Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pompy pod trzy liczniki

01 Lip 2020 00:57 1614 89
  • Poziom 5  
    Dzień dobry. Mam zagwozdkę. Na działce mam pompę głębinową. Mniejsza jaką co do modelu czy mocy. Problem jaki napotkałem, to chęć udostępnienia wody innym działkowcom. I teraz, instalacja ma być zasilana z trzech źródeł.

1. Moje, podpięte do włącznika czasowego w liczniku gdyż chcę aby nawadniało się samo.

2. Sąsiad, chce mieć osobny bezpiecznik i tu już się pojawia pytanie. Czy jak u mnie załączy się pompa czasowo i u niego np żona będzie chciała załączyć to czy ciś się może zadziać.

3. Dodatkowa wtyczka na przedłużacz dla jednego lub dwóch sąsiadów.

Teraz pytanie, czy jest szansa jakoś to zabezpieczyć, aby na hurra nie poszło napięcie z dwóch trzech źródeł? Ewentualnie jak to zabezpieczyć lub rozwiązać.

Z góry dziękuję za pomoc. Przyznam się, że pierwszy raz mam problem z elektryką, którą sam wymyśliłem🤣😂
  • Poziom 27  
    Jeden licznik prądu, trzy liczniki na wodę. To jedyne sensowne rozwiązanie.
  • Poziom 5  
    Nie. Licznika na wodzie nie ma. To studnia. Pytam o elektrykę.
  • Poziom 25  
    Może podłączenie takie jak włączniki schodowe i krzyżowy jak ma być trzech. Do tego przekaźniki.
  • Poziom 5  
    Myślałem nad tym, jednak problem jest z zasilaniem z trzech źródeł. Krzyżowe i schodowe jest z jednego. Tu każdy daje napięcie ze swojego licznika, a więc trzech pełnych (trzy kable) i niezależnych od siebie.
  • Poziom 21  
    problem 1- zegar czasowy
    problem 2 - przekaźnik priorytetowy (użytk. a podlewanie) - ciśnieniowy z zaworem zwrotnym.
    problem 3 - przełącznik zasilań (1+2)-3
    Do tego styczniki i przekaźniki, przeciążeniówka, zalecam różnicówkę,
    Policz ile wyniesie Cię ta "ałtomatyka" i ile kWh energii za to kupisz. Wodomierze są najsensowniejsze i koszty procentowe w zużyciu + koszty stałe. Dalej, czy somsiad z problemu 3, co się raz włączy wtyczką, ma płacić za serwis 1/3? idt.
    wypompuj kilkaset litrów wody i zobacz ile cię kosztuje m3.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    Nie, to nie chodzi o koszt wody. Tej jest za free w studni po brzegi. Każdy do studni podłącza swój wąż. Tu licznik jest niepotrzebny. Cały czas rozgrywa się o bezpieczne podłączenie elektryki. Pomijamy samą wodę.
  • Poziom 25  
    Najlepszym rozwiązaniem było by dołożenie do pompy zbiornika i wtedy i 10 może się na raz podpinać. Taki 300 litrów jak w hydroforze. Koszty raz niewielkie i spokój na lata. Trochę problem zimą. Ale zimą i tak się wody nie używa.
  • Poziom 5  
    No dobrze, ale co zmienia zbiornik, jak ja chcę aby każdy używał wody ze swojego prądu. Nie chodzi o żydowanie za prąd ale fatygę w chodzeniu i byciu obecnym bo ktoś puści bąka.
  • Poziom 21  
    Dzialkowiec_roku napisał:
    bezpieczne podłączenie elektryki

Standardowe zabezpieczenie pompki: silnikowy, zwarciowy i różnicówka (zalecana), kontrola asymetrii faz i stycznik.
    Problem bezpieczeństwa został dawno rozwiązany przez zachodnich naukowców. Jedynie radzieccy naukowcy jeszcze pracują nad sprawiedliwym podziałem produktu pomiędzy trzy klasy robotniczo-działkowe.
  • Poziom 25  
    No dobrze, ale co zmienia zbiornik, jak ja chcę aby każdy używał wody ze swojego prądu. Nie chodzi o żydowanie za prąd ale fatygę w chodzeniu i byciu obecnym bo ktoś puści bąka.

E tam, kombinujecie. Wspólny zbiornik, wspólne koszty prądu, podzielic na ilość użytkowników i po kłopocie. A tak kombinacje, awaryjne w dodatku. Prędzej moim sposobem się dogadacie. I bez konfliktów że dwóch albo trzech będzie chciało wodę pobierać na raz. Ale zrobisz jak uważasz. Powidzenia😉
  • Poziom 39  
    Każdy do studni podłącza swój wąż

To niech do każdego swojego węża podłączy swoją pompę ze swoim zasilaniem i po kłopocie.
    Nie da się tego w prosty i bezpieczny sposób zrobić i często będzie tak że ktoś korzystający z wody równocześnie będzie zasilał sąsiada który również w tym samym czasie będzie z niej korzystał więc ten który da zasilanie może poczuć się wykorzystany.
  • Poziom 21  
    Jedna pompa trzy liczniki na wodę. Zużycie energii podzielić w stosunku do poboru z liczników. Okaże się, że Ty najwięcej płacisz, a za wygodę mania wody na żądanie i wzięcie wiadra, to zero nic.
    Zdziwisz się, dlaczego opłata dystrybucyjna prądu jest taka duża na podstawie dystrybucji wody.
  • Specjalista elektryk
    Rozumiem, że nie chodzi tu o podział kosztów pozyskania wody, ale o wygodę użytkowania, i możliwość załączania pompy pod nieobecność właściciela studni.
    Jeżeli tak, to możliwe jest wykonanie układu w którym pompa jest zasilana z licznika właściciela , a załączana przez przekaźniki (styczniki) zasilane z liczników sąsiadów.
    Takie rozwiązanie byłoby najprostsze, ale za energię płaciłby tylko właściciel.

Można też spróbować stworzyć układ zasilany z trzech źródeł, który będzie blokował dwa źródła przy zasilaniu z trzeciego.
    Dużym kłopotem jest w takim przypadku źródło dołączane przedłużaczem. A to z powodu, że na bolcach wtyczki nie może pojawić się napięcie (niezależnie z którego źródła będzie zasilanie) oraz ze względu na trudność jednoznacznego określenia, która żyła będzie fazowa.
  • Poziom 5  
    Oooo właśnie, dlatego pojawia się zakłopotanie. Konkretnie. Ja nagram filmik i zalacze link. Moze bedzie łatwiej.
  • Poziom 43  
    Bez sensu to. Licznik wody dla każdego i podlicznik elektryczny na pompę wody. Liczysz ile użyłeś prądu i proporcjonalnie do zużycia prądu obciążasz innych. Inne rozwiązanie to licznik wielotaryfowy. Załączenie energii i przełączenie taryfy Nastąpi po zbliżeniu czytnika RFID. Możliwość wiele. Ale każdy da swój prąd to najgorsze co może być.
  • Poziom 19  
    Najprościej jest zastosować 3 przekaźniki o odpowiedniej obciążalności po jednym dla użytkownika i ten który jest aktualnie załączony blokuje dwa pozostałe.
  • Poziom 21  
    babat napisał:
    blokuje dwa pozostałe

łącznie z blokadą zaworów wody. Płaci ten, kto pierwszy załączy pompę.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    KonradGatek napisał:
    łącznie z blokadą zaworów wody. Płaci ten, kto pierwszy załączy pompę.
    A czy w temacie jest mowa o wodzie czy o kolizji zasilania ?
  • Poziom 21  
    Tematem jest:
    chęć udostępnienia wody innym działkowcom

pierwotnym problemem
    instalacja ma być zasilana z trzech źródeł

po to, aby
    Mierzejewski46 napisał:
    aby każdy używał wody ze swojego prądu

a nie z prądu sąsiada.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    KonradGatek napisał:
    Tematem jest:
    chęć udostępnienia wody innym działkowcom

pierwotnym problemem
    instalacja ma być zasilana z trzech źródeł

po to, aby
    Mierzejewski46 napisał:
    aby każdy używał wody ze swojego prądu

a nie z prądu sąsiada.
    No i 3 przekaźniki załatwiają sprawę bo pompa zasilana jest przez przekaźnik z licznika tego który ja w danym momencie uaktywnił.
  • Poziom 5  
    Panowie, załączam filmik dla lepszego zrozumienia. Wejdźcie proszę na konto yt działkowiec roku. Tam zamiescilem filmik
  • Poziom 39  
    Jakoś sobie niemoge wyobrazić jak można zrobić tak aby tylko ten który daj prąd miał wodę reszt czeka... Da się to zrobić ale do tego trzeba elektrozawory Styczniki a wyjdzie w efekcie niebezpieczna pajęczyna z przedłużaczy i kilka zasilań do jednego miejsca.
    Źle zbudowany układ może doprowadzić do takiej sytuacji że autor będzie konserwował pompę a sąsiadka chcąc skorzystać z wody zafunduje mu porażenie prądem.

Łatwiej wstawić link do filmiku niż nick do YT

Link

babat napisał:
    No i 3 przekaźniki załatwiają sprawę bo pompa zasilana jest przez przekaźnik z licznika tego który ja w danym momencie uaktywnił.

3 już nie załatwi bo somsiadów jest 3 a gdzie autor :?: Problemem nie jest sterowanie a to że jest zasilanie z kilku miejsc i możliwość podania napięcia w chwili konserwacji.
    Jakby tego było mało to sprawę dodatkowo komplikuje zasilanie z przedłużaczy ile styków musiały by mieć Styczniki 10 NO :?:
  • Poziom 25  
    By£a by to pionierska instalacja. Oby autorowi się udało. Tego mu życzę. Ale zbiornik na wodę i z niego odczepy to najlepsze rozwiązanie. Bezkonfliktowe i bezpieczne.
  • Moderator Elektrycy
    Witam,

Ja nie do końca rozumiem jak ma działać układ.
    Z punktu widzenia elektryki:
    Jest kilka punktów zasilających (sąsiad 1, sąsiad 2, sąsiad 3, sąsiad 4) oraz lokalny punkt zasilania przez gniazdko.
    Jest JEDNA pompa.
    Każda osoba chce sobie włączać pompę w jakimś tam czasie i na jakiś tam okres.
    Układ powinien pozwalać na działanie tylko jednego zasilania, bez względu na to ile osób będzie aktualnie chciało skorzystać z pompy.

Mamy powiedzmy sytuację taką, że sąsiad 1, włączył sobie z domu zasilanie na pompę i teraz on pompuje. Zapomniał na 1h, i w tym czasie sąsiad 2 i 3 też by chciał skorzystać. Sąsiad 3 ma ustawiony program automatyczny na 15 min w tym czasie - czyli sam nie sprawdza czy mu pompuje, tylko urządzenie automatycznie podaje zasilanie na linię kablową zasilającą pompę.

Kto powinien mieć priorytet zasilania?
    Co w przypadku, gdy Sąsiad 3 miał włączone zasilanie na 15min, ale przez to, ze sąsiad 1 pompował, jego 15 min nie zostało obsłużone (nie podlało kwiatków).

Jeżeli kwestia priorytetów nie jest ważna, znaczy:
    Sąsiad 1 ma bezwzględne pierwszeństwo, sąsiad 2 może skorzystać, jak sąsiad 1 nie korzysta, sąsiad 3 może skorzystać, jak sąsiad 1 i sąsiad 2 nie korzystają. i tak dalej. To układ jest bardzo prosty - wystarczy zabezpieczenie oraz 2 automatyczne przełączniki faz i stycznik z krańcówką na wypadek otwarcia drzwiczek pompy + rozłącznik serwisowy.

Jeżeli ma to być jakoś priorytetyzowane, w zależności od nie wiadomo czego, to układ się bardzo komplikuje.
  • Poziom 37  
    Ja bym poszedł po bandzie i doprowadził trzy zasilania od trzech chętnych na pompę.
    Trzy zasilania i wtyczka. Ten co pompuje załącza sobie zasilanie i podłącza pompę pod swoje gniazdko. Cóż prostszego można wymyślić.
    Ql...a tworzyć automatykę pod pompę na działce to wyjdzie prawie wykonanie drugiej studni taniej :D
  • Poziom 25  
    zdzisiek1979 napisał:
    Ja bym poszedł po bandzie i doprowadził trzy zasilania od trzech chętnych na pompę.

Rozwiązania najprostsze są najlepsze, i jeszcze zaworki, żeby sąsiada nie podlewać😉
  • Poziom 10  
    Witam,

Tak jak wyżej kolega napisał - doprowadzić od sąsiadów zasilenie do pompy, dodatkowo u każdego zamontować rozłącznik modułowy lub ESa i lampkę sygnalizacyjną. Jak pompa będzie włączona nawet przez sąsiada to lampka będzie informowała o pracy pompy.

Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    kozi966 napisał:

Kto powinien mieć priorytet zasilania?
    Co w przypadku, gdy Sąsiad 3 miał włączone zasilanie na 15min, ale przez to, ze sąsiad 1 pompował, jego 15 min nie zostało obsłużone (nie podlało kwiatków).

Ja rozumiem to tak, że jezeli pompa pracuje, to wszyscy sąsiedzi mają dostępną wodę. Znaczy to również to, że jeżeli właściciel ma ustawione czasowe załączenie pompy, to zużyje więcej wody niż zaplanował, bo będzie podlewał również wtedy, gdy pompę załączą sąsiedzi. Nie wiem czy autor zdaje sobie z tego sprawę.