Cześć
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zrobienia trochę czegoś mocniejszego niż mój 2-watowiec na ECL86SE. Pierwszy zamysł był, aby skopiować układ końcówki mocy z B&O 608 na ECL85 (ja posiadam w zasobach PCL805). Niestety internety milczą na temat traf głośnikowych, szczególnie jakie jest Raa. Sądzę, że przy zasilaniu 300 V to będzie bardziej w okolicach 8 k omów. I tu wpadł kolejny pomysł, zamówię trafa o impedancji 8 k, i zobaczę, jakby to grało na tych PCL805 P-P, a jak będzie marnie, to chciałbym wykorzystać układ na EL84 push-pull. Znalazłem taki oto schemat i mam kilka pytań. O co chodzi z tym "y" na schemacie tam, gdzie jest połączenie katod pentod, czy to ma się łączyć z potencjometrem symetryzacji uzwojenia żarzenia? Czy lepiej dać pomiędzy katody potencjometr drutowy z 50 omów, i z suwaka na ten 130 omów, który można byłoby zmniejszyć do około 120 omów, ustawić równe prądy lamp? Tak samo, wstawić potencjometr i rezystor, zamiast rezystora 0,068 (680 k) zasilającego jedną z triod 12AU7, do poprawy symetryzacji obu połówek sygnału? Może ktoś poradzić, bo nie jestem aż takim znachorem od lamp.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zrobienia trochę czegoś mocniejszego niż mój 2-watowiec na ECL86SE. Pierwszy zamysł był, aby skopiować układ końcówki mocy z B&O 608 na ECL85 (ja posiadam w zasobach PCL805). Niestety internety milczą na temat traf głośnikowych, szczególnie jakie jest Raa. Sądzę, że przy zasilaniu 300 V to będzie bardziej w okolicach 8 k omów. I tu wpadł kolejny pomysł, zamówię trafa o impedancji 8 k, i zobaczę, jakby to grało na tych PCL805 P-P, a jak będzie marnie, to chciałbym wykorzystać układ na EL84 push-pull. Znalazłem taki oto schemat i mam kilka pytań. O co chodzi z tym "y" na schemacie tam, gdzie jest połączenie katod pentod, czy to ma się łączyć z potencjometrem symetryzacji uzwojenia żarzenia? Czy lepiej dać pomiędzy katody potencjometr drutowy z 50 omów, i z suwaka na ten 130 omów, który można byłoby zmniejszyć do około 120 omów, ustawić równe prądy lamp? Tak samo, wstawić potencjometr i rezystor, zamiast rezystora 0,068 (680 k) zasilającego jedną z triod 12AU7, do poprawy symetryzacji obu połówek sygnału? Może ktoś poradzić, bo nie jestem aż takim znachorem od lamp.