Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat inwertorowy D-PG 1000 - tragiczna jakość prądu, współpraca z UPS

djrobson 07 Dec 2017 13:21 3300 7
lampy.pl
 • #1
  djrobson
  Level 11  
  Problem omawiany już kilka razy na tym forum, chodzi konkretnie o agregat z dwusuwowym silnikiem. Był już nawet temat z budową stabilizatora, znam, czytałem. Na rynku jest model MATRIX D-PG 1000, który ma już inwerter, czyli niezależnie od obrotów trzyma prawidłowe napięcie.

  No właśnie chodzi o jakość tego co ten agregat wyprodukuje. W zasadzie żaden UPS czy przetwornica do pieców CO tego "nie trawi", po prostu nie przełącza się na tryb sieciowy i nadal działa z baterii. Domowy wentylator wyraźnie daje znać, że sinusoidy tu raczej nie ma. Pompa od pieca CO wydaje dziwne odgłosy. Miernik z pomiarem herców pokazuje co chce, 50Hz jest na wyświetlaczu rzadko itd. itd. Halogen 500W czy szlifierka czy wiertarka pracuje poprawnie.

  I teraz główne pytanie, czy da się coś z tym zrobić? Są na rynku tzw. stabilizatory napięcia. Testowałem jednego firmy VOLT, nic nie daje. A czy są stabilizatory jakości tego napięcie? Nie jestem elektronikiem więc pewnie pytanie idiotyczne.
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  djrobson
  Level 11  
  A UPS typu "online" nie poradził by z tym sobie? Po prostu mam kilka sztuk tego wynalazku za grosze i szkoda wyrzucać. Jest też coś takiego jak Stabilizator napięcia 230V SVR 2000W Westlands. Ostatecznie coś trzeba spróbować.
 • #5
  djrobson
  Level 11  
  W zasadzie temat rozwiązany. Testuję na razie kilka UPS i napiszę za jakiś czas na jakim najtańszym są nadal zadowalające efekty. Chodzi oczywiście o UPS online. Niektóre testowane wydają dziwne odgłosy ale za UPS'em urządzenia już nie wariują.
 • #6
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Jak dla mnie agregaty inwerterowe to ,,pomyłka inżyniera". :cry: Przynajmiej chińskiego. Wbrew pozorom najczystszą sinusoidę dają prądnice asynchroniczne ze wzbudzeniem kondensatorowym. Przetwornice w agr. inwert.
  nie różnia sie niczym od najtanszych przetwornic 12 VDC / 220 VAC, a jaki one produkuja kształt sinusa wszyscy wiemy. Że w generatorze z pradnicą asynchroniczna musi być dobry odśrodkowy regulator obrotow silnika ? Wszędzie musi. Ze sprawność jest troche gorsza ? I co z tego ? Byl TU kiedys taki przypadek : Jakiś kacyk murzynski postanowił zelektryfikować swoją wioskę w dżungli. Kupił chinski agregat inwerterowy, bodaj 3,5 kW, ze dwadzieścia dużych wentylatorów (po jednym do kazdej lepianki :D ) i całą mase lamp LEDowych. Po miesiącu tylko połowa wentylatorów działała i 1/3 lamp. Co za diabel ? Jak na ,,Elektrodzie" - wezwał ,,Kumatego Elektryka :D, z chinskim multimetrem, by dokonał ,,pomiarow" i znalazł przyczynę zniszczeń - i co ? 125 VAC, 60 Hz, generator trzyma idealnie, a cała ,,elektryfikacja padła". Pojechałem tam w koncu- z malym oscyloskopem i sprawdziłem - przepiękny prostokąt na wyjściu, że aż NE 555 by pozazdrościł. :D Sprawa prosta. Doradziłem Kacykowi, by kupił brazylijską samoróbkę - generator w oparciu o silnik Deutz i brazylijską pradnicę asynchroniczną. I od tego czasu wioska w dżungli cieszy sie sprawnymi wentylatorami i oświetleniem, nawet Murzyniatka bez strachu swoje ,,Ajfony" ładuja. :D
 • #7
  kkknc
  Level 43  
  Nie ma co generalizować. Wiadomo że tani sprzęt będzie miał piękny prostokąt lub coś do niego zbliżonego. Im lepszy sinus tym drożej. A przy takiej mocy i dwutakcie to nie ma mowy o czymś dobrym. Jak tylko do UPS-a to zawsze można dać prostownik i ładować akumulatory. Chociaż nie wszystkie to tolerują. By podczas pracy bateryjnej napięcie im na akumulatorze rosło.
 • #8
  djrobson
  Level 11  
  Wiecie, ten agregat kosztował mnie 600zł :)

  Ja nie mam żadnej profesjonalnej aparatury do pomiarów, jedynie mierniki woltomierze (nie te na baterię 9V), jeden miernik ma pomiar Hz i pokazuje głupoty, czasami 60 czasami więcej.

  Ale wraz z podłączeniem do UPS online pójdę o krok dalej i wypróbuję jeszcze tańszy dostępny coś za 250zł, czyli ten sam silnik ale bez inwertera. Boję się o te UPS'y (kupiłem używane, przydadzą się) bo wydają sporo dziwnych odgłosów, zapewne za sprawą agregatu.