Ankot - jest napisane w piśmie: błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli. Kiedy pierwszy raz trafiłem na to:
http://www.saunalahti.fi/elepal/moottori/gener_e.html (przepraszam, za powtarzanie linka), też w pierwszym momencie myślałem, że to lipa

. A potem zaczołem kombinować z silnikiem od pralki i "uwierzyłem" jak mnie solidnie pie.... z niego

. Silnik asynchroniczny może produkować energię elektryczną bez współpracy z siecią i takie rozwiązania są stosowane (np w agregatach prądotwórczych).
Natomiast to jak "wzbudzić" taki silnik aby zaczął generować napięcie, to juz inna sprawa.
Aby zrozumieć zasadę takiego generatora wystarczy poczytać o działaniu silnika asynchronicznego.
Dodano po 4 [minuty]: Wystarczy zresztą wpisać w googla: "prądnica asynchroniczna" lektóry wystarczy na dwa dni.
Wadą takiej pradnicy jest brak regulacji mocy wyjściowej - jedyne co możemy zmienić to predkość obrotową.