Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne instalacje - EIB, Dupline, Tebis

04 Sty 2006 21:17 25860 45
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie!
    Chcialbym zainicjowac dyskusje nad inteligentnymi instalacjami z punktu widzenia praktyka, czy inwestora, choc glownie to pierwsze.
    Doszukalem sie w necie 3 systemow tego typu instalacji - EIB, Dupline, Tebis.
    Pytanie pierwsze - czy sa jeszcze jakies inne inteligentne systemy instalacji w szczegolnosci elektrycznych, "ogolnych". Celowo pomijam w tym miejscu domnet, gdyz z tego co wiem, sluzy on tylko do multimediow (telefon, internet, telewizja).
    Pytanie drugie - czy sa tu na tej grupie osoby majace ktorakolwiek inteligentna instalacje, lub takowa wykonujacy?
    Pytanie trzecie - w necie co prawda mozna doszukac sie informacji na ten temat ale glownie, albo wrecz tylko (!) ogolnych, to znaczy mniej wiecej co potrafi taka instalacja - jej mozliwosci/zalety. Brak jakichkolwiek konkretnych informacji jak takowe wykonac. Choc jezeli o scislosc to o EIB mozna troszeczke znalesc. Ale w stosunku do innych to juz calkiem pustawo. Powtarzajace sie informacje, wrecz cale artykuly i nic poza tym.
    Mysle a raczej mam nadzieje ze znajda sie ludzie mogacy cos konkretnego na ten temat powiedziec. Kolegow tylko odsylajacych do google, archiwum, prosilbym o powstrzymanie sie od pisania.
    Dziekuje "z gory" za odpowiedzi. Bede staral sie zarowno sledzic temat, jak i zdobywac cos na "swoja reke".
    Pozdrawiam

Dodano po 9 [minuty]:

Jeszczek jedno - pominalem jeden z glownych aspektow - pieniadze. Doszukalem sie informacji mowiacej ze EIB to najdrozszy wariant z wszystkich nadmienionych przezemnie inteligentnych instalacji. Nie doszukalem sie jednak jakiejkolwiek informacji mowiacej ze Dupline i Tebis roznia sie (przynajmniej znaczaco) pomiedzy soba.
    Za weryfikacje tych wiadomosci bede wdzieczny. Czekam rowniez na jakiekolwiek inne dotyczace inteligentnych instalacji.
    Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Poziom 22  
    Ja się tym już interesuje od kilku lat.
    Właśnie jestem na etapie budowy własnego domu ( wielka mi rzecz przez 2 lata fundamenty ) ale mam już wszystko przemyślane.
    Dużą część instalacji trochę jak by to powiedzieć zdubluje albo inaczej sprawię że np: sterowanie oświetleniem będzie możliwe z jednego miejsca. Potem użyje jednej z opisywanych kart ze złączem RS i będę do niej wysyłał lub odbierał od niej informacje.
    Protokół też już wymyśliłem.
    Co do innych projektów jest jeszcze X10 oraz mam adres stronki albo 2 ludzi (hobbystów) którzy budują takie systemy z przysłowiowych klocków.
    Pozdrowionka.
    Oto znalazłem jeden z adresów.
    http://idom.wizzard.one.pl/
  • Poziom 11  
    Witam i dziekuje za rzeczowa odpowiedz
    Bylem na stronie do ktorej podal Pan linka. Moja spostrzezenia - niewatpliwie ciekawa i godna polecenia strona. Niemniej jednak zeby skorzystac z informacji tam dostepnych, zrobic cos co "tam" jest proponowane nie jest dla kazdego mozliwe. Trzeba wykazac sie znajomoscia i praktyka w elektronice, informatyce i angielskim. A jezeli ktos jak to sie mowi "nie za pan brat" z tymi "dzialami" to niestety ale raczej nie bardzo skorzysta. Chcialbym jeszcze dodac ze wyglada mi na to ze trzeba by bylo do funkcjonowania "tego" komputera, ktory by "tym" caly czas (?) sterowal/pilnowal. Jezeli by tak bylo trzeba by bylo wliczyc do "tego" koszt zakupu komputera, uzywanego i prostego (powolnego, ...) i rachunek za prad ktory ten komp by konsumowal. Jak zaznaczylem sa to tylko moje przypuszczenia, byc moze niekoniecznie wlasciwe, prawdziwe.
    Co do systemu X10 to bede sie rozgladal ale po przeczytaniu kilku stron jakos mnie szczerze mowiac specjalnie nie zachwyca. Musze w tym miejscu przyznac ze nie zaznajomilem sie raczej nawet w stopniu dostatecznym z tym zagadnieniem i moge zmienic jeszcze zdanie.
    EIB, Dupline i Tebis z tego co wiem maja jeden centralny sterownik, mikrokontroler, czy mikrokomputer, czy jak to sie tam fachowo nazywa i przelaczniki, wylaczniki, czujniki. Ta centralna jednostke programuje sie przynajmniej w EIB jednorazowo za pomoca komputera, a dokladniej gotowego programu komputerowego. Nie inaczej jest z wylacznikami, czujnikami, ....
    System Dupline ma byc znaczaco tanszy od EIB "zarowno na poziomie komponentow, jak i eksploatacji, wykorzystuje bowiem prostsze rozwiazania technologiczne". Dodatkowo ma byc oferowane bezplatne oprogramowanie.
    W systemie Tebis zas nie jest ponoc potrzebne ani oprogramowanie ani komputer, ani nawet szkolenia.
    Bardziej wlasnie o cos takiego mi chodzi - kupic gotowe elementy i tylko je zamontowac, podpiac, okablowac i ewentualnie "zaprogramowac", gotowym programem, a to wszystko razem w miare przystepnej cenie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    jestem studentem automatyki, od niedawna interesuje sie automatyką budynków.
    moje uwagi
    I.
    1)najpopularniejsze systemy to europesjki EIB i amerykanski LonWorks
    2) mniej popularne : niemiecki X10 (ponoc wspolpracuje z eib), mogą też być sieci Profibus, Can, Modbus,LCN
    3) zamkniete systemy (czyli produkowane przez jednego producenta bez mozliwści kupowania elementów od innych producentów) to rozwiazania oferowane przez takie fimry : Theben, Doepke, Hager, OBO czy Honeywell
    4) tanie (chyba najtańsze) rozwiązanie i w sumie prymitywne : Luxor
    II.
    1)EIB nie ma centralnego sterownika, jest to system rozproszony (zdecentralizowany) podejrzewam ze te inne co wymieniłeś również. W skład takiego systemu wchodzą : sterowniki odpowiedizalne za poszczególne funkcje (np sterownik do żaluzji, światła), aktory, sensory
    2) od EIB to chyba każdy system jest tańszy, miałem przez chwile dostęp do cennika, ceny powalające (mi wyszło na 120m2 sterowanie światłem, żluzjami i ogrzewaniem ponad 30 tyś zł , w Luxorze byłoby to jaieś 12tyś zł)
    3) w perspektywie długoterminowej opłaca sie taki system instalować bo oszczedza (w najlepszych przypadkach)do 40% energi elektrycznej i oczywiście na cieple też można oszczędzić (nie bedzie czegoś takiego jak niepotrzebne grzanie)
    4) EIB programuje sie w ETS, musisz mieć moduł EIB z wejściem rs232, podłaczasz do kompa, wykonujesz projekt w ETS i wgrywasz dane. Mozesz dowolną ilość razy to przeprogramować

przepraszam za odgrzebywanie tematu ale mysle o załozeniu forum na temat intelignetnych budynków i chce sie dowiedzieć czy temat cieszy sie popularnością.

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to chciałby Pan mieć dom oparty na "inteligentnym sterowaniu", ale dobrze by było, żeby były gotowe układy pod które można podpiąć oświetlenie, CO, żaluzje, zraszacze, budzik.... Są gotowe moduły do kupienia firmy Moeller ze sterowaniem, komunikacją i wizualizacją - easy, MFD. Jeżeli Pana to zainteresuje to proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
  • Computer Controls
  • Poziom 17  
    Witam
    Temat ciekawy i coraz bardziej na "topie".
    W 3 ostatnich numerach Elektroniki Praktycznej jest omawiany ten temat, oraz jest przedstawiony projekt do wykonaniw .Wostatnim numerze w dziale listy jest troche uwag praktyka w tej dziedzinie .
    Moze to nie duzo ale warto przeanalizowac

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    do grudziu choc nie tylko ;)
    temat jak najbardziej ciekawy, na czasie, a przez to godny zainteresowania. Niemniej jednak zainteresowanie nim tu na forum jak miales okazje przekonac sie osobiscie, powiedzmy ze niezbyt wielkie niestety :(
    A tak "od rzeczy" to jest wiele tego typu rozwiazan. Chialem w tym watku skupic sie na tych rozwiazaniach w ktorych ze tak powiem kupuje sie gotowe elementy i je ewentualnie, tak czy inaczej programuje. A to wszystko za rozsadna, czytaj w miare przystepna cene.
    Ja doszukalem sie : EIB, CAN, RS485, I2C, Powernet, ASI, Meterbus, LON, Wago, Beckhoff, GLT, 1-Wire, RS 422, Dupline, Tebis. Oczywiscie wymienilem wszystkie ktorych sie dozukalem a nie tylko te o ktore mi chodzi, o ktorych mozna powiedziec ze mozna je samemu skladac i programowac. Do wymienionych przeze mnie wypadaloby jeszcze dodac jak slusznie kolega Marek Rozenblut napisal przekazniki programowalne typu Logo, Easy, ... lub tez/i przekazniki swobodnie programowalne typu Simatic S7, Twido, ... choc o tym akurat jest osobny watek zalozony przeze mnie zreszta ;)
    Mysle ze EIB mozna sobie darowac ze wzgledu na jego cene. Odnosnie Tebis i Dupline to tak bardzo niestety nie odstaja cenowo od EIB z tego co udalo mi sie wyszukac, tym samym tez nie naleza za bardzo do rozwiazan alternatywnych wiec ...tez mozna je sobie odpuscic.
    Pytanie co pozostaje? Wyglada na to ze glownie albo przekazniki programowalne typu Logo, Easy, .... dla osob mniej wymagajacych, majacych mniejsze mieszkanie, lub portfel ;) lub przekazniki swobodnie programowalne typu S7, Twido, ... a o tym jest juz osobny watek na ktorego oczywiscie serdecznie zapraszam ;)

do pllmisp
    Gdyby byc moze mogl kolega jakos zeskanowac lub przynajmniej strescic to o czym kolega wspomina - o ostatnich 3 numerach Elektroniki Praktycznej w ktorych to mowa jest o "inteligentnych instalacjach" i przedstawiony jest jakis projekt .... to mysle ze nie tylko ja bylbym tym zainteresowany i wdzieczny.

• Poziom 12  
    Interesuje Was to praktycznie, czy tylko teoretycznie?
    Bo w teorii jest fajnie, ale gdy sprowadzi sie to na ziemię, to okazuje się, że nie jest to szczególnie potrzebne. Przynajmniej w małych domkach. Bo zacznijmy od początku: czym będziemy starować? oświetleniem i żaluzjami? Czy może ktos szarpnie się jeszcze na klimatyzację. A Inteligentny Budynek miałby sens, gdyby do tego doszło jeszcze elektryczne sterowanie wszelkich drzwi, bram, wentylacja z odzyskiem ciepła, jeden lub dwa systemy ogrzewania, kontrola dostępu, systemy alarmowe i przeciwpożarowe itd, itp.
    "Inteligentne instalacje" w naszym potocznym, tanim, polskim rozumieniu robię już od kilku lat dużo prościej, szybciej i taniej. Wystarczy spora ilość kabli rozprowadzona po całym domu: do każdego włącznika, do kazdego odbiornika osobna żyła (nie koniecznie osobny kabel). A w rozdzielnicy głównej czasówka, programator dobowy lub tygodniowy, kilka przekaźniczków, a niekiedy przekaźnik programowalny (LOGO) w zależności od zachcianek klienta. I już można zrobić co On zechce.
    A prawdziwe Inteligentne Budynki zostawiam projektantom i wykonawcom wielkich i drogich biurowców.
    Takie jest moje zdanie. Może mnie zbojkotujecie, ale na razie będę przy nim trwał!
    Pozdrowienia
    :D
  • Poziom 15  
    Do praktyk19:
    po pierwsze masz moze jakies cenniki? EIB mam tylko poglądowy i nieaktualny, a rozwiązania np dupeline (z tego co znalazłem gdzieś)chyba sa dużo tańsze od EIB. Jak masz jakieś cenniki to moze podzielisz sie na coxcoxcox(malpa)wp.pl? :]

po drugie: jabym sobie EIB nie darował bo jest to system najpopularniejszy, najczesciej stosowany (co nie znaczy ze ja u siebie bym załozył właśnie taki ;] ) Owszem cena jego poraża ale ludzie zamozni :) instaluja zazwyczaj własnie taki system.

po trzecie: napisałeś takie fimry: "EIB, CAN, RS485, I2C, Powernet, ASI, Meterbus, LON, Wago, Beckhoff, GLT, 1-Wire, RS 422, Dupline, Tebis"
    co to niby jest rs485 rs422? brzmi po prostu jak interfejs szeregowy ;] a o dużej czesci z tych co wymieniłes nie slyszałem

po czwarte również przyłączam sie do prośby o podanie tematyki o czym były ostatnie numery EP

na koniec: szkoda ze cieszy sie niewielkim zainteresowaniem na elektrodzie bo chetnie bym sie czegos nauczył i podzielił sie tym co juz umiem :) :/
    pozdr

Dodano po 12 [minuty]:

do Mariucha:

Interesuje Was to praktycznie, czy tylko teoretycznie?

mnie interesuje jedno i drugie ;]

Bo w teorii jest fajnie, ale gdy sprowadzi sie to na ziemię, to okazuje się, że nie jest to szczególnie potrzebne. Przynajmniej w małych domkach. Bo zacznijmy od początku: czym będziemy starować? oświetleniem i żaluzjami?

tym również ale przede wszystkim ogrzewaniem. sterowanie ogrzewaniem i światlem w budynku nie jest głupie bo koszt instalacji EIB moze sie zwrócić po paru latach, a innych firm dużo wcześniej bo mniej kosztują. Gdzies widziałem ze EIB zwraca sie po około 7-8 latach (do 40% oszczedności na ogrzewaniu i prądzie). A w dużych budynkach to sie zdarza ze zwraca sie instalacją po jednym roku!!!

A Inteligentny Budynek miałby sens, gdyby do tego doszło jeszcze elektryczne sterowanie wszelkich drzwi, bram, wentylacja z odzyskiem ciepła, jeden lub dwa systemy ogrzewania, kontrola dostępu, systemy alarmowe i przeciwpożarowe itd, itp.

oczywiscie mozna wymieniać w nieskończoność ;] a mysle ze jets to mozliwe w eib

Wystarczy spora ilość kabli rozprowadzona po całym domu: do każdego włącznika, do kazdego odbiornika osobna żyła (nie koniecznie osobny kabel). A w rozdzielnicy głównej czasówka, programator dobowy lub tygodniowy, kilka przekaźniczków, a niekiedy przekaźnik programowalny (LOGO) w zależności od zachcianek klienta. I już można zrobić co On zechce.

ale taki system jest cięzko rozbudować. oczywiście inne systemy mogą spełniać identyczne funkcje jak EIB, aczkowliek jak sie ma duże 'zaplecze' to podejrzewam ze moduły dostępne do magistrali EIB czy Lonworks mogą więcej i odbywa sie to łatwiej.

A prawdziwe Inteligentne Budynki zostawiam projektantom i wykonawcom wielkich i drogich biurowców.

:] chciałbym być jednym z takich projektantów

Takie jest moje zdanie. Może mnie zbojkotujecie, ale na razie będę przy nim trwał!
    Pozdrowienia
    :!:

pozdr
  • Poziom 11  
    Do grudziu
    Nie mam zadnych katalogow z cennikami z powodu ktory wymienilem wczesniej - sa za drogie. Nie probowalem nawet robic porownan cenowych EIB i Dupline - obydwa systemy sa zbyt drogie. Ponizej podaje pare linkow (niestety?) glownie w jezyku niemieckim. Po przejrzeniu tych (wszystkich) linkow kolega bedzie na pewno cos wiecej wiedzial ;) a tak calkiem serio to znajdzie tam kolega wszystkie rozwiazania - podkreslam rozwiazania (a nie firmy! ;) - o ktorych wspominalem w moim poscie. W jednym linku jest tez podany cennik dupline.
    http://www.canathome.de/
    http://www.lcn.de/
    http://www.mikrocontroller.net/forum/read-11-66019.html#new - link do (niemieckiej) grupy dyskusyjnej a dokladniej watku o samodzielnym i oszczednym (tanim) zrobieniu sobie inteligentnej instalacji.
    http://www.pci-card.com/schnittstellen.html
    http://www.uni-weimar.de/~weiprech/hausbus/#X10
    http://www.domotik.de/ - kolejne rozwiazanie (system!) inteligentnej instalacji - do wyboru w jez. ang lub niem
    http://caraca.sourceforge.net/
    http://www.cebus.org/
    http://www.konnex.org/
    http://www.lno.de/
    http://www.smarthome.com/
    http://www.x10.co.uk/cgi-bin/offer/offer.cgi?!USX10,../x10com.htm
    http://www.smartbus.de/dupline_produktuebersicht.pdf
    http://www.pe-t.de/e-commerce/Dupline.html - kilka cen (mini cennik)
    http://www.carlogavazzi.de/ac/de/Documentation.asp - link do sciagniecia katalogow
    Najwidoczniej przybywa nam (w Polsce) bogatych ludzi ktorych stac na EIB. W koncu mamy wolnosc i kapitalizm. Niektorzy nie wiedza co zrobic z pieniedzmi inni sypiaja pod mostami a znaczna wiekszosc kombinuje jak przezyc od miesiaca do miesiaca. Tak nie calkiem do tematu choc ...
    Nie moge sie tez calkiem zgodzic z opinia ze instalacja EIB zwroci sie w ciagu kilku lat. Co prawda nigdy takowej nie robilem i raczej nie zrobie ale wydaje mi sie to niemozliwe. W ciagu kilkunastu to tak ale nie kilku. Oszczednosc oszczednoscia ale koszty kosztami ;)
    Ja chcialbym w przeciwienstwie do kol wykonac u siebie i byc moze innych inteligentna instalacje na ktora stac przecietnego czlowieka a nie EIB dla ...

Do Mariucha
    Coz poniekad zgadzam sie z kolega a to w tym ze mozna roznymi sposobami dazyc do celu ;) ale poprzez elementy ktore kol wymienil, moim zdanie oczywiscie, raczej trudne lub wrecz niemozliwe bedzie wykonanie instalacji zaslugujacej na miano inteligentnej lub tez porownywalnej z np. EIB. Co innego bedzie gdy zamiast przekaznika Logo zastosujemy inny przekaznik, ze tak powiem z gornej polki przekaznikow np. Easy serii 8xx albo jeszcze lepiej PLC jeszcze troche drozszy ale mozliwosci jakie daja w porownaniu do np. Loga sa wrecz nieporownywalne. Wykorzystujac wlasnie takie rozwiazanie bedziemy w stanie stworzyc w miare inteligentna instalacje za w miare przystepna/sensowna cene ktora to moze rzeczywiscie zwrocic sie w bardzo krotkim czasie - moim oczywiscie zdaniem.
  • Poziom 15  
    dzieki za linki!
    EIB przeciętnie zwraca się w ciągu paru lat- wiem to z wiarygodnego źródła.

rozumiem że planujesz zrobić instalacje z jednym głównym sterownikiem?
  • Poziom 11  
    Mam nadzieje ze przejrzales linki i byc moze w jakims stopniu skorzystales ;)
    Jakos nie moge w to uwierzyc ze EIB zwraca sie w ciagu paru lat. No i ile konkretnie wynosi te pare lat 2-4 czy tez moze 8-10? Jak dobrze pamietam to (ja sam) spotkalem sie wlasnie ze stwierdzeniem ze EIB moze zaczac sie zwracac (dopiero) po 7 czy 8 latach.
    Jezeli by przyjac najprostsza, najtansza i najskromniejsza instalacje jaka tylko daloby sie zrobic + conajmniej dwojka dzieci lub ok. 10-cio godzinny okres kiedy nikogo nie ma w domu przy tych samych (wszelkich) warunkach (temp., ...) to gotow bylbym uwierzyc w to ze byc moze faktycznie po tych 7-8 latach zacznie sie pomalu zwracac.
    Podalem ekstremalne wrecz warunki ale tylko w takich warunkach moim zdaniem faktycznie moze zaczac sie zwracac po kilku (7-8) latach.
    Tak jak pisalem oszczednosc oszczednoscia a cena cena. Sam podales przykladowe cenniki 12 000 (Luxor) - 30 000PLN (EIB). Zakladam ze sa to tylko cenniki materialow (aktorow, sensorow, ...). Przypuszczam ze w 3000PLN (raczej z rezerwa) mialbys wszystkie potrzebne czujniki, wlaczniki, ... + wieksza ilosc (dlugosc) kabli, centralnego sterownika - czyli (prawie) wszystko co jest ci potrzebne by zrobic instalacje niewiele odbiegajaca od EIB, rozbudowana i oszczedna. EIB w tym przypadku juz niewiele a raczej wogole wiecej by nie bylo w stanie zaoszczedzic energii (pradu, ciepla).
    Teraz porownaj ceny 3 000 ; 12 000 ; 30 000 bo roznica w wielkosci zuzycia energii albo znikoma albo zadna i wyciagnij wnioski ;)
    Tym samym masz odpowiedz dlaczego "planuje zrobic instalacje z jednym glownym sterownikiem". Podchodze do tego z punktu widzenia inwestora - mam zamiar zrobic cos takiego u siebie a nie tylko teoretycznie. Inne warianty sa nie tylko drozsze ale nawet mnie na nie nie stac.
    Co znow nie znaczy ze insteligentne instalacje typu EIB, Dupline, .... przestaly mnie calkowicie interesowac. Po prostu ostatnio mam malo czasu na dopracowanie "mojego projektu" i przynajmniej po czesci przez to nawet nie podjalem jeszcze ostatecznej decyzji czy zastosowac przekaznik programowalny czy tez sterownik swobodnie programowalny. A juz wogole nie mam czasu na szukanie ciekawych informacji dotyczacych wlasnie EIB, ... Niemniej jednak chetnie o nich poczytam jezeli ktos zechce podzielic sie swoja wiedza na ten temat.

Pozdrawiam
    Ps. celowo zaznaczylem okreslenia typu moze sie, zacznie sie, zwracac bo to akurat jest mozliwe w przeciwienstwie do stwierdzenia ze sie (juz!) zwroci co jest nieporozumieniem moim zdaniem.
  • Poziom 11  
    Po pierwsze dzieki serdeczne za skan. Dla obeznanych w elektronice i mikrokontrolerach oraz dla tych ktorzy lubia sie uczyc rozwiazanie jak najbardziej ciekawe i wrecz godne polecenia.
    Po drugie podajac linki do roznych stron i materialow podalem tez jednego do niemieckiego forum w ktorym to wlasnie byla dyskusja o zrobieniu sobie inteligentnej instalacji wlasnie na mikrokontrolerach z tym ze o ile dobrze pamietam to byla tam mowa o mikrokontrolerach AVR i protokole/sieci CAN Bus - jak sie myle niech mnie ktos poprawi (a nie sie czepia ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Chcialem tylko dodac ze zrobienie inteligentnej instalacji sobie samemu opartej na mikrokontrolerach uwazam za wyjscie nr.1 w stosunku do np. EIB a to z dwu powodow - cenowej jak i budowy/mozliwosci. Wyjscie to niestety jednak, tak jak wspomnialem, dotyczy glownie osob zaznajomionych conajmniej w stopniu dostatecznym z elektronika a najlepiej elektronika i mikrokontrolerami w tym samym stopniu - conajmniej dostatecznym.
    Pytanie tylko czy tak naprawde np. wylacznikowi potrzebna jest inteligencja?
    Jako wyjscie nr. 2 widze zrobienie instalacji inteligentnej opartej albo na przekaznikach programowalnych - raczej tych z najwyzszej polki lub troche drozszych PLC. Rozwiazanie to ma swoja glowna zalete w cenie choc jest raczej niewatpliwie drozsze anizeli to oparte na mikrokontrolerach ale za to duzo tansze anizeli ze tak je nazwe "sytemy EIB".
    Ma ktos propozycje co do wyjscia nr. 3? ;)
    Albo sie z tym co napisalem nie zgadza?

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Czesc wszystkim. Uważam pomysl zalozenia forum o budynkach inteligentych za bardzo dobry. Temat jest przyszlościowy bo rynek potrzebuje ekspertów w tej dziedzinie:)
  • Poziom 11  
    Witam

Glownie, choc nie tylko, do kol morgensen

Temat jest jak najbardziej ciekawy i przyszlosciowy, przynajmniej moim zdaniem i pod tym wzgledem sie z kolega zgadzam. Nie za bardzo jednak zgadzam sie z pomyslem zalozenia nowego forum, czy nowego watku. Jak kolega pewnie zauwazyl temat ten nie wzbudzil zbytniego zainteresowania tutaj na forum elektrody.
    Ostatnio, jak sam pisalem, nie mam niestety, za bardzo czasu na to aby szukac materialow, informacji, innych forow, ... pod katem inteligentnych instalacji. Z moich poszukiwan sprzed ok. 2laty i nie tak dawno teraz - pod koniec tamtego roku glownie, trudno w polskim necie doszukac sie jakis konkretnych informacji dotyczacych konkretow. ;)
    Stosunkowo nietrudno znalesc firme ktora by zrobila inteligentna instalacje, ale trudno doszukac sie szczegolowych cennikow - co nawet w tym watku sie przewinelo, szczegolowych informacji na podstawie ktorych mozna by samemu sobie zrobic takowa instalacje, czy tymbardziej forow na ktorych aktywnie uczestniczylyby osoby takie instalacje wykonujacy lub przynajmniej takowa majacy.
    O ile ceny tych instalacji znacznie, bardzo znacznie, nie zejda w dol, to wydaje mi sie, ze przyszlosc ich wygladala bedzie tak jak do tej pory - bedzie garstka tych ktorym finansowo sie poszczescilo, ktorzy zangazuja garstke tych ktorzy je robia, na tym sie juz znaja. A przyslowiowego Kowalskiego na taka instalacje stac nie bedzie, zas inny Kowalski, elektryk Kowalski, nie bedzie mogl doszukac sie informacji na ten temat, ani tez nie bedzie mial mozliwosci zrobienia u kogos takowej instalacji, nawet jak sie informacji doszuka, nawet jak jakis kurs zaliczy i bylby w stanie takowa instalacje zrobic.
    Moze troche czarnawo to przedstawilem ale czy nie mam chociaz troche racji?

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam szanownych kolegów.
    Zgadzam się z kolegą,mało jest rozwiązań w tej dziedzinie a raczej niewielu je stosuje.Podstawowym problemem jest to że sterowniki programowalne są drogie,i oprogramowanie też nie należy do tanich.Jestem automatykiem i moje doświadczenie jest związane w 99% z SIEMENS-em,i z tego co wiem to ceny na S-7 spadły.
    Według mnie w doborze systemu trzeba sobie zadać pytanie (jakie będą sygnały wejściowe i wyjściowe?).Mały problem jeżeli to będą tylko sygnały cyfrowy(0/1),a co jeżeli zechcemy podpiąć sygnał analogowy.Żaden z tanich sterowników nie posiada takiej funkcji obrabiania takiego sygnału.
    A co ze sterowaniem i podglądem działających operacji,przecież niebędziemy schodzić do piwnicy i wpatrywać się w mały wyświetlacz na sterowniku.Potrzebny byłby albo panel operatorski albo PC który byłby spięty z systemem za pośrednictwem sieci(np.Profi-BUS).Oczywiście każde z nich ma swoje wady i zalety,ale to już indywidualna sprawa inwestora, bo nie każdy śpi na kasie.:cry:
  • Poziom 15  
    Witam, oczywiście wszystkim wiadomo że podzespoły "inteligentnego domu" firmy HAGER, biją na głowę system Moellera.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam

Zgadzam sie z kolega znachorem2 jezeli o kwestie finansowe chodzi - przekazniki programowalne nie sa tanie a PLC sa od nich jeszcze drozsze. Jezeli zas chcialoby sie do tego dolaczyc jakikolwiek panel wizualizacyjny co jest jak najbardziej wskazane to cena takowej instalacji (z tymi "dodatkami") bylaby conajmniej dwu, trzy, krotnie wyzsza od standartowej.
    Niestety zyjemy w takich dziwnych troche czasach, ze co prawda technika jest daleko posunieta do przodu ale przynajmniej w znacznej wiekszosci domowych instalacji elektrycznych praktycznie nieobecna. Wiekszosc osob ,albo faktycznie na nia, w tym wypadku, nie stac, albo tez tych ktorych stac by byc moze bylo, podchodzi do tej kwestii bardzo ekonomicznie - czyli wezma instalatora, firme, ktora im najtaniej takowa instalacje zrobi. Coz ... samo zycie :(
    Co do samych sygnalow analogowych zas, to praktycznie kazdy przekaznik programowalny posiada conajmniej jedno takie wejscie. Sa takie ktore maja, jak sie nie myle, nawet 4 takie wejscia w module centralnym. Do kazdego tez prawie modulu mozna dokupic i dolozyc dodatkowe moduly rozszerzen z we analogowymi, wiec to nie jest az takim problemem. Sama technika analogowa jest bardzo droga i w wiekszosci przypadkow wszyscy staraja sie jak najmniej jej stosowac.

A do kolegi Garcia24 - wydaje mi sie, ze na pewno nie wszyscy wiedza, ze cytuje - "podzespoły "inteligentnego domu" firmy HAGER, biją na głowę system Moellera". Skoro kolega jest tego taki pewien i swiadom to moze poprze to jakimis konkretnymi dowodami - cennikami, linkami, ... byc moze ktos z tego skorzysta.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam
    Długo nie odzywałem się w tym temacie, ale przeczytałe tu o panelach wizualizacyjnych i chciałbym powiedzieć, ze nie zawsze muszą być drogie.
    W tej chwili jestem w przygotowaniu panela wielkości mniej więcej 10 na 15 cm. W wersji podstawowej (tekstowy + 8 wyj tranzystorowych) jego cena wahać ję będzie w granicach 400 - 500 zł. W wresji z panelem dotykowym - ok. 600 do 700 zł. - to chyba nie jest wiele.
  • Poziom 18  
    Witam
    A ja mam pytanie odnośnie instalacji EIB.
    Mianowicie organizowane są kursy szkoleniowe których cena waha się od około 1700zł dotyczące projektowania instalacji EIB.Po takim kursie otrzymuje się certyfikat. Rozumiem że taki kurs upoważnia mnie do samodzielnego projektowania i wykonania instalacji EIB ?Ale żeby założyc taką instalacje trzeba posiadać projekt instalacji elektrycznej (skrzynka rodzielcza,przyłącze,podłączenie licznika) której nie mozna już samej zaprojektoweać bo powyższy kurs do tego nie upoważnia.Czy dobrze myśle ?
  • Poziom 15  
    warbipower napisał:
    Witam
    A ja mam pytanie odnośnie instalacji EIB.
    Mianowicie organizowane są kursy szkoleniowe których cena waha się od około 1700zł dotyczące projektowania instalacji EIB.Po takim kursie otrzymuje się certyfikat. Rozumiem że taki kurs upoważnia mnie do samodzielnego projektowania i wykonania instalacji EIB ?Ale żeby założyc taką instalacje trzeba posiadać projekt instalacji elektrycznej (skrzynka rodzielcza,przyłącze,podłączenie licznika) której nie mozna już samej zaprojektoweać bo powyższy kurs do tego nie upoważnia.Czy dobrze myśle ?

moim zdaniem dobrze :)
  • Poziom 12  
    Idea jest taka, żeby wykorzystać czujniki ruchu alarmu do wysterowania przekaźnika z czasowym podtrzymaniem. Alarm ma oczywiście nadal działać tak jak dotychczas. Po wejściu do pomieszczenia i włączeniu światła czasowe podtrzymanie podtrzymuje przez np. 5 min światło. Gdy czujnik nie wykryje ruchu to czasowe podtrzymanie trwa 5 min od ostatniej detekcji i rozłącza przekaźnik. Światło gaśnie pomimo włączonego włącznika naściennego. Po ponownej detekcji ruchu zapala sie na 5 minut. Gdy się pali i wykryje ruch czas przedłuża się od momentu wykrycia ruchu o kolejne przykładowe pięć minut. Jest to jakaś namiastka drogich rozwiązań inteligentnego domu. Czy ktoś wie jaki przekaźnik lub układ do tego może służyć? Czy idea tego typu sprawdziłaby się praktycznie?

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Znalazłem już przekaźniki do tego typu zastosowania. Mam jednak pytanie - jak można je wysterować czujka alarmu? Czy w alarmie generowane jest napięcie 24 V?
    To link do producenta: http://www.fif.com.pl/index.php?cPath=53
  • Poziom 10  
    Tak sobie czytam i szperam w temacie. Dołożę swoje 5 groszy.
    Jestem na etapie oczekiwania na własne mieszkanie (70mkw, dwa poziomy), które jest w trakcie budowy. Za parę miesięcy będzie położona instalacja elektryczna (położona przez dewelopera). Zanim położą mi tynki okabluję całe mieszkanie skrętką (ethernet). Idąc za ciosem zamierzam również zrobić we własnym zakresie przynajmniej namiastkę "inteligentnego" domu.

Rozważam następujące elementy:
    - sterowanie grzejnikami (wymiana tradycyjnych głowic termostatycznych na sterowane elektrycznie)
    - sterowanie oświetleniem we wszystkich pomieszczeniach (łącznie ok. 10-15 źródeł światła)
    - czujniki otwarcia okien (do automatyzacji sterowania ogrzewaniem)
    - czujniki temperatury (wewnętrzne i zewnętrzne)
    - czujniki ruchu (do wyłączania zbędnego oświetlenia)

Podstawowe cele:
    - oszczędność na ogrzewaniu
    - oszczędność na prądzie (oświetlenie)
    - wygoda sterowania oświetleniem

W swojej instalacji raczej celowo pomijam sterowanie gniazdkami w ścianach. Mam pewne obawy, co do działania systemu (na przestrzeni lat) i nie chciałbym kiedyś zostać pozbawionym prądu w gniazdkach przez to, że spalił mi się jakiś tam drobny układ. Bez światła można jeszcze życ :)

Z innej beczki, myśląc o przyszłości, gdybym je (mieszkanie) kiedyś zechciał sprzedać, to kto zajmie się takim systemem? Tylko ja będę wiedział, jak "to" działa. Zakładam więc w miarę prostą konstrukcję, którą w miarę potrzeby można będzie łatwo przeanalizować i naprawić.

Moje plany konstrukcyjne:
    - zebranie wszystkich kabli zasilających źródła światła w jednej niedużej szafie
    - niskoprądowe (np. 12V) przewody do włączników światła (skrętka, będzie na zapas - aż 8 przewodów)
    - zwykłe przekaźniki (12V) zamontowane w szafie koszt kilkunastu złotych za sztukę)
    - elektryczne głowice termostatyczne - do każdej osobny przewód do szafy (12-24V)
    - czujniki temperatury (1-wire)
    - programowalny sterownik dla 1-wire do sterowania grzejnikiami (trafiłem na gotowy układ w internecie)
    - przekaźniki sterowane przez 1-wire do włączania/wyłączania grzejników
    - czujniki otwarcia okien (1-wire)

Jak widzicie nie ma w tym żadnego sterownika do oświetlenia. Na początek będzie to "prawie" zwykła instalacja, będzie działała bardzo tradycyjnie. Ale dalsze możliwości rozwoju już są spore (to odkładam na później). Wszystko będę miał w jednej szafie. Z czasem dodam sobie do tego sterownik z 1-wire (który jest stosunkowo tani) i mogę dowolnie sterować oświetleniem (komputer, internet itd...).

Tak jak pisałem jest to tylko namiastka prawdziwego systemu ale myślę, że będzie to dobra podstawa do eksperymentów i dalszego rozwoju.

Uważam, że im prostsza będzie instalacja tym lepiej. Skomplikowane instalacje jak np. EIB wymagają kosztownej obsługi w przypadku awarii. A tutaj mamy pęk kabelków, gdzie każdy ma swoje proste zadanie a jak to wykorzystamy, to już zależy tylko od nas.

Pozdrawiam i czekam na komentarze.
  • Poziom 15  
    mcarpenter napisał:
    Idea jest taka, żeby wykorzystać czujniki ruchu alarmu do wysterowania przekaźnika z czasowym podtrzymaniem. Alarm ma oczywiście nadal działać tak jak dotychczas. Po wejściu do pomieszczenia i włączeniu światła czasowe podtrzymanie podtrzymuje przez np. 5 min światło. Gdy czujnik nie wykryje ruchu to czasowe podtrzymanie trwa 5 min od ostatniej detekcji i rozłącza przekaźnik. Światło gaśnie pomimo włączonego włącznika naściennego. Po ponownej detekcji ruchu zapala sie na 5 minut. Gdy się pali i wykryje ruch czas przedłuża się od momentu wykrycia ruchu o kolejne przykładowe pięć minut. Jest to jakaś namiastka drogich rozwiązań inteligentnego domu. Czy ktoś wie jaki przekaźnik lub układ do tego może służyć? Czy idea tego typu sprawdziłaby się praktycznie?

jedyne co moge odpisać : jestem pewien ze dobrze rozumiesz idee, sprawdza się ona w praktyce wysmienicie.
    pzdr
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,

W kilku zdaniach chciałbym opowiedzieć wszystkim o instalacji którą wykonałem w swoim domu.

Od ponad 10 lat pracuję w IT i kontakt z nowymi technologiami spowodował, że remontując dom postanowiłem wykonać instalację elektryczną tak aby dom był budynkiem "INTELIGENTNYM".

Popytałem kilku znajomych czy znają kogoś kto takie instalacje wykonuje.
    Nikt nie miał żadnych doświadczeń w tym zakresie. Na szczęścire w internecie znalazłem kilka firm zajmujących się instalacjami EIB.

Moja radość nie trwała długo ! Po otrzymaniu wycen okazało się, że
    aby wykonać instalację według moich potrzeb muszę wydać około 130.000-150.000 zł. AAA i do tego instalacja elektryczna czyli kable to kolejne 20.000 zł.

Nie mogłem sobie na to pozwolić.

Następnie pomyślałem: TO MOŻE PÓJDĘ NA SZKOLENIA I NAUCZĘ SIĘ JAK TO ZROBIĆ SAMEMU I WTEDY BĘDZIE TANIEJ.

Tak zrobiłem. Udałem się na szkolenia. Po rozpoznaniu tematu wiedziałem już jakie są możliwe technologie, producenci i ceny.

Nadal jednak nie udało mi się obniżyć ceny za instalację to kwoty która mogła mnie zadowolić.

Na szczęście remont domu trwał bardzo długo (tylko z konserwatorem zabytków i gminą proces trwał 2 lata).

Coraz bardziej wchodziłem w temat INTELIGENTNYCH BUDYNKÓW.
    Poszukiwanie materiałów, spotkania w różnych firmach (ABB, SIEMENS, GIRA itd...) uczestnictwo w targach związanych z eletrycznością i automatyką w Niemczech, Belgii, Francji. Wizytowałem dwa domy przyszłości w Niemczech oraz Instytut badawczy w tej dziedzinie w niemczech.

W tym czasie uzyskaliśmy wszelkie pozwolenia na budowę i musiałem rozpocząć układanie kabli. Nie wiedziałem jaką technologię użyję więc postanowiłem położyć w sposób uniwersalny z dużym zapasem.

Co to oznaczało ??? Ułożyliśmy [UWAGA] ponad 3 kilometry różnych kabli. Kabel magistralny, skrętkę, alarmowy, zwykły 3x1,5, 3x2,5, wielożyłoy 12parowy oraz kilka innych. Zrobiliśmy 3 rozdzielnie i położyliśmy kilkaset metrów dodatkowych peszli z pilotem (tak na zapas).

Mając położone kable w "uniwersalny" sposób mogłem nadal szukać technologii i rozwiązań. Po kilku miesiącach postanowiłem wypożyczyć od sterownik PLC i pewne elementy systemu EIB.

Następnie przez ponad rok trwało testowanie kolejnych systemów i urządzeń.

Dziś mieszkam z rodziną w domu który jest również "instytutem" badawczym dla firmy która zajmuje się wykonastwem instalacji inteligentnych.

Poniżej lista niektórych urządzeń i funkcji które zostały zintegrowane:

gniazdo 1f sterowane
    gniazdo 3f sterowane
    przycisk
    przycisk (żaluzje, zasłony, inne)
    przycisk EIB
    przycisk 2klawiszowy
    ekran dotykowy
    RJ45 (komp + tel)
    TV
    Audio
    TEL
    grupy oświetleniowe (obwody)
    grupy oświetleniowe ściemniane
    czujnik temperatury
    czujnik zmierzchowy
    czujnik wiatru
    czujnik ciśnienia
    czujnik opadu i wilgotności
    czujnik zasolenia gleby
    czujka ruchu
    kontrakton drzwiowy
    kontrakton okienny
    ogrzewanie CO wodne
    legionella
    ogrzewanie elektryczne maty
    zraszacz (ogród, balkon, łazienka)
    pompa cyrkulacyjna
    zawór do wody sterowany
    zawór mieszajacy
    klimatyzacja
    wentylacja
    kamera
    instalacja przeciwpożarowa
    oświetlenie awaryjne
    UPS ( obwód z podtrz. napięcia)
    trakty zapasowe
    domofon
    zwierzęta domowe
    elektrozamek
    silnik zasłon
    RFID
    rolety
    symulacja obecności
    markiza
    ekran kina domowego
    czujnik gazu usypiającego
    czujnik dymu
    czujnik gazu
    czujnik wycieku wody
    sterowanie piecem CO
    licznik (gazu, wody, itp…)
    sterowanie pompą cieplną
    skaner linii papilarnych
    podgrzewanie podjazdu
    podgrzewanie rynien
    rejestrator kamer
    moduł gsm
    rozdzielacz CO (+napędy)
    czujnik zbicia szyb

Więcej informacji na temat Budynków Inteligentnych postaram się umieścić na swojej prywatnej stronie www.bak.pl

Pozdrawiam,
    Krzysztof Bąk
    0-501260260
  • Poziom 12  
    Zainteresowal mnie ten temat.
    Niestetyt na stronie pana bakkrzysztof'a www.bak.pl nie znalazlem nic zwiazanego z powyzszym tematem. Czy ta strona bedzie w najblizszym czasie uaktualnana czy nie?

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Powitać koledzy systemów jest wiele, wiele także rozwiązań a nauczycieli ufff jeszcze więcej. Każdy chwali swoje. Polecam www.istpol.pl w dziale automatyka budynku znajdziecie troszke danych. A jeśli będzie potrzebne coś więcej polecam dzwonić.
    Systemy od najtańszych Luxor, po Dupline i EIB/KNX oraz sterowniki programowalne Pharao.

Pozdrówka
  • Poziom 11  
    Witam,

i ja dodam swoje kilka groszy.

Standardowo, jak chyba każdy z nas mam mało czasu, ale aktualnie stawiam dom, w którym na pewno zastosuję inteligentne sterowanie, pytanie tylko jakie?

Z moich przemyśleń i po tym, co tutaj i nie tylko przeczytałem ułożyłem sobie już kształt instalacji.

Ponieważ jestem elektronikiem, część modułów sterujących sobie zbuduję.

Pragnę jednak wskazać dwa zagrożenia, o których niektórzy zapominają tj wpływ czasu, co będzie za parę i więcej lat, jak uwzględnić możliwości rozbudowy, modyfikacji i serwisu, który będzie niezbędny.

Moje założenia, moze ogólne, ale jak ktoś podejmie temat dodam więcej.

- Instalacja elektryczna ukłądana tak, aby możliwa była praca standardowej, jak i inteligentnej instalacji (np w przypadku sprzedaży, awarii itp. ) umożliwi mi to sukcesywne przejście na inteligencje, każdy kto robi instalacje obiektowie wie jak dłuo trwa montaż i dopasowanie istniejących i sprawdzonych już systemów, a co tu mówić własnym tworze.

-Wszystkie moduły pracujace w sieci, topologia sieci - gwiazda.

-Moduły komunikacyjne zunifikowane, łączone dalej z modułami pobierajacymi dane i wykonawczymi poprzez standardowy protokół (mój) wymiany danych.

-W każde miejsce, które mogłoby być objete instalacją poprowadzę kablel 3x2x0,6 lub 3x2x0,8mm, a główne magistrale to 5x2x0,8

Dla mnie w praktyce istnieja tylko 2 problemy, ale również niemale:

- elementy wykonawcze, np elektrozawory do wody, ogrzewania itp i największy problem:

- oprogramowanie na PC do komunikacji z modułami podczas programowania modułów (aby było user friendly :), ewentualnej wizualizacji, sterowania czy komunikacji zdalnej - Ethernet.

I tu moje pytanie, czy na forum jest ktoś z zainteresowanych obeznany z np Delphi i oprogramowaniem portów, np RS232?

Pozdrawiam.