Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kiedy wymienią się wkładki gramofonowe ?

trębacz 13 Paź 2005 13:48 12013 12
  • #1 13 Paź 2005 13:48
    trębacz
    Poziom 15  

Witam
    A możecie jeszcze mi powiedzieć o igłach we wkładkach UK4M i Uk8 czy to było Uk9 mniej ważne. Po czym można się zorientować, że należy ją wymienić, aby nie niszczyła płyt? Wkładki te miały deklarowany czas pracy 100 godzin, po których prawdopodobnie trzeba było je wymieniać, z racji tego że są one bardzo mało osiągalne a mam jeszcze tylko jedną ostatnią nowiutką to na razie jej nie montuję. Gramofon gra jeszcze na wkładce z 1976r i nadal chodzi?
    Pozdrawiam

0 12
  • #2 13 Paź 2005 14:00
    Preskaler
    Poziom 37  

Te wkładki zwykle wymieniało się tylko wtedy gdy kryształ (piezo) był uszkodzony. Charakteryzowało to się bardzo cichym odtwarzaniem lub całkowitym jego brakiem. Oczywiście zalecenia - zaleceniami (100 godzin) a życie - życiem! Widziałem takie wkładki, które pracowały ponad 10 000 godzin! I jeszcze dawało się słuchać. To jest 100 razy przekroczony został przedział czasowy. Coż Ci mogę poradzić? Załóż tą nowiutką wkładkę, przegraj płyty na CD i puszczaj ile razy chcesz ale to już nie będzie to brzmienie!

0
  • #3 13 Paź 2005 14:04
    trębacz
    Poziom 15  

Witam ponownie
    Nie chcę jednak przegrywać tych płyt na CD bo te stare radyjko z gramofonem jest pamiątką młodości moich rodziców :). A jeszcze takie jedno pytanko które z wyjść jest sygnałowym, a które masą A czy B ?
    A pozatym płyty winylowe mają jak dla mnie niepowtarzalną specyfikę brzmieniową.
    Pozdrawiam

1
  • #4 13 Paź 2005 15:41
    aktyp
    Poziom 26  

To chyba bez roznicy ale mozesz zamieniac koncowki aby na wzmacniaczu nie bylo buczenia, zaloz ta nowa w/g starej.

0
  • #5 13 Paź 2005 16:35
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

trębacz napisał:

A możecie jeszcze mi powiedzieć o igłach we wkładkach UK4M i Uk8 czy to było Uk9 mniej ważne. Po czym można się zorientować, że należy ją wymienić, aby nie niszczyła płyt? Wkładki te miały deklarowany czas pracy 100 godzin, po których prawdopodobnie trzeba było je wymieniać, z racji tego że są one bardzo mało osiągalne a mam jeszcze tylko jedną ostatnią nowiutką to na razie jej nie montuję. Gramofon gra jeszcze na wkładce z 1976r i nadal chodzi?
    Pozdrawiam

Jeżeli nie są to płyty na których specjalnie ci zależy to nie musisz wkładki zmieniać w ogóle dopóki gra. Niestety wkładki krystaliczne wymagają znacznie większego nacisku na płytę niż magnetyczne przez co znacznie silniej niszczą płyty, ponadto starego typu wkładki niszczą płyty stereo. Wynika to z tego, że w płytach gramofonowych zapis jest boczny (czyli igła się przesuwa na boki, w odróżnieniu od patefonu gdzie zapis był wgłębny - igła się porusza poziomo). Natomiast zapis stereo polega na tym, że igła porusza się w pionie i poziomie - jeden kanał jest zapisany pod kątem 45° w kierunku 'do środka' płyty, drugi 45° w kierunku 'na zewnątrz' płyty (dzięki temu gramofony monofoniczne odtwarzają sumę kanałów, gdyby jeden kanał był w poprzek w drugi w głąb to odtwarzałyby tylko jeden kanał). Starsze wkładki są tak skonstruowane, że igła nie może się ruszać w kierunku góra-dół, co powoduje silne szlifowanie płyty i jej 'zmonofonizowanie'. Nowsze (np. UK8) mają już igłę która się może poruszać we wszystkich kierunkach, więc jak w twoim gramofonie jest UK4 a masz UK8 to lepiej i tak ją załóż, nawet jak UK4 jest w pełni sprawna.

0
  • #6 13 Paź 2005 17:45
    olaf x
    Poziom 31  

cos podpowiem w temacie przegrywania. wszystkie swoje winyle poprzegrywalem na cd przy pomocy nagrywarki philipsa audio (nie komputerowa). mam teraz na dlugie lata, a typowe trzeszczenie winyla zostalo utrwalone. a igielki da sie czasem wyhaczyc na allegro, na wolumenie w wawie sa juz raczej nieosiagalne.

0
  • #7 27 Paź 2005 15:38
    patryk_mirek
    Poziom 18  

na wkladkach ktore ja mam to widzialem zawsze opis jakis -jak sa 4 bolce wystajace z tylu wkladki to 2 sa oznaczone jako L i P(R)(czasem trzeba szukac oznaczenia) a 2 pozostale(masa) niezawsze sa oznaczone i do nich jest obojetne jak mase sie podlaczy

btw gdzie we wroclawiu mozna kupic wkladki/igly ktore pasowaly by do gramofonu unitry G 8010 i jakie polecacie (mialem Mf-100 ale gdzies w tajemniczych okolicznosciach zaginela igla :( )

0
  • #8 27 Paź 2005 16:09
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

patryk_mirek napisał:
    na wkladkach ktore ja mam to widzialem zawsze opis jakis -jak sa 4 bolce wystajace z tylu wkladki to 2 sa oznaczone jako L i P(R)(czasem trzeba szukac oznaczenia) a 2 pozostale(masa) niezawsze sa oznaczone i do nich jest obojetne jak mase sie podlaczy

Nie zawsze jest to obojętne.

patryk_mirek napisał:
    btw gdzie we wroclawiu mozna kupic wkladki/igly ktore pasowaly by do gramofonu unitry G 8010 i jakie polecacie (mialem Mf-100 ale gdzies w tajemniczych okolicznosciach zaginela igla :( )

Polecam wizytę na Allegro i zakup dwóch wkładek: AT-3600L i Shure M44MB. Ta pierwsza idealnie zastępuje MF-1..., a ta druga to bardzo dobra wkładka do "cięższego" grania.
    Obydwie pasują do tego gramofonu, gdyż jest on wyposażony w standardowe mocowanie wkładki do headshella za pomocą dwóch śrub o rozstawie 1/2". Zresztą każda wkładka MM z takim mocowaniem będzie do niego pasować. Co ciekawe, to niektóre tzw. "długie" systemy Ortofona również.

GM

0
  • #9 29 Paź 2005 01:28
    patryk_mirek
    Poziom 18  

juz rozwiazalem problem-poprostu zajrzalem w google i zobaczylem oferte sklepu dla DJ'ów,poszedlem tam i kupilem wkladke Ortofon OM B5 za jakies 90zl i do niej koszyk reloop za 30zl-pasuje jak i wyglada idealnie -igla jest tutaj bardzo dobrej jakosci-dzwiek jest czysty i nie slychac nawet trzaskow (a plyty sa rozne-od porysowanych po nowe czysciutkie)pozatym dziala(-pobawilem sie troche w scratch-wyglada ze jest to wytrzymale...)

0
  • #10 30 Sty 2007 12:31
    Tadeusz31
    Poziom 2  

Czy wkładki MF i MM to właściwie to samo

0
  • #11 30 Sty 2007 13:35
    Grzegorz Markowski

Tadeusz31 napisał:
    Czy wkładki MF i MM to właściwie to samo

MM to oznaczenie typu wkładki. MM = Moving Magnet.
    MC to oznaczenie typu wkładki. MC = Moving Coil.

A MF, to symbol polskich wkładek typu MM, produkowanych przez łódzką Fonicę, na licencji firmy Tenorel.
    Tak więc w tym przypadku, MF = MM.

GM

0
  • #12 08 Mar 2007 16:06
    Tadeusz31
    Poziom 2  

Mam wkładkę MF-100. Jaką ma pojemność - 100pF czy 300pF. W przedwzmacniaczu Vincent PHO-111 są dwa zaznaczenia MM I - 100pF i MM II - 300pF

0
  • #13 08 Mar 2007 17:20
    Grzegorz Markowski

Tadeusz31 napisał:
    Mam wkładkę MF-100. Jaką ma pojemność - 100pF czy 300pF.

To nie jest pojemność wkładki, tylko pojemność wejściowa przedwzmacniacza jaka jest zalecana dla danej wkładki.

Tadeusz31 napisał:
    W przedwzmacniaczu Vincent PHO-111 są dwa zaznaczenia MM I - 100pF i MM II - 300pF

Podłącz gramofon do przedwzmacniacza i wybierz takie ustawienie, które da ładniejsze brzmienie. Im mniejsza pojemność wejściowa, tym "ostrzejsze" brzmienie, mniej niższych częstotliwości.

GM

0