logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ?

muzior 24 Sie 2022 15:23 3333 43
Najlepsze odpowiedzi

Jak ustawić antenę Olympia Combo BX1000 po przejściu na DVB-T2, aby odbierać kanały z nadajnika Konin Żółwieniec i w jakiej polaryzacji ją zamontować?

Dla odbioru z Konina Żółwieńca antenę trzeba ustawić w polaryzacji poziomej dla UHF, bo tak nadawane są tam multipleksy UHF; polaryzacja pionowa dotyczy MUX-8. Antena powinna być zamontowana w takiej polaryzacji, w jakiej nadawany jest sygnał, więc dla UHF pionowa pozycja była błędna [#20158946][#20159888] W opisanym przypadku problem nie był w samym DVB-T2, tylko w konstrukcji anteny: po rozebraniu zestawu i podłączeniu kabla bezpośrednio do puszki UHF, z pominięciem VHF/sumatora, odbiór wrócił i wszystkie muxy pojawiły się z jakością 95–100% [#20160420] Jeśli MUX-8 nie jest potrzebny, można całkowicie zrezygnować z części VHF; jeśli kiedyś będzie potrzebny, może być potrzebna osobna antena VHF, bo MUX-8 z Żółwieńca jest kierunkowy i słaby w tej lokalizacji [#20160624][#20160973][#20161490]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 20158677
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    Antena jak w tytule w starym standardzie działała w miarę dobrze. Po reformingu zostały tylko kanały tvp nadające po staremu. Jak powinna być zmontowana ta antena w kierunku Konin Żołwieniec ? W polaryzacji poziomej czy pionowej ? W linii prostej do nadajnika 46km. Obecnie mam ustawioną w polaryzacji pionowej, pasywnie jak na rysunku

    Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ?
  • REKLAMA
  • #2 20158692
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    muzior napisał:
    Po reformingu zostały tylko kanały tvp nadające po staremu

    Serio? Pewnie dlatego że są nadal nadawane w DVB-T.
    Podaj do czego owa antena jest podłączona bo może dekoder/tv nie są zgodne z DVB-T2.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #3 20158738
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    Nie sądzisz chyba że mam to podłączone pod jakiegoś starego trupa. Otóż nie. Dekoder to Wiwa Max i mam ją już prawie 2 lata. Jest jak najbardziej zgodna z nowym standardem ;) Instalacja w sumie też nie jest stara bo ma raptem 3 lata. Problem tkwi gdzie indziej
  • #4 20158748
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    muzior napisał:
    Dekoder to Wiwa Max i mam ją już prawie 2 lata. Jest jak najbardziej zgodna z nowym standardem

    Aby na pewno? Kod produktu?
    Wyszukaj ręcznie kanały - polaryzacja się nie zmieniła, częstotliwości nadawania też nie.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #6 20158817
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    Dane z naklejki podaj i wersję urządzenia którą znajdziesz w menu-informacja.
    Wersja Maxx miała dwie generacje i tylko nowa wspiera H.265.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #7 20158904
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    To nie jest problem tunera bo używałem go w innej lokalizacji, w mieszkaniu blokowym, na antenie zbiorczej i odbiera wszystkie muxy z hevc
  • REKLAMA
  • #8 20158909
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    No a w tej lokalizacji przestał odbierać po zmianie standardu nadawania?
    Instalacja z czego jeszcze się składa prócz anteny?
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #9 20158934
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    Tak, praktycznie sygnał zniknął po zmianie standardu. Instalacja standardowa (antena, kabel ok 10m, gniazdko abonenckie typu F)
  • #10 20158946
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    Dopiero zauważyłem że masz ją w polaryzacji pionowej a nie poziomej https://www.sat-charts.eu/nadajnik,45KoninZolwieniec.html
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • #11 20159112
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    sosarek napisał:
    Dopiero zauważyłem że masz ją w polaryzacji pionowej a nie poziomej https://www.sat-charts.eu/nadajnik,45KoninZolwieniec.html

    Tak ustawił monter sugerując się błędną informacją w instrukcji anteny że Konin nadaje w polaryzacji pionowej. Zresztą taki błąd mają na stronie do dziś. Ale nie wiem na ile polaryzacja anteny może mieć aż taki wpływ na odbiór dvbt2, skoro przy starym dvbt było ok ?
    Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ?
  • #12 20159598
    Bynak
    Poziom 20  
    Posty: 412
    Pomógł: 31
    Ocena: 89
    sosarek napisał:
    Dopiero zauważyłem że masz ją w polaryzacji pionowej a nie poziomej


    MUX8 jak najbardziej jest nadawany w polaryzacji pionowej z tego nadajnika

    https://www.sat-charts.eu/nadajnik,7KoninZolwieniec.html

    Mam dokładnie takie same objawy po zmianie standardu nadawania bo na "starym" standardzie wszystko hulało aż miło a w instalacji antenowej nic nie zmieniałem zarówno u siebie jak i u dzieci które mają oddzielną antenę do swojego TV i u nich występuje dokładnie taka sama sytuacja jak opisana powyżej.
  • #13 20159677
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    Bynak napisał:

    MUX8 jak najbardziej jest nadawany w polaryzacji pionowej z tego nadajnika

    MUX 8 i tak do mnie nie docierał bo nadajnik ma za słaby sygnał
    Bynak napisał:
    Mam dokładnie takie same objawy po zmianie standardu nadawania bo na "starym" standardzie wszystko hulało aż miło a w instalacji antenowej nic nie zmieniałem zarówno u siebie jak i u dzieci które mają oddzielną antenę do swojego TV i u nich występuje dokładnie taka sama sytuacja jak opisana powyżej.

    Czyli wynika z tego że trzeba szukać innej anteny

    Dodano po 2 [minuty]:

    lp661019 napisał:
    Taka pseudoantena po prostu dostarcza do dekodera słaby lub słabej jakości sygnał.
    Jaką polecasz ?
  • Pomocny post
    #14 20159747
    irekr
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 9683
    Pomógł: 1192
    Ocena: 1237
    Drobna uwaga: pierwsze Wiwy MAX odbierały DVB-T2 ale w trybie 64 QAM ale nie 256 QAM. Dotyczy modeli sprzedawanych w pierwszej połowie 2020 roku. Warto by sprawdzić jaka to jest wersja.
    Czy przed zmiana standardu odbierałeś MUX testowy TVP na k.22 - obecnie przestawiony na k.48?
    Gdzie jest punkt odbioru? 48 km od Żółwieńca to trochę mało a nadajników wokoło sporo. Do tego SFN z Mikstatem i Śremem robi niezły "bajzel".
  • #15 20159776
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    @irekr co do Wiwy to dziś sprawdzę jej wersję bo nie jestem tego pewien. Tak, przed zmianą standardu odbierałem MUX testowy. Teraz też czasem wskoczy ale uzależnione jest to od pory dnia i pogody. Trudno mi to określić bo to działka a nie mieszkanie. Punkt odbioru jest w miejscowości Uklejnica (kuj-pom). Moc wszystkich MUX w tv wskazuje na ok 70-80% niestety jakość skacze od 0 do 50%. Być może jest to kwestia 5G, dziś kupię filtr i jeszcze to sprawdzę. Obecnie tylko MUX z TVP1 nadający na starym standardzie odbiera bezproblemowo, no ale to tylko 6 kanałów. Trochę mało nawet jak na warunki działkowe. Co ciekawe kiedy najlepiej obierał MUX z Polsatem i TVN bo jego moc to 100kW a obecnie wogóle go nie znajduje (jakość 0)
  • #16 20159888
    _kli_
    Poziom 41  
    Posty: 5292
    Pomógł: 758
    Ocena: 1034
    muzior napisał:
    Tak ustawił monter sugerując się błędną informacją w instrukcji anteny że Konin nadaje w polaryzacji pionowej.

    Doświadczony instalator powinien wiedzieć, że emisja w paśmie UHF w całej Polsce odbywa się w polaryzacji poziomej (z wyjątkiem kilku pojedynczych doświetleń mux-3), a nie sugerować się opisem na opakowaniu.
    muzior napisał:
    Zresztą taki błąd mają na stronie do dziś

    To nie jest błąd. Mapka i opis dotyczą tylko mux-8.
    muzior napisał:
    Obecnie mam ustawioną w polaryzacji pionowej
    muzior napisał:
    Ale nie wiem na ile polaryzacja anteny może mieć aż taki wpływ na odbiór dvbt2, skoro przy starym dvbt było ok ?

    By uzyskać optymalne parametry odbioru, antena musi być zamontowana w takiej polaryzacji w jakiej nadawany jest sygnał.
    muzior napisał:
    Czyli wynika z tego że trzeba szukać innej anteny

    Czyli wynika z tego, że najpierw trzeba poprawnie zamontować antenę.
    muzior napisał:
    Być może jest to kwestia 5G

    O ile wiem, to w paśmie 700 MHz nie ma jeszcze 5G.
    W czasie ostatnio przeprowadzonych zmian, w Sieciechowie k. Kutna uruchomiono nowy nadajnik. Mux-2 nadawany jest stamtąd na tym samym kanale co z Zółwieńca. Jednak Uklejnica teoretycznie leży poza zasięgiem tego nadajnika.
  • #17 20159890
    irekr
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 9683
    Pomógł: 1192
    Ocena: 1237
    Jak odbierałeś MUX testowy to znaczy że dekoder jest OK i nie ma co sprawdzać.
    Jaka antena?, mam nadzieję że pasywna....

    Sieciechowo/Sieciechów (nie znam lokalnej odmiany - jak jest ktoś z tamtych okolic to poproszę o sprostowanie) to doświetlenie dla lokalnego - bardzo ładnego! - terenu oraz Kutna. MUX3 w wersji łódzkiej....
    System antenowy kierunkowy na południe....
  • #18 20159919
    _kli_
    Poziom 41  
    Posty: 5292
    Pomógł: 758
    Ocena: 1034
    irekr napisał:
    Jaka antena?, mam nadzieję że pasywna....

    Taka jak na zdjęciu w pierwszym poście.
    muzior napisał:
    Obecnie mam ustawioną w polaryzacji pionowej, pasywnie

    Znalazłem zdjęcia autora w innym temacie dotyczącym problemów odbiorczych w tym samym miejscu.
    muzior napisał:
    Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ? Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ?

    Czyli antena zamontowana poprawnie, ale ze względu na okoliczne drzewa - raczej zbyt nisko.
  • REKLAMA
  • #19 20159925
    irekr
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 9683
    Pomógł: 1192
    Ocena: 1237
    I czy przy antenie nie ma jakiegoś dostępu internetowego? takie modemy potrafią dobrze naśmiecić....

    Nie da rady nieco wyżej tej anteny? Za nisko na taka odległość...
  • #20 20160181
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    Obecnie antena jest o 2 m wyżej i nic to nie zmieniło. Dłuższym masztem już nie dysponuję
  • #21 20160184
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    irekr napisał:
    Drobna uwaga: pierwsze Wiwy MAX odbierały DVB-T2 ale w trybie 64 QAM ale nie 256 QAM. Dotyczy modeli sprzedawanych w pierwszej połowie 2020 roku. Warto by sprawdzić jaka to jest wersja.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #22 20160345
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    @sosarek wersja Wiwy jeżeli to cokolwiek może powiedzieć Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ?
  • #23 20160359
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    sosarek napisał:
    Dane z naklejki podaj i wersję urządzenia którą znajdziesz w menu-informacja.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #24 20160377
    irekr
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 9683
    Pomógł: 1192
    Ocena: 1237
    Wszelkie opisy milczą na temat możliwości odbioru 256QAM.


    Stary patent: czy da się przestawić kraj odbioru na Czechy z polskim menu?
  • #25 20160390
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ?

    Dodano po 1 [minuty]:

    irekr napisał:
    Wszelkie opisy milczą na temat możliwości odbioru 256QAM.


    Stary patent: czy da się przestawić kraj odbioru na Czechy z polskim menu?
    Kraje zmieniałem wielokrotnie na różne. Nic to nie daje
  • #26 20160401
    irekr
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 9683
    Pomógł: 1192
    Ocena: 1237
    Podłączałeś ten dekoder w miejscu, gdzie inne urządzenia działają prawidłowo? W domu, u znajomych, rodziny?
  • #27 20160405
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15497
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #28 20160408
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    @irekr pisałem już wcześniej że tak. W moim mieszkaniu w blokach działa perfekcyjnie na antenie zbiorczej. Obecnie jednak ma chodzić na działce bo w domu mam Canal+ Box
  • #29 20160409
    mm150
    Poziom 18  
    Posty: 172
    Pomógł: 29
    Ocena: 42
    Wg. mnie wina leży w antenie.
  • #30 20160420
    muzior
    Poziom 11  
    Posty: 243
    Ocena: 68
    mm150 napisał:
    Wg. mnie wina leży w antenie.
    Jestem o tym przekonany na 100% ale boje się kupować innej znów w ciemno

    Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

    Zagadka rozwiązana. Zdemontowalem rozebrałem na części i złożyłem ponownie nieco inaczej. Tylne dipole ustawiłem w poziomie a dipol vhf odłączyłem zupełnie. Kabel podłączyłem bezpośrednio pod puszkę uhf i to był strzał w dychę. Ponieważ i tak nikt w pobliżu nie odbiera mux8 to na vhf mi nie zależało. To sumator vhf psuł właśnie cały sygnał. Po skanowaniu pokazały się wszystkie muxy i to z jakością 95-100%. Wszystkie programy chodzą stabilnie bez przycinek. Załączam foto po całej operacji. Tematu nie zamykam. Może ktoś zechce jeszcze coś dodać. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi 👍🙂

    Dodano po 10 [minuty]:

    Olympia Combo BX1000 - jak ustawić w nowym standardzie ?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zadał pytanie dotyczące ustawienia anteny Olympia Combo BX1000 po zmianie standardu nadawania na DVB-T2, wskazując na problemy z odbiorem kanałów. Antena była ustawiona w polaryzacji pionowej, co okazało się błędne, ponieważ nadajnik w Koninie Żółwieńcu emituje sygnał w polaryzacji poziomej. Po kilku próbach i sugestiach od innych użytkowników, autor zdemontował i ponownie złożył antenę, zmieniając ustawienie dipoli, co poprawiło jakość odbioru. Wskazano również na problemy z sygnałem MUX8, który nie docierał do lokalizacji użytkownika z powodu niskiej mocy nadajnika. Użytkownik rozważa zakup nowej anteny, aby poprawić odbiór MUX8.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA