logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak dobrać pojemność kondensatora do prądnicy z silnika klatkowego?

chester8 28 Lis 2005 20:59 136157 148
Najlepsze odpowiedzi

Jak obliczyć pojemność kondensatorów dla silnika klatkowego używanego jako prądnica?

Pojemność kondensatorów dobiera się z mocy biernej silnika, czyli z danych z tabliczki znamionowej (moc, napięcie, cos fi), a nie z jednego prostego przelicznika „uF na kW” [#16216479][#18839323] Dla przykładu podano, że silnik 2,2 kW 400 V cos fi = 0,8 wymaga ok. 11 uF na fazę przy połączeniu w trójkąt, a dla 10 kW 230 V cos fi = 0,85 wychodzi ok. 123 uF na fazę; stosuje się kondensatory pracy 250/450 V AC, nie rozruchowe [#16216479][#18839323] Kondensatory zwykle łączy się w trójkąt, bo przy tej samej mocy biernej w gwieździe trzeba około 3 razy większej pojemności [#17414408] W praktyce zaczyna się od mniejszej baterii, a potem koryguje pojemność pomiarami napięcia i częstotliwości, bo zbyt mała pojemność nie wzbudzi maszyny, a zbyt duża zwiększy prąd jałowy, grzanie i może pogorszyć stabilność pod obciążeniem [#4144941][#3524608]
  • #1 2035317
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    Witam interesuje sie elektrowniami wiatrowymi i zainstalowałem w mojej elektrowni prądnice wykonaną z silnika klatkowego, jednak nie znam żadnrgo wzoru , który pomugł by mi dobrać odpowiednio pojemnośc do mocy silnika jakby ktoś posiadał takie informacje prosze o wskazówki pozdrawiam
  • #2 2108563
    wactener
    Poziom 15  
    Posty: 101
    Pomógł: 12
    Ocena: 12
    prądnica taka ma tylko sens gdy na niej jest zewnętrzne napięcie czyli 3x400V; przy obrotach przekraczających nieco 3000/min pojawia się poślizg, w wyniku którego prąd zmienia kierunek z "do silnika" na "od silnika" ; można to sobie intuicyjnie wyobrazić, że silnik napędzający śmigło wentylatora zaczyna wiać silny wiatr - wtedy silnik nabierze obrotów większych od synchronicznych i zacznie stawiać opór wiatrowi, ponieważ właśnie zacznie pompować prąd do sieci - takie układy wiatrakowe wymagają zabezpieczeń i skomplikowanej automatyki np zatrzymania w razie braku napięcia w sieci, włączania dopiero przy przekroczeniu obr. synchr. takie wiatraki robi firma z Nowego Sącza i miałem przyjemność w tym uczestniczyć w latach 90-tych.
    wesołych świąt:D
  • #3 2108584
    1robert
    Poziom 19  
    Posty: 477
    Pomógł: 9
    Ocena: 113
    był taki temat juz na elektrodzie. Nie wiem o jaką pojemność chodzi -kompensację czy kondensator rozruchowy. Rozruchowy to około 30uF na 0,5 kW
  • #4 2110111
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    cześć mam pytanko czy ta firma jeszcze istnieje i czy masz moze adres jej stronki
    co do tego układu to ma on działać jako sieś wydzielona i właśnie dzięki kondensatorom
    dochodzi do wzbudzenia się tego silnika po przekroczeniu obrotów, które ściśle zależa od pojemnosci. Robiłęm to juz w domu z dwoma silnikami z czego jeden zasilałem z falownika a do drugiego miałem w gwiazde podłączoną baterie kondensatorów, wiem tylko tyle że czym większa pojemnosć tym niższe obroty wzbudzenia i niższe napiecie a czym mniejsza pojemnosć to napiecie roscie a obrot przy których się wzbudza ta prądnica rosną, potrzebował bym konkretny wzór i wiem ze istnieje bo go juz widziałem tylko że jakosć jest taka słaba że nie potrafiłem odczytać konkretnych danych potrzebnych we wzorze... pozdrawiam i
    Wesołych Świać
  • #6 2119763
    lamer1
    Poziom 21  
    Posty: 587
    Pomógł: 6
    Ocena: 44
    Cześć

    C = Iph * sin µ / 2PI * 50* 230 = 2.8 * 0.66 / 2PI * 50* 230 = 25,5uf
    po uproszczeniu:
    C = 2.8 / 2 PI * 50* 400 = 22.3 uf"

    Czyli ok. 22uF na 1kw
    Pozdrawiam
  • #7 2504637
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    Witam nie wiem czy jeszcze ktoś interesuje się tym tematem, ale jeśli by się ktoś pokusił to zapraszam
    Mam mały problem poskładałem juz to wszystko jak pisze wyżej ale efekt jest taki , że im wyższa wartość obciązenia tym bardziej spada napięcie więc trzeba by zastosować reglacje napięcia za pomocą pojemnosci i tu powstaje problem , czy ma ktoś jakiś pomysł na regulacje pojemności , która wazbudza ten generator??? jeśli komuś się coś przyśni to wył bym wdzieczny gdyby się podzielił doświadczeniem pozdrawiam cześć
  • #8 2504852
    lamer1
    Poziom 21  
    Posty: 587
    Pomógł: 6
    Ocena: 44
    Witam
    Obroty muszą być wyrzsze o 5-10% od obrotów na których pracuje normalnie silnik.
  • #9 2507414
    zbigniew125
    Poziom 24  
    Posty: 527
    Pomógł: 50
    Ocena: 398
    Wszystko się zgadza obroty wyższe [ przy 1450 dla silnika to dla prądnicy 1500] Dlatego takie prądnice nie zdadzą egzaminu jako prądnice do EWiat. Musi być stała prędkość obrotowa.Pozd.
  • #10 2507898
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    Niby nie mozliwe ja mam silnik który przewinołem na 500obr/min i wzbudza się przy około 450 obrotach ale nawet przy stałych obrotach wraz ze wzrostem obciazenia maleje napiecie a co za tym idzie prąd magnesujacy i tu mam problem... posiadam agregat równiez z silnikem 3kW wzbudzanym kondensatorem ale tam znajduja się dwa uzwojenia połączone ze sobą ... chodzi mi o sęs stosowania tego drugiego uzwojenia, jakie pełni ono funkcje i czy to własnie czasem nie jest klucxz do stabilizacji tego napiecia bo wkońcu jakos to tam działa i to całkiem dobrze... pozdrawia czesć
  • #11 2508031
    lamer1
    Poziom 21  
    Posty: 587
    Pomógł: 6
    Ocena: 44
    Witam
    Myślę że taka prądnica nadała by się do wiatraka, z utrzymaniem stałych obrotów nie powinno być porblemy ponieważ silnik na 1450 obr./min. stawia duży opur przy obrotach powyrzej 1500, czyli powinien skutecnie wychamowywać wiatrak.
  • #12 2508122
    zbigniew125
    Poziom 24  
    Posty: 527
    Pomógł: 50
    Ocena: 398
    Tak koledzy mówimy o obrotach ,sile ,stratach przy zmianie obrotów ,stabilności obrotów tylko jakie warunki jeśli chodzi o wiatr to wszyscy wiemy. Moje życzenie było by żeby zbudować prądnice aby obroty z turbiny zmniejszać a nie zwiększać. [ale to nie realne może ze względu na koszty] Pozd.
  • #13 2509239
    prez8s
    Poziom 33  
    Posty: 2723
    Pomógł: 69
    Ocena: 334
    chester8 napisał:
    ....posiadam agregat równiez z silnikem 3kW wzbudzanym kondensatorem ale tam znajduja się dwa uzwojenia połączone ze sobą ... chodzi mi o sęs stosowania tego drugiego uzwojenia, jakie pełni ono funkcje i czy to własnie czasem nie jest klucxz do stabilizacji tego napiecia bo wkońcu jakos to tam działa i to całkiem dobrze... pozdrawia czesć


    Tu sobie loooooknij:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic338971.html
    Tez nie wiem co to daje, bo napiecia napewno to nie stabilizuje, zmniejsz obroty silnika spalinowego, a zobaczysz, widocznie jakas tajna technologia nie wiadomo po co stosowana. Przeszukałem caly internet i nic nie ma na ten temat. Jakiej firmy masz ten agregat?
  • #14 2512740
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    Agregat mam BOSCHA z silnikiem jakimś amerykańskich taka długa nazwa
    teraz go pożyczyłem znajomemu na budowę i nie wiem jak się dokładnie nazywa...
  • #15 2512796
    prez8s
    Poziom 33  
    Posty: 2723
    Pomógł: 69
    Ocena: 334
    Bosch stosował raczej silniki Briggs&Stratton w swoich agregatach. Ja mam Geko z motorem Hondy i jak do tej pory myslalem ze to tylko geko ma takie dziwne prądnice. A więc jednak szerzej sie stosuje takie rozwiązanie. Ciekawe dlaczego nie ma nigdzie opisanej teorii dzialania takiej prądnicy. Czyzby tajemnica? W kazdym razie napewno nie jest to taki zwykly silnik klatkowy. Jak na razie domyslam sie ze to moze byc po to by sie pradnica latwiej wzbudzala i nie bylo efektu straty wzbudzenia, przy wylaczeniu agregatu z obciazeniem. Ale nigdzie nie znalazlem zadnej teorii na ten temat. Budowa takich prądnic, zasada dzialania - nic nie ma :( . Jest tylko o silnikach klatkowych w roli generatorów, ale to nie to samo. U mnie w prądnicy napiecia na kondensatorach wzbudzających są rzędu 500V-550V. Zastanawiam sie jak to uzowjenie przekazuje energie do wirnika, a potem do stojana spowrotem, i do uzwojen "wyjsciowych"???
  • #16 2513020
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    może ci coś powie ten rysunek, nie prubowałem jeszcze obciazac cewek, tylko obciazałem kondensatory bo jakoc zapomniałem dopiero mi sie przypomniałem jak ten rysunek rysowałem.... ale jeszcze sie tym zajme, ciekawe jaki będzie efekt jeśli obciaze fazowo prądnice taj jak jest zaznaczone napiecie na rysunku. jak nie będzie efektu nawine nowy siulnik na 1 faz i z tym dodatkowym uzwojeniem , jeśli to wypali dopiero wtedy nawine silnik na 3 fazy i z tymi uzwojeniami... pozdro
    Załączniki:
    • obraz_2009.jpg (517.93 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #17 2513056
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    no niby to proste silnik zeby sie wzbudzic potrzebuje mocy biernej którą dają mu kondensatory, w uzwojeniach zaczyna połynąc prąd co za tym idzie wytwarza sie pole magnetyczne (wirujące) przecina ono klatki wirnika i indukuje się w nich prąd który znowu wytwarza poine i oddziałowywuje na stojan i znów się tam indukuje i tak w kółko aż do pewnej wartości, która zależy od pojemności i obrotów... takie jest moje zdanie i jestem pewien na 100% ze jest to silnik indukcyjny, jesli masz teraz mozliwosci pobaw się z tym tak jak na rysunku wyzej i podłącz obciazenie do jednej cewki przy połączeniu cewek w gwiazde... bo ja nie mam teraz mozliwosci, mam juz go zamontowany i przyspawana jest zębatka i nie mogie go teraz z niczym sprzężyć oprucz przekłądni z wiatraka... pozdrawiam
  • #18 2610957
    Ankot
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Ocena: 7
    Brak troche logiki - bo skad energia w kondensatorach jak wszystko stoi przed rozruchem ?? - te pradnice nie sa zwykłymi silnikami asynchro - musza mieć przynajmniej kawałek magnesu stałego w wirniku który daje wzbudzenie maszyny....... i jeszcze jedno - czy aby napewno są to maszyny asynchroniczne ? - bo mam watpliwosci . Pradnice asynchroniczne sa powszechnie stosowane w kogeneratorach z uwagi na brak koniecznosci synchronizacji z siecią energetyki - z której de facto są wzbudzane. Moc oddawaną do sieci reguluje sie predkoscią obrotową w zakresie obrotów nadsynchronicznych - w przedziale n +s ~ n+2s gdzie n - obroty znamionowe silnika asynchronicznego
    s - poslizg znamionowy ( róznica jego predkosci synchronicznej do faktycznej predkosci obrotowej w pełnym obciażeniu pracy silnikowej ) Innymi słowy teoretycznie aby silnik asynchr. oddawał swoja moc znamionowa jako pradnica - wirnik musi sie krecić z predkoscią ponadsynchroniczna równą sumie obr synchr + jego znamionowy poslizg.
  • #19 2611042
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Ankot - jest jeszcze coś takiego jak magnetyzm szczątkowy - elementy silnika się magnesują, co przy rozruchy powoduje minimalną indukcję napięcia, która jest w stanie wzbudzić całość. Gdyby nie chciało ruszyć: http://www.saunalahti.fi/elepal/moottori/gener_e.html - tutaj jest pokazane, jak to zrobić przez ładowanie kondensatora.
  • #20 2613451
    Mikrus2
    Poziom 12  
    Posty: 20
    Ocena: 15
    Witam wszystkich. Miałem kiedyś okazje naprawiać agregat z silnikiem ale tam było tylko 2 kondesatory po 50 mikro a prądnica była 2,2kw. Mam silnik 100w podłączył bym go do tokarki tylko jakie kondesatory zastosować i jak ma być podłączony silnik w gwiazde czy trójkąt. O przebiegu eksperymentu poinformuje was.
  • #21 2617932
    Mikrus2
    Poziom 12  
    Posty: 20
    Ocena: 15
    Witam wszystlocj ponownie. Z samego rana grzeje do sklepu dwa leszki w ręke i biore sie do roboty. Zakładam silnik 3f 100W do tokarki obroty około 1500 silniczek łącze w trójkąt trzy kondesatory po 10mikro, podłanczam mirenik i żarówke 40w, załanczam maszyne i nic??? A więc zmiana silnik w gwiazde - maszyna załączona i co nic??? No to jej drugą prędkość kosmiczno do maxa 1900 i co ano nic??? Nie daruje jej już wlka podjęta. Większy motor 550w łące jak należy ale mam tylko dwie 16, podłanczam 1500 obrotów i nic to ja jej pełny gaz i lipa. Może ktoś ma lepsze pomysły do wyprubowania ten był nawet ciekawy, ale mało skuteczny. Miłych rozważań.
  • #22 2739095
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 6492
    Pomógł: 242
    Ocena: 1377
    Strumień trzeba wzbudzić albo poprzez podanie zewnętrznego napięcia lub pola.
  • #23 2760376
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    Witam... widze ze troche zainteresowanych się znalazło.. am ktoś pomysł na stabilizacje napięcia przy obciążęniu??? w moim agregacie 1faz są cztery uzwojenia i dwa kondensatory po 50uF
  • #24 2913707
    Ankot
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Ocena: 7
    Drodzy Koledzy : jeżeli chcecie zrobić prądnice asynchro z silnika klatkowego bądź pierscieniowego to niestety aby mogła oddawac energię to musi być podłączona wcześniej do sieci energetycznej. To własnie sieć ją wzbudza i utrzymuje w parametrach pracy . Przy pracy prądnicowej maszyny asynchronicznej z sieci jest pobierana energia bierna a oddawana czynna - do poprawy wsp. mocy cos fi konieczna jest bateria kondensatorów z regulatorem mocy biernej.
    Magnetyzm szczatkowy nie wzbudzi takiej maszyny gdyż sa one wykonane z materiałów magnetycznie miekkich .
    Owszem stare agregaty np. wojskowe same się wzbudzały ale miały dodatkowe uzwojenia do tego celu oraz wirniki z małymi magnesami stałymi. Zdazało sie ze takie ustrojstwo nie chciało się wzbudzic i trza było pomóc z akumlatora ( ale to ze względu na fajansiarskie magnesy).
    Kontynując : samowzbudne generatory asynchroniczne ( przy pracy wyspowej lub na potrzeby własne) charakteryzuja się wachaniami częstotliwości i napiecia w zaleznosci od obciązenia. Ich zaleta jest prostota konstrukcji i mniejsze zapotrzebowanie mocy mechanicznej w stosunku do urzadzeń synchronicznych. W tych ostatnich musza być sztywne obroty stąd potrzeba znacznie wiecej mocy mechanicznej.
  • #25 2922984
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    Witam kolegie Ankot...
    wiesz moze cos na temat stabilizacji napiecia w agregatach prądotwórczych??? tak jak pisałem wyzej, bo nie potrafie tego wytłumaczyć... pozdrawiam
  • #26 2923028
    Ankot
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Ocena: 7
    W synchronicznych robi sie to przez regulacje pradu wzbudzenia - a w asynchronicznych klatkowych nie ma mozliwosci one pracują na sieć ( pobieraja ee bierna a oddaja czynna) Siec wypada - generator się odwzbudza. Natomiast w asynchronicznych samowzbudnych sa dodatkowe uzwojenia , mostki prostownicze i magnesy trwałe - co producent to inaczej - ale naogół recznej regulacji nie przewidują. Otyle sa ciekawe ,że przy wiekszym obciażeniu przysiada napiecie i częstotliwośc - niekiedy to jest kozystne dla odbiorników np. elektronarzedzi wiekszej mocy - mają bardziej miekki rozruch
  • #27 3142591
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    tak, ale jeśli wziac by zwykły silnik asymchroniczny i wykozystac go jako prądnice wzbudzaną kondensatorami to po przekroczeniu pewnej mocy silnik się odwzbudza i nie ma napięcia a mam agregat w domu i pracuje bez zazutu, posiada on dwa uzwojenia, połączone w szereg , do jednego uzwojenia jest podłączony kondensator a wyjście napiecia jest z z jednego wolnego końca jednej cewki i końca z kondensatorem z drógiej cewki, ten koniec, który nie jest połączony z pierwszą cewka...
  • #28 3144647
    Ankot
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Ocena: 7
    Kolego mieszasz pojecia - silnik indukcyjny się sam nie wzbudza kondensatorami bo to niemozliwe.
    To " wzbudzenie" ( napiecie w stanie jałowym po rozkreceniu maszyny) które zanika PO OBCIĄŻENIU SPOWODOWANE JEST MAGNETYZMEM SZCZATKOWYM .
    Silnik aby móc pracowac jako pradnica asynchroniczna musi być spiety z stabilną siecia energetyki. W pracy pradnicowej "asynchron" oddaje moc czynną do sieci ale pobiera z niej moc bierna indukcyjną ( dla megnesowania rdzeni) aby poprawic współczynnik mocy cos fi stosuje sie baterie kondensatorów tak dobrane aby ich moc w kVAr stanowiła ok 45% mocy czynnej generatora asynchronicznego. Czyli jezeli masz generatorek 100kW to baterię kondensatorów do niego musisz mieć o mocy około 45 kVAr - podzielone na kilka jednostek sterowanych regulatorem współczynnika mocy. Baterie te nie maja absolutnie nic wspólnego ze wzbudzaniem.
    Podsumowując :
    Silnik asynchroniczny nigdy ci się sam nie wzbudzi do pracy pradnicowej - nie ma takiej mozliwości.
    Są budowane specjalne generatory asynchroniczne ale one mają nieco odmienna budowę w stosunku do zwykłego silnika.
  • #29 3144748
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Ankot - jest napisane w piśmie: błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli. Kiedy pierwszy raz trafiłem na to: http://www.saunalahti.fi/elepal/moottori/gener_e.html (przepraszam, za powtarzanie linka), też w pierwszym momencie myślałem, że to lipa :D. A potem zaczołem kombinować z silnikiem od pralki i "uwierzyłem" jak mnie solidnie pie.... z niego :D. Silnik asynchroniczny może produkować energię elektryczną bez współpracy z siecią i takie rozwiązania są stosowane (np w agregatach prądotwórczych).
    Natomiast to jak "wzbudzić" taki silnik aby zaczął generować napięcie, to juz inna sprawa.
    Aby zrozumieć zasadę takiego generatora wystarczy poczytać o działaniu silnika asynchronicznego.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Wystarczy zresztą wpisać w googla: "prądnica asynchroniczna" lektóry wystarczy na dwa dni.
    Wadą takiej pradnicy jest brak regulacji mocy wyjściowej - jedyne co możemy zmienić to predkość obrotową.
  • #30 3144953
    Ankot
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Ocena: 7
    Dalej powtarzam : mylicie koledzy pojecia - to o czym piszecie to jest "samowzbudzenie" spowodowane magnetyzmem szczątkowym - to że cię p**********o:D to było tylko wzbudzone napiecie z minimalna mocą proporcjonalną do tego magnetyzmu szczatkowego ( wprost proporcjonalnego do szerokosci petli histerezy blach).

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru pojemności kondensatora do prądnicy wykonanej z silnika klatkowego, wykorzystywanej m.in. w elektrowniach wiatrowych. Silniki asynchroniczne mogą pracować jako generatory pod warunkiem przekroczenia prędkości synchronicznej, jednak wzbudzenie i stabilizacja napięcia są wyzwaniami. Kondensatory pełnią rolę źródła mocy biernej niezbędnej do wzbudzenia maszyny, a ich pojemność powinna być dobrana do mocy silnika, często przyjmuje się około 22 µF na 1 kW mocy. W przypadku prądnic jednofazowych stosuje się uzwojenie główne i pomocnicze przesunięte o 90°, z kondensatorem podłączonym między nimi, co poprawia stabilność napięcia i umożliwia wzbudzenie nawet pod obciążeniem. Wzbudzenie samoczynne jest możliwe dzięki magnetyzmowi szczątkowemu, ale jest to zjawisko słabe i niestabilne przy większym obciążeniu, dlatego często konieczne jest stosowanie dodatkowych uzwojeń lub zewnętrznego napięcia do inicjacji wzbudzenia. Prądnice asynchroniczne pracujące autonomicznie charakteryzują się zmiennością napięcia i częstotliwości zależną od obciążenia i prędkości obrotowej, co utrudnia ich zastosowanie bez zaawansowanej automatyki i regulacji pojemności kondensatorów. W praktyce stosuje się regulację pojemności kondensatorów w zależności od obciążenia, a także układy elektroniczne do stabilizacji napięcia (proste AVR). Silniki do prądnic często wymagają przezwajania celem poprawy parametrów uzwojeń i zwiększenia "sztywności" generatora, czyli zdolności do utrzymania stabilnego napięcia pod obciążeniem. W dyskusji pojawiły się także uwagi o ograniczeniach prądnic asynchronicznych w pracy wyspowej oraz o konieczności współpracy z siecią energetyczną dla stabilnej pracy. Przykłady praktyczne obejmują agregaty z silnikami 1-fazowymi i 3-fazowymi, z kondensatorami o pojemnościach rzędu kilkudziesięciu do kilkuset mikrofaradów, połączonymi w trójkąt lub gwiazdę. Wzory doboru kondensatorów oraz schematy połączeń uzwojeń pomocniczych i głównych były omawiane, jednak brak jest uniwersalnych wzorów, a dobór jest często eksperymentalny. Wskazano również na konieczność stosowania zabezpieczeń i automatyki w układach z prądnicami asynchronicznymi, zwłaszcza w elektrowniach wiatrowych. W dyskusji pojawiły się także przykłady firm produkujących takie generatory, m.in. Fischer Panda i Geko, które stosują dodatkowe kondensatory i proste układy AVR do stabilizacji napięcia.
REKLAMA