Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AUTO-TALKOVER układ do mixera (audio)

beezer92 08 Sty 2006 20:16 13534 38
  • Proponowany przeze mnie układ jest przydatnym rozwiązaniem do wmontowania w każdy mixer audio. Ma on za zadanie ułatwienia pracy każdemu didżejowi. Praca układu polega na automatycznym wyciszaniu muzyki podczas modulowania do mikrofonu. (mówiąc prościej - didżej podczas pracy na jakiej kolwiek imprezie jest wyręczony z ciągłego przesuwania suwakami mixera) - co za tym idzie,nie musi tak często wymieniać potencjometrów które zazwyczaj nie należą do tanich części.układ został sprawdzony przezemnie wielokrotnie,także został wmontowany w mój mały mixerek któremu brakowało (właśnie takiego cacka).prponuje ten układ z tego względu,że wiele mixerów (nawet bardziej profesjonalnych) nie posiada takiej funkcji,a jest ona bardzo przydatna dla każdgeo didżeja.układ posiada trzy potencjometry którymi regulujemy pracę urządzenia według własnych potrzeb.mam nadzieje że układ proponowany przezemnie wzbudzi zainteresowanie u niejednego początkująceo elektronika,gdyż układ posiada bardzo tani układ (UL 1111),który jest łatwodostępny. wasza praca podczas imprezki,będzie łatwiejsza i przyjemniejsza :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    beezer92
    Poziom 16  
    beezer92 napisał 274 postów o ocenie 7, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBway
    wolu
    Poziom 12  
    Brawo! Teraz przydało by się jeszcze echo ze synchronizacją z bitem :)))
    beezer92
    Poziom 16  
    wolu napisał:
    Brawo! Teraz przydało by się jeszcze echo ze synchronizacją z bitem :)))
    właśnie zaczynam nad tym rozkminiać :) będę starał się aby układ też był w miare tani i prosty....

pozdro...
    denis2k1

Poziom 14  
    Wiadomą sprawą jest ze na imprezie nie jest cicho a dj też słyszy to co gra więc i mikrofon to słyszy więc scisza muzykę, skoro uklad ma dzialac cały czas. Moze trzeba dodac jakis włącznik tak aby go wlączać gdy chce się coś powiedziec?
    bb
    Poziom 20  
    Wlacznik nie ma sensu bo po co budowac ten uklad z wlcznikiem jak to samo mozna uzyskac bez ukladu, przesuwajac jeden suwak... Po to ten ukl podstal zeby nie trzeba bylo nic ruszac ani przelaczac, przesuwac :)
    pozdr
    beezer92
    Poziom 16  
    denis2k1 napisał:
    Wiadomą sprawą jest ze na imprezie nie jest cicho a dj też słyszy to co gra więc i mikrofon to słyszy więc scisza muzykę, skoro uklad ma dzialac cały czas. Moze trzeba dodac jakis włącznik tak aby go wlączać gdy chce się coś powiedziec?
    od teo jest potencjometr do regulacji czułości układu :) pozdrawiam
  • PCBway
    Psujok
    Poziom 12  
    Poszukajcie na stronie firmy rolls schematów jak was takie rzeczy interesują oni mają sporo sprzętów z duckerami na tanich łatwodostępnych elementach. Jest też coś z noise gatem to wykluczy konieczność wyciszania mikrofonu. Do każdego produktu jest opis ze schematem polecam ściąganie :P
    beezer92
    Poziom 16  
    Psujok napisał:
    Poszukajcie na stronie firmy rolls schematów jak was takie rzeczy interesują oni mają sporo sprzętów z duckerami na tanich łatwodostępnych elementach. Jest też coś z noise gatem to wykluczy konieczność wyciszania mikrofonu. Do każdego produktu jest opis ze schematem polecam ściąganie :P
    czy moglibyśmy prosić Cię o jakiś link ???

i jeszcze jedno pytanie - widziałeś kiedyś TAŃSZY układ niż (UL1111) ? :P

a tak na marinesie to my chcemy (WYCISZAĆ MUZYKĘ) pozdrawiam... :P
    Psujok
    Poziom 12  
    http://rolls.com sprawdźcie du30b. Ducker to jest właśnie urządzenie które automatycznie wycisza muzyke jak ktoś coś mówi do mikrofonu. Także niestety nie jest to nowy wynalazek.
    beezer92
    Poziom 16  
    a kto tutaj mówi o (Nowych) wynalazkach :? tutaj chodzi o to aby układ był ja najprostrzy i jak najtańszy. ameryki nie odkryłeś z tym (DUCKEREM) NA FORUM PRZEDSTAWIAMY SWOJE PROJEKTY !!! a nie Gotowe urządzenia... jak ktoś chce to moze sobie to kupić - ale nie sądzę żeby było tańsze niż części do układu (AUTO-TALKOVER) które nie przekraczają 10ZL. układ możemy wbudować w urządzenie,a nie babrać się z plątaniną kabli... :|

pozdrawiam...
    Psujok
    Poziom 12  
    Nie chciałem cię skrytykować a dałem wam namiary bo uważam że można sporo fajnych rozwiązań zapożyczyć. Broniłem się również przed tezą że niezrozumiełem tematu !!

"a tak na marinesie to my chcemy (WYCISZAĆ MUZYKĘ) pozdrawiam... "

Co do ceny ul1111 to trudno mi cokolwiek powiedzieć bo zawsze wygrzebywałem go z jakiegoś sprzętu ... więc jest w istocie chyba najłatwiej dostępnym podzespołem.
    beezer92
    Poziom 16  
    spoko. :) jak bys mial jakies ciekawe pomysly to zagadaj. no i moze jakies fajne linki...

pozdrawiam...

ps. (UL1111) - Kosztuje około 40 groszy :P
    jadovity
    Poziom 13  
    Z mojego punktu widzenia sprawa jest godna uwagi jednak nie warto zapominac o tym ze uklady takie znajdujemy u wielu producentow mixerow i jak sie potem okazuje nawet te kosztujace pow 3tys nie maja dopracowanego tego elementu Mowimy tu oczywiscie o zastosowaniu tego ukladziku na dosc szanujacych sie imprezach gdzie wyjscie z wyciszenia opoznione o kilka ulamkow sekund rujnuje dobre imie Dj wiec ostroznie z takimi wynalazkami na imprach Pomysl jednak jest godny rozwoju Nalezaloby poprostu wymyslic taki uklad ktory lepiej wmixowuje nasz glos w grana muzyke Dzialajacy np na cieta obwiednie sygnalu lub w inne podobne sposoby Mysle ze uklad ten powinien rozwijac sie w dwie strony Jedna dla tych ktorzy sa zwolennikami jak najtanszego rozwiazania a druga dla tych dla ktorych liczy sie profesjonalizm i cena poprostu nie gra roli Znam osoby mogace bez wahania wydac na takie cacko tysiac albo i dwa bez wiekszego problemu jednak musi byc to rozwiazanie dzialajace bardzo "inteligentnie" Te oferowane przez producentow Mixerow jak do tej pory nie spelniaja wymagan i dlatego DJ na duzych imprezach poprostu tego nie uzywaja
    Pozdrowienia JADOVITY
    beezer92
    Poziom 16  
    układ AUTO-TALKOVER działa w następujący sposób. w momencie mówienia do mikrofonu natychmiastowo wycisza muzykę do poziomu jaki wyregulujemy na potencjometrze natomiast jeśli chodzi o wejście podkładu,wchodzi on płynnie a czas wejścia podkładu ustalany jest także potencjometrem.

kolega ma rację jeśli chodzi o dokładność czasów układu!!!

wiadomo że to pierwszy DJ zaczyna mówić do mikrofonu a dopiero pużniej jest to odbierane przez układ, a więc jakiś czas opużnienia istnieje!!! jest on coprawda w setnych sekundach ale zawsze jest. bo przecież układ nie może przewidzieć kiedy zaczyna mówić DJ więc załącza się dopiero po odebranym synale...

różnicę czasową układu trudno rozpoznać w praktyce ponieważ jest tuszowana przez podkład...
    koval_s
    Poziom 17  
    Tak jak kolega wcześniej zauważył, w "większych" imprezach - to nie muszą być wcale większe - ale taki układ charakteryzuje się pewną stałą cechą wycisza się zawsze jednakowo - w pewnym sensie to zaleta - ale czasami trzeba trochę inaczej zależy od gustu DJ'a - osobiście preferuję ręczne ściąganie bo jest na zawołanie i tak jak bym chciał, potencjometry, to zależy od mixera, jak jest talkover to tylko 1 do wymiany, gdy brak to 2 do wymiany, przyjemność zerowa wymiany, ale tylko to pomaga przed czeszczeniem muzyki, w sumie to rozwiązanie zasadniczo nadaje się głównie do mikrofonu bezprzewodowego gdzie np. DJ'a brak w konsoli itp., temat że wycisza się muzyka podczas gdy głośno jest na sali, to winą jest że mikrofon musi, powtarzam musi być właśnie taki dla DJ'a, a nie tzw. karaoke za 10pln, charakterystyka dookólna takiego mikrofonu jest właśnie tak jak być powinna, czyli słychać "tylko" w promieniu max 0.5m, a nie z całej sali, pozdrówka...

PS
    Gratulacje za chęci tworzenia dla autora wątku.

PS2
    Profesjonalne mają w sobie linię opóźniającą dla sygnału wyciszanego, przez co zawsze zdążą wyciszyć zanim się zacznie gadka przez mikrofon, a nie z lekkim opóźnieniem jak to się dzieje w "zwykłych" lepszych lub gorszych mixerach, czytaj droższych lub chińskich.
    beezer92
    Poziom 16  
    a jeszcze jedna uwaga!!!

przy tym układzie (podczas imprezy ) nie wolno używać w mikrofonach wkładek elektretowych!!! jak ktoś używał takiego mikrofony podczas imprezki gdzie tańczyła wiara to napewno wie o co chodzi? :) :) :)

wkładek elektretowych można używać podczas audycji radiowych czy coś w tym stylu (oczywiście ze słuchawkami na uszach) ale podczas publicznych imprez jest to niewykonalne! do takich imprez należy używać profesjonalnych mikrofonów typowych dla DJ-a.

jak ktoś nie wie o co chodzi to niech przeczyta post kolei wyżej...

pozdrawiam... :)
    koval_s
    Poziom 17  
    Osobiście nie wpadłem na pomysł użycia mikrofonu elektretowago, ale z doświadczenia wiem że mają dobre właściwości zbierania wszystkiego z okolicy tzn. otoczenia więc na podsłuchy są idealne lub dla ludzi którzy nie umieją trzymać głowy (ust) w jednym miejscu - typowym przykładem są dzieci - mówię oczywiście o elektretach tych co były montowane do kiedysiejszych radiomagnetofonów lub domofonów, pozdrówka...
    beezer92
    Poziom 16  
    swojego czasu zrobiłem mały podsłuch na szybkiego :) właśnie na elektrecie. koleś poszedł obracać panne i niewiedział że wcześniej podłożyłem podsłuch u niej w pokoju :) :) :) - ona też nie :) - wiem chamskie to było ale nie mogłem przepuścić takiego ubawu gdy zaprosiłem połowe osiedla na audycję :) :) :) siedzieliśmy na osiedlu w kilkunastu przy radioodbiorniku na baterie - i ubaw był po pachy :) gościu się dopiero rozkręcał wiec musieliśmy sobie kupić coś (mocniejszego) - pracował ostro :) -dobra kończe......
    :) :) :)

ale jeśli chodzi o elektret to jest najlepszy do podsłuchu

pozdrawiam...
    koval_s
    Poziom 17  
    No: beezer92, jesteś niezły gość, ale to już inna beczka, koniec tych głupot, pozdrówka...
    _barman5
    Poziom 20  
    a ja mam jeszcz pytanie do tego układu, czy jest do niego potrzebny jeszcze przedwzmacniacz mikrofonowy? ma ktoś do niego wzór płytki?
    Pozdrawiam
    beezer92
    Poziom 16  
    _barman5 napisał:
    a ja mam jeszcz pytanie do tego układu, czy jest do niego potrzebny jeszcze przedwzmacniacz mikrofonowy? ma ktoś do niego wzór płytki?
    Pozdrawiam

układ ten podpina się pod wyjście ze wzmacniacza mikrofonowego w mikserze albo w innym układzie a sygnał L i P przepuszcza się przez układ

pozdrawiam...
    beezer92
    Poziom 16  
    czy jest tutaj ktoś może,kto wykonał owy układzik? chciałbym zapoznać się z opiniami tego prostego projektu?....

pozdrawiam...
    Volt
    Poziom 26  
    ja mam zaprojektowaną płytkę jak by ktoś chciał ale na papierze trzeba przerysować do wersjio elektronicznej jesli ktoś jest chentny to zapraszam na gg
    beezer92
    Poziom 16  
    witam. jak tam AUTO TALK OVER ? zmontoaliście? moze jakies ulepszenia? jak cos to piszcie co mozna dodac do ukladu albo jak ulepszyc? a do płytek ja używam EXPRESSPCB dostępny jako Freeware na Elce w dziale Download
    Volt
    Poziom 26  
    Tak Zmontowałem ale nie działa :/ gra mi tylko 1 kanał i to bardzo cicho a jak mówie do mikrofonu to nic nie ścisza ani nic z mikrofonu nie słychać :/
    bezer jak masz gg to podaj to bedziemy prubować to mi jakoś uruchomić
    tkoras
    Poziom 16  
    Czy juz komus dziala ten ukladzik? Bo zaczynam niedlugo budowe izastanawiam sie czy sie bedzie mi dzialal :P
    beezer92
    Poziom 16  
    mi dziala jak zwykle wedlug schematu zmontowane. a jesli komus nie dziala to napewno błąd tkwi w wykonaniu (montazu) elementów to jest czwart z kolei jaki zrobilem i kazdy dziala od razu po podłączeniu :) pozdrawiam...
    tkoras
    Poziom 16  
    A mam pytanko, czy ta plytka od Volta jest OK? Dla pewnosci, czy mogl bys cyknac aparatem jak wyglada twoja? (od obu stron) Bede bardzo wdzieczny:)
    beezer92
    Poziom 16  
    nie znalazlem niestety plytki (Projektu) ale te sotatnie które robilem to (na pająka) poniewaz urządzenia w których to montowalem tez były na pająka więc po co sie starac jak taka fuszerka jest to i moze byc do konca :) a to byly amatorskie nadajniki FM jak znajde projekt PCB to zapodam....

pozdrawiam....