Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Grzes133 23 Nov 2021 10:02 8982 37
    Grzes133
    Level 10  
    Witam

Stoję przed wyborem agregatu do domu. Chodzi mi o awaryjne sytuacje np. w zimie jak kilka godzin nie ma prądu żeby podtrzymać piec i jego sterownik, pompy, tv, radio, komputer oświetlenie w domu, czajnik.

Wiem że urządzenia typu tv, komputer są bardzo czułe i potrzeba jest aby agregat miał stabilizację napięcia. Kwota to max 1200 zł

moc ok. 2000W i musi być to 4 -suw.

Wiem że to za mała kwota na dobry agregat ale może jeden z tych dwóch.
    Nie chcę upsa bo tam bateria się wyczerpie i nie mam zasilania a w agregacie jednak zaleję benzynę i chodzi bez ograniczeń.

Brałem pod uwagę dwa agregaty:

Agregat prądotwórczy PSMtools PS-AP2600 2600 W - w opisie jest zapis że może pracować z czułymi urządzeniami typu TV i ma bardzo dobre opinie na portalu.

GRAPHITE AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY 58G903 2000W AVR - niby ma stabilizację napięcia ale znalazłem w instrukcji obsługi zapisy aby nie podłączać go do urządzeń typu TV, komputer.
    Mobali
    Level 39  
    Poszukując agregatu szukaj przede wszystkim urządzeń oferujących wyjście z tak zwanym czystym sinusem. To konieczne szczególnie, jeśli masz do zasilenia silniki (np. pompy CO). Zanim więc podejmiesz decyzję poczytaj nieco o problemach z tego typu agregatami, na przykład tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3385642#3385642
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16909179#16909179
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17485189#17485189
    Odpuść sobie więc tanie chińskie agregaty, bo mogą sporo nabałaganić. A taki z sinusem... No cóż, jak to w życiu - im lepszy sinus, tym większy będzie wydatek ;-)
    Mobali
    Level 39  
    Ten wskazany z alledrogo to przykład tanich agregatów, które akurat zupełnie nie nadają się do pracy z CO. No i trzeba też uczciwie podkreślić, że sprzedawca wcale takich cudów nie obiecuje ;-)
    Grzes133 wrote:
    ...np. w zimie jak kilka godzin nie ma prądu żeby podtrzymać piec i jego sterownik, pompy, tv, radio, komputer oświetlenie w domu, czajnik.
    A jeśli problem dotyczy faktycznie jedynie kilku godzin i jesteś w stanie zrezygnować w tym okresie z czajnika (bo strasznie energożerny!) to są inne, znacznie prostsze rozwiązania problemu podtrzymania zasilania.
    Grzes133
    Level 10  
    Mobali wrote:
    Ten wskazany z alledrogo to przykład tanich agregatów, które akurat zupełnie nie nadają się do pracy z CO. No i trzeba też uczciwie podkreślić, że sprzedawca wcale takich cudów nie obiecuje ;-)
    Grzes133 wrote:
    ...np. w zimie jak kilka godzin nie ma prądu żeby podtrzymać piec i jego sterownik, pompy, tv, radio, komputer oświetlenie w domu, czajnik.
    A jeśli problem dotyczy faktycznie jedynie kilku godzin i jesteś w stanie zrezygnować w tym okresie z czajnika (bo strasznie energożerny!) to są inne, znacznie prostsze rozwiązania problemu podtrzymania zasilania.

Oba z alledrogo nie nadają się do pieca?

w jednym z nich sprzedawca pisze tak "Umożliwia prace z czułymi odbiornikami, takimi jak komputery, telewizory czy telefony"

A co innego mogę zastosować do podtrzymania pieca 23KW na pellet, ma 3 pompy i wentylator i podajnik pelletu ... Dobrze by było żeby też z 1 lampkę podtrzymał.
    Zamiast czajnika mam kuchenkę gazową na butle więc z czajnika mogę zrezygnować
    anchilos
    Level 36  
    Grzes133 wrote:
    podajnik pelletu

Prądy rozruchowe ok. 5x w stosunku do normalnej pracy.

Jaka moc silnika podajnika?

O czajniku zapomnij!!!
    Grzes133
    Level 10  
    moc silnika podajnika 40W
    anchilos
    Level 36  
    Grzes133 wrote:
    moc silnika podajnika 40W

Czyli żadna.
    Mobali
    Level 39  
    Grzes133 wrote:
    A co innego mogę zastosować do podtrzymania pieca 23KW na pellet, ma 3 pompy i wentylator i podajnik pelletu ... Dobrze by było żeby też z 1 lampkę podtrzymał.
    Rozwiązania istnieją, są proste, i co najważniejsze - dedykowane do układów CO. Tu przykłady:
    1. Przetwornica prostownik/UPS z pełnym sinusem 12V plus akumulator o odpowiedniej pojemności (przykładowe podeślę na priv, bo tu nie wklejamy linków do alledrogo)
    2. Podobny zestaw, ale uzupełniony o panel solarny odpowiedzialny za "darmowe" doładowanie i podtrzymanie akumulatora. Moim zdaniem, to najrozsądniejsze i bardzo niezawodne rozwiązanie.
    Co ważne, decydując się na jedno z tych rozwiązań wydasz znacznie mniej, a układ będzie bezpieczniejszy dla podłączonych do niego odbiorników. Podobne dylematy są także w tym wątku - może coś wykorzystasz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3848219.html No i użyj "szukajki", bo temat awaryjnego zasilania układów CO pojawia się często Elektrodzie.
    anchilos
    Level 36  
    Mobali wrote:
    uzupełniony o panel solarny odpowiedzialny za "darmowe" doładowanie

Czy się zamortyzuje zanim padnie ?
    Zauważyłem cudzyslow.
    luap
    Level 12  
    Dobierając agregat należy zbilansować wszystkie odbiorniki jakie mamy do zasilenia, założyć sekwencję załączeń i uwzględnić prądy rozruchowe. W przypadku urządzeń z napędami silnikowymi należy przyjąć prądy rozruchowe na poziomie x7 (dla rozruchów bezpośrednich) co przełoży się na około 2-krotny przyrost mocy czynnej i 7-krotny przyrost mocy pozornej startującego silnika (te rozbieżności wynikają z faktu że silnik ruszając zachowuje się jak transformator zwarty i ma bardzo niski cosՓ). Poziom mocy czynnej jaki ma przejąć agregat ma wpływ na przejściowy spadek częstotliwości natomiast moc pozorna wpływa na przejściowy spadek napięcia. Do tego należy uwzględnić sekwencję załączeń, gdyż każdy agregat ma określoną zdolność do skokowego przejęcia obciążenia - z reguły można przyjąć na poziomie ~60% mocy znamionowej agregatu.
    Odnośnie zasilania urządzeń elektronicznych, to z reguły mają one zasilacze impulsowe pracujące w szerokim zakresie napięć wejściowych i są mało wrażliwe na odchyłki częstotliwości napięcia zasilającego gdyż na wejściu znajduje się prostownik.
    Do tak opracowanego bilansu mocy należy dołożyć około 20% zapas mocy agregatu.
    nak71
    Level 16  
    anchilos - "Chyba jestem idiotą , bo za Hondę bez AVR zapłaciłem 4,5k (teraz ok.6)."

Nie wiem jaką Hondę kupiłeś ale na znanym portalu ceny Hondy bez AVR zaczynają się od 2700zł. a z AVR są już od 3750zł.
    William Bonawentura
    Level 33  
    Grzes133 wrote:
    Wiem że urządzenia typu tv, komputer są bardzo czułe i potrzeba jest aby agregat miał stabilizację napięcia. Kwota to max 1200 zł

Mając dwukrotnie większy fundusz kupisz chińczyka z inwerterem. Będzie zarówno miał dobrą stabilizację jak i kulturę pracy. Agregat AVR musi mieć stałe obroty silnika niezależnie od poboru mocy. Inwerter z małym obciążeniem "pyka" na 1000rpm.

Zarówno TV jak i PC są bardzo mało wrażliwe na napięcie zasilania ponieważ są zasiane z przetwornic impulsowych. Działają już o 90-100V i może to być "prostokąt". Źle znoszą tylko wzrost napięcia. Ale tu AVR jest wystarczająco skuteczny.
    Grzes133
    Level 10  
    Czy ten agregat będzie lepszy od dwóch poprzednich:

Barracuda AGP28001FRR 2800 W
    hevet2
    Level 31  
    Mobali wrote:

Obydwa jak najbardziej się nadają nie wiem skąd się urwałeś.
    Czajnik może je przerosnąć ale sam na krótką metę też da radę.
    Grzes133 wrote:
    Czy ten agregat będzie lepszy od dwóch poprzednich:
    Barracuda AGP28001FRR 2800 W

Z tanich popatrz na kraft dele z miedzianym uzwojeniem.

nak71 wrote:
    anchilos - "Chyba jestem idiotą , bo za Hondę bez AVR zapłaciłem 4,5k (teraz ok.6)."

Nie wiem jaką Hondę kupiłeś ale na znanym portalu ceny Hondy bez AVR zaczynają się od 2700zł. a z AVR są już od 3750zł.

One mają tyle wspólnego z Hondą co ja z księżycem.
    Mobali
    Level 39  
    anchilos wrote:
    A ile według Ciebie potrzeba czasu, żeby "padł" panel PV?
    hevet2 wrote:
    Obydwa jak najbardziej się nadają...
    No to życzę wiele szczęścia przy pracy ze sterownikami kotła i pompami CO.
    hevet2 wrote:
    ...popatrz na kraft dele z miedzianym uzwojeniem.
    Kraf Dele - synonim jakości i solidności?
    hevet2 wrote:
    nie wiem skąd się urwałeś.

hevet2 wrote:
    Tu akurat się zgodzę.
    anchilos
    Level 36  
    nak71 wrote:

EA6000

Dodano po 6 [minuty]:

Mobali wrote:
    anchilos wrote:

BRzydko odpowiadać pytaniem na pytanie
    Grzes133
    Level 10  
    A może takie rozwiązanie będzie dobre?

Zasilacz awaryjny 1000W z czystym sinusem podłączony do niego akumulator. Pod zasilacz podpięty piec.

Dodatkowo w przypadku dłuższej przerwy w dostawie prądu agregat ten Barracuda podłączony do ładowania akumulatora żeby była ciągłość działania zasilacza.
    hevet2
    Level 31  
    Mobali wrote:

hevet2 wrote:
    Obydwa jak najbardziej się nadają...
    No to życzę wiele szczęścia przy pracy ze sterownikami kotła i pompami CO.
    hevet2 wrote:
    ...popatrz na kraft dele z miedzianym uzwojeniem.
    Kraf Dele - synonim jakości i solidności?
    hevet2 wrote:
    nie wiem skąd się urwałeś.

hevet2 wrote:
    Tu akurat się zgodzę.

Używam od lat ze sterownikami kotła, tv i komputerami i nie ma problemu (ponoć problemy są z piecami gazowymi ale to z innych przyczyn).
    Co do marki Kraf Dele jest to podły wyrób (jak wszystkie inne ale miał miedź) zresztą co można kupić za 1200 zł (ale używać się da i prąd produkuje) i nie potrzeba żadnego szczęścia bo tysiące ludzi używa. Za 1000 zł nie kupi porządnej przetwornicy z prawdziwym sinusem nie czarujmy się. Sterownik, dmuchawa i pompa C.O chodzi na małym dwusuwowym agregacie bez AVR (po małych manewrach).
    Mobali
    Level 39  
    hevet2 wrote:
    Używam od lat ze sterownikami kotła, tv i komputerami i nie ma problemu (
    U innych bywa różnie, szczególnie właśnie z pompami i sterownikami. Jest oczywiste, że TV czy komputery nie będą miały jakichkolwiek problemów - wynika to wprost z konstrukcji ich zasilaczy. Nie ma sensu powtarzać, więc zacytuję Kolegę:
    William Bonawentura wrote:
    Zarówno TV jak i PC są bardzo mało wrażliwe na napięcie zasilania ponieważ są zasiane z przetwornic impulsowych. Działają już o 90-100V i może to być "prostokąt". Źle znoszą tylko wzrost napięcia. Ale tu AVR jest wystarczająco skuteczny.

hevet2 wrote:
    Co do marki Kraf Dele jest to podły wyrób...
    Dokładnie - po co więc polecać komuś taką tandetę?
    hevet2 wrote:
    Za 1000 zł nie kupi porządnej przetwornicy z prawdziwym sinusem nie czarujmy się.
    Właśnie wyżej starałem się to wyjaśnić. Cudów nie ma i w tej półce cenowej jest tylko słaba jakość i zwykły AVR. A ten sprzęt po prostu nie jest przeznaczony do podtrzymania układów CO, co starałem się wskazać autorowi tematu.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Witam, wiem że to trochę inny przedział cenowy, ale co powiecie Panowie o Fogo F3001R?
    Jest szansa, że ta prądnica produkuje coś na kształt sinusa?

Dane techniczne:

Stabilizacja napięcia: +2/- %
    Częstotliwość: 50 Hz
    Napięcie: 1 fazowe 230 V
    Moc maksymalna: 2,7 kVA
    Moc znamionowa: 2,5 kVA
    Prąd znamionowy: 10,9 A
    Waga: 38 kg
    Długość: 580 mm
    Szerokość: 405 m
    Wysokość: 415 mm
    Prądnica: Synchroniczna
    Model: KR80D
    Stopień ochrony: 23 Ip
    SILNIK - Producent: TMH
    Model Silnika: T210
    Rodzaj paliwa: Benzyna
    Pojemność zbiornika: 3,6 l
    Spalanie przy mocy: 75% 1,4 l/h
    Moc akustyczna: 96 Lwa / dB(A)
    Ciśnienie akustyczne: 75,8+/-0,6 LpAm / db(A)

Mobali
    Level 39  
    Poza nieco inną jakością w porównaniu z Kraft Dele, po stronie zasilania nie spodziewaj się cudów. Ten agregat Fogo F3001R ma AVR+ więc nie jest to czysta sinusoida. Te urządzenia, które mają zasilacze impulsowe, więc będą pracować bez jakichkolwiek problemów (TV, komputer, monitor, itp.). Silnikom szczotkowym to raczej nie przeszkadza, ale z indukcyjnymi będzie znacznie gorzej. Także UPS-y podłączone do takiej sieci mogą wariować, bo zwykle znacznie dokładniej kontrolują napięcie na wejściu. Mimo wyższej ceny nie spodziewaj więc, że urządzenia CO (głównie silniki pomp!) będą poprawnie pracować.

Z tej firmy FOGO F2001is to jednofazowy agregat prądotwórczy wyposażony w prądnicę inwerterową, która oferuje znacznie dokładniejszą stabilizację napięcia i częstotliwości. Ideału nie będzie, ale to znacznie lepsza półka jakościowa i "lepszy prąd." Tu masz opis tego urządzenia:
    Fogo f-200..is-.pdf Download (126.13 kB)

Jeszcze raz podkreślam, że lepszą, tańszą i bezpieczniejszą alternatywną na kilkugodzinne podtrzymywanie zasilania jest UPS z akumulatorem. To także bardziej niezawodny układ, którego czas podtrzymania zależy wprost od pojemności akumulatora i pobieranej mocy. Absolutne minimum to około 70 Ah, jednak jednostki 120 Ah powinny pracować już bardzo efektywnie. Do doładowywania i podtrzymywania układu w stanie gotowości można wykorzystać panel solarny. Zestaw składający się z akumulatora i odpowiedniej przetwornicy można złożyć od 500zł do 1000zł (o kosztach decyduje głównie pojemność akumulatora). Jednak przy pełnym bezpieczeństwie dla zasilanych urządzeń będzie to dalej od jednej czwartej do zaledwie połowy tych pieniędzy, które trzeba wydać na tani i nie do końca nadający się do tego celu agregat. Doliczając do tego koszty eksploatacyjne (głównie paliwo) oraz nieuniknione niedogodności wynikające z posiadania agregatu wybór wydaje się oczywisty.
    anchilos
    Level 36  
    Mobali wrote:
    . Do doładowywania i podtrzymywania układu w stanie gotowości można wykorzystać panel solarny. Zestaw składający się z akumulatora i odpowiedniej przetwornicy można złożyć od 500zł do 1000zł (o kosztach decyduje głównie pojemność akumulatora).

Jestem mocno zainteresowany.
    Proszę jakiś przykład:
    Panel i przetwornica, które podtrzymają zimą
    Mobali wrote:
    około 70 Ah, jednak jednostki 120 Ah
    vorlog
    Level 38  
    hevet2 wrote:
    Za 1000 zł nie kupi porządnej przetwornicy z prawdziwym sinusem nie czarujmy się

Kupiłem SinusPRO 500 od VoltPolska Link
    375zł na Allegro.
    Będzie pracować z aku AGM 100Ah, samochodowym, bo taki akurat mam luźny (oczywiście już tych 100Ah raczej nie ma), obciążenie- dwie pompki pracujące na pierwszym biegu (2x 30W), cyklicznie. Trochę powinno pochodzić.
    V.
    anchilos
    Level 36  
    vorlog wrote:
    od VoltPolska

Czy nie jest "sdziełano w Kitaju"?

Pozdrawiam.
    anchilos
    Level 36  
    vorlog wrote:
    A co nie jest...

Mały chińczyk "sdziełany" za granicą.:D

Modo. odpuść.
    płetwa
    Level 31  
    anchilos wrote:
    nak71 wrote:

EA6000 Dodano po 6 [minuty]:
    Mobali wrote:
    anchilos wrote:

BRzydko odpowiadać pytaniem na pytanie

Ten agregat ma akurat tylko silnik HONDY został wyprodukowany( a raczej zmontowany) w Polsce dla ARIES POWER (dystrybutor HONDY), a nie przez HONDA POWER EQUIPMENT. Nie wszystko co ma zamontowane silnik HONDA zostało przez HONDE zbudowane.
    hevet2
    Level 31  
    vorlog wrote:
    hevet2 wrote:
    Za 1000 zł nie kupi porządnej przetwornicy z prawdziwym sinusem nie czarujmy się

Kupiłem SinusPRO 500 od VoltPolska Link
    375zł na Allegro.
    Będzie pracować z aku AGM 100Ah, samochodowym, bo taki akurat mam luźny (oczywiście już tych 100Ah raczej nie ma), obciążenie- dwie pompki pracujące na pierwszym biegu (2x 30W), cyklicznie. Trochę powinno pochodzić.
    V.

Pokaż mi wykres z oscyloskopu "produkowanego" przez nią sinusa, że będzie chodzić na "kwadracie" nigdzie nie kwestionowałem (jak już powołujesz się na mnie).
    vorlog
    Level 38  
    hevet2 wrote:
    Pokaż mi wykres z oscyloskopu "produkowanego" przez nią sinusa, że będzie chodzić na "kwadracie" nigdzie nie kwestionowałem (jak już powołujesz się na mnie).

Jakoś mi się nie chce...
    A, zresztą... Co mi tam :P
    V.