Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

większa moc - Może TDA8920 (2x100W) ??

bucowski 07 Dec 2005 00:07 12652 29
    bucowski
    Level 21  
    Zauważyłem, ze temat nie został jeszcze poruszony, wogole na polskim internecie mało jest informacji na temat koncówek z serii TDA89xx.

Chcem zrobić mocniejszą końcówke mocy do kolumny basowej, do pieca do gitary basowej w paśmie mniej-więcej do 200 Hz (system biamp). Mam już kolumne na dwóch Alphard'ach LW1200 (100W/8Ω) w obudowie zamkniętej. Muszę ją czymś napędzić :D

Troche poczytałem o klasie D i jestem bardzo zainteresowany tematem. Niestety niektóre konćowki w tej klasie np. LM4651/4652 są trudne w budowie :|.
    Są bardzo kapryśne, szczególnie jeśli chodzi o rozmieszczenie elementów na płytce.

O ile się nie mylę, to do tego dochodzi kłopot z filtrem za końcówką.

Miał może ktoś z was do czynienia z TDA8920 ?

Oto schemat aplikacyjny z katalogu philips'a:

Oto, co możemy z tej kostki wysiągnąć:

Zainteresowanym zapraszam do poczytania katalogu:

http://bucowski.fm.interia.pl/TDA8920B_class_D_2x100W_amplifer.pdf
    --------------------------------------------------------------------------------

A jaki sprzęt wy byście zastosowali ??

A może Tripath'y ? Chyba ciężko je dostać w Polsce:|.

Szczerze mówiąc to chcem poeksperymentować z klasą D, ale nie mam jeszcze doświadczenia w tej kwestii.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)
  • Helpful post
    irek2
    Level 40  
    Duzo to ty z tej koski nie pociagniesz. To co obiecuje producent mozna sobie wsadzic miedzy drzwi. Realnie moze uda ci sie osiagnac 100W/8omach w mostku choc i tak w to watpie.

Wzmaki w klasie D to bardzo trudny temat, bez podstawowych przyrzadow jak oscyloskop i generatory nie masz co startowac.
    Za jakis czas powinna sie ukazac w EDW czy EP koncowka duzej mocy w clasieD na popularnych elementach dyskretnych.
    bucowski
    Level 21  
    No fakt - można w drzwi wsadzić, no ale przecież nie dam trzystu-watowej koncowki na stu-watowe glośniki. Z resztą i tak bede ją mostkował.

A jeśli mam dostęp do oscyloskopów i generatorów laboratoryjnych :D ??
    hehe

Jakby sie uprzeć, to oscyloskopy i generatory software'owe na PC nie kosztują nic. Problem niestety z pasmem - tylko akustyczne :(.
    Koncowki w klasie D wykozystują generator od 100k do 500kHz.

Dodajmy, że z końcówki potrzebne mi jest tylko pasmo od 20-500 Hz.

Na uczelni, za ładne oczy :P, moge skożystać z przyrządów w laboratorium miernictwa.
    -RoMan-
    Level 42  
    Musi ten Twój basista jakiś specyficzny rodzaj muzyki trenuje, skoro tak wąskie pasmo mu oferujesz...
    bucowski
    Level 21  
    hehe.. :P
    to jest tylko kolumna basowa

system bi-amp polega na tym, ze zwrotnicą aktywną dzieli sie pasmo na dwie części, jedna końcówka bierze na siebie dolny zakres, a druga reszte (górę).

Jak narazie, to na góre wezme stary, 100Watowy piecyk Laboga, a na dół musze jeszcze zrobić końcówke mocy i o niej właśnie mowa w temacie

Pozdrawiam :P
  • Helpful post
    irek2
    Level 40  
    a po co robic koncowke o mocy 100W w clasie D!?
    >200-300W to ma sens ale 100W to sie chlodzi malym radiatorem i trafa tez duzego nie trzeba.
    Sam zaprojektowalem koncowke w clasieD na popularnych elementach dyskretnych. Trwalo to kilka lat i nawet jak mam juz schemat to wiez mi ze zlozenie i uruchomienie tego to mozolna robota. Jeszcze nie spotkalem nikogo na forum kto by wykonal taki uklad.
    bucowski
    Level 21  
    irek2 wrote:
    a po co robic koncowke o mocy 100W w clasie D!?
    >200-300W to ma sens ale 100W to sie chlodzi malym radiatorem i trafa tez duzego nie trzeba..

Mowisz jakby mały radiator i małe trafo to była wada wzmacniacza :|
    To są właśnie argumenty, które mnie przekonują do zrobienia takiego układu.
    Nie potrzebuje traktora.

No coż, strasznie sie uparłem na tą klase.

Gdy poznałem zasade działania tej klasy byłem zaszokowany. Sygnał trójkątny na 100k-200kHz z sygnałem audio na komparator, na jego wyjściu mamy PWM, MOSFET'y nam cudownie przełączają zera i jedynki, potem filtr i gra gitarrra !!

Sprawnośc powyrzej 80% !! :D No cudo techniki !!
    W teori wszystko jest cudowne jak w bajce, niestety teoria zbyt często za daleko od praktyki. :(

Bez przerwy próbuję się dowiedzieć jak to jest naprawde z tą klasą, poznaje wszystkie wady i zalety tego systemu. W niektórych aplikacjach bilans jest wyraźnie na plus.
    No, ale ile można w kółko czytać ?? Trzeba coś w koncu zmontować i przebadać samemu. Nie chcem podejmować się budowy bez żadnego wsparcia.:(

No i własnie dlatego potrzebuje waszej pomocy. :D

Irek2, wierze ci, ze zmontowanie tego to udręka. Chyba poczekam na EDW lub EP w której ma być zaprezentowany taki układ..
    No ale chyba najgorszą rzeczą jaka może spotkać napalonego, młodego elektronika to konieczność czekania i stania w miejscu :( :cry:

Ma ktoś z was może jakiś schemat tego cuda techniki na elementach dyskretnych ??
  • Helpful post
    irek2
    Level 40  
    To w zasadzie przezywasz to co ja 5-6 lat temu jak zaczynalem konstruowac pierwsze wzmaki w clasie D.
    Na poczatek troche cie postrasze i jak sie nie zrazisz to moze cos ci wyjdzie.
    Po pierwsze 100khz to duzo za malo minimum to 200khz. 200khz i wypelnienie (przy modulacji PWM) 90% daje konieczna szybkosc przelaczania tranzystorow rowna 1Mhz! a przydaloby sie osiagnac 95% czyli 2Mhz! Z ta czestotliwoscia poradza sobie mosfety tylko skad wezmiesz driver nimi sterujacy? Ja musialem skonstruowac takowy oddzielnie. Znajdz najpierw komparator ktory potrafi tak szybko dzialac. Nastepna sprawa to ogranicznik modulacji do 90-95% bez ktorego przekroczenie tego zakresu spowoduje wielkie bum tranzystorow mosfet. Nastepna sprawa to regulator czasu martwego ktory ustala czas miedzy wlaczeniem a wylaczeniem kolejnych mosfetow. Bardzo wazny ze wzgledu na znieksztalcenia a bez niego tranzystory zrobia od razu bum. Potem sprzezenie zwrotne ktoro musi byc bo bez niego wzmacniacz bedzie mial zerowe tlumienie zaklucen sieci. Zabezpieczenia pradowe to bardzo trudny temat. Dlawik wyjsciowy musi byc kosmiczny bo pracuje na bardzo duzych czestotliwosciach i duzych pradach a wymaga sie od niego znikomych znieksztalcen. Dla Tripatha wykonywane sa specjalne dlawiki ktorych cena jest odpowiednia, ale sa do nabycia. Na koniec dobre zasilanie, zwykle elektrolity w zasilaniu dosc szybko sie rozpadaja. Pozatym w pojedynczym ukladzie wzmaka zasilanie jest doladowywane (prze dlawik wyjsciowy) i dla niskich tonow moze wzrosnac do wartosci uszkadajacej wzmacniacz lub elektrolity zasilacza.
    To tylko podstawowe problemy z ktorymi trzeba sobie poradzic. Dlatego na razie nikt nie opisal wzmacniacza w tej klasie na elementach dyskretnych. Kiedys byl w PE ale badziewie 25W bez sprzezenia zwrotnego ze znieksztalceniami 3%.
    Jak znajde czas na kolejny prototyp mojego autorstwa to dam go do opublikowania w EDW czy EP. Ale to jeszcze sporo czasu potrwa.
    bucowski
    Level 21  
    :D

No :) !! Odrazu mi się miło zrobiło:). Naprawde dziękuje Ci, Irku za pomoc :D Tego się niestety obawiałem.
    Zmontować układ jeszcze bym dał radę, uruchamiałbym go pół roku, ale
    samemu zaprojektować to może dalbym rade za jakies kilka lat :P
    kurde.. - 2MHz, niedawno wyczytałem, ze problem przy projektowaniu układów rośnie kwadratowo ze wzrostem częstotliwosci jego pracy :lol: .

A jeżeli chodzi o filtr, skoro potrzebuje tylko bardzo niskie pasmo, to czy to nie bedzie pewnym ułatwieniem? Poprostu przesunąć częstotliwość filtrowania.
    W koncu miedzy 200Hz, a 20kHz są dwie dekady.

Hehe. Spodziewałem sie, ze byłyby takie klopoty, dlatego od razu zaproponowałem kostki TDA8920. Ludzie z Philipsa zajeli się większościa problemów.
    Na wejście podajemy poprostu sygnał audio.
    Hmmm... Sam nie wiem co zrobić.

No właśnie.. Czy wybierając takie kostki jak TDA89xx też trzeba sie zmagać z tyloma problemami przy montarzu/uruchomieniu ??

Nawet jeśli już musiałbym zrezygnować z tego cuda techniki to i tak musze sobie poskładać końcówke mocy :P
    Potrzebuje 200-300W/4Ω lub ewentualnie dwie końcówki 100-150W/8Ω w paśmie 30-250Hz.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :D!!
    Pozdrawiam :)
  • Helpful post
    irek2
    Level 40  
    W AVT juz od dawna trwaly prace nam wzmakiem w klasie D ito na zwyklych gotowych scalakach od Nationala. Okazalo sie ze wzmacniacz jest bardzo kaprysny i wrazliwy na rodzaj zastosowanych elementow, glownie chodzi o kondensatory. Dlatego mimo powstania prototypu nie zdecydowali sie go uruchomic. Ostatnio wypuscili kti z tym philipsem ktory podobno ruszyl bez klopotow. Jednak jego osiagi sa mocno przereklamowane. Bo biorac pod uwage typowe niestabilizowane zasilanie ktoro siada pod obciazeniem ok 5V a i zapas trzeba miec jakby w sieci skoczylo do 240 wiec prawdziwe moce sa duzo mniejsze niz na reklamie.

Z dlawikiem jest troche problemow jesli decydujesz sie na subwofer to niby pasmo moze byc kiepskie wiec i czestotliwosc kluczowania mzoe byc mala. Ale wtedy dlawik wychodzi ogromny. Jesli zalozymy ze mamy 200khz a f granicza filtru to 20khz to mamy tlumienia nosnej ok 40dB czyli z +-50V mamy na glosniku +-0,5V zaklucen. Dla suba mozna dac wiekszy dlawik zeby mocniej stlumic nosna ale jak wspominalem bedzie duzy. Z tych wzgledow najczestrza konfiguracja wzmaka w clasie D to mostek wtedy pracujemy na malych napieciach a duzych pradach co lbia mosfety i dlawiki a tlumienie nosnej jest najskuteczniejsze pozatym odpada problem "pompowania" zasilania. Mostek to jednak prawie dwa razy wiecej czesci.
    I jak widzisz same problemy. Wejdz sobie na stonke International rectifier gdzie jest darmowy schemat wzmacniacza w clasie D zaprojekotwanego specjalnie aby kupowac od nich sterowniki IR2110. Ktorych w polsce i tak nie sa dostepne. Te co sa juz dawno mam i sa g.. warte.
    Jeszcze duzo wody uplynie zanim clasa D bedzie dostepna dla amatorow.
    bucowski
    Level 21  
    Może i to nie jest to co chcialbym usłyszeć, ale mimo tego bardzo sie ciesze, ze dowiedziałem sie prawdy o wzmakach mega-hiper-super klasy D.

Kidyś przeczytałem w Estradzie i Studio, ze jakaś firma wypuściła końcówki o mocy do 3500W w rack'u 1U, a 7000W w 2U !!.
    Nie miałem wtedy pojęcia o istnieniu klasy D (możliwe, ze to było na Tripath'ach).
    Byłem bardzo zaszokowany i jeszcze do tego informacja, że są to wzmacniacze cyfrowe. :roll:
    Pomyślałem: albo "czarna magia" - nowa cudowna technologia, albo w kulki sobie lecą :lol:

Od tego sie zaczęlo, niestety na dzień dzisiajszy rozumiem, ze ta kwestia jest dla mnie zakończona. Poddaje się. :(

Wracam do klasycznej klasy AB.

AVT, a raczej Piotr Górecki opracował wzmacniacz dużej mocy (AVT2736) 400W w trybie mostkowym. Pracuje to na dwóch TDA7294. Co myślisz o tej konstrukcji?? Wydaje się, ze jeżeli P. Górecki się tym zajął to mozna temu zaufać :D

A ty jaki układ byś zastosował do napędzenia dwoch 12" Alphardów 100W/8Ω w zamkniętej obudowie na wspomniane niskie pasmo ??

pzdr :)
  • Helpful post
    irek2
    Level 40  
    mostek TDA i 400W mocy to lekka przesada, robie takie uklady od bardzo dawna i przekroczenie mocy 100W powoduje spore klopoty z odprowadzaniem ciepla co drastycznie zmniejsza niezawodnosc. Teoretycznie mozliwe jest osiagniecie 140W/8omach bo kazda z kostek dysponuje moca ciagla rzedu 70W. Ale jest to moc mierzona przy zasilaniu stabilizowanym dlatego w praktyce lepiej nie przekraczac 60W/TDA. No chyba ze sie zastosuje specjalny radiator z wentylatorem ale przy takich mocach jest to bez sensu.

Jakie alphardy masz na mysli? Mam wszystkie modele ktore dostalem od dystrubutora na testy. Niektore calkiem niezle graja ale najwieksza wada wszystkich sa zbyt male moce wiec pewnie te 100W to tak na prawde 60-70W. I tu TDA bedzie prosty i tani. Mozesz tez wykonac moj wzmak na mosfetach opisany w EDW chyba 11/2004 tylko z tranzystorami IRFP240/250 co pozwoli wycisnac do 200W/4omach.
    bucowski
    Level 21  
    :D

Mam 2 Alphardy LW 1200/8ohm 12", pracują w obudowie zamkniętej, o niestety niewielkiej obiętości - około 50 litrów wolnej przestrzeni wewnątrz. Na szczęscie jest bardzo solidna - drgania własne maksymalnie zminimalizowane, a każda ściana jest tłumiona specjalnymi gąbkami o fakturze podobnej do tektury od jajek :D
    hehe - Adam Stołowy - Zrób to Sam :P

Irek2 wrote:
    Mozesz tez wykonac moj wzmacniacz na mosfetach opisany w EDW chyba 11/2004 tylko z tranzystorami IRFP240/250 co pozwoli wycisnac do 200W/4omach.

:D Bardzo chętnie !! Ale mam kłopoty z jego odnalezieniem, mozesz dać jakieś namiary np link, albo nazwę kitu ??
    To jest ten układ co zamieścił Misian@ ? Bo nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem.

pzdr :)
  • Helpful post
    irek2
    Level 40  
    Nie pamietam jaki zrobili kit z mojego wzmaka. Na forum bylo juz o nim wiec pewnie da sie cos znalezc.

Z ciekawosci tego TDA z tranzystorami to pewnie moglbym zrobic ale nie lubie takich konfiguracji. To jest polaczenie klasy AB (TDA) i klacy C (tranzystory) Co dziwne na schemacie sa skranie rozne zaproponowane tranzystory od taniego badziewia BDW83/84 a sa to darlingtony do wysokiej klasy Toshib 2sa1943/2sc5200 i bardzo drogich Motorolli MJL21193/4 szkoda ze jeszcze mosfetow nie polecili bo pewnie IRFP240/9240 by tez sie nadaly.
    bucowski
    Level 21  
    Irku, tak mi już pomogleś, ze nie wiem jak mam ci dziekować:D

No tak, na forum jest pelno opisow i chematow wzmacniaczy, bede szukał, ale skąd mam wiedziec który to ten twój :|
    Moze jakieś słowa kluczowe :P
    Sprawdzałem już szukając slow kluczowych "IRFP240" ale to nie było to o co chodzi.
    Nie moge go znaleźć
    bucowski
    Level 21  
    O w morde !!
    :)
    Dzieki Ci wielkie Irku.
    Poczytalem juz pdf'a i jestem bardzo zainteresowany tym ukladem :D
    irek2
    Level 40  
    to koncowka mocy na sterowniku TDA7250, dosc ciekawa konstrukcja ale sporo klopotow sprawia. Z ciekawosc mozna zrobic.
    foxik000000
    Level 29  
    bucowski wrote:
    hehe.. :P
    to jest tylko kolumna basowa

system bi-amp polega na tym, ze zwrotnicą aktywną dzieli sie pasmo na dwie części, jedna końcówka bierze na siebie dolny zakres, a druga reszte (górę).

Jak narazie, to na góre wezme stary, 100Watowy piecyk Laboga, a na dół musze jeszcze zrobić końcówke mocy i o niej właśnie mowa w temacie

Pozdrawiam :P

Witam jestem zainteresowny taka zwrotnic akaywna, bo mam suba ze wzmacniaczem i wzamcniacz stero do kolumn i chce żeby mi to chodziło jako zestaw 2.1 no i potrzebował bym schemat takiej zwrotnicy.Może byc tez jakis kit:D
    nik156
    Level 18  
    MACIE TO TEGO WZMAKA PŁYDKĘ

Dodano po 1 [minuty]:

DO TEGO TDA8920
    szejker89
    Level 14  
    Chciałbym zapytac od czego jest kondensator C8?? Bo na schemacie jest a go nie dostalem z czesciami ;/ ale wzm. chodzi ;)
    irek2
    Level 40  
    Na schemacie C8 ma 47uF/63V i jest to kondensator w zasilaniu jest zbocznikowany inna mniejsza pojemnoscia 100nF dlatego uklad dziala. Mozliwe ze dopiero wnikliwe testy wykaza ze jest potrzebny.
    irek2
    Level 40  
    W praktyce to to ma ze 2x30-40W/4omach ala za to wyglada jak 500W :) Te rdzenie proszkowe to pewnie sa gorace jak diabli bo to nie ich czestotliwosc pracy.
    szejker89
    Level 14  
    Widze ze opierasz sie tylko na tym ze to jest na TDA. Musze powiedziec ze TDA z serii 89xx sa juz calkiem niezle ;) Przy wysokim napięciu (30-35V) da sie z nich coś wyciągnąc ;) Klasa D... Aha i proponowalbym wymienic kondensatory filtrujące z marnego 1000uF na jakies minimum 4000 uF
    irek2
    Level 40  
    TDA8920 ma maksymalne zasilanie +-30V wiec zasilacz trzeba dobrac na +-25V ktory siadzie pod obciazeniem do +-20V co da cieniutka moc wyjsciowa. Choc z tego co pisza w nocie katalogowej mozna w mostku podlaczyc 4omowy glosnik wiec prawdziwe 100W jest mozliwe.

To oczywiste ze kondensatory filtrujace zasilacza maja byc wieksze niz 2x1000uF.
    Misian@
    Level 27  
    Witam!

Irek jaki to jest avt, ten Twój wzmanciacz w klasie D co mówiłęś wcześniej?? Bo nie potrafię go znaleźć :(
pcbway logo