logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ranking uszkodzonych zasilaczy PC - bezpieczeństwo i wpływ na komponenty

SlaweK 09 Sty 2006 11:20 226110 400
Najlepsze odpowiedzi

Jak zbudować wiarygodny ranking uszkodzonych zasilaczy PC pod kątem bezpieczeństwa dla innych podzespołów komputera?

W takim rankingu trzeba podawać dokładny model z nalepki, wersję PCB i rok/importera, bo ten sam handlowy model potrafi mieć różne wnętrza i różne skutki awarii [#2169553][#2691702] Z wątku wynika, że najbardziej ryzykowne są tanie konstrukcje typu L&C LC-235ATX/LC-235W, Megabajt MGB-350ATX oraz część Codegenów i ich klonów, bo po padzie potrafią uszkodzić płytę główną, HDD, grafikę albo napędy [#2162964][#2164809][#2309778][#2587604] Mechanizm zagrożenia najczęściej dotyczy przetwornicy standby 5VSB, wyschniętych kondensatorów i źle dobranych diód/filtrów; wtedy napięcia potrafią pójść mocno w górę i „rozjechać” resztę zasilacza oraz sprzęt [#2163359][#2587604][#3544559] Za bezpieczniejsze w zgłoszeniach uznano m.in. Fortrony/FSP, Chiefteca, Deltę, Tagana, Enermaxa i DTK, a nawet niektóre sztuki Codegena 250XA/300X1 lub L&C-B300ATX potrafiły umrzeć bez strat w komputerze [#2765038][#2184287] Do tabeli warto dopisać: objaw awarii, co dokładnie padło w PSU, jakie podzespoły komputera ucierpiały, czy zasilacz był stale w standby i czy komputer miał dodatkowe chłodzenie/listwę z wyłącznikiem [#3553902][#2164809] Jeśli nie jest potrzebne czuwanie, lepiej odcinać zasilacz od sieci, bo w tanich konstrukcjach to właśnie 5VSB najczęściej się przegrzewa [#3553902]
REKLAMA
  • #181 2807111
    margi85
    Poziom 16  
    Posty: 310
    Pomógł: 5
    Ocena: 21
    co do tego codegena co pisałem to model 300x

    Dodano po 24 [minuty]:

    ten logic lolc-b350atx
  • REKLAMA
  • #182 2816109
    Marakas
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Pomógł: 2
    LINKWORD LPG6-430W /SEPTEMBER 2003 dystrybutor Pronox. Kupiony w TRex we Wrocławiu za jakąś stówę.
    Niestety nie byłem wystarczająco czujny. Zasilacz dawał oznaki dogorywania : podczas uruchamiania komputera potrafił się wyłączyć kilka razy pod rząd aż załapał i pracował stabilnie przez kilka godzin.
    Uszkodził , na pewno, płytę głowną (ASUS A8N SLI Delux) i twardziela (Seagate Barracuda ATA III 20Gb).Do powrotu płyty z serwisu nie mogę sprawdzić niczego wiecej .
    Teraz kupiłem Mode Com FEEL LC-B400ATX - power supply - 400 Watt i mam nadzieje ,że jak się spali to tylko on :D.
  • #183 2822377
    darkaszek
    Poziom 15  
    Posty: 95
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    Mam dwa swoje:
    MX PM-N250C: ze swoim zgonem do trumny zaciagnął płytę główną, grafikę i CD-R. Żeby było złośliwiej, to nie wysiadł raz a dobrze tylko siał sobie szpilkami na +5 i 12V ... Uszkodzenie dopiero na oscylu bylo widac. Polecialy kondensatory low ESR, innych uszkodzeńszukac mi sie nie chciało. Miesiąc przed zgonem wyczyściłem biedaka, posprawdzałem napięcia a on mi się tak odwdzięczył...

    Drugi typ to Megabit MGB 350S-ATX. W wersji watercooler z CPC. Ten na szczęście zszedł samodzielnie i szybko i reszte kompa mi zostawił zdatną do użytku (ale to raczej fuks niż zasługa elementów). Poszły kondensatorki (zwykłe były na 105 st.) i dławik na toroidzie (? albo małe trafo). Przy okazji gratulacje dla CPC za ograniczenie czynnej powierzchni chłodzenia do jakiś 8 cm2 (+ strata na podkłądkach izolacyjnych). Przy zmniejszonej rotacji wiatraka to sie kiedyś i tak musiało usmarzyć ...
  • #184 2823110
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    darkaszek napisał:
    Mam dwa swoje:
    [ ... ]

    Drugi typ to Megabit MGB 350S-ATX. W wersji watercooler z CPC.

    Zaiste, a cóż to z skrót CPC ?

    darkaszek napisał:
    Ten na szczęście zszedł samodzielnie i szybko i reszte komputera mi zostawił zdatną do użytku (ale to raczej fuks niż zasługa elementów). Poszły kondensatorki (zwykłe były na 105 st.) i dławik na toroidzie (? albo małe trafo). Przy okazji gratulacje dla CPC za ograniczenie czynnej powierzchni chłodzenia do jakiś 8 cm2 (+ strata na podkłądkach izolacyjnych). Przy zmniejszonej rotacji wiatraka to sie kiedyś i tak musiało usmarzyć ...

    To chyba jedyna zaleta owych MGB, choć pośrednia, ponieważ bezpośrednia, to "zmałpowany" co do jednego szczegółu układ wykonawczy przetwornicy półmostkowej, zalecany przez TI (Texas Instruments) dla TL494.
    Poza tym, to zastosowane tam duodiody były na pewno na prąd maksymalny wyprostowany właściwy do tego, co na tabliczce znamiomowej jest napisane, czy też były na mniejsze maksymalne prądy przewodzenia ?
    Kiedy wstawić tam diody właściwe, oraz lepszy radiator pod owe duodiody, to jak to mówią w pewnych kręgach:
    Panowie czapki z głów, to jest porządny zasilacz ! ! !
    Tylko jakiem konstruktor elektronik z wykształcenia, to ni jak nie mogę zrozumieć owych skośnoookich, dlaczego tak robią?
    Czyli dlaczego wstawiają diody na prądy mniejsze, niżli, zdrowa i najlepsza techniczna wiedza na to wskazuje.
    Podpowiedź (moja dla mnie) jest tylko jedna: nie mieliby co robić (a i z czego żyć), gdyby te zasilacze żyły dłużej, jak zasilane z nich kompiki :|

    Pozdrawiam
    Greg
  • #185 2824576
    darkaszek
    Poziom 15  
    Posty: 95
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    GregBa napisał:
    Zaiste, a cóż to z skrót CPC ?


    To taka rodzima "firma" co to robi chyba najtańszy shit do polowania procka wodą...

    GregBa napisał:

    To chyba jedyna zaleta owych MGB, choć pośrednia, ponieważ bezpośrednia, to "zmałpowany" co do jednego szczegółu układ wykonawczy przetwornicy półmostkowej, zalecany przez TI (Texas Instruments) dla TL494.
    Poza tym, to zastosowane tam duodiody były na pewno na prąd maksymalny wyprostowany właściwy do tego, co na tabliczce znamiomowej jest napisane, czy też były na mniejsze maksymalne prądy przewodzenia ?

    Diody byly 12A na 12V (12C20C) i 20A na 5V (2045C) co raczej nie daje odpowiednio 15 i 30A z tabliczki znamionowej. Diody co prawda przeżyły, ale usmażył się dławik na wyjściu +5V. Widac druciki też za cienkie ...

    GregBa napisał:
    Podpowiedź (moja dla mnie) jest tylko jedna: nie mieliby co robić (a i z czego żyć), gdyby te zasilacze żyły dłużej, jak zasilane z nich kompiki :|


    niektórzy moim znajomi serwisanci mówią tak: jeśli zasilacz ma rok to idź kup nowy, a tamten za okno ...
    choć może ten naprawie... mam na chacie jeszcze 3 usmażone codegeny i jakiegoś "ładnego" noname, więc części się znajdą ...

    pozdrawiam
    darkasz
  • REKLAMA
  • #186 2830386
    Rudolf_
    Poziom 24  
    Posty: 601
    Pomógł: 44
    Ocena: 8
    Ja mam takie pytanie.

    Czy ktoś z tu obecnych miał do czynienia z zasilaczem DEER 400ATX (350W) ? Były one montowane w obudowach Foxxconn 115

    Tak zerknąłem do środka (używam go jakieś 3 lata) i jest całkiem solidnie zrobiony. Płytka dobrze zaprojektowana, niezłe elementy i schludne wykonanie.
    Nie obciążam go za mocno - Duron 1400, 1xHDD, 2xDDR RAM, GA-7VTXE, CD, CDRW, Radeon 9000Pro. I jakoś daje radę... oby długo tak było :)
  • #187 2835569
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Może nie jestem za bardzo związany z naprawą zasilaczy, za to ostatnio czesto jestem ich uzytkownikiem.

    1 testowany zasilacz: Fortron 400-60 PFN - wersja z dużym wentylatorem: stabilnośc pracy cichy, bardzo ciężki 1,8 kg wysokie prądy - po zabawie podkręconym Radeonem 9500 na 9700 Pamięć ponad 600 rdzeń 340 i bartonem 2500 zasialacz po prostu zaczął wyświetlać filmy na ścianie za komputerem. Miałem tam wspanialą siatkę na scianie jakby film Spiderman 3... Prawie dysk wysiadł.

    Drugi zasilacz jaki miałem to Fortron 400-60 PFN wersja z małym wentylatorem i tzw Noise Killerem masa 1,9kg. Po paru godzinach zabawy w internecie napiecie 3,3 osiągneło 3,98V i bios nie pozwolił załączyć komputera.

    Przy okazji porównywałem go z zasilaczem firmy ULTRON (1,54kg wagi z aktywnym PFC 300W) podarowanym mi przez k. Ankucha to bez porównania - stabilnośc zasilania jakość itp...
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #188 2835856
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    I w ten sposób upadł mit o "dzebeściarskich" Fortronach.
    Wątek i pomysł jego założenia niezły. Ale moim skromnym zdaniem, służy tylko niektórym ludziom z elki. Kilka razy sugerowałem (np wczoraj) klientom zakup lepszej zasiłki. Charakterystyczny gest: pukanie się w czoło. Więc montuje im g.. za 51zł.

    Wczoraj: LC-B300ATX - umarł w samotności. Cichutko sobie piszczy po podpięciu zasilania. Będzie z niego następny prostownik.
  • REKLAMA
  • #189 2836406
    max_gg
    Poziom 26  
    Posty: 631
    Pomógł: 83
    Ocena: 26
    Kolejny zasilacz do mojej kolekcji:

    CODEGEN 300X1 (300W) - odszedł sam, reszta komponentów z dość rozbudowanego zestawu przetrwała. Pochodził z 4 lata...
    Na razie doszedłem do uszkodzonej duodiody - a raczej dwóch diod 3A (i gdzie te 20A?) na jednej blaszce...

    Zasilacze te - mimo że awaryjne - nadal uważam za bezpieczne
  • #190 2836440
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #191 2838209
    lukasb9
    Poziom 28  
    Posty: 1421
    Pomógł: 56
    Ocena: 69
    Tremolo - niewiem skad miałes te zasilacze, to co Ci swieciło na scianie przez kratke to pewnie warystory, moze na przepiecie trafiłes w sieci?, ja niewierze ze fortron az tak wysiadł sam z siebie i nie uwierze, niech ktos napisze dlaczego sa złe? technicznie co jest zrobione w nich nie tak?, stabilizacje napiec 3,3v maja równiez dobra 4V... nie uwierze dopuki mnie to niespotka jak narazie nie spotkało, wiem ze tremolo ma duzo wieksze doswiadczenie ale ja kiedys mase zasilaczy robiłem (wystawiałem naprawe zasilaczy na allegro, byłem ten z krakowa nie z lublina ;) jak ktos sie orientuje w temacie ) i fortrony wspominam super, zdazały sie takie z wypalonymi warystorami no ale to zabezpiecznie ...

    ------------

    DEER-a mam chyba w krakowie, teraz nie sprawdze jesli to taki ze "złotymi" radiatorkami to własnie go naszykowałem do komputera dziewczynie, tez mi sie wydaje bardzo OK
  • #192 2838324
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    nie mam raczej złych tętnień w sieci - Rubikony (klony Codegena dobrze chodziły - o tej samej godzinie.

    Tego FSP - Fortron mialem oczywiście z allegro teraz śmigam na trzecim jak na razie widze, że lampka (dioda) dysku jest cały czas zapalona - jak na razie jedyny feler - nie wpiąłem pinów zasilania od napędów - byly w drugim zasilaczu - wyłączonym.

    - napięcia 3,3V 1,65V wogule nie zmieniaja się przy zmianie temperatury zmienia się 12 i 5 V 12 wzrasta 5 maleje.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #193 2838409
    lukasb9
    Poziom 28  
    Posty: 1421
    Pomógł: 56
    Ocena: 69
    wobec tego czekam na opinie na temat aktualnego, naprawde mam do nich zaufanie...
  • #194 2838701
    damianek3564
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Aha, za wykonanie tego Codegena dałbym 3. A za bezpieczność 10 :D:D Już udało mi sie wyniuchać usterke w nim, poprostu wentylator sie zatarł przestał kręcić, zepsół się tranzystor C5027-R na zasilaniu 230 wolt i bezpiecznik się przepalił. I niewiem ile taki tranzystor kosztuje i czy coś jeszcze się nie spaliło:(:( Możę ktoś poradzi????

    Dodano po 4 [godziny] 29 [minuty]:

    Albo chociaż jakiś zamiennik zamiast tego Tranzystora C5027-R ????
  • #195 2840718
    damianek3564
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Poddaje się z naprawą tego zasilacza, zbyt kosztowne!!! Wentylator do wymiany, bezpiecznik i cała wiązanka tranzystorów i diud. A i jeszcze scalak KA7500B. A ja niemam kasy na te częśći i wogle sie nie opłaca tego robić;p. Zasilacz wędruje do szafy:D:D
  • #196 2842987
    /|\Atari
    Poziom 27  
    Posty: 1189
    Pomógł: 65
    Ocena: 27
    Ostatnio do naprawy dostałem komputer pokroju Celerona 2.0 który z nieznanych przczyn nie chciał się włączyć. Po zdjęciu blachy ukazał się Codegen 300X(ileś) z PPFC (którego się w środku jakoś nie doszukałem:]). Po wymianie samego PSU i wyczyszczeniu biosu komputer odziwo ruszył bez stwarzania dodatkowych problemów.

    Co do problemów Tremola z fortronem, to też takowy miałem. Po zakupie takiego samego, wersji z wentylem 12cm (czyżby Pan Tremolo swojego również kupił na allegro od niejakiego Freego?). Doświadczyłem na nim takich samych problemów. Doliczyć trzeba jeszcze narastające świerszczenie cewek wraz ze wzrostem obciążenia. Zauważyłem, że napięcie 3.3 rosło wraz z obciążeniem. Co do pokręcania współczesnych konfiguracji, to ten zasilacz jednak niebardzo się nadaje. Ma poprostu za słabą linie 12V. Jest on najlepszy dla płyt pod procki K7 których przetwornice działały jeszcze z 5V. Ta linia bowiem to prawdziwa elektrownia - dostarcza do 40A.

    Po tych przejściach zdecydowałem się ponownie na fortrona ale nowego, nieużywanego, na 2 letniej gwarancji. Model FSP350-60THA-P. Napięcia idealne niezależnie od obciążenia. Moja płyta to MSI KT880Delta. Sempron 3000+ 512Kb L2 idzie w niej na ~2520Mhz (FSB ~210Mhz) Do tego lekko podkręcony R9550 (GPU 400 DDR 400). Dysk 200Gb SATA, dwie nagrywarki z czego jedna to prądożerny LG GSA4167B. do tego 2 karty na PCI. Nic nie piszczy, obroty wentylatora wciąż akceptowalne (lubie cisze) napięcia sztywne.

    A na sam koniec. Fortron FSP250-60GTA (co ciekawe, tego modelu nie ma na stronie FSP). Kupiony w ciemno na giełdzie za 5 złociszy. Spokojnie uruchomił Athlona XP 2200, z GeForcem FX5200. Chodził cicho i bez zadyszki. Gdy go profilaktycznie otworzyłem, moim oczom ukazały się wywalone kondensatory. przy liniach 5 i 3.3V.
    Ranking uszkodzonych zasilaczy PC - bezpieczeństwo i wpływ na komponenty
    Jak dla mnie to wciąż najlepszy zasilacz w tym przedziale cenowym. Niezaprzeczalnie. Bowiem wszystko można zarżnąć i wcale się nieraz nie trzeba przy tym starać.
  • REKLAMA
  • #197 2843046
    damianek3564
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Nom wystarczy odłączyć albo zatrzymać wiatraczek:D:D i po zasilaczu po kilku minutkach:D:D
  • #198 2843148
    /|\Atari
    Poziom 27  
    Posty: 1189
    Pomógł: 65
    Ocena: 27
    Po atrapie zasilacza typu Codegen itd, to tak, stanie płomieniem (czegoż innego oprócz rzymskich ogni się spodziewać). Dobre zasilacze, zrobione zgodnie ze sztuką, wyłączą się i tyle. Choć jakieś półtora roku temu miałem przypadek kompa z Codegenem 250W który miał zatarty wentyl. Zawieszał kompa na DFI AK 74-EC. Userzy cierpliwie czekali, znów włączali i tak w kółko. Wreszcie stwierdzili że zapach wygrzanego laminatu i stojący wentyl to "coś nie tak", więc mnie wezwali. Z tego co się orientuje, to wymyciu i przesmarowaniu wentyla komp ten chodzi do dziś.
  • #199 2848486
    skywalker
    Poziom 22  
    Posty: 702
    Pomógł: 34
    Ocena: 29
    witam

    mi trafiały sie zasilacze :
    l&c (sporo naprawilem ) 250~300W (czasem z nazwa emiter)
    i tak te same zasilacze mialy rozne PCB zaleznie od wersji np 2.01 2.03
    widoczne dopiero po rozebraniu zasilacza nazwa ta sama :]
    efekty zniszczeń różne od uszkodzenia HDD plyty itd do braku uszkodzeń
    (zalezne od szczęścia posiadającego)

    codegen jak w poprzednich postach czasem lecial obw. 5vSTB czasem tylko diody prostownicze ,czasem wentylator zniszczenia róznie od braku po całego kompa

    ostatnio rozbieralem 400W deer'a pare wad poprawiono zasilacz ma szansę nie spalic komputera (trafil bo podczas burzy komputer sie wylaczyl) , zasilacz ma 2 lata i nie ulegl zniszczeniu

    --------------------------------------------------------
    male podsumowanie
    kupujac zasilacz za ok 50zl nowy ze sklepu wiemy czego sie spodziewac
    (conajmniej 2 marże + VAT po odjęciu tego wychodzi ze zasilacz zrobiony jest za śmieszną kwotę )
    nowe zasilacze np codegen , deer (po 2003r.) maja zmieniony obw 5VSTB co pozwala stwierdzić ,ze nie zniszczą nam całego komputera czas pokaze co będzie

    uważam ze pomysł rankingu jest jak najbardziej ok, tylko trochę nie ta forma za dużo postów za dużo bałaganu...:/ moze lepiej to jakoś mailowo zorganizować i potem wybrać ze 2 modele z nowszych zasilaczy 'te dobre'
    i podać na forum oraz podać pełne zestawienie
    (jak narazie zasilacze ModeCom wygladaja na dobre i znośne cenowo zobaczymy za rok co z ich awaryjnością )

    ja patrząc w przyszłość ;) widzę 3 problemy jeśli chodzi o zasilacze :

    1 generalnie moc nowych komputerów jest duża (pobór ) zasilacze są dość małe co aż prosi się o awarie

    2 firmy z chin często zmieniają 'nazwy' oraz styl produkcji

    3 właściwie to mamy już nowy standard zasilaczy ATX z dwoma dodatkowymi zasilaniami 12V jest nowa norma są nowe zasilacze tylko kto wie jak dobre ?

    szkoda ze nikt w specyfikacji zasilaczy ATX nie podał wymogu na zabezpieczenia ...(mogłem przeoczyć jeśli tak proszę mnie poprawić)

    pozdrawiam Łukasz
    [/b]
  • #200 2848832
    TABSIOR
    Poziom 24  
    Posty: 564
    Pomógł: 59
    Ocena: 55
    ZTCW w normie ATX 2.03 jest napisane, że zasilacz musi wytrzymać bez uszkodzenia (czyt. wyłączyć się )przeciążenie i zwarcie, a uszkadzając się nie dopuścić do powstania przepięcia na napięciach wyjściowych podczas przepięcia po stronie pierwotnej, i że nie może wydzielać "roztopionego spoiwa [lutowniczego] lub dymu" To ostatnie zapamiętałem, bo wydało mi się ciekawe. :P
  • #201 2854008
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Męcze trzecią sztukę fortrona FSP 400 i słysze w nim już cewki (losowo świszczące - przez losowy okres czasu); natomiast jest zupelnie odporny na zmiany obciążenia: napięcia 1,65V i 3,3V jest jak strzała proste. 12V zmienia się delikatnie w dół o 0,1V 5V zmienia się o niższą wartość tyle, że do góry, ale zawsze kiedy 12V skoczy.

    matomiast teoretycznie slabszy ultron 300 dalej działa jak nowy bez cudów z brzęczeniami i tym samym obciążeniu. barton 2500 na 2065 FSB 162MHz. Karta Radeon na R300 zmodowana na R9700 Rdzeń 340MHz Pamięć 610MHz
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #202 2859255
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #203 2861362
    /|\Atari
    Poziom 27  
    Posty: 1189
    Pomógł: 65
    Ocena: 27
    Tremolo, podaj prądy dla poszczególnych linii lub chociaż model tego ultrona. Bo jak już pisałem te fortrony mają BARDZO słabą linie +12V więc nie nadają się do żyłowania. Potęgą tego Fortrona jest linia +5V.
  • #204 2881626
    horacjuszz
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 1
    Witam co do zasilaczy to z moich doświadczeń najgorzej wypadają codegeny.
    Sam miałem megabajta poszedł ale nie uszkodził bebechów. Potem zakupiłem sprzęt wedle namów Neotec maximus 380 W sprzęt za 250 złotych waży ok 5 kilo. Jest takie hasło wśród serwisantów że dobry zasilacz waży więcej niż 3 kilo. To sie potwierdza naprawdę fachowy sprzęt, pełny asortyment kabli i złączek, eleganckie zabezpieczenia. Jest to chińska firma produkująca na zlecenie Polaków.
  • #205 2890636
    irondick
    Poziom 31  
    Posty: 1724
    Pomógł: 112
    Ocena: 131
    Dodaję podobno dobre zasilacze CHIEFTEC. Po około 2latach explodują.
    Modele 3xxW i 4xxW z podwójnym wentylatorem.
    Uwala płytę,dyski,ram. Podobno w nowych wersjach z dużym wentlem problem rozwiązano. Miałem kilka przypadków.
  • #206 2891055
    Sebastain
    Poziom 20  
    Posty: 515
    Pomógł: 1
    Ocena: 58
    Właśnie uruchomiłem MODECOM (Fortron) ATX-300GTF.
    Zasilacz pracował ponad rok (padł po gwarancji). Padł z miesięcznym czasem ostrzeżeń: samoczynne wyłączenia komputra. Aby włączyć go, trzeba było wyjąć wtyczkę zasilania, włożyć i zastartował. Nie pozbierał się po wyłączeniu wieczorem. Po odleżeniu za szafą i nabraniu mocy urzędowej trafił na warsztat. Upalony był oporniczek 470k 1/2W od zasialnia wzbudzenia.
    wniosek BEZPIECZNY. Nic się ni spaliło i nie uszkodziło.
    Dziś zakładam go spowrotem bo jest dużo cichszy od Codegena który robił za "rezerwowego".
  • #207 2891632
    pejotpc
    Poziom 12  
    Posty: 63
    Ocena: 10
    A ja tam mam Fortrona FSP 350W i nie narzekam mocny i cichy chodzi drugi rok bez zastrzezen. Za to LC A300ATX zgadza sie totalna porazka..PADAKA po 3 miesiacach na szczescie nic za soba nie pociagnal..
    Kolejne straszne w wykonaniu, ważące tyle co powietrze i padajace to 350W firmy Interes z Wrocka brak oznaczenia modelu kolejne padaki.
  • #208 2893109
    prosiak_wej
    Poziom 39  
    Posty: 5273
    Pomógł: 501
    Ocena: 1459
    Ja na swoim sprzecie (P II 420Mhz, 320MB RAM, radeon 9200, dyski: WD 8GB, Samsung 40GB i Maxtor 13GB + nagrywarka DVD Asus P3S i jakie spierdoly w PCI (dzwiek, lan, usb 2.0)) mam zasilacz Codegen 250XA (napisane ze niby 300W). Z wiatraka wylatuje lekkie ciepełko, napiecia stabilne, komp potrafi biegać non-stop nawet 30 godzin (jak jest potrzeba) i bez żadnych zawiech, zgrzytów itp. Do zasilacza wstawilem nowy wiatraczek 8cm ktory byl w nowej obudowie, wyciąlem kratkę do wiatraka, zeby oporow nie robilo. Dodam, ze zasilacz dostalem za free od kolegi, ktory kupil sobie jakis 400W za 70 zeta. Po przyniesieniu do domu natychmiast wymienilem kondony główne na 470uF Samsunga, byly tam "jakies" chyba 220uF.

    Mam na warsztacie jeszcze zasilacz Samsung 200W model PSCD201605 z wiatrakiem 9 cm u góry. Poza tym, ze jest ciezki i ma w pip elektroniki, dodam ze napiecia stabilne, kondony "urzędowo" 470uF Samsung. Zasilacz dobry na serwis, tylko co mu zrobic zeby nie piszczal? Chociaz mimo to jest stabilny.
  • #209 2893137
    Hubert_1
    Poziom 24  
    Posty: 885
    Pomógł: 7
    Ocena: 32
    mam pytanie który jest najlepszy? chcę kupić o mocy ok 350wat. Myślałem nad Chiefteciem lub Modecomem.
  • #210 2894476
    damianek3564
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Najlepszy moim zdaniem jest Chieftec 350 Watt:D:D Polecam:D:D

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczyła bezpieczeństwa i wpływu uszkodzonych zasilaczy komputerowych na pozostałe komponenty PC. Uczestnicy przedstawili ranking zasilaczy pod kątem ich awaryjności i potencjalnego ryzyka uszkodzenia innych podzespołów. Modele takie jak Codegen 300W (300X1, 250XA1), L&C 235W (LC-235ATX), Megabajt MGB-300ATX i MGB-350ATX, ModeCom Feel 300W oraz Rex Power PL300 były najczęściej omawiane. Zasilacze Codegen i Megabajt często były oceniane jako niebezpieczne, zdolne do uszkodzenia płyty głównej, procesora, dysków twardych i innych elementów, choć zdarzały się też przypadki bezpiecznego działania. L&C 235W był wielokrotnie wskazywany jako zasilacz niebezpieczny, powodujący poważne uszkodzenia sprzętu, często z powodu wadliwego układu stand-by i wysychających kondensatorów. ModeCom Feel 300W i Linkworld LPG6-430W oceniano jako bardziej bezpieczne i stabilne, choć z czasem mogą tracić stabilność napięć. Wskazywano na typowe usterki, takie jak uszkodzenia kondensatorów elektrolitycznych, przegrzania tranzystorów, niestabilność napięć, brak odpowiednich zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz słabe wykonanie radiatorów i wentylatorów. Dyskutowano także o wpływie temperatury na trwałość zasilaczy oraz o możliwościach poprawy bezpieczeństwa poprzez zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, np. diod Zenera czy transili. Podkreślano, że zasilacze o niskiej jakości wykonania i słabych komponentach stanowią zagrożenie dla droższych podzespołów komputera, a ich naprawa powinna uwzględniać ryzyko uszkodzeń. W tabelach podsumowujących zgromadzono dane o bezpieczeństwie, jakości wykonania i liczbie zgłoszeń dla poszczególnych modeli, co ma pomóc w ocenie ryzyka przy wyborze lub naprawie zasilacza.
REKLAMA