Witam wszystkich.
Dlaczego w tym prostowniku diody prostujące są połączone zaporowo?
Napięcie dwóch skrajnych końców uzwojenia wtórnego AC wynosi około 30 V, czyli 2×15 V. Napięcie po wyprostowaniu wynosi około 13,8 V DC.
Ja rozumiem, to jest prostownik dwupołówkowy. Możecie mi prosto wytłumaczyć, dlaczego diody są połączone zaporowo i jaka jest różnica między tym połączeniem, a na przykład gdyby był transformator 2×7,5 V i diody w kierunku przewodzenia?
Nie jestem elektronikiem, ale raczej samoukiem i chcę to zrozumieć. Jest to prostownik 6 A.
Szukam na Google już miesiąc i uwierzcie, że takiego połączenia nigdzie nie widziałem.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Dlaczego w tym prostowniku diody prostujące są połączone zaporowo?
Napięcie dwóch skrajnych końców uzwojenia wtórnego AC wynosi około 30 V, czyli 2×15 V. Napięcie po wyprostowaniu wynosi około 13,8 V DC.
Ja rozumiem, to jest prostownik dwupołówkowy. Możecie mi prosto wytłumaczyć, dlaczego diody są połączone zaporowo i jaka jest różnica między tym połączeniem, a na przykład gdyby był transformator 2×7,5 V i diody w kierunku przewodzenia?
Nie jestem elektronikiem, ale raczej samoukiem i chcę to zrozumieć. Jest to prostownik 6 A.
Szukam na Google już miesiąc i uwierzcie, że takiego połączenia nigdzie nie widziałem.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.