Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica Asynchroniczna z silnika klatkowego

28 Lis 2005 20:59 110732 141
  • Poziom 19  
    Witam interesuje sie elektrowniami wiatrowymi i zainstalowałem w mojej elektrowni prądnice wykonaną z silnika klatkowego, jednak nie znam żadnrgo wzoru , który pomugł by mi dobrać odpowiednio pojemnośc do mocy silnika jakby ktoś posiadał takie informacje prosze o wskazówki pozdrawiam
  • HELUPOWER
  • Poziom 15  
    prądnica taka ma tylko sens gdy na niej jest zewnętrzne napięcie czyli 3x400V; przy obrotach przekraczających nieco 3000/min pojawia się poślizg, w wyniku którego prąd zmienia kierunek z "do silnika" na "od silnika" ; można to sobie intuicyjnie wyobrazić, że silnik napędzający śmigło wentylatora zaczyna wiać silny wiatr - wtedy silnik nabierze obrotów większych od synchronicznych i zacznie stawiać opór wiatrowi, ponieważ właśnie zacznie pompować prąd do sieci - takie układy wiatrakowe wymagają zabezpieczeń i skomplikowanej automatyki np zatrzymania w razie braku napięcia w sieci, włączania dopiero przy przekroczeniu obr. synchr. takie wiatraki robi firma z Nowego Sącza i miałem przyjemność w tym uczestniczyć w latach 90-tych.
    wesołych świąt:D
  • Poziom 18  
    był taki temat juz na elektrodzie. Nie wiem o jaką pojemność chodzi -kompensację czy kondensator rozruchowy. Rozruchowy to około 30uF na 0,5 kW
  • Poziom 19  
    cześć mam pytanko czy ta firma jeszcze istnieje i czy masz moze adres jej stronki
    co do tego układu to ma on działać jako sieś wydzielona i właśnie dzięki kondensatorom
    dochodzi do wzbudzenia się tego silnika po przekroczeniu obrotów, które ściśle zależa od pojemnosci. Robiłęm to juz w domu z dwoma silnikami z czego jeden zasilałem z falownika a do drugiego miałem w gwiazde podłączoną baterie kondensatorów, wiem tylko tyle że czym większa pojemnosć tym niższe obroty wzbudzenia i niższe napiecie a czym mniejsza pojemnosć to napiecie roscie a obrot przy których się wzbudza ta prądnica rosną, potrzebował bym konkretny wzór i wiem ze istnieje bo go juz widziałem tylko że jakosć jest taka słaba że nie potrafiłem odczytać konkretnych danych potrzebnych we wzorze... pozdrawiam i
    Wesołych Świać
  • HELUPOWER
  • Poziom 21  
    Cześć

C = Iph * sin µ / 2PI * 50* 230 = 2.8 * 0.66 / 2PI * 50* 230 = 25,5uf
    po uproszczeniu:
    C = 2.8 / 2 PI * 50* 400 = 22.3 uf"

Czyli ok. 22uF na 1kw
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam nie wiem czy jeszcze ktoś interesuje się tym tematem, ale jeśli by się ktoś pokusił to zapraszam
    Mam mały problem poskładałem juz to wszystko jak pisze wyżej ale efekt jest taki , że im wyższa wartość obciązenia tym bardziej spada napięcie więc trzeba by zastosować reglacje napięcia za pomocą pojemnosci i tu powstaje problem , czy ma ktoś jakiś pomysł na regulacje pojemności , która wazbudza ten generator??? jeśli komuś się coś przyśni to wył bym wdzieczny gdyby się podzielił doświadczeniem pozdrawiam cześć
  • Poziom 21  
    Witam
    Obroty muszą być wyrzsze o 5-10% od obrotów na których pracuje normalnie silnik.
  • Poziom 23  
    Wszystko się zgadza obroty wyższe [ przy 1450 dla silnika to dla prądnicy 1500] Dlatego takie prądnice nie zdadzą egzaminu jako prądnice do EWiat. Musi być stała prędkość obrotowa.Pozd.
  • Poziom 19  
    Niby nie mozliwe ja mam silnik który przewinołem na 500obr/min i wzbudza się przy około 450 obrotach ale nawet przy stałych obrotach wraz ze wzrostem obciazenia maleje napiecie a co za tym idzie prąd magnesujacy i tu mam problem... posiadam agregat równiez z silnikem 3kW wzbudzanym kondensatorem ale tam znajduja się dwa uzwojenia połączone ze sobą ... chodzi mi o sęs stosowania tego drugiego uzwojenia, jakie pełni ono funkcje i czy to własnie czasem nie jest klucxz do stabilizacji tego napiecia bo wkońcu jakos to tam działa i to całkiem dobrze... pozdrawia czesć
  • Poziom 21  
    Witam
    Myślę że taka prądnica nadała by się do wiatraka, z utrzymaniem stałych obrotów nie powinno być porblemy ponieważ silnik na 1450 obr./min. stawia duży opur przy obrotach powyrzej 1500, czyli powinien skutecnie wychamowywać wiatrak.
  • Poziom 23  
    Tak koledzy mówimy o obrotach ,sile ,stratach przy zmianie obrotów ,stabilności obrotów tylko jakie warunki jeśli chodzi o wiatr to wszyscy wiemy. Moje życzenie było by żeby zbudować prądnice aby obroty z turbiny zmniejszać a nie zwiększać. [ale to nie realne może ze względu na koszty] Pozd.
  • Poziom 33  
    chester8 napisał:
    ....posiadam agregat równiez z silnikem 3kW wzbudzanym kondensatorem ale tam znajduja się dwa uzwojenia połączone ze sobą ... chodzi mi o sęs stosowania tego drugiego uzwojenia, jakie pełni ono funkcje i czy to własnie czasem nie jest klucxz do stabilizacji tego napiecia bo wkońcu jakos to tam działa i to całkiem dobrze... pozdrawia czesć

Tu sobie loooooknij:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic338971-0-asc-60.html
    Tez nie wiem co to daje, bo napiecia napewno to nie stabilizuje, zmniejsz obroty silnika spalinowego, a zobaczysz, widocznie jakas tajna technologia nie wiadomo po co stosowana. Przeszukałem caly internet i nic nie ma na ten temat. Jakiej firmy masz ten agregat?
  • Poziom 19  
    Agregat mam BOSCHA z silnikiem jakimś amerykańskich taka długa nazwa
    teraz go pożyczyłem znajomemu na budowę i nie wiem jak się dokładnie nazywa...
  • Poziom 33  
    Bosch stosował raczej silniki Briggs&Stratton w swoich agregatach. Ja mam Geko z motorem Hondy i jak do tej pory myslalem ze to tylko geko ma takie dziwne prądnice. A więc jednak szerzej sie stosuje takie rozwiązanie. Ciekawe dlaczego nie ma nigdzie opisanej teorii dzialania takiej prądnicy. Czyzby tajemnica? W kazdym razie napewno nie jest to taki zwykly silnik klatkowy. Jak na razie domyslam sie ze to moze byc po to by sie pradnica latwiej wzbudzala i nie bylo efektu straty wzbudzenia, przy wylaczeniu agregatu z obciazeniem. Ale nigdzie nie znalazlem zadnej teorii na ten temat. Budowa takich prądnic, zasada dzialania - nic nie ma :( . Jest tylko o silnikach klatkowych w roli generatorów, ale to nie to samo. U mnie w prądnicy napiecia na kondensatorach wzbudzających są rzędu 500V-550V. Zastanawiam sie jak to uzowjenie przekazuje energie do wirnika, a potem do stojana spowrotem, i do uzwojen "wyjsciowych"???
  • Poziom 19  
    może ci coś powie ten rysunek, nie prubowałem jeszcze obciazac cewek, tylko obciazałem kondensatory bo jakoc zapomniałem dopiero mi sie przypomniałem jak ten rysunek rysowałem.... ale jeszcze sie tym zajme, ciekawe jaki będzie efekt jeśli obciaze fazowo prądnice taj jak jest zaznaczone napiecie na rysunku. jak nie będzie efektu nawine nowy siulnik na 1 faz i z tym dodatkowym uzwojeniem , jeśli to wypali dopiero wtedy nawine silnik na 3 fazy i z tymi uzwojeniami... pozdro
  • Poziom 19  
    no niby to proste silnik zeby sie wzbudzic potrzebuje mocy biernej którą dają mu kondensatory, w uzwojeniach zaczyna połynąc prąd co za tym idzie wytwarza sie pole magnetyczne (wirujące) przecina ono klatki wirnika i indukuje się w nich prąd który znowu wytwarza poine i oddziałowywuje na stojan i znów się tam indukuje i tak w kółko aż do pewnej wartości, która zależy od pojemności i obrotów... takie jest moje zdanie i jestem pewien na 100% ze jest to silnik indukcyjny, jesli masz teraz mozliwosci pobaw się z tym tak jak na rysunku wyzej i podłącz obciazenie do jednej cewki przy połączeniu cewek w gwiazde... bo ja nie mam teraz mozliwosci, mam juz go zamontowany i przyspawana jest zębatka i nie mogie go teraz z niczym sprzężyć oprucz przekłądni z wiatraka... pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Brak troche logiki - bo skad energia w kondensatorach jak wszystko stoi przed rozruchem ?? - te pradnice nie sa zwykłymi silnikami asynchro - musza mieć przynajmniej kawałek magnesu stałego w wirniku który daje wzbudzenie maszyny....... i jeszcze jedno - czy aby napewno są to maszyny asynchroniczne ? - bo mam watpliwosci . Pradnice asynchroniczne sa powszechnie stosowane w kogeneratorach z uwagi na brak koniecznosci synchronizacji z siecią energetyki - z której de facto są wzbudzane. Moc oddawaną do sieci reguluje sie predkoscią obrotową w zakresie obrotów nadsynchronicznych - w przedziale n +s ~ n+2s gdzie n - obroty znamionowe silnika asynchronicznego
    s - poslizg znamionowy ( róznica jego predkosci synchronicznej do faktycznej predkosci obrotowej w pełnym obciażeniu pracy silnikowej ) Innymi słowy teoretycznie aby silnik asynchr. oddawał swoja moc znamionowa jako pradnica - wirnik musi sie krecić z predkoscią ponadsynchroniczna równą sumie obr synchr + jego znamionowy poslizg.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ankot - jest jeszcze coś takiego jak magnetyzm szczątkowy - elementy silnika się magnesują, co przy rozruchy powoduje minimalną indukcję napięcia, która jest w stanie wzbudzić całość. Gdyby nie chciało ruszyć: http://www.saunalahti.fi/elepal/moottori/gener_e.html - tutaj jest pokazane, jak to zrobić przez ładowanie kondensatora.
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich. Miałem kiedyś okazje naprawiać agregat z silnikiem ale tam było tylko 2 kondesatory po 50 mikro a prądnica była 2,2kw. Mam silnik 100w podłączył bym go do tokarki tylko jakie kondesatory zastosować i jak ma być podłączony silnik w gwiazde czy trójkąt. O przebiegu eksperymentu poinformuje was.
  • Poziom 11  
    Witam wszystlocj ponownie. Z samego rana grzeje do sklepu dwa leszki w ręke i biore sie do roboty. Zakładam silnik 3f 100W do tokarki obroty około 1500 silniczek łącze w trójkąt trzy kondesatory po 10mikro, podłanczam mirenik i żarówke 40w, załanczam maszyne i nic??? A więc zmiana silnik w gwiazde - maszyna załączona i co nic??? No to jej drugą prędkość kosmiczno do maxa 1900 i co ano nic??? Nie daruje jej już wlka podjęta. Większy motor 550w łące jak należy ale mam tylko dwie 16, podłanczam 1500 obrotów i nic to ja jej pełny gaz i lipa. Może ktoś ma lepsze pomysły do wyprubowania ten był nawet ciekawy, ale mało skuteczny. Miłych rozważań.
  • Użytkownik obserwowany
    Strumień trzeba wzbudzić albo poprzez podanie zewnętrznego napięcia lub pola.
  • Poziom 19  
    Witam... widze ze troche zainteresowanych się znalazło.. am ktoś pomysł na stabilizacje napięcia przy obciążęniu??? w moim agregacie 1faz są cztery uzwojenia i dwa kondensatory po 50uF
  • Poziom 12  
    Drodzy Koledzy : jeżeli chcecie zrobić prądnice asynchro z silnika klatkowego bądź pierscieniowego to niestety aby mogła oddawac energię to musi być podłączona wcześniej do sieci energetycznej. To własnie sieć ją wzbudza i utrzymuje w parametrach pracy . Przy pracy prądnicowej maszyny asynchronicznej z sieci jest pobierana energia bierna a oddawana czynna - do poprawy wsp. mocy cos fi konieczna jest bateria kondensatorów z regulatorem mocy biernej.
    Magnetyzm szczatkowy nie wzbudzi takiej maszyny gdyż sa one wykonane z materiałów magnetycznie miekkich .
    Owszem stare agregaty np. wojskowe same się wzbudzały ale miały dodatkowe uzwojenia do tego celu oraz wirniki z małymi magnesami stałymi. Zdazało sie ze takie ustrojstwo nie chciało się wzbudzic i trza było pomóc z akumlatora ( ale to ze względu na fajansiarskie magnesy).
    Kontynując : samowzbudne generatory asynchroniczne ( przy pracy wyspowej lub na potrzeby własne) charakteryzuja się wachaniami częstotliwości i napiecia w zaleznosci od obciązenia. Ich zaleta jest prostota konstrukcji i mniejsze zapotrzebowanie mocy mechanicznej w stosunku do urzadzeń synchronicznych. W tych ostatnich musza być sztywne obroty stąd potrzeba znacznie wiecej mocy mechanicznej.
  • Poziom 19  
    Witam kolegie Ankot...
    wiesz moze cos na temat stabilizacji napiecia w agregatach prądotwórczych??? tak jak pisałem wyzej, bo nie potrafie tego wytłumaczyć... pozdrawiam
  • Poziom 12  
    W synchronicznych robi sie to przez regulacje pradu wzbudzenia - a w asynchronicznych klatkowych nie ma mozliwosci one pracują na sieć ( pobieraja ee bierna a oddaja czynna) Siec wypada - generator się odwzbudza. Natomiast w asynchronicznych samowzbudnych sa dodatkowe uzwojenia , mostki prostownicze i magnesy trwałe - co producent to inaczej - ale naogół recznej regulacji nie przewidują. Otyle sa ciekawe ,że przy wiekszym obciażeniu przysiada napiecie i częstotliwośc - niekiedy to jest kozystne dla odbiorników np. elektronarzedzi wiekszej mocy - mają bardziej miekki rozruch
  • Poziom 19  
    tak, ale jeśli wziac by zwykły silnik asymchroniczny i wykozystac go jako prądnice wzbudzaną kondensatorami to po przekroczeniu pewnej mocy silnik się odwzbudza i nie ma napięcia a mam agregat w domu i pracuje bez zazutu, posiada on dwa uzwojenia, połączone w szereg , do jednego uzwojenia jest podłączony kondensator a wyjście napiecia jest z z jednego wolnego końca jednej cewki i końca z kondensatorem z drógiej cewki, ten koniec, który nie jest połączony z pierwszą cewka...
  • Poziom 12  
    Kolego mieszasz pojecia - silnik indukcyjny się sam nie wzbudza kondensatorami bo to niemozliwe.
    To " wzbudzenie" ( napiecie w stanie jałowym po rozkreceniu maszyny) które zanika PO OBCIĄŻENIU SPOWODOWANE JEST MAGNETYZMEM SZCZATKOWYM .
    Silnik aby móc pracowac jako pradnica asynchroniczna musi być spiety z stabilną siecia energetyki. W pracy pradnicowej "asynchron" oddaje moc czynną do sieci ale pobiera z niej moc bierna indukcyjną ( dla megnesowania rdzeni) aby poprawic współczynnik mocy cos fi stosuje sie baterie kondensatorów tak dobrane aby ich moc w kVAr stanowiła ok 45% mocy czynnej generatora asynchronicznego. Czyli jezeli masz generatorek 100kW to baterię kondensatorów do niego musisz mieć o mocy około 45 kVAr - podzielone na kilka jednostek sterowanych regulatorem współczynnika mocy. Baterie te nie maja absolutnie nic wspólnego ze wzbudzaniem.
    Podsumowując :
    Silnik asynchroniczny nigdy ci się sam nie wzbudzi do pracy pradnicowej - nie ma takiej mozliwości.
    Są budowane specjalne generatory asynchroniczne ale one mają nieco odmienna budowę w stosunku do zwykłego silnika.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ankot - jest napisane w piśmie: błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli. Kiedy pierwszy raz trafiłem na to: http://www.saunalahti.fi/elepal/moottori/gener_e.html (przepraszam, za powtarzanie linka), też w pierwszym momencie myślałem, że to lipa :D. A potem zaczołem kombinować z silnikiem od pralki i "uwierzyłem" jak mnie solidnie pie.... z niego :D. Silnik asynchroniczny może produkować energię elektryczną bez współpracy z siecią i takie rozwiązania są stosowane (np w agregatach prądotwórczych).
    Natomiast to jak "wzbudzić" taki silnik aby zaczął generować napięcie, to juz inna sprawa.
    Aby zrozumieć zasadę takiego generatora wystarczy poczytać o działaniu silnika asynchronicznego.

Dodano po 4 [minuty]:

Wystarczy zresztą wpisać w googla: "prądnica asynchroniczna" lektóry wystarczy na dwa dni.
    Wadą takiej pradnicy jest brak regulacji mocy wyjściowej - jedyne co możemy zmienić to predkość obrotową.
  • Poziom 12  
    Dalej powtarzam : mylicie koledzy pojecia - to o czym piszecie to jest "samowzbudzenie" spowodowane magnetyzmem szczątkowym - to że cię p**********o:D to było tylko wzbudzone napiecie z minimalna mocą proporcjonalną do tego magnetyzmu szczatkowego ( wprost proporcjonalnego do szerokosci petli histerezy blach).