Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBL

_bartek 29 Mar 2018 20:52 7746 22
  • Minifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBL

Chętnie zaprezentuję mój projekt mikrofrezarki 3-osiowej oparty na silnikach krokowych i sterowaniu Arduino.
    Maszynka ma pole robocze 70x100 mm, ale mam nadzieję, że będzie bardzo precyzyjna. Charakteryzuje się dużą sztywnością konstrukcji, co powinno przełożyć się na jakość pracy. Posuwy zrealizowane są w oparciu o śruby trapezowe 8x2 i wałki fi 8 + łożyska liniowe. Elementy z blachy aluminiowej były wypalane laserem, a profile aluminiowe gwintowane. Całość ma wymiary 250x250x200 i nieźle się prezentuje.
    Pozdrawiam, Bartek

Fajne!
  • #2 29 Mar 2018 22:22
    sundayman
    Poziom 24  

Frezarka jak frezarka - ale zastanawia mnie, skąd tak paskudne krawędzie tych aluminiowych elementów? Czym to było cięte - jakiż to laser tak masakruje materiał?

Czasem zlecam cięcie ALU 4 mm, ale krawędzie są raczej "ładne". Rozumiem, że te elementy są grubsze - ale żeby aż tak kiepsko to wyglądało?
    Skąd ten problem?

• #3 29 Mar 2018 23:09
    jalop
    Poziom 24  

Zredaguj porządnie treść tematu według tych informacji Link. Wtedy będzie można coś skomentować.

sundayman napisał:
    ale zastanawia mnie, skąd tak paskudne krawędzie tych aluminiowych elementów? Czym to było cięte - jakiż to laser tak masakruje materiał

R80 - cięte piłą?

• #5 29 Mar 2018 23:30
    george2002

Poziom 19  

Kurczę taka fajna mini frezareczka i pal licho to wycięcie "czymś" aluminium ale kurde taki silniczek do niej ? no tutaj wielki minus bo to druga rzecz po konstrukcji podstawa dobry silnik/wrzeciono :(

• #6 30 Mar 2018 07:42
    colok
    Poziom 9  

To chyba do grawerowania bardziej się nadaje niż do frezowania. Może w plastiku coś wygryzie.

• #7 30 Mar 2018 07:55
    bartods
    Poziom 16  

Konstrukcja bardzo fajna, mała i zgrabna. Pomijając tu te poszarpane krawędzie (można to wyszlifować) to tego typu wrzeciono nie nadaje się do niczego. Niech kolega złapie za oś tego silnika i porusza we wszystkie strony, a na pewno da się wyczuć luzy. Jeśli już proponowałbym koledze zastosować tu silnik BLDC modelarski łożyskowany plus driver do niego, będzie wtedy możliwość płynnej regulacji obrotów z programu. Wszystko ładnie się komponuje w tej (kieszonkowej) konstrukcji. Widzę że brakuje tu jeszcze paru elementów, ale rozumiem że konstrukcja w budowie. Czekam na kolejne fotki z postępów budowy. Do czego ma służyć ta frezarka, PCB ? Jaki oś Z ma skok ?
    Pozdrawiam

• #8 30 Mar 2018 08:54
    _bartek
    Poziom 10  

Dzieki za konstruktywna krytykę.
    Faktycznie krawędzie wyglądają słabo, to było na laserze cięte i to fiber, ale coś nie poszło, do tego jeszcze wszystkie otwory trzeba było poprawiać.
    Co do wrzeciona - to tez racja, dzięki za rade z tym BLDC :) , to dobry pomysł, ja myślalem o dremelku, ale BLDC chyba lepszy, bo malutki.
    Dzięki za garść cennych rad i pozdrawiam :)

• #9 30 Mar 2018 08:59
    Urbanathor
    Poziom 10  

Do cięcia aluminium laserem najlepszy jest azot, tu pewnie użyto CO2 lub O2. Do tego niewycentrowana soczewka + szybki posuw.
    Ale chociaż można było zgratować krawędzie.

• #10 30 Mar 2018 09:32
    _bartek
    Poziom 10  

Oczywiście to racja, krawędzie można było ogradowac, ale wiecie, chciałem szybko zmontować całość, żeby się przekonać, ile błędów w projektowaniu popełniłem ;)
    W kolejnym egzemplarzu zastanawiam się, czy do Water-Jet się nie uśmiechnąć z tym cięciem, co myślicie o Waterjet VS Laser Fiber do aluminium? Plyta miała grubość 8mm.

• #11 30 Mar 2018 10:39
    Urbanathor
    Poziom 10  

Cięcie laserem, daje radę jeśli odpowiednio dobierzesz parametry, nie wiem gdzie to ciąłeś, ja bym takie detale reklamował :)

• #12 30 Mar 2018 10:42
    dudik56
    Poziom 13  

Fajne. to jest dość wierna kopia plastikowej maszynki sprzedawanej w Chinach.
    Widziałem też wersję udoskonaloną przez Myfordboy zastępującą plastiki pięknymi aluminiowymi odlewami. Sam mam chętkę zrobić podobną ale z innym wrzecionem.

• #14 30 Mar 2018 13:00
    elektronik666
    Poziom 10  

Jakie zastosowałeś w tym projekcie silniki krokowe? i wycinałeś już tą frezarką coś? jeśli tak pochwal się ;) Osobiście zastanawiam się jak by się sprawdziła do frezowania PCB

• #15 30 Mar 2018 15:09
    __Maciek__
    Poziom 19  

Nieźle ... ja pokusiłem się o zakup gotowca od majfirendów ... CNC 2418 .. ta konstrukcja wygląda na masywniejszą ...
    Moja ma troszkę luzów ( a raczej brak sztywności ) niemniej jednak do właściwego celu się nadaje .. nawet pomimo iż "wrzeciono" nie jest nawet gdzieś blisko opcji super.
    Niżej jak wygląda CNC2418, oraz przykład tego co zrobiłem ... muszę przyznać że nieźle - jestem zadowolony ( footprint LQFP48, otwory 0,3mm frez - w PL kupiony - 0,1mm, koniecznie autoleveling ) .. ale ile się namęczyłem żeby frez centrycznie chodził to tylko ja wiem ... ( nawet pomimo ER11 )

Minifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBL

Man nadzieję że nie gorsze efekty uzyskasz na swojej.

• #16 30 Mar 2018 18:10
    _bartek
    Poziom 10  

Oglądałem Twoją konstrukcję i zastanawiałem się..., ale przestraszyłem się tych drukowanych elementów i stwierdziłem że rzucę się na własną konstrukcję. Nie miałem w ręku Twojej, ale rzeczywiście to maleństwo chyba na oko będzie sztywniejsze - takie było założenie. Frezowałem a raczej grawerowałem jakiś napis w kawałku abs. Muszę frez dokupić i dopiero próby porobić, a no i wrzeciono do dopracowania, choć może do grawerowania PCB wystarczy. Płytki robię z drukarki laserowej i jakość mam zadowalającą - podobno pył który wytwarza się przy frezowaniu laminatu PCB jest nieprzyjemny dla naszych delikatnych organizmów. :) Więc proszę uważaj i stosuj chociaż maseczkę albo wentylację :) i maseczkę.
    Pozdrawiam Serdecznie w tę piękną wiosnę. :)

__Maciek__ napisał:
    Nieźle ... ja pokusiłem się o zakup gotowca od majfirendów ... CNC 2418 .. ta konstrukcja wygląda na masywniejszą ...
    Moja ma troszkę luzów ( a raczej brak sztywności ) niemniej jednak do właściwego celu się nadaje .. nawet pomimo iż "wrzeciono" nie jest nawet gdzieś blisko opcji super.
    Niżej jak wygląda CNC2418, oraz przykład tego co zrobiłem ... muszę przyznać że nieźle - jestem zadowolony ( footprint LQFP48, otwory 0,3mm frez - w PL kupiony - 0,1mm, koniecznie autoleveling ) .. ale ile się namęczyłem żeby frez centrycznie chodził to tylko ja wiem ... ( nawet pomimo ER11 )

Minifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBLMinifrezarka CNC zbudowana z profili i blachy Alu 8 mm. Sterownik GRBL

Man nadzieję że nie gorsze efekty uzyskasz na swojej.

Dodano po 1 [minuty]:

elektronik666 napisał:
    Jakie zastosowałeś w tym projekcie silniki krokowe? i wycinałeś już tą frezarką coś? jeśli tak pochwal się ;) Osobiście zastanawiam się jak by się sprawdziła do frezowania PCB

Sliniczki to jakieś z demobilu z allegro wiem ze mają 0,3Nm momentu 42 mm szerokości walek 5 mm typowe i taniutkie jak barszcz. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Chciałem na niej frezować głównie panele do elektroniki, dziury pod kontrolki wyświetlacze i guziki oraz gniazdka a jednocześnie marzyło mi się żeby coś spróbować z aluminium wyfrezować ale już wiem że to na pewno nie z tym wrzecionem - kolegom przyznaję racje ten silniczek się nie nadaje. :)
    Pozdrawiam Wiosennie. :)))

etet napisał:
    Jakie ma być zastosowanie tej frezarki? Ilość aluminium strasznie duża jak na takie małe wymiary. Z drugiej strony jednak sztywności przy frezarce nigdy dosyć.

Udostępnisz może plany?
    Ile to mniej więcej kosztowało?

• #17 30 Mar 2018 22:14
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Całkiem ładny projekt, te postrzępione krawędzie to pewnie od zbyt szybkiego wypalania laserem. Nie wiem jak w przypadku aluminium, ale przy stali powstaje dokładnie taki sam efekt przy dużej grubości i i pośpiechu.
    Przymierzam się do czegoś podobnego i chętnie zobaczył bym efekty.

• #18 30 Mar 2018 22:16
    micro
    Poziom 19  

Czy ja dobrze rozumiem; dajesz wałki 8mm ?.
    Jeśli tak to bardzo delikatną konstrukcję budujesz, toż to nawet Chińczycy dają min. 12-ki.

• #19 31 Mar 2018 12:10
    _bartek
    Poziom 10  

no tak przyznaje w prototypie poszly 8 mm walki i musze przyznac ze niezauwazylem zeby byly wiotkie czy cos jednak przy tej dlugosci max 170mm chyba wystarczy :)

micro napisał:
    Czy ja dobrze rozumiem; dajesz wałki 8mm ?.
    Jeśli tak to bardzo delikatną konstrukcję budujesz, toż to nawet Chińczycy dają min. 12-ki.

• #20 31 Mar 2018 13:17
    perszeron
    Poziom 20  

Jakiś czas temu zakupiłem mini frezarkę CNC 2418 na ebay-u.
    __Maciek__ miło było by jakbyś podzielił się informacją jak robisz płytki PCB na tej frezarce,
    nie wiem jakie doświadczenie z pracą na frezarce ma _bartek ale liczę że też by skorzystał z podanych informacji przy testowaniu swojego sprzętu.

• #21 31 Mar 2018 13:23
    _bartek
    Poziom 10  

Bede robil taki PCB milling test na pewno i chetnie podziele sie fotorelacją
    Pozdrawiam :)

perszeron napisał:
    Jakiś czas temu zakupiłem mini frezarkę CNC 2418 na ebay-u.
    __Maciek__ miło było by jakbyś podzielił się informacją jak robisz płytki PCB na tej frezarce,
    nie wiem jakie doświadczenie z pracą na frezarce ma _bartek ale liczę że też by skorzystał z podanych informacji przy testowaniu swojego sprzętu.

• #22 31 Mar 2018 13:52
    __Maciek__
    Poziom 19  

1. Robię projekt np. w KiCAD ... może też być inne oprogramowanie
    2. Eksport do geber. ( Instrukcje do oprogramowania znajdziesz w sieci ) w KiCAD to proste a do tego jest przeglądarka gerberów.
    3. FlatCAM - dość intuicyjny, sporo tutoriale jest też dostępnych w sieci - tu generujemy G-kody na podstawie gerberów.
    4. Obsługa wysyłania do frezarki ja używam Candle jako softu do GBRL ( wersja którą dostałem od majfirendow nie obsłuiwała autolevelu )
    Do tego trochę prób ... Trochę błędów ... I efekty widoczne na zdjęciu.

Wcześniej robiłem PCB na drukarce laserowej ... Ale po dłuższej przerwie - drukarka się zestarzała, albo z wprawy wyszedłem .. i PCB wychodzą dużo gorzej .. wszytko kwestia wprawy ... Tu chyba powtarzalność będzie lepsza ... A wartość dodana to PCB powiercone, wycięte, a i panel da się wyciąć, otwory etc .. o ile wejdzie na stół.

Z uciążliwości ... Długi czas frezowania ... Głośność ... Trochę pyłu - na szczęście nie lata ale odkłada się na frezowanej PCB.

• #23 31 Mar 2018 14:06
    noel200
    Poziom 23  

__Maciek__ napisał:
    ale ile się namęczyłem żeby frez centrycznie chodził to tylko ja wiem ... ( nawet pomimo ER11 )

Ja też z tym walczyłem. Ale prostym sposobem przeszlifowałem stożek ER i bicie jest takie, że czujnik zegarowy stoi w miejscu. Polecam.
    A frezarka z tematu nawet po wymianie wrzeciona będzie zabawką. Wałki 8 eliminują ją z praktycznie każdej konkretnej roboty. Ale pierwsza frezarka do nauki jak znalazł. Ja swoją pierwszą to w ogóle z płyty drewnianej zrobiłem, na szpilkach metrycznych i prowadnicach od szuflad. Elementy lepsze kosztowały wtedy znacznie więcej.