieję że rozwiążę i ten problem.

  Pozdrawiam i życzę miłego oglądania.

  Pozostałe zdjęcia z budowy. Może komuś się przydadzą.
  Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11

  Ostatnie zdjęcie to obraz moich zmagań z właściwą głębokością i szerokością frezowania.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  GeorgeQ
  Level 11  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika, elektromechanika
  GeorgeQ wrote 14 posts with rating 18, helped 1 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2011 year.
 • Bosch
 • #2
  mkpl
  Level 37  
  Bardzo fajna maszyna. Wygląda dużo pancernej od mojego chińczyka. Gratulacje!.
  Dlaczego taka długa "Z"? Ten wózek wrzucił bym pod stolik a na Z zamontował dwie prowadnice linowe o zakresie pracy max 10cm.

  Jakie wrzeciono ?
 • Bosch
 • #3
  Slawek K.
  Level 35  
  Rezonans silńików może wynikać z nieprawidłowo ustawionego prądu silników na stepsticach. Nie wiem z jakich korzystasz, ale prawdopodobnie A4988, polecam zmianę np. na DRV8825.

  Pozdr
 • #4
  GeorgeQ
  Level 11  
  mkpl wrote:
  Bardzo fajna maszyna. Wygląda dużo pancernej od mojego chińczyka. Gratulacje!.
  Dlaczego taka długa "Z"? Ten wózek wrzucił bym pod stolik a na Z zamontował dwie prowadnice linowe o zakresie pracy max 10cm.

  Jakie wrzeciono ?


  :) Długa "Z" z powodu skąpstwa. Te szyny są po kilkaset złotych za metr a miałam spore wątpliwości co do powiedzenia projektu i zwyczajnie założyłam że jeśli się do tego nie nada to może do czegoś innego. Więc nie cięłam. Wrzeciono udaje najtańszy Dremel (model 200 chyba). Uchwyt wrzeciona jest kupiony pod coś o średnicy 52 mm i jest redukcja z rury aluminiowej by dremel nie wypadał. :D

  Co do "pancerności"... wspominałam że bardzo mnie zaciekawiły urządzenia cnc czy roboty przemysłowe - tryumf inżynierii nad materią :). Daleko mojej zabawce do ich doskonałości. :D Konstruując te proste urządzenie z dość grubych i sztywnych elementów miałam wrażenie że faktycznie będzie pancerne ale wystarczy palcem mocno gdzieś nacisnąć by czujnik zegarowy włożony w miejsce wrzeciona pokazał odchył rzędu kilku setnych milimetra. :D Przypuszczam że chińskie urządzenia kosztujące kilkadziesiąt razy więcej oferują ciut mniejszą sztywność ale ogólnie przy możliwościach mojej czy tamtych maszyn nie ma to znaczenia. ;)

  Slawek K. wrote:
  Rezonans silńików może wynikać z nieprawidłowo ustawionego prądu silników na stepsticach. Nie wiem z jakich korzystasz, ale prawdopodobnie A4988, polecam zmianę np. na DRV8825.

  Pozdr


  Eksperymentowałam z ustawieniami prądów (tak to A4988) Nic to nie dawało. Po za tym mam małą wiarę w dobrą jakość chińskich urządzeń elektronicznych i dałam spokój z regulacją. W końcu doszłam do wniosku że może powodem być sztywne (bez amortyzacji) umocowanie silników do szyn i brak sprężystych sprzęgieł pośredniczących w napędzaniu śrub pociągowych. Na półkrokach to minęło i w sumie dźwięki wydawane przez maszynę są łagodniejsze i takie bardziej "pro". :D

  A czy to modernizować? Pole robocze to jakieś 120x120mm - można sobie co najwyżej ładnie wygrawerować grawerką udarową plakietke na obrożę psa czy wyfrezowac malutką płytkę pcb ale... układów elektronicznych nie konstruuję.
  Muszę zwalczyć tylko ten problem z złym zagłębianiem się w materiał. Jak się odkuje kupie elektrowrzeciono bo może w dremlu pole magnetyczne "podciąga" ciut wirnik do góry... luzu niby nie ma...ale kto wie

  p.s Estlcam pokazuje dla osi Z -0,43mm, miernik -0,12mm a w programie jest -0,1778mm co za licho?

  p.p.s. Mam Moja wpadka. W programie osie X,Y mają prawidłową wartość ilosci kroków na obrót (400 na 1mm) oś Z ... 200 na 1mm - ale wstyd. :D

  Gdybym miała teraz robić coś takiego to na pewno z linijałami i sprzężeniami zwrotnymi i pewnie ważyłoby ustrojstwo z 500kg :D No ale... do garderoby mi to nie wejdzie.
 • #5
  GeorgeQ
  Level 11  
  Okazuje się że dremel ma bicie. Zastanawiam się nad jakimś chińskim urządzeniem - elektrowrzecionem. Np... Link

  Ceny nie są zbyt wygórowane więc przypuszczam... właściwie nie wiem co. Czy rzeczywiście deklarowane bicie jest realne? Ktoś miał do czynienia z takim urządzonkiem?