logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

T-Mobile LTE 4,35 km od BTS: Dipol ATK-LOG MIMO 2x2, jak poprawić zasięg?

Charlie91_TRN 21 May 2026 23:11 648 27
ADVERTISEMENT
  • #1 21907868
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    Witam
    Chwilowo testuję ponownie internet od T-Mobile, bo do BTSA mam dokładnie 4,35 km, posiadam na dachu zamontowane 2 anteny kierunkowe Dipol ATK-LOG MIMO 2X2.

    Dwie białe anteny panelowe zamocowane na metalowym maszcie, z czarnymi przewodami.

    Są skierowane wprost na BTSA, po drodze są jakieś małe przeszkody, typu drzewa, niestety taka lokalizacja. Co mogę jeszcze zrobić, żeby polepszyć parametry zasięgu i jakość internetu, czy zmiana anteny kierunkowej na jakąś inną coś by zmieniła?
    Parametry:

    Zrzut ekranu aplikacji HUA CTRL z parametrami LTE+ i wynikami transferu w Huawei B628-350

    Tutaj odległość do BTSA:

    Zrzut ekranu mapy z linią do nadajnika, odległość 4,35 km i kierunek 232°

    Mam wrażenie, że Play ma lepszej jakości nadajniki, przede wszystkim mocniejsze. Obecnie używam internetu od Play, ale jakość internetu od dłuższego czasu bardzo się pogorszyła w mojej lokalizacji, pomimo tego, że do BTSA mam prawie 8 km i praktycznie czystą drogę bez przeszkód, to parametry techniczne internetu przy paśmie 2600 MHz są 3 razy lepsze w porównaniu do T-Mobile. Często za dnia pobieranie miałem między 30 a 60 Mb/s, a teraz bywa różnie, w nocy po 24 spokojnie przekraczał 100 Mb/s, a teraz to ledwo przekracza 40 Mb/s.. Dlatego stąd wzięła się chęć na testy T-Mobile z myślą, że będzie lepiej. Na chwilę obecną przy tych parametrach pobieranie mam nie najgorsze, ale jest po 23, więc mogłoby być lepiej 😉

    Zrzut ekranu Speedtest z wynikami: pobieranie 57,4 Mb/s, wysyłanie 16,6 Mb/s, ping 24 ms.

    Jaki dokładnie masz router/modem (marka i model) i z jakich pasm/agregacji obecnie korzysta w T-Mobile?
    Huawei B628-350.
    Agregacja 1800 2600, 2100 nie chce działać, nie wiem dlaczego.
  • ADVERTISEMENT
  • #2 21907972
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    Jakie anteny takie osiagi, masz dobre warunki terenowe na BTS NetWorks w Woli, stacja na wypasie dla Orange i T-mobile, 2 sektor na azymut 200 stopni czyli na ciebie. Słabe parmetry sygnału na 2600MHz więc osiagi adekwatne do nich. Nie posiadasz sprzętu który pozwoliby wykorzystać potencjał tych operatorów z tego BTS-a, router agreguje 3 pasma LTE w QAM256, śmieciowe anteny z Dipola na wysokich pasmach mają niski zysk, to zawsze był elektrozłom.
    W tej lokalizacji są szanse na internet z rędkościami po kilkaset Mb/s u tych operatorów.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #3 21908026
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21907972
    A jakie anteny polecasz, żeby wykorzystać ten potencjał operatorów? Router zmieniłem na nowy, jeszcze udało mi się kupić B628-350, bo mój wysłużony B535 już zaczął się zawieszać, tracić połączenie itp.

    Jeszcze chciałbym potestować Orange, bo jest na tym samym BTS-ie, jak działa, jak się sprawuje.
  • #4 21908056
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    To jest pozwolenie T-mobile i na tym BTS-ie ten operator ma 5G N78, korzysta z niego też Orange. Z kolei w Kikole jest pozwolenie Orange , na nim działa 5G N78 dla tych 2 operatorów.
    Przy około 4 km w twoich warunkach są szanse u tych operatorów na zasięg 5G N78 z 2 sektora w Woli, trzeba by przetestować , wymiana B535 na B628-350 była błędem, tym bardziej te anteny. Na ich temat pisałem wiele razy, to jest tandeta w stylu Signaflex, niska jakość materiałów i wykonania a zysk dla anten LOG-PERIOD na 1800-2600MHz po odjęciu tłumienia kabli i złacz około 2-3dBi.
    Do 5G N78 w takich warunkach stosuje się zew. CPE 5G/LTE+ router wew. do sieci lokalnej z WiFi. Koszt zakupu B628-350 i tych anten to zapewne powyzej 600 zł a za tyle kupuje się zew. CPE 5G/LTE.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #5 21908102
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21908056
    Anteny posiadam już od ok. 6 lat, więc jestem gotowy to zmienić.
    Zewnętrzne CPE - chodzi Ci o te zestawy, które dają operatorzy w ofertach internet poza miastem z zewnętrzną anteną typu ODU IDU? Polecasz coś konkretnego, czy może wziąć na testy od t mobile taki zestaw na 30 dni z zewnętrzną anteną tego typu? Mają tp linka i zyxela.
  • ADVERTISEMENT
  • #6 21908109
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    W T-mobile oferta no limit z zew. CPE 5G/LTE to koszt 100 zł/m-c. Sprzęt na uzyczenie i do zwrotu czyli słabo. W Orange oferta za 110 zl /m-c oferta no limit na internet+ druga karta głosowa no limit+500GB/m-c i do tego G51F+T3000 za 1009 zł w ratach 24x42 zł lub jak zuzywasz około 1TB/m-c to pre-paid za około 32 zł/m-c z kumulacja danych bo niewykorzystane GB przechodza na kolejny m-c a sprzęt kupujesz sam za około 800 zł za zestaw.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #7 21908113
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21908109
    Dobrze, dzięki za zainteresowanie tematem i pomoc, wezmę na próbę, potestuję taki zestaw od T-Mobile, jak się sprawdzi, to zainwestuję i kupię swój sprzęt. Swoją drogą miałem na moment kartę w telefonie z Red Bull Mobile i, będąc w Woli przy BTS-ie, wyciągałem transfery na speed teście ponad 500 Mb/s za dnia, także widać, że BTS raczej nieobciążony 😉
  • #8 21908121
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    To normalne z RBM jak korzystałeś z 5G N78 T-mobile+LTE z Woli, to jest inna jakość niz samo LTE z tego BTS-a. N78 ma duzo większy potencjał i pojemność a w agregacji z 3 pasmami LTE działa to jak światowód.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #9 21908141
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21908121
    A że tak zapytam, polecasz jakiś zestaw z zewnętrznym CPE? Coś sprawdzonego, gdzie można agregować pasma manualnie? 🙂
  • Helpful post
    #10 21908144
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    W Zyxelach jest opcja wyboru pasm LTE i 5G oraz nośnych i PCI, np . NR7303 czy NR7302.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • ADVERTISEMENT
  • #11 21909569
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21908144
    Gdybym kupił urządzenie na własność, tak jak zalecałeś, np. taki ZTE MC 889A PRO i do tego zwykły router Wi-Fi, np. TP-Link AX73 czy inny lepszy/gorszy, to pytanie, jak by to współgrało? Czy miałbym możliwość łączenia się z urządzeniem zewnętrznym ZTE, np. aby móc wchodzić w ustawienia, agregować pasma, czy to po prostu wtedy będzie żyło własnym życiem? Wolę zapytać, zanim cokolwiek zrobię 🙂
  • #12 21909571
    dontonico
    Level 24  
    Posts: 508
    Help: 64
    Rate: 121
    W standardzie MC889A Pro pracuje w trybie bridge i jest transparentny dla sieci, natomiast jego ustawienia są dostępne pod 192.168.254.1 i możesz je dowolnie modyfikować.
  • #13 21910671
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    Ok to super dobrze wiedzieć. Jeszcze mam prośbę o pomoc w doborze sprzętu mam kilka propozycji i chciałbym się dowiedzieć co wybrać co będzie wystarczające a co nie.
    1. Zestaw ZTE MC 889 + router ZTE T3000
    2. ZTE MC 889A PRO + router tp-link AX53/AX55 lub Huawei AX3
    3. Zestaw Huawei H312-371 + Huawei AX3
    4. ZyXel NR7302 DT + router tp-link lub huawei.

    Do BTSa T-mobile w miejscowości Wola jest 4,35km, zależy mi na dobrej jakości internetu a może była by nawet jakaś szansa żeby połączyło się z 5G 3500mhz.
  • ADVERTISEMENT
  • #14 21910890
    .:aspire:.
    Level 23  
    Posts: 608
    Help: 53
    Rate: 61
    Zależy jaki masz budżet. Taki Zestaw ZTE MC 889 + router ZTE T3000 jest całkiem ok. Używkę dostaniesz za 700-800zł. Tylko trzeba uważać, aby nie miał windykacji. No i ZTE T3000 ma dual wan, więc możesz podłaczyć pod niego 2 routery / modemy jako źródło internetu.
  • #15 21910899
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    Brak testów T-MOBILE czy Orange na zewnatrz na telefonie Android 5G z ich kartami z dostępem do 5G i screnów z NetMonster i speedtestów.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #16 21910997
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    Budżet nie ma znaczenia, jeśli ma to być duża różnica w zasięgu i jakości internetu, choć wiem, że zte mc 889a pro swoje kosztuje - minimum 1,5 tys. za zestaw z routerem - to trochę mnie przeraża. Ale skoro 889 jest zestawem wystarczającym, to chyba mamy zwycięzcę. Czytałem różne opinie, że użytkownicy chwalą sobie ten sprzęt.

    Dodano po 2 [minuty]:

    >>21910899
    Wrócę do domu z delegacji, to porobię testy z t-mobile i wrzucę screeny, chociaż na telefonie, a routerze zewnętrznym to będzie ogromna przepaść w parametrach.
  • #17 21911013
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    A ja na slepo nie chwalę jak ma się ponad 4 km do BTS-a a cena za używany zestaw MC889+T3000 na poziomie 800 zł jest wcale nie atrakcyjna, MC889 ma anteny o mniejszym zysku no i to tylko na X62 a do tego T3000 to też nie jest router wart wygórowanej ceny, port 1GE i do tego MESH od ZTE bez backhaul po Ethernet. Kluczowy jest własnie test na zewnątrz na telefonie. ZTE ma w ofercie lepszy zew. CPE 5G/LTE na T830, anteny o większym zysku , nowy ponizej 900 zł a do tego kupisz za 180 zł router z portem 2.5GE+AX3000, MESH po WiFi i Ethernet.
    Z innych producentów zestaw uzywany NR7302 z 2 letnią gwarancją za około 650 plus Cudy WR3000H za 180 zł.
    Nie warto tez kupować TP-Link z serii AX53/55 bo CUDY WR3000H jest lepszą opcją.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #18 21911467
    .:aspire:.
    Level 23  
    Posts: 608
    Help: 53
    Rate: 61
    Trzeba mieć naprawdę nierówno pod sufitem, żeby walczyć o port 2.5GbE przy nadajniku oddalanym 4km. Jak osiągnie 100-200Mbps to będzie dobrze:) No i propozycja mesha :DDDD
  • #19 21911473
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    Jednak, sprawdzając parametry techniczne wszystkich urządzeń, to najlepszy zysk na antenach ma ZTE MC889A Pro do 11 dBi, do tego router Cudy WR3000H, bo w sumie cenowo wychodzi lepiej niż TP-Link, a jest lepszy.
    ZyXel ma zysk na antenach do 9 dBi, więc to jest nieduża różnica, ale w moim przypadku może być znacząca.
  • #20 21911506
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    Standardem w ODU są teraz porty 2.5GE więc logicznym wyborem jest zakup routera z takim samym portem, to w tej chwili tez juz norma a router z takim portem ponizej 200 zł wiec trzeba nie mieć podstawowej wiedzy na ten temat aby wypisywać bzdury jak wyzej.
    No i ten idiotyczny wpis ze przy 4 km osiagnie 100-200Mb/s, ja jak na razie to nie widziałem testów na telefonie więc nie mam pojęcia jakie ma osiagi i czy skorzysta z 5G N78 i jakie będą na nim prędkości w agregacji z pasmami LTE.
    Tak Cudy oparty na OpenWRT jest lepszym routerem od T3000, obsługuje k,v,r i backhaul po WiFi i Ethernet , cenowo atrakcyjny .
    A do tego za 892 zł ZTE G51F, nowa wersja anten kierunkowych z zyskiem do 13dBi na N78 i agregacja 3 pasm 5G w NSA na 300MHz wiec rozwiązanie bardziej przyszłościowe , MC889A PRO na X65 jest dużo droższy. Ten sam modem jest w NR7302.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #21 21911528
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21911506
    Wrócę z trasy, porobię testy na T-mobile w telefonie, wrzucę wszelkie screeny i wtedy decyzja zapadnie, co wybrać, jaki sprzęt, bo teraz jest dylemat. Rzeczywiście G51F ma większy zysk na antenach, ale nie znalazłem żadnych testów porównania z mc889a pro.
    Z Orange nie ma sensu robić testów, bo na wspólnym bts z t-mobile nie obsługują 5G.
  • #22 21911535
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    Tu masz https://www.youtube.com/watch?v=DBg-mQWrd_s i MC889A PRO https://www.youtube.com/watch?v=N2liQhIXw6M&t=107s
    Na BTS-ach Wola i Kikół działa 5G N78 dla T-mobile i Orange, Wola to pozwolenie T-mobile a Kikól pozwolenie Orange więc udostepniają anteny na 5G N78 wzajemnie.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #23 21911954
    sq3evp
    Level 39  
    Posts: 6570
    Help: 219
    Rate: 873
    >>21911535
    Jak widzę wydajność testowanych nz YT to aż się miło robi.
    Na Samsungu S22 karta Orange bez widoczności bezpośredniej (ale bardzo blisko 493MBps DL i 24 Mbps UL).
    Pewnie zewnętrzny router 5G takż by pokazał bardzo dobre wyniki.
    Ciekawe jak te 5G pracują na LTE+?
  • #24 21916437
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    Witam, zrobiłem dziś testy telefonem na zewnątrz w sieci T-Mobile, a oto wyniki. Widzę, że z 5G nie ma problemu pomimo odległości ponad 4 km od nadajnika.

    T-Mobile LTE 4,35 km od BTS: Dipol ATK-LOG MIMO 2x2, jak poprawić zasięg?

    Zrzut ekranu Speedtest: pobieranie 68,6 Mb/s, wysyłanie 23,5 Mb/s, ping 27 ms, sieć 5G Zrzut ekranu z aplikacji Speedtest: pobieranie 109 Mb/s, wysyłanie 29,0 Mb/s w sieci 5G.

    Jaki sprzęt CPE będzie wystarczający, żeby w domu to hulało?

    Dodano po 4 [godziny] 30 [minuty]:

    >>21911535
    Prosił bym o poradę 😉
  • #25 21916647
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    To jest nędza na 5MHz z 5G700 N28 a do tego kotwica na LTE1800 z 2 sektora w WOLI, ogólnie sygnał . Osiagi adekwatne do tych pasm i sygnału.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #26 21916649
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21916647
    2600 też złapało, wiadomo, telefon to telefon, nigdy nie będzie to samo co coś na zewnątrz, postawione wysoko na dachu, około 10 m nad ziemią.
  • Helpful post
    #27 21917121
    matek451
    Level 43  
    Posts: 31157
    Help: 4338
    Rate: 5771
    Ale tu nie chodzi o LTE2600 tylko połaczenie na prawdziwym, szybkim 5G3600 N78 z Woli.
    Helpful post? Buy me a coffee.
  • #28 21919616
    Charlie91_TRN
    Level 3  
    Posts: 13
    >>21917121
    Więc sprawa wygląda następująco, z racji tego, że Orange miał lepszą ofertę od T-mobile, a w sumie jedna i druga sieć nadaje na tych samych bts'ach, to zaryzykowałem, nie testując Orange w telefonie, i skusiłem się na ZTE G51F w abonamencie z Orange, który matek451 polecałeś, i jestem w szoku, że męczyłem się tyle czasu z antenami kierunkowymi, takim dziadostwem, a wystarczyło przejść z beznadziejnego play do sieci, której mam bliżej bts, i zainwestować w porządny sprzęt zewnętrzny CPE.
    Wyniki są różne, bo ustawiałem akurat przed wieczorem antenę, aż w końcu uzyskałem odpowiedni wynik, ale myślę, że jeszcze będę musiał coś poprawić, ale jest bajeczka, bez problemu łączę się z nadajnikiem w Woli i Kikole z N78 3500

    T-Mobile LTE 4,35 km od BTS: Dipol ATK-LOG MIMO 2x2, jak poprawić zasięg?

Topic summary

✨ Dyskusja dotyczy poprawy jakości internetu LTE/5G T-Mobile na wsi, około 4,35 km od BTS, przy istniejących antenach kierunkowych Dipol ATK-LOG MIMO 2x2. Ustalono, że obecne anteny mają niski zysk na wyższych pasmach i nie wykorzystują potencjału stacji NetWorks z LTE agregowanym w 3 pasmach oraz 5G N78. Zalecono odejście od tanich anten LOG-PERIOD na rzecz zewnętrznego CPE 5G/LTE, najlepiej z lepszym zyskiem antenowym i możliwością pracy w bridge oraz ręcznego wyboru pasm. Omawiano różne zestawy sprzętowe, m.in. ZTE MC889A Pro, ZTE G51F, ZTE T3000, Zyxel NR7302/NR7303, Huawei H312-371 oraz routery TP-Link i Cudy. Po testach telefonem na zewnątrz okazało się, że w lokalizacji działa 5G N78 z Woli i Kikół, a finalnie wybrano zewnętrzny CPE ZTE G51F z Orange, który zapewnił wyraźnie lepsze wyniki i stabilne połączenie z 5G 3500 MHz.
ADVERTISEMENT