Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11

GeorgeQ 11 Kwi 2020 00:34 3651 4
  • Jakiś czas temu dostałam w prezencie trzy próbki systemu igus drylinWW. Leżały bezczynnie więc pomyślałam że spróbuję swoich sił w konstrukcji prostej trzy osiowej zabawki/frezarki, której podstawowym kryterium będzie jak najniższy koszt konstrukcji. Nie dysponuję warsztatem więc rzecz powstawała w... łazience. Narzędzia to mała wiertarka stołowa, ręczna i jakieś podstawowe narzędzia.

Ogólnie powstało coś takiego:

Link

Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11
    Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11

Więc jest trzy silniki NEMA17 Minebea 17PM-K940
    metr pręta gwintowanego 6 mm
    trzy zestawy szyna-prowadnica Igus DrylinWW
    płaskownik 5x50 mm długości bodaj 150 cm
    (podstawa urządzenia to kwadrat 250x250 mm, wysokość bramy 250 mm)
    Płaszczyzny X,Y,Z mają tolerancję bez obciążenia około 0,0 mm. Oczywiście szyny i wózki mają lekki luz bo nie jest to system do takich zastosowań.
    Elektronika to chiński klon ArduinoUno i cnc shield.
    Zestawy śruby/nakrętki pociągowe są prymitywne... właściwie całość. I o dziwo to wszystko działa!
    Silniki pracują na 1/2 kroku ponieważ na całym wpadały w rezonans i je gubiły. Było to sporym zaskoczeniem i problemem, ponieważ to moja pierwsza konstrukcja pracująca na silnikach krokowych i sterowana poprzez tak zaawansowaną elektronikę. W tym momencie urządzenie skutecznie działa choć występuje jeden problem, polegający na (mimo ustawieniu osi na zero) braku właściwego zagłębienia narzędzia w materiale. Nie jestem cncerką ani wybitną konstruktorką maszyn, ale mam nadzieję że rozwiążę i ten problem.

Pozdrawiam i życzę miłego oglądania.

Pozostałe zdjęcia z budowy. Może komuś się przydadzą.
    Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11 Mini frezarka/grawerka, Arduino+CNC shield, Estlcam V11

Ostatnie zdjęcie to obraz moich zmagań z właściwą głębokością i szerokością frezowania.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    GeorgeQ
    Poziom 10  
    Specjalizuje się w: elektronika, elektromechanika
    GeorgeQ napisał 14 postów o ocenie 17, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2011 roku.
  • BotlandBotland
    mkpl
    Poziom 37  
    Bardzo fajna maszyna. Wygląda dużo pancernej od mojego chińczyka. Gratulacje!.
    Dlaczego taka długa "Z"? Ten wózek wrzucił bym pod stolik a na Z zamontował dwie prowadnice linowe o zakresie pracy max 10cm.

Jakie wrzeciono ?
  • BotlandBotland
    Slawek K.
    Poziom 33  
    Rezonans silńików może wynikać z nieprawidłowo ustawionego prądu silników na stepsticach. Nie wiem z jakich korzystasz, ale prawdopodobnie A4988, polecam zmianę np. na DRV8825.

Pozdr
    GeorgeQ
    Poziom 10  
    mkpl napisał:
    Bardzo fajna maszyna. Wygląda dużo pancernej od mojego chińczyka. Gratulacje!.
    Dlaczego taka długa "Z"? Ten wózek wrzucił bym pod stolik a na Z zamontował dwie prowadnice linowe o zakresie pracy max 10cm.

Jakie wrzeciono ?

:) Długa "Z" z powodu skąpstwa. Te szyny są po kilkaset złotych za metr a miałam spore wątpliwości co do powiedzenia projektu i zwyczajnie założyłam że jeśli się do tego nie nada to może do czegoś innego. Więc nie cięłam. Wrzeciono udaje najtańszy Dremel (model 200 chyba). Uchwyt wrzeciona jest kupiony pod coś o średnicy 52 mm i jest redukcja z rury aluminiowej by dremel nie wypadał. :D

Co do "pancerności"... wspominałam że bardzo mnie zaciekawiły urządzenia cnc czy roboty przemysłowe - tryumf inżynierii nad materią :). Daleko mojej zabawce do ich doskonałości. :D Konstruując te proste urządzenie z dość grubych i sztywnych elementów miałam wrażenie że faktycznie będzie pancerne ale wystarczy palcem mocno gdzieś nacisnąć by czujnik zegarowy włożony w miejsce wrzeciona pokazał odchył rzędu kilku setnych milimetra. :D Przypuszczam że chińskie urządzenia kosztujące kilkadziesiąt razy więcej oferują ciut mniejszą sztywność ale ogólnie przy możliwościach mojej czy tamtych maszyn nie ma to znaczenia. ;)

Slawek K. napisał:
    Rezonans silńików może wynikać z nieprawidłowo ustawionego prądu silników na stepsticach. Nie wiem z jakich korzystasz, ale prawdopodobnie A4988, polecam zmianę np. na DRV8825.

Pozdr

Eksperymentowałam z ustawieniami prądów (tak to A4988) Nic to nie dawało. Po za tym mam małą wiarę w dobrą jakość chińskich urządzeń elektronicznych i dałam spokój z regulacją. W końcu doszłam do wniosku że może powodem być sztywne (bez amortyzacji) umocowanie silników do szyn i brak sprężystych sprzęgieł pośredniczących w napędzaniu śrub pociągowych. Na półkrokach to minęło i w sumie dźwięki wydawane przez maszynę są łagodniejsze i takie bardziej "pro". :D

A czy to modernizować? Pole robocze to jakieś 120x120mm - można sobie co najwyżej ładnie wygrawerować grawerką udarową plakietke na obrożę psa czy wyfrezowac malutką płytkę pcb ale... układów elektronicznych nie konstruuję.
    Muszę zwalczyć tylko ten problem z złym zagłębianiem się w materiał. Jak się odkuje kupie elektrowrzeciono bo może w dremlu pole magnetyczne "podciąga" ciut wirnik do góry... luzu niby nie ma...ale kto wie

p.s Estlcam pokazuje dla osi Z -0,43mm, miernik -0,12mm a w programie jest -0,1778mm co za licho?

p.p.s. Mam Moja wpadka. W programie osie X,Y mają prawidłową wartość ilosci kroków na obrót (400 na 1mm) oś Z ... 200 na 1mm - ale wstyd. :D

Gdybym miała teraz robić coś takiego to na pewno z linijałami i sprzężeniami zwrotnymi i pewnie ważyłoby ustrojstwo z 500kg :D No ale... do garderoby mi to nie wejdzie.
    GeorgeQ
    Poziom 10  
    Okazuje się że dremel ma bicie. Zastanawiam się nad jakimś chińskim urządzeniem - elektrowrzecionem. Np... Link

Ceny nie są zbyt wygórowane więc przypuszczam... właściwie nie wiem co. Czy rzeczywiście deklarowane bicie jest realne? Ktoś miał do czynienia z takim urządzonkiem?