logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy szynoprzewód II klasy ochrony bez uziemienia jest bezpieczny na tarasie?

michal9021 26 Lut 2025 20:07 672 17
REKLAMA
  • #1 21457551
    michal9021
    Poziom 2  
    Posty: 6
    Chciałbym zamontować oświetlenie na taras na podwójny włącznik, jednak niestety został puszczony przewód 3-żyłowy. Taras jest zadaszony, jedna ściana zamknięta na stałe, a pozostałe w okresie jesień-zima zamykane plandeką. Czy zamontowanie szynoprzewodu II klasy ochronny bez przewodu uziemiającego będzie bezpieczne?
    Może coś takiego -
    https://allegro.pl/oferta/zestaw-szynowy-3-fa...-5x-lampa-czarny-kompletny-zestaw-14736262900
  • REKLAMA
  • #2 21457577
    kokapetyl
    Poziom 43  
    Posty: 13445
    Pomógł: 1787
    Ocena: 2097
    michal9021 napisał:
    oświetlenie na taras na podwójny włącznik jednak niestety został puszczony przewód 3-żyłowy.

    I ten przewód wyklucza możliwość sterowania sekwencyjnego (dwu-stopniowego) brak dodatkowej żyły fazowej.
    I zapomnij o wykorzystaniu żółto-zielonego jako żyły fazowej.
  • #3 21457581
    brofran
    Poziom 41  
    Posty: 6626
    Pomógł: 648
    Ocena: 1399
    michal9021 napisał:

    Taka metalowa szyna wymaga koniecznie przewodu ochronnego , zatem nie jest to dobry pomysł na zasilanie poprzez podwójny wyłącznik. Skoro masz tylko 3 przewody zasil to wyłącznikiem pojedyńczym i będzie OK.
  • REKLAMA
  • #4 21457585
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7997
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    Klasa odporności na wnikanie pyłu i wilgoci: IP20
    Pierwsza cyfra "2" oznacza odporność na penetrację ciał stałych, kurz itd., a druga cyfra "0" odporność na wodę.
    Klasy odporności na wodę oznaczane są od cyfry "0" do "9".
    Zero w tym przypadku oznacza, że urządzenie nie posiada żadnej odporności na wodę i nawet nawiane wiatrem kropelki wody czy też skroplonej z powietrza na skutek zmian temperatury. Woda będzie dostawała się na elementy będące pod napięciem.
    Takich urządzeń nie wolno montować na zewnątrz, ani w pomieszczeniach wilgotnych typu łazienka.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Jak chcesz wykonać kilka obwodów z oddzielnym sterowaniem to tylko z użyciem odpowiednich modułów elektronicznych, zamkniętych w puszkach o odpowiedniej klasie ochrony IP
  • #5 21457623
    domsat
    Poziom 23  
    Posty: 730
    Pomógł: 45
    Ocena: 175
    Autorze tematu - gdzie masz info, że jest to " szynoprzewód II klasy ochronny" ? Nigdzie, a Ty widzisz to co chcesz zobaczyć. Ten oprawa jest I kl. i wymaga żyły ochronnej
  • #6 21457649
    michal9021
    Poziom 2  
    Posty: 6
    >>21457623
    Specyfikacja oprawy świetlnej na ekranie smartfona.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Plumpi napisał:
    Jak chcesz wykonać kilka obwodów z oddzielnym sterowaniem to tylko z użyciem odpowiednich modułów elektronicznych, zamkniętych w puszkach o odpowiedniej klasie ochrony IP


    To znaczy, że jest możliwość z tego przewodu 3-zylowego w bezpieczny sposób zrobić oddzielne zapalanie żarówek? Podpowiesz coś więcej, jak to zrobić?

    Dodano po 57 [sekundy]:

    >>21457585
    Plumpi napisał:
    Jak chcesz wykonać kilka obwodów z oddzielnym sterowaniem to tylko z użyciem odpowiednich modułów elektronicznych, zamkniętych w puszkach o odpowiedniej klasie ochrony IP



    To znaczy, że jest możliwość z tego przewodu 3-zylowego w bezpieczny sposób zrobić oddzielne zapalanie żarówek? Podpowiesz coś więcej, jak to zrobić?

    Dodano po 4 [minuty]:

    >>21457623
    Racja, oprawa ma II klasę, szynoprzewodzie nic nie piszą. Generalnie to jest pierwsza lepsza znaleziona lampa, bardziej chodziło mi, czy będzie bezpiecznie przy szynoprzewodzie II klasy (poszukam takiego) podłączenie przy użyciu żółto-zielonego jako fazy, ale już czytam, że nie bardzo.
  • REKLAMA
  • #7 21457668
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7997
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    Papier wszystko przyjmie.
    Co prawda jest tam napisane, ze jest to II klasa ochronności, choć zdrowy rozsądek podpowiada, że urządzenia tego typu, posiadające niezaizolowane przewody do których jest dostęp z zewnątrz nie powinno posiadać II klasy ochronności.
    Ale nawet zakładając, że producent twierdzi, iż jest to II klasa ochronności to ta lampa nie może być zamontowana na zewnątrz ze względu na IP20
  • #8 21457681
    michal9021
    Poziom 2  
    Posty: 6
    A czy lampę IP65 mógłbym w taki sposób zamontować? Czy jednak użycie żółto-zielonego przewodu jako fazy jest kategorycznie zakazane bez znaczenia na szczelność lampy?
  • REKLAMA
  • #9 21457718
    domsat
    Poziom 23  
    Posty: 730
    Pomógł: 45
    Ocena: 175
    Plumpi napisał: " Papier wszystko przyjmie." i tu może mieć rację. W spisie jest rzeczywiście info o II kl. ochronności, ale miałem do czynienia z nie jednymi kinkietami i chyba żaden nie był II kl. Takie wykonanie jest droższe niż I kl. Zresztą kto jest producentem tej oprawy ? Sprzedający określa ją jako 3-faz. a napięcie jej to 230 V. Oczywiście to sprzeczność podająca w wątpliwość rzetelność sprzedawcy. To tak do refleksji.
  • #10 21457757
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7997
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    michal9021 napisał:
    A czy lampę IP65 mógłbym w taki sposób zamontować? Czy jednak użycie żółto-zielonego przewodu jako fazy jest kategorycznie zakazane bez znaczenia na szczelność lampy?


    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie możesz.
    Ale co Ty z tym zrobisz to tylko Twoja decyzja i nikt Ci tego nie może zabronić.
    Jednak nie licz, że któryś fachowiec na Elektrodzie zawoła z entuzjazmem "tak, kolego Michale, zrób tak, bo to jest dobre i tak się standardowo robi jak brakuje dodatkowej żyły".

    Jeżeli wykorzystasz żyłę PE jako fazową i coś się komuś stanie (bo np. ktoś kiedyś postanowi zmienić lampę i i przewód żółto-zielony podłączy do obudowy) to biegły sądowy nie będzie się zastanawiał czy poprzednia lampa powinna mieć PE czy też nie. Zapewne będzie się kierował przepisami i normami, które jednoznacznie określają, że żyły w kolorze żółto-zielonym nie można używać jako żyły fazowej.

    Dodano po 5 [minuty]:

    domsat napisał:
    Sprzedający określa ją jako 3-faz. a napięcie jej to 230 V. Oczywiście to sprzeczność podająca w wątpliwość rzetelność sprzedawcy. To tak do refleksji.


    Tutaj bezsensownie nazywają 3-fazowymi, a w rzeczywistości są to lampy 3-obwodowe.
  • #11 21457828
    Okraj1
    Poziom 12  
    Posty: 28
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    Ten system mocujący - szynoprzewody - jest w wersji 3-fazowej (może być również zasilany tylko z jednej fazy, podzielony na obwody). Szyny, z racji konstrukcji, wykonane są w I klasie ochronności, przewodem PE jest metalowa obudowa, a styk ochronny znajduje się w każdym adapterze do opraw. Budowa szyn wymusza stopień ochrony IP 20 i niezależnie od tego, co tam podłączymy, on się nie zwiększy. Nie wiem, kto produkuje takie oprawy z IP 65, albo co ciekawsze, w II klasie ochronności ze stykiem PE? Chyba, że to dostawcy z dalekiego wschodu..., ale oni dostarczą wszystko.
  • #12 21457959
    michal9021
    Poziom 2  
    Posty: 6
    A czy jest jakiś bezpieczny sposób, żeby z tego kabla zrobić dwie sekcje oświetlenia?
  • Pomocny post
    #13 21457997
    kokapetyl
    Poziom 43  
    Posty: 13445
    Pomógł: 1787
    Ocena: 2097
    Rozpisujecie się na temat stopnia ochrony I czy II stopień, w tej kwestii to autor ma rację że jest to wykonane w II klasie, co udokumentował w #6. jednak nikt nie zwrócił uwagi że mowa o oprawie, a co z szyno przewodem? pewnie jest w innej klasie.

    michal9021 napisał:
    A czy jest jakiś bezpieczny sposób, żeby z tego kabla zrobić dwie sekcje oświetlenia?

    Z tego przewodu -NIE.
    Chociaż jest sposób, aby tym przewodem zasilić moduł sekwencyjny sterowany pilotem.
  • #14 21458025
    michal9021
    Poziom 2  
    Posty: 6
    >>21457997
    kokapetyl napisał:
    Chociaż jest sposób, aby tym przewodem zasilić moduł sekwencyjny sterowany pilotem.

    I to byłoby też fajnie i mi wystarczy. Zależy mi po prostu na kilku sekcjach oświetlenia, bo taras wyszedł trochę innych wymiarów niż planowano, ale chcę to zrobić bezpiecznie.
    Podeślesz coś więcej, jak to zrobić, co kupić? Do podłączenia, jak będzie dla mnie skomplikowane, zawołam elektryka, ale już chciałbym kupić, co potrzeba.

    Dodano po 2 [minuty]:

    >>21457997
    Coś takiego - https://sklep.avt.pl/pl/products/bezprzewodow...bhCe304hyb3_gh21XDKOGj9dQSNh7RbhoCL1gQAvD_BwE
  • #15 21458038
    kokapetyl
    Poziom 43  
    Posty: 13445
    Pomógł: 1787
    Ocena: 2097
    michal9021 napisał:
    Coś takiego


    Może.
    Jako obciążenie podają LED i tu rodzi się pytanie o napięcie, czy na pewno 230V, bo takie potrzebne Tobie?
  • #16 21458839
    michal9021
    Poziom 2  
    Posty: 6
    >>21458038
    kokapetyl napisał:
    Jako obciążenie podają LED i tu rodzi się pytanie o napięcie, czy na pewno 230 V, bo takie potrzebne Tobie

    To zaczynam się gubić. Ja chciałbym pod to podłączyć lampy normalnie z żarówkami, więc tak pod 230 V, ale tu się nie da?
  • #17 21458861
    kokapetyl
    Poziom 43  
    Posty: 13445
    Pomógł: 1787
    Ocena: 2097
    michal9021 napisał:
    ale tu się nie da?


    Takich i podobnych sterowników jest więcej. Wiesz co potrzebujesz, a to już połowa sukcesu, szukaj dalej.
  • #18 21458866
    kkknc
    Poziom 43  
    Posty: 23621
    Pomógł: 1910
    Ocena: 6660
    Wykorzystujesz te trzy żyły które masz do zasilania i układ zdalnego sterowania na dowolną potrzebną ilość kanałów.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik rozważa montaż szynoprzewodu II klasy ochrony bez uziemienia na tarasie, gdzie dostępne są tylko trzy przewody. W dyskusji podkreślono, że szynoprzewody wymagają przewodu ochronnego, a ich klasa ochrony IP20 nie jest odpowiednia do użytku na zewnątrz. Użytkownicy sugerują, że wykorzystanie żółto-zielonego przewodu jako fazy jest niezgodne z normami, co może prowadzić do niebezpieczeństwa. Proponowane są alternatywne rozwiązania, takie jak zastosowanie modułów elektronicznych do zdalnego sterowania oświetleniem, które mogą być zasilane z istniejącego przewodu. Wskazano również na konieczność zakupu odpowiednich urządzeń, aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA