logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pioneer X-HM72-K nie wykrywa radia internetowego, komunikat Server error

lukasz22i 20 Sty 2025 11:44 54630 360
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego Pioneer X-HM72-K pokazuje komunikat „Server error” przy wejściu w Internet radio i jak przywrócić działanie radia internetowego?

To nie jest problem z Wi‑Fi ani z resetem, tylko z usługą vTuner/Pioneer: Pioneer potwierdził, że radio internetowe vTuner nie jest już przez nich wspierane, więc wieża nie pobiera listy stacji [#21416247] Najskuteczniejsze obejście to podmiana DNS/hosta dla `pioneer.vtuner.com` na `23.238.115.210` w routerze; takie rozwiązanie przywróciło działanie m.in. na D-Linku, MikroTiku i OpenWrt [#21426085] [#21454173] [#21465930] Jeśli router nie ma opcji hosta, można użyć DNS override/rewrite przez NextDNS i dodać regułę dla `pioneer.vtuner.com`, a po zmianie przełączyć Pioneera na ręczne ustawienie sieci i czasem odłączyć go na chwilę od prądu, żeby wczytał nowe ustawienia [#21745648] [#21773032] Gdy nie chcesz grzebać w routerze, forumowicze stosowali też obejście z plikami `.m3u`/`.pls` na pendrivie albo YTuner/Raspberry Pi, ale to są już alternatywy awaryjne [#21423582] [#21425223] [#21421696]
REKLAMA
  • #271 21442372
    Rafi63
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam. Ja, panowie, się poddałem. Zmieniłem pionka na Denona z tunel i mam spokój.
  • REKLAMA
  • #272 21442407
    KWF
    Poziom 8  
    Posty: 16
    >>21442372
    Też doszedłem do tego wniosku, że Pionek idzie na szrot (czytaj: OLX). Nie chce mi się rzeźbić w metrze mułu i wodorostach.
  • #273 21442490
    amrowek
    Poziom 13  
    Posty: 244
    Ocena: 10
    Rafi63 napisał:
    Witam. Ja Panowie się poddałem. Zmieniłem pionka na Denona z tunel i mam spokój.

    Na jak długo?
    Już lepiej samemu sobie zrobić streamera. Dalej powtarzam , że malina buda , ekran i dac i starczy dłużej nić jogurt, pionek czy inne dziadostwo.
  • #274 21442538
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    >>21442241 OK, to teraz jest jasne. A jakim jeszcze routerem z używanych warto się zainteresować i zakupić oprócz tego TP-Linka z softem v3? Pytam, bo może być problem ze znalezieniem routera z softem v3.
  • REKLAMA
  • #275 21442700
    amrowek
    Poziom 13  
    Posty: 244
    Ocena: 10
    marek221967 napisał:
    >>21442241 OK, to teraz jest jasne. A jakim jeszcze routerem z używanych warto się zainteresować i zakupić oprócz tego TP-Linka z softem v3? Pytam, bo może być problem ze znalezieniem routera z softem v3.

    poczytać
    https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=12006&p=92
  • #276 21442744
    KWF
    Poziom 8  
    Posty: 16
    >>21442490

    Nie każdy “ogarnia” malinę i nie każdy lubi chałupnicze wyroby w salonie pod TV.
  • REKLAMA
  • #277 21443093
    amrowek
    Poziom 13  
    Posty: 244
    Ocena: 10
    KWF napisał:
    Nie każdy “ogarnia” malinę i nie każdy lubi chałupnicze wyroby w salonie pod TV.

    wszystko idzie ogarnąć , obudowę można zamówić w wyciętymi otworami już pod własny projekt . Koszt około 800 zł całego projektu z wyświetlaczem dac ...
  • #278 21443926
    FireBan
    Poziom 11  
    Posty: 26
    Ocena: 2
    amrowek napisał:
    KWF napisał:
    Nie każdy “ogarnia” malinę i nie każdy lubi chałupnicze wyroby w salonie pod TV.

    Wszystko idzie ogarnąć, obudowę można zamówić z wyciętymi otworami już pod własny projekt. Koszt około 800 zł całego projektu z wyświetlaczem dac ...


    Zapodaj jakiś link z takimi projektami. Chętnie ocenimy estetykę takich rozwiązań. A może da się kupić gotowca na malinie?
  • REKLAMA
  • #279 21444001
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    >>21442700 Dziękuję za info. Właśnie znalazłem stary router TP-Link TL-WR841N (v 11.1) i wgrałem soft WRT dedykowany dla niego, i przestałem po tym zabiegu widzieć ten router w komputerze... chyba router umarł...
  • #280 21444011
    Elektromonterek
    Poziom 25  
    Posty: 754
    Pomógł: 58
    Ocena: 124
    KWF napisał:
    >>21442490

    Nie każdy “ogarnia” malinę i nie każdy lubi chałupnicze wyroby w salonie pod TV.


    Postawienie nie jest wcale takie trudne. Nie rozumiem też stwierdzenia chałupniczych wyrobów. Chyba nie chcesz mi powiedzieć że obok tv masz całą domową instalację sieciową, czyli router, switche, zasilacze itp itd?
    A taki serwer możesz sobie wpiąć nawet w piwnicy jak dochodzi tam sieć.... baaa nawet po wifi można się wpiąć takim serwerem. Robisz to raz i działa i nie burzy wystroju salonu. No i nie każdego stać od razu na wymianę ampli i brania coś za 2,5k, gdy serwer kosztuje dla dusigroszowca 100-150zł.

    marek221967 napisał:
    >>21442700 Dziękuję za info. Właśnie znalazłem stary router TP-Link TL-WR841N (v 11.1) i wgrałem soft wrt dedykowany dla niego i przestałem po tym zabiegu widzieć ten router w komputerze... chyba router umarł...


    Przecież po instalacji WRT zmienia się domyślny IP. Czizas, ludzie.
  • #281 21444017
    amrowek
    Poziom 13  
    Posty: 244
    Ocena: 10
    FireBan napisał:
    Zapodaj jakiś link z takimi projektami. Chętnie ocenimy estetykę takich rozwiązań. A może da się kupić gotowca na malinie?

    ja zamówiłem na alledrogo czekam na wycięcie otworów wg mojego projektu
  • #282 21444498
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    >>21444011 no tak... przecież się adres zmienił. Dziękuję za przypomnienie. Udało się w końcu odpalić zrutowany router i kolejny problem, jak się w tym gąszczu opcji odnaleźć, gdzie szukać pól do wpisania nowego/starego serwera z IP... Bawię się tym pierwszy raz, aby ratować swojego Pioneera...
  • #284 21453807
    twoch
    Poziom 11  
    Posty: 27
    Ocena: 9
    Cześć,

    w łatwy sposób można rozwiązać problem za pomocą chociażby najzwyklejszego routera MikroTik. Dodaje się statyczny wpis DNS i po temacie.

    Ożywiłem w ten sposób Pioneer'a VSX-529. Jeżeli jest ktoś zainteresowany, podeślę info.
  • #285 21454085
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    Super za info. Jak możesz to podziel się Swą wiedzą, bo i my chcielibyśmy też się cieszyć naszymi Pionierami.
  • #286 21454173
    twoch
    Poziom 11  
    Posty: 27
    Ocena: 9
    >>21453807

    Zatem np. na olxie szukacie najtańszego modelu MikroTik, może być hAP lite (941-2nd lub inne podobne).
    Po jego zakupie reset do ustawień fabrycznych (przycisk z tyłu obudowy). Jeżeli nie znacie systemu Mikrotik, po zalogowaniu się WINBOXem do routera (WINBOX pobieracie ze strony Mikrotika), przy pierwszym logowaniu pozostawiacie podstawową domyślną konfigurację routera:
    - ustawiony WAN jako DHCP Client (zazwyczaj port ETH1)
    - pozostałe porty, w tym WIFI są jako LAN w BRIDGE z adresem IP 192.168.88.0/24, GATEWAY 192.168.88.1
    - uruchomiona jest maskarada, podstawowy firewall oraz serwer DHCP dla strony LAN

    Jeżeli będzie taka potrzeba, ustawiacie statyczny adres IP dla portu WAN (mikrotikowych samouczków w internetach od groma, wszystko wyklikacie za pomocą aplikacji WINBOX). Jeżeli router ma WLAN, możecie także wykorzystać ten interfejs jako CLIENT i zrobić z niego WAN, łącząc się do swojego WLAN. Tuner podłączacie kablem do portów po stronie LAN (inny niż ETH1).

    Jeżeli router działa poprawnie, z poziomu WINBOX otwieracie terminal i w nim wydajecie komendy:
    [admin@MikroTik] > ip/dns/static I WCISKACIE ENTER
    add name=pioneer.vtuner.com address=23.238.115.210 I WCISKACIE ENTER
    add name=test.vtuner.com address=23.238.115.210 I WCISKACIE ENTER
    pr I WCISKACIE ENTER

    Jeżeli wszystko wykonaliście prawidłowo, zobaczycie wpisy statycznych DNS mniej więcej jak niżej (najważniejsze, by były widoczne pozycje jak te poniżej, nr 4 oraz 5):

    Columns: NAME, TYPE, ADDRESS, TTL
    # NAME TYPE ADDRESS TTL
    0 dns1 A 192.168.100.1 1d
    1 dns2 A 192.168.2.1 1d
    2 dns3 A 192.168.10.1 1d
    3 dns4 A 192.168.111.1 1d
    4 pioneer.vtuner.com A 23.238.115.210 1d
    5 test.vtuner.com A 23.238.115.210 1d

    Następnie wpisujecie .. I WCISKACIE ENTER. Teraz wpisujecie cache I WCISKACIE ENTER.
    Dostajecie coś takiego:
    [admin@MikroTik] > ip/dns/cache/

    Wydajecie komendę flush I WCISKACIE ENTER
    Dla pewności jeszcze:
    [admin@MikroTik] > system/reboot
    celem restartu routera.

    To wszystko. Uruchamiacie tuner, najlepiej przez jego włączenie do prądu, tak, by wystartował od zera. Od teraz tuner będzie działać jak dawniej. Do czasu, aż padnie strona postawiona na wyżej użytym IP.
  • #287 21461126
    Bronax
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 4
    twoch napisał:
    >>21453807
    ...Tuner podłączacie kablem do portów po stronie LAN (inny niż ETH1).


    To na czas konfiguracji? Potem idzie przez Wi-Fi?
  • #288 21461282
    twoch
    Poziom 11  
    Posty: 27
    Ocena: 9
    >>21461126
    Opisana konfiguracja to internet po kablu (LAN1) oraz dostęp dla urządzeń po kablu (pozostałe LAN). Równie dobrze można skonfigurować sobie AP (jeżeli kupiony router ma wbudowane Wi-Fi), dodać go do bridge'a LAN i podłączyć tuner bezprzewodowo. Na Mikrotiku zrobisz wszystko, co chcesz lub potrafisz.
  • #289 21461642
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    >>21454085 Dzisiaj był wielki dzień! Kolega informatyk ożywił mi "72'kę". Stary router TP-Link zrutowany OpenWRT i szeregowo włączony do nowego TP-Linka i ustawiony na serwer pioneer.vtuner.com (IP: 23.238.115.210). Teraz radyjko znowu gra w kuchni. Dziękuję wszystkim za wsparcie i mobilizację.
  • #290 21462339
    Bronax
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 4
    marek221967 napisał:
    >>21454085 Dzisiaj był wielki dzień! Kolega informatyk ożywił mi "72'kę". Stary router TP-Link zrutowany OpenWRT i szeregowo włączony do nowego TP-Linka i ustawiony na serwer pioneer.vtuner.com (IP: 23.238.115.210). Teraz radyjko znowu gra w kuchni. Dziękuję wszystkim za wsparcie i mobilizację.


    Znalazłem firmware OpenWrt dla mojego przebywającego na emeryturze TL-WR841N. Ten Twój kolega informatyk nie wspomógłby małym poradnikiem? Pozdrawiam.
  • #291 21462693
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    To nie jest tylko pogrzebanie w ustawieniach routera. Było trochę zabawy z wpisami w systemie, bo OpenWRT to Linux. Mi też się wydawało, że wystarczy trochę pobawić się z routerem. Tu raczej nie obejdzie się bez gościa od IT.
  • #293 21464397
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    >>21463014 Po rozmowie z kolegą IT, który mi przywrócił mojego Pioneera do życia, powiedział mi, co mam pokazać i co wpisać, i gdzie, aby ożywić Pioneera na routerze TP-Link TL-WR841N/ND v. 11.1 zrootowanym OpenWRT. Dołączam poniżej obrazki z zaznaczonymi w owalach polami do wybrania i strzałkami do otwarcia funkcji. Na obrazkach wszystko widać, gdyby nie zadziałało, to piszcie - ponoć to ma wszystko z obrazków załatwić.
    Zrzuty ekranu interfejsu OpenWRT z zaznaczonymi menu.
    Obrazy interfejsu OpenWRT z instrukcjami konfiguracji hostów.
  • #294 21465930
    _Zabson_
    Poziom 15  
    Posty: 236
    Ocena: 37
    Wgrałem OpenWrt i zrobiłem to co przedstawiłeś z tym że pierwszy screen to tylko dane routera i status, a drugi to konkretne dodanie hosta tylko w tym przypadku trzeba dać custom żeby wpisać adres pioneera.
    Zrzut ekranu interfejsu OpenWrt z zakładką Status dla routera TP-Link TL-WR941N/ND v2.
    Zrzut ekranu interfejsu OpenWrt pokazujący strony hostów i dodawanie nowego wpisu.

    tyle wystarczyło żeby pionek działał?? adresy masz po DHCP czy na stałe ??

    Dodano po 57 [minuty]:

    Dobra wszystko działa mój N70-A działa jak talala.
    Wcześniej na TP-Link TL-WR941ND v3 miałem wgrany DDWRT ale nie znalazłem tam takiej opcji dodania hosta więc szukałem dalej, aż wgrałem OpenWrt. Nic tam nie trzeba robić poza dodaniem hosta z drugiego screena. Po tym podłącza się router do sieci i działa jak należy nawet 2x szybciej niż przed tym cyrkiem.
  • #295 21466264
    marek221967
    Poziom 8  
    Posty: 15
    >>21465930 Nie bardzo wiem, o co pytasz w temacie DHCP, ale może załączone dwa obrazki coś pomogą
    Zrzut ekranu ustawień DHCP i DNS w OpenWrt.
    Zrzut ekranu interfejsu konfiguracji DHCP z aktywnymi dzierżawami adresów IP.
  • #296 21466288
    szymonxx861
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 4
    Ceny routerów z wgranym OpenWrt pewnie wzrosły :D, ale fakt, najlepsze rozwiązanie i skuteczne 100%.
  • #298 21466911
    amrowek
    Poziom 13  
    Posty: 244
    Ocena: 10
    Ja tam jadę po USB .... aż tylu stacji nie słucham....
  • #299 21467419
    _Zabson_
    Poziom 15  
    Posty: 236
    Ocena: 37
    Usb jest jak najbardziej ok, ale nie chce mieć za każdym razem od żony tel. co ma nacisnąć żeby włączyć radio. A tu jak wyłączę na radiu to po włączeniu włącza się radio z tą samą stacją więc... a poza tym w/w router leżał mi w szafce a teraz żyje i na coś się przydaje :D Czy ktoś może znaleźć działający plik pls, m3u ze stacją Eska Przemyśl ?? Niestety mnie się nie udaje a sprawdzałem te strony co w tym temacie występowały.
  • #300 21467975
    Bronax
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 4
    marek221967 napisał:
    >>21454085 Dzisiaj był wielki dzień! Kolega informatyk ożywił mi "72'kę". Stary router TP-Link zrutowany OpenWRT i szeregowo włączony do nowego TP-Linka, i ustawiony na serwer pioneer.vtuner.com (IP: 23.238.115.210). Teraz radyjko znowu gra w kuchni. Dziękuję wszystkim za wsparcie i mobilizację.


    W weekend chcę popróbować. Jeszcze pytanko, czy wraca funkcjonalność Favorites?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy awarii radia internetowego w wieżach Pioneer X-HM72-K, X-HM71, X-HM81, HM82, N-50, N-50A, N30 i pokrewnych modelach, które po połączeniu z siecią wyświetlają komunikat „Server error” i nie pokazują listy stacji. Użytkownicy potwierdzają, że problem wystąpił masowo od 17.01.2025 i nie wynika z konfiguracji sieci ani resetu urządzenia; aktualizacje firmware nie pomagają. W toku rozmowy ustalono, że źródłem problemu jest zmiana po stronie usługi vTuner / Pioneer, prawdopodobnie zakończenie współpracy lub zmiana polityki dostępu, a serwer pioneer.vtuner.com przestał działać. Pojawiają się informacje o płatnej subskrypcji vTuner, braku wsparcia dla starszych urządzeń oraz o tym, że Pioneer może nie przygotować aktualizacji dla starszych modeli. Jako obejścia zaproponowano korzystanie z FM, TuneIn, VRadio, AirPlay/Bluetooth, własnych playlist .m3u/.pls na pendrive oraz alternatywnych serwerów i projektów typu YCast; część użytkowników potwierdza, że takie rozwiązania działają, choć są traktowane jako tymczasowe protezy.
REKLAMA