Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Raspbian usuwa domyślną nazwę użytkownika Pi i dodaje wsparcie dla Wayland

ghost666 13 Apr 2022 13:59 570 2
 • Raspbian usuwa domyślną nazwę użytkownika Pi i dodaje wsparcie dla Wayland

  Raspbian usuwa domyślną nazwę użytkownika Pi i dodaje wsparcie dla Wayland
  Fundacja Raspberry Pi wydała właśnie nową wersję systemu operacyjnego Raspberry Pi OS, która usuwa domyślną nazwę użytkownika (pi) ze względów bezpieczeństwa. A ponadto dodaje eksperymentalne wsparcie dla Waylanda oraz pozwala konfigurować Raspberry Pi z klawiaturą i myszą Bluetooth.

  Nie ma już domyślnej nazwy użytkownika

  Najważniejszą zmianą w nowym Raspberry Pi OS jest usunięcie domyślnego użytkownika: „pi”, jako że w kilku krajach ze względów bezpieczeństwa obowiązują przepisy przeciwko odgórnym poświadczeniom. Obejmuje to ustawę o bezpieczeństwie produktów i infrastruktury telekomunikacyjnej (PSTI) w Wielkiej Brytanii oraz kalifornijskie regulacje dotyczące urządzeń IoT SB-327. Dyrektywy te odnoszą się głównie do odgórnie przypisanych haseł, ale usunięcie domyślnej nazwy użytkownika może być również przydatne, aby zapobiec siłowym atakom. Jedną z konsekwencji tego stanu rzeczy jest to, że nie będzie można pominąć kreatora użytkownika zarówno w wersji Desktop, jak i Lite systemu Raspberry Pi OS.

  Osoby wykorzystujące konfigurację typu headless (bez monitora, myszy i klawiatury) będą teraz musiały utworzyć nowy profil w programie do tworzenia obrazów dla Raspberry Pi przed flashowaniem zasobów na karcie microSD.

  Raspbian usuwa domyślną nazwę użytkownika Pi i dodaje wsparcie dla Wayland


  Można także manualnie wygenerować plik: „userconf” lub: „userconf.txt” na partycji rozruchowej karty SD z ciągiem: „<username>:<encrypted-password>” z nazwą użytkownika i zaszyfrowanym hasłem. To ostatnie uda się uzyskać za pomocą następującego polecenia uruchomionego na już działającym komputerze jednopłytkowym Raspberry Pi lub innym z systemem Linux:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Wreszcie, Raspberry Pi Foundation dostarcza również mechanizm zmiany nazwy użytkownika: „pi” na inną dla istniejących instalacji:

  [bash]sudo rename-user[/bash]

  Chociaż zawsze można używać: „pi”, to teraz system będzie przed tym ostrzegał. Może to być nadal wymagane w przypadku programów, w których folder: /home/pi lub profil: „pi” są zaimplementowane na stałe w kodzie źródłowym, ale należy mieć nadzieję, że wkrótce zostanie to zaktualizowane. Wiele samouczków Raspberry Pi będzie nadal polegać na nazwie użytkownika: „pi” i folderze: „/home/pi”, co może zmylić niektórych początkujących.

  Konfiguracja Raspberry Pi OS z klawiaturą/myszą Bluetooth  W kreatorze pojawiła się jeszcze jedna mała modyfikacja: obsługa urządzeń Bluetooth HID. Wcześniej zawsze trzeba było używać myszy i/lub klawiatury USB do początkowego sparowania urządzeń peryferyjnych. Tymczasem nowy kreator poprosi o dołączenie dowolnej klawiatury lub myszy Bluetooth w trybie parowania, a następnie wykona skanowanie w ich poszukiwaniu oraz automatycznie je połączy. Działa to zarówno na Raspberry Pi 3 i 4 ze wbudowanym Bluetooth, jak i w starszej wersji za pośrednictwem kompatybilnego adaptera USB.

  Eksperymentalne wsparcie Wayland

  Raspberry Pi OS BullsEye domyślnie uruchamia menedżera okien mutter, zamiast openbox i obecnie opiera się na systemie X Windows, ale obsługuje również Waylanda. Ten ostatni nie był w ogóle dostępny dotychczasowo na Raspberry Pi OS, aż do pojawienia się nowej wersji. Obecnie można uruchomić pulpit Raspberry Pi OS na Wayland. Ponieważ jest on nadal eksperymentalny, nie zaleca się go dla typowych użytkowników, a funkcje takie jak robienie zrzutów, lupa ekranu i wszelkie aplikacje zdalnego pulpitu nie będą w ogóle działać w tej chwili.

  Fundacja Raspberry Pi twierdzi również, że nie jest to czysta implementacja pulpitu Wayland, więc ten i X działają obok siebie. Podczas gdy X jest używany do komunikacji między aplikacjami. Oznacza to, że menedżer okien mutter funkcjonuje jak prawdziwa aplikacja Wayland. Jednak wszystko inne pracuje pod XWayland, implementacją X, która używa Waylanda do rysowania grafiki. Jeśli chcemy się przełączyć, można to zrobić za pomocą: „raspi-config”, wystarczy przejść do opcji zaawansowanych i wybrać Wayland.

  Prawdopodobnie nie da się zauważyć żadnych zmian, ale można sprawdzić, czy Wayland działa w terminalu:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Pod X, komenda ta odda: „x11”, a w odniesieniu do Waylanda zwróci: „wayland”.

  Aktualizacja Raspberry Pi OS (4 kwietnia 2022)

  Aby zaktualizować istniejący system do najnowszej wersji wystarczy po prostu wpisać komendę:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Obsługa Wayland nie będzie domyślnie instalowana, a w tym i niezbędna dla większości użytkowników, ale można ją dodać w następujący sposób:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/04/08/raspberry-pi-os-removes-default-pi-username-adds-experimental-support-for-wayland/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11100 posts with rating 9414, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  gulson
  System Administrator
  Szkoda, że nie będzie domyślnej nazwy, widocznie zbyt dużo użytkowników było zbyt leniwych, aby po instalacji zmienić domyślnego użytkownika i jego hasło...
  Instalacja jednak powinna być jak najprostsza, do zrobienia na kolanie bez monitora i z jak najmniejszą ilością kroków. A to dodatkowe utrudnienie i kolejny krok, z powodu lenistwa użytkowników.
 • #3
  piteqpl
  Level 10  
  Quote:
  i kolejny krok, z powodu lenistwa użytkowników.

  No nie tak do końca...
  Quote:
  jako że w kilku krajach ze względów bezpieczeństwa obowiązują przepisy przeciwko odgórnym poświadczeniom. Obejmuje to ustawę o bezpieczeństwie produktów i infrastruktury telekomunikacyjnej (PSTI) w Wielkiej Brytanii oraz kalifornijskie regulacje dotyczące urządzeń IoT SB-327. Dyrektywy te odnoszą się głównie do odgórnie przypisanych haseł

  Gdzieś czytałem że podobne dyrektywy mają obowiązywać w całej UE.