logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zwarcie w kablu antenowym - jak zdiagnozować i naprawić?

cyganek201 18 Gru 2024 13:59 1872 38
Najlepsze odpowiedzi

Jak zdiagnozować i naprawić zwarcie w kablu antenowym RG-58 podłączonym do anteny Diamond X300, skoro multimetr pokazuje przejście między żyłą a masą?

To wskazanie multimetru nie musi oznaczać usterki, bo ta antena jest zwarta dla prądu stałego, więc do realnej oceny potrzebujesz reflektometru albo VNA/NanoVNA [#21353558][#21354197][#21354217] Najpierw odłącz kabel od anteny i sprawdź całość odpowiednim przyrządem, bo sam pomiar omomierzem może wprowadzać w błąd [#21353506][#21355156] Wtyk typu UC1/PL259 montuje się tak, że oplot jest masą, a żyła środkowa sygnałem [#21353600] Jeśli przewód sygnałowy w wtyku nie ma pewnego kontaktu, trzeba go poprawić i najlepiej przylutować; samo „latające” połączenie daje słaby efekt [#21354205][#21354225][#21354412] W praktyce problem okazał się po stronie złącza: po wymianie końcówki do radia wszystko wróciło do normy [#21356484]
REKLAMA
  • #1 21353475
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Witajcie
    Piszę ten post, ponieważ posiadam zwarcie w kablu antenowym. Gdy dotykam masy oraz gorącej żyły, multimetr pokazuje różną wartość oraz piszczy. Jak to można naprawić? Jestem nowy, więc proszę o wyrozumiałość. Dodam, że kabel jest miesiąc/dwa.
    AI: Jaki rodzaj kabla antenowego i anteny używasz? Czy jest to kabel koncentryczny, czy inny typ?
    SATEC RG-58
    AI: W jakim środowisku używasz tego kabla? Czy jest podłączony do konkretnego urządzenia, wewnątrz czy na zewnątrz?
    Jest podłączony z zewnątrz do anteny Diamond x300 i wchodzi do wnętrza do radia.

    Edit:

    Dotykam masy oraz drucika. Zdjęcia daję poniżej.
    Załączniki:
    • Zwarcie w kablu antenowym - jak zdiagnozować i naprawić? 2ca7fc60-4be8-4697-bc5b-ae3e0c867711.jpg (376.01 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zwarcie w kablu antenowym - jak zdiagnozować i naprawić? 46bffdef-e00c-477d-8a0e-b02b71049d49.jpg (225.6 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zwarcie w kablu antenowym - jak zdiagnozować i naprawić? 45610e66-d087-4fc4-99f5-770950d99fd5.jpg (231.25 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 21353480
    kindlar
    Poziom 42  
    Posty: 7853
    Pomógł: 915
    Ocena: 1613
    Opisz jeszcze raz to zwarcie i jak go diagnozujesz daj fotki bo trudno zrozumieć co sprawdzasz.
  • REKLAMA
  • #3 21353506
    mariuszp19
    Poziom 35  
    Posty: 2082
    Pomógł: 310
    Ocena: 409
    Odepnij kabel od anteny i wtedy sprawdź.
  • #4 21353509
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    >>21353506 Nie można tego pominąć. Antena jest zamontowana bardzo wysoko i dobrze przymocowana, ciężko to będzie zrobić. Nie da się tego zrobić z ziemi?
  • REKLAMA
  • #5 21353558
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    @cyganek201 Ta antena jest zwarta dla prądu stałego:

    Opis techniczny anteny bazowej VHF/UHF Diamond X300N


    Do prawdziwego pomiaru trzeba reflektometru lub VNA.
  • #6 21353564
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    >>21353558 Czyli multimetr mi tego nie wskaże, tak?
  • #7 21353573
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    Dokładnie. Mam w swoim "lasku antenowym" jedną antenę, która jest "otwarta", już trzy odbiorniki uszkodziłem statyką. Anteny zwarte dla prądu stałego są bezpieczniejsze dla urządzeń do nich podłączonych. Dla typowego multimetru będzie to zwarcie.
  • #8 21353597
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Czy ktoś może mi jeszcze powiedzieć, co to za końcówka? Oraz jak ją poprawnie zamontować, gdzie dać masę itp.?

    Metalowa końcówka na tle w odcieniach żółci. Metalowa końcówka z gwintowaną częścią i żeńskim złączem na końcu. Zdjęcie złącza antenowego przedstawiające dwa elementy na jasnym tle. Metalowa końcówka przypominająca nasadkę z gwintem zewnętrznym i radełkowanym uchwytem.
  • #9 21353600
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    Typ; UC1/PL259. Nakręcana na przewód, oplot zewnętrzny to masa, żyła środkowa to sygnał. https://www.youtube.com/watch?v=_Bq45OlaICo
  • #10 21354184
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Zrobiłem końcówkę, czy jest dobrze?

    Końcówka kabla antenowego z złączem na jasnym tle. Zbliżenie na wtyk antenowy z odsłoniętymi przewodami miedzianymi na końcu kabla.

    Również mam problem, że radio FM odbiera mi bardzo czysto, a jednostkę PSP oddaloną w linii prostej o 5 km słyszę cicho i wyjazdów z auta nawet nie słyszę. Jak to można rozwiązać/naprawić?
  • #12 21354202
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    >>21354197 To znaczy? Nie wiem, co to jest i gdzie to znaleźć.
  • #13 21354205
    Lomax33
    Poziom 16  
    Posty: 221
    Pomógł: 13
    Ocena: 26
    cyganek201 napisał:
    Zrobiłem końcówkę, czy jest dobrze?

    Końcówka kabla antenowego z złączem na jasnym tle. Zbliżenie na wtyk antenowy z odsłoniętymi przewodami miedzianymi na końcu kabla.

    Również mam problem, że radio FM odbiera mi bardzo czysto, a jednostkę PSP oddaloną w linii prostej o 5 km słyszę cicho i wyjazdów z auta nawet nie słyszę. Jak to można rozwiązać/naprawić?
    Zalutuj przewód sygnałowy w rurce od końcówki.
  • #14 21354214
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    >>21354205 W tym momencie nie mam lutownicy i czy ten zabieg jest konieczny?
  • REKLAMA
  • #16 21354225
    Lomax33
    Poziom 16  
    Posty: 221
    Pomógł: 13
    Ocena: 26
    cyganek201 napisał:
    >>21354205W tym momencie nie mam lutownicy i czy ten zabieg jest konieczny?
    A jak inaczej chcesz uzyskać dobry efekt połączenia, skoro teraz przewód sygnałowy Ci lata w rurce? Połączenie ma być trwałe.
  • #17 21354244
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    >>21354217 O, Boże, nie da się tego zrobić inaczej?
  • #18 21354252
    Lomax33
    Poziom 16  
    Posty: 221
    Pomógł: 13
    Ocena: 26
    cyganek201 napisał:
    >>21354217 O, Boże, nie da się tego zrobić inaczej?
    Da się. Zostaw tak, jak jest, i narzekaj dalej na słaby sygnał z anteny.
  • #19 21354259
    cyganek201
    Poziom 4  
    Posty: 13
    >>21354252 Było to odniesienie do użytkownika SP5IT.
  • #20 21354269
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21892
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    ArturAVS napisał:
    już trzy odbiorniki uszkodziłem statyką.

    I Ty, Arturze Kocie Serce, taki stary fachura zapomniałeś zrobić przelotkę z dławikiem aperiodycznym ? Ja mam tak oryginalnie w wojskowej antenie na 50 MHz. Ma promiennik nieuziemiony.
  • #22 21354288
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21892
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    cyganek201 napisał:
    O, Boże, nie da się tego zrobić inaczej?

    Niestety. A jeżeli jeszcze używasz nadajnika, to takie połączenie wtyku wykończy go niemal natychmiast.
  • #23 21354409
    lysy1980
    Poziom 33  
    Posty: 2228
    Pomógł: 205
    Ocena: 319
    Ciekawe, jak zarobił wtyk od strony anteny... Jak nie polutował, to przy wietrze mogą mu wartości dla prądu stałego na mierniku pływać.
  • #24 21354412
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    Krzysztof Kamienski napisał:
    I Ty, Arturze Kocie Serce, taki stary fachura, zapomniałeś zrobić przelotkę z dławikiem aperiodycznym?

    :D :D Zdarza się, fabrycznie nowa antena i zapomniałem, że jest "otwarta". Inne moje są zwarte dla prądu stałego.

    cyganek201 napisał:
    nie da się tego zrobić inaczej?

    Wyciągnij nieco dłużej żyłę środkową i wywiń na zewnątrz "bolca". Będzie trochę trudniej wcisnąć całość w gniazdo, lecz będzie pewny kontakt.
  • #25 21354610
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3054
    Pomógł: 258
    Ocena: 320
    Z wywiniętą może być problem. Chyba lepiej będzie zapchać "luzy" kawałkiem drutu.
  • #26 21354621
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    @yes2mike Ja w nagłych przypadkach zostawiam kilka żyłek. Jak się nie "merda" przewodem w tę i z powrotem, to wytrzymuje.

    Dodano po 4 [godziny] 7 [minuty]:

    dzidek1968 napisał:
    mam nadzieję że wiesz że RG58 nie jest kablem antenowym?

    Jest jest. Tylko do instalacji 50 omów. A cały profesjonalny sprzęt, właśnie na takiej impedancji pracuje.

    dzidek1968 napisał:
    Nie zakłada się na niego złącz F, chyba nawet tak cienkich nie ma...

    Gdzie w temacie widzisz choćby wzmiankę o F-kach? To nie TV/SAT. Jeśli nie zauważasz różnicy, to nie zabieraj głosu, bo tylko niepotrzebnie mieszasz człowiekowi w głowie.
  • #27 21354929
    dzidek1968
    Poziom 28  
    Posty: 1040
    Pomógł: 96
    Ocena: 398
    ArturAVS napisał:


    dzidek1968 napisał:
    mam nadzieję że wiesz że RG58 nie jest kablem antenowym?

    Jest jest. Tylko do instalacji 50 omów. A cały profesjonalny sprzęt, właśnie na takiej impedancji pracuje.

    dzidek1968 napisał:
    Nie zakłada się na niego złącz F, chyba nawet tak cienkich nie ma...

    Gdzie w temacie widzisz choćby wzmiankę o F-kach? To nie TV/SAT. Jeśli nie zauważasz różnicy, to nie zabieraj głosu, bo tylko niepotrzebnie mieszasz człowiekowi w głowie.

    Jak tylko zauważyłem że dyskusja nie jest o TV/SAT to usunąłem post, czyli jakieś 15 sekund po zamieszczeniu ;-). Pierwsze zdjęcie Autora mnie zmyliło, bo wyglądało to na F-kę, dopiero jak powiększyłem to zobaczyłem o co chodzi. Akurat tym kablem w dawnych czasach układałem sieci, więc różnicę zauważam :-), a w głowie chyba za bardzo nie namieszałem przez te kilkanaście sekund, zapewne Autor tego nawet nie zdążył przeczytać...
  • #28 21354936
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    dzidek1968 napisał:
    Jak tylko zauważyłem że dyskusja nie jest o TV/SAT to usunąłem post

    Bardzo nieładnie. Lepiej przyznać się do błędu. Poza tym, trzeba czytać dokładnie zanim zabierze się głos w dyskusji.
  • #29 21354943
    dzidek1968
    Poziom 28  
    Posty: 1040
    Pomógł: 96
    Ocena: 398
    ArturAVS napisał:
    dzidek1968 napisał:
    Jak tylko zauważyłem że dyskusja nie jest o TV/SAT to usunąłem post

    Bardzo nieładnie. Lepiej przyznać się do błędu. Poza tym, trzeba czytać dokładnie zanim zabierze się głos w dyskusji.

    Ale co nieładnie, że usunąłem? Przecież przyznałem że się pomyliłem. Chyba lepiej usunąć taki post niż miałby tkwić i wprowadzać w błąd.
  • #30 21354952
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    Wystarczyłoby dopisać, że nie o tym myślałeś. Zanim Ci odpowiedziałem, zdążyłeś usunąć swój wpis. Nie masz się o co obrażać. Przewody 50-omowe są stosowane powszechnie w radiokomunikacji, więc każdy przewód łączący urządzenie z anteną jest przewodem antenowym.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z zwarciem w kablu antenowym SATEC RG-58, który jest podłączony do anteny Diamond x300. Diagnoza zwarcia polegała na pomiarze multimetrem, który wskazywał różne wartości. Użytkownicy zasugerowali odłączenie kabla od anteny oraz użycie reflektometru lub VNA do dokładniejszego pomiaru. Wskazano, że zwarcie dla prądu stałego jest normalne w przypadku niektórych anten, co może być mylące dla multimetru. Użytkownik miał również pytania dotyczące poprawnego montażu końcówki UC1/PL259 oraz problemów z odbiorem sygnału. Po wymianie końcówki do radia, problem z sygnałem został rozwiązany.
REKLAMA