Witam, proszę o pomoc.
Zasilanie budynku gospodarczego. Budynek nr 1 RG zasilany w układzie TN-C (3~F). Część obwodów zmodernizowana do TN-C-S. Brak uziemienia podziału PEN/szyny PE.
Budynek gospodarczy (metalowy). RG2 zasilanie 2×4 mm² Cu około 40 m (przewód położony w latach 80). Riso > 1 MΩ. Zabezpieczony C16. Szyna PE uziemiona. Metalowa konstrukcja budynku połączona do szyny wyrównawczej budynku.
Czy w takim przypadku lepiej pozostać w układzie TN-C, czy w budynku gospodarczym zrobić wyspę TT? Zagrożenia, jakie niesie za sobą układ TN-C – w przypadku przerwy w przewodzie PEN na odcinku linii napowietrznej (słup energetyczny–licznik) przez uziom pionowy budynku gospodarczego będzie przepływać natężenie prądu 25 A (tyle wynosi zabezpieczenie zalicznikowe). Takie wartości natężenia prądu spowodują pojawienie się napięcia U_L na metalowych profilach budynku, bliskiego 230 V.
Zasilanie budynku gospodarczego. Budynek nr 1 RG zasilany w układzie TN-C (3~F). Część obwodów zmodernizowana do TN-C-S. Brak uziemienia podziału PEN/szyny PE.
Budynek gospodarczy (metalowy). RG2 zasilanie 2×4 mm² Cu około 40 m (przewód położony w latach 80). Riso > 1 MΩ. Zabezpieczony C16. Szyna PE uziemiona. Metalowa konstrukcja budynku połączona do szyny wyrównawczej budynku.
Czy w takim przypadku lepiej pozostać w układzie TN-C, czy w budynku gospodarczym zrobić wyspę TT? Zagrożenia, jakie niesie za sobą układ TN-C – w przypadku przerwy w przewodzie PEN na odcinku linii napowietrznej (słup energetyczny–licznik) przez uziom pionowy budynku gospodarczego będzie przepływać natężenie prądu 25 A (tyle wynosi zabezpieczenie zalicznikowe). Takie wartości natężenia prądu spowodują pojawienie się napięcia U_L na metalowych profilach budynku, bliskiego 230 V.