Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 1,2 - 33 V analogowy, ciekawy :)

liseczq 13 Sty 2006 22:30 25404 31
  • Witam

Oto mój zasilacz warsztatowy :)
    Posiada regulacje napięcia od 1,2 do 33V. Maxymalny prąd jaki może oddać to 3A. Prąd ograniczony jest bezpiecznikiem,3A oraz transformatorem 3,15 A,
    jednak sam układ może dać dużo więcej naprawde stabilnego napięcia :) Układ zbudowany jest na stabilizatorze LM317, tranzystorze sterującym oraz dwóch
    tranzystorach mocy. Transformator ma 3,15 A i 24V, jest wręcz idealny do tego układu. Na przednim panelu znajdują sie woltomierz i amperomierz, jednak dokładność wskazania woltomierza, jest słaba :) Stabilizajca jest zaskakująco dobra, aż sam sie zdziwiłem jak obciążyłem Go żarówką 12 V 21 w i nic nie spadło napięcie na wyjściu :) Układ wypada dużo lepiej w tej konfiguracji niż LM350 czy LM317 ze zbocznikowanym tranzystorem mocy. Tranzystory mocy umieściłem ma radiatorze z ruskiego starego TV :) Bardzo dobrze sie spisują, są dane na zewnątrz przez co mają przepływ chłodnego powietrza. Zasilacz będzie mi służył do odpalana różnych konstrukcji, gdyż jego prąd 3A myśle, że wystarczy do uruchamiania różnych rzeczy. Gdy wycinałem prostokątne otwory w na wskaźniki dość mocno zarysowałem sobie panel :( Jednak mój tata wpadł na pomysł, aby okleić przedni panel okleiną do blatów, gdyż łatwiej sie w niej tnie i trudniej ją uszkodzić :) Jak widać, nie wygląda to źle, cały przód otrzymany jest w kolorze zielonym - panel, diodka, gałka potencjometru. Zielony jest odstresowujący :) Proszę, teraz o wasze opinie na temay mojego zasilacza :)

pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    liseczq
    Poziom 21  
    liseczq napisał 744 postów o ocenie 81, pomógł 12 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2005 roku.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    cybergood
    Poziom 16  
    mi sie podoba. daj jakis schemat.zdjęcia elektroniki
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda
    No patrzcie, to i z antyków idzie zrobić coś przydatnego. Nie wiem czy te 3A to nie za mało?
    Jakie tranzystorki ZSRR użyłeś (KT)?.
    Układ posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe?
    Wygląd zewnętrzny jest dobry, a 'bebechy'?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    _PREDATOR_

Nieżle, 2N3055 a obejmy z KT, jak na 2 szt. 3A to mało, zmień trafo a wyciągniesz dużo więcej.
    piórko
    Poziom 30  
    Dobry zasilacz to jak wiadomo podstawa domowego warsztatu elektronicznego i każdy szanujący się elektronik od tego powinien zacząć.

Wydaje mi się tylko, że ciut naciągnąłeś parametry zasilacza. Nie da on 3 amperów przy 33V na wyjściu bo to 99W, a trafo ma 75. Poza tym napięcie na wejściu stabilizatora przy obciążeniu maksymalnym prądem będzie prawdopodobnie mniejsze od 30V.

Druga sprawa to straty mocy na tranzystorach. Czy radiator (pomimo, że ruski) nie rozpuści się :D jeśli przy Uwy=1,2V weźmiesz z zasilacza 3A?

Ale to szczegóły, nie przejmuj się nimi.

Zielony front jest OK, życzę wielu bezproblemowo uruchomionych układów.
    elektronik8
    Poziom 19  
    Eh kolego jesteś w błedzie , obciażyles go żarówką 12V 20W a transformator ma 24V to niedziwne ze napiecie niespada weź mu ustaw te 33V to zobaczysz jak pięknie spadnie :) Niestety tak to juz jest ze jeśli ustawisz napiecie powyżej napiecia transformatora to bedzie ono niestabilne heh no chyba ze dasz baterie kondensatorów 10F hehe
    Druga sprawa to to że (ktoś juz to wspominał) przy ustawieniu napięcia 1,2V i poboże pradu 3A straty będą bardzo duże jak na ten radiator , po kilku minutach ci się obudowa rozpłynie i tranzystory spalą (ja mam na LM350 i dużo wiekszy radiator i faktycznie potrafi sie rozgrzać jak ch...a ale on ma zabezpieczenie i sie niespali)a w układzie z tranzystorami niestety niemamy żadnych zabezpieczeń.
    pozdro
    liseczq
    Poziom 21  
    Witam

Oto schemat układu i elementy:
    Mostek prostowniczy 4A
    C1: 2000 - 4700 uF (wiadome filtracja tętnień, u mnie mam założone 3770uF)
    C2, C5: 100n
    C3: 10uF
    C4: 220uF
    R1: 22 ohm 2W (rezystor który ogranicza pobór prądu przez LM317)
    R2: 5k ohm
    R3: 500 ohm
    R4: 2-4 kohm
    R5 120 ohm
    R6, R7: 0,22ohm 5W
    D1: 1N4007
    P1: 4,7 kohm (liniowy)
    US1; LM317
    T1: BD136
    T2, T3: 2N3055 (lub KD502, KD503)

Oczywiście można nie zakładać T3 oraz R7 i R6 i wtedy będziemy mieć jeden tranzystor mocy.

No tak faktycznie pomyliłem sie :) Zasilacz nie wyciągnie przy 33V 3,15A :) Napięcie to jest dzięki kondensatorom filtrującym i szybko spadnie :) Ale od 24V i poniżej, taki prąd wyciągnie. A co do 1,2 V i 3A to pewnie by sie ugotował, gdyż wtedy wydzielają sie największe straty jakie tylko mogą :)
    _PREDATOR_

Normalnie zastrzelić to mało :D , a gdzie wartości R6_7 (LM317)(dla mnie to oczywiste, ale dla innych początkujących?) :P
    Dopisz do wykazu
    kt838a
    Poziom 23  
    fajny zasilacz. podoba mi sie ten parzedni panel. jedna uwaga. zmien trafo na mocniejsze
    liseczq
    Poziom 21  
    Trafo mogło by być mocniejsze, ale automatycznie przydałyby się większe radiatory :) Wie ktoś może, jak zrobić zabezpieczenie przed zwarciem do masy w moim zasilaczu ? Albo jakieś zabezpieczenie, żeby ograniczyło pobierany prąd do 3A ? Dzięki za wszelkie komentarze :)
    maziu
    Poziom 18  
    HEj .

Wyczarowałem ostatnio taki zasilacz zbliżony do Twojego (schematem)

zauważyłem iż przyłączając trafo na zaciski 18V i dając na wyjściu układu halogen 35 W na 12 V uzyskałem następujące parametry wyjściowe :

- 9,6 V
    - 2,51 A
    - 24 W

eksperyment powtórzyłem z małą różnicą : wykorzystałem zaciski transformatora 37 V i ten sam halogen :

- 10 V
    - 2,58 A
    - 25,8 W

1) jak widać nie ma istotnych zmian ku naszej korzyści ale są ogromne straty : 2 tranzystory na niewielkim radiatorze w sytuacji pierwszej są zaledwie ciepłe natomiast w sytuacji drugiej po 15 s nie można ich dotknąć ...

2)Warto dodać że mostek 4A gotuje sie :P wiec oprócz trafa należało by zmienić u Ciebie mostek na coś sensowniejszego

pozdroffka
    :D
    marcin13
    Poziom 14  
    Super :D , bardzo mi się podoba. A masz wzory płytek??
    maziu
    Poziom 18  
    użyj inwencji twórczej ;]

schemat masz wystarczy pokminić , jeśli Ci to nie wychodzi to czas najwyższy wziąść sie za ostre ćwiczenia :P pozdrofka

PS. dałbym Ci ten wzór płytki ,ale nie dam Ci dla Twojego dobra ,jeszcze kiedyś mi podziękujesz.
    maziu
    Poziom 18  
    ja??

:arrow::D

no skoro już zaprojektowałeś swoją więc mogę podesłać Ci moją :p tylko ja przyprawie żeby inni zdołali przełknąć.:D
    ostry_18
    Poziom 24  
    no to wysyłaj, a nie pisz postów bez potrzeby :P
    kosmi
    Poziom 16  
    w sumie nie ma żadnego zabezpieczenia prądowego - będziesz zmieniał bezpieczniki częściej niż pokręcał gałką.
    maziu
    Poziom 18  
    i mówi to ... hmmm żółtodziub ;] (sądząc po postach) bez obrazy taki mały żarciX

no czy ja wiem ... zabezpieczenie na LM jest więc w czym rzecz ??
    bo przy całym składaniu układu i próbach nie straciłem ani jednego bezpiecznika . i tak samo przy używaniu ;] jeśli nie będziesz chciał to nie zrobisz przeciążenia . i oczywiście omawiamy tu praktycznie najprostrzą aplikacje układu LM 317 z dodatkowym rozpraszaczem prądu (2n3055) wiec nie wymagajmy cudów :) i cieszmy sie że działa hehe

Dodano po 3 [godziny]:

PROBLEM

czemu z tego zasilacza mogę wyciągnąć tylko 25 W?? czego to może być wina??

zamiast trafa podłączam zasilacz AT i na wyjściu 105 W w halogenach ale zamiast pełnej mocy na wyjściu mam 5,15 V i 4,77A :?::?: coś koło 25W

rezystory R6 R7 i R8 czyli z emiterów Tranzystorów 2N3055 mam złożone każdy z 3 * 2,2 ohma 2 W (grzeją sie mocno) czy opór koło 0,7 ohma jest za duży ??

pozdroffka
    ostry_18
    Poziom 24  
    maziu napisał:
    i mówi to ... hmmm żółtodziub ;] (sądząc po postach)

niejeden jest na elektrodzie, co ma potężną wiedzę, a mało postów:)

maziu napisał:
    zabezpieczenie na LM jest

tylko przeciw przegrzaniu. Przeciw zwarciom jest chyba tylko w teorii (albo nawet nie ma wcale), także z tego co czytałem (pare osób ma takie zasilacze) to przy zwarciu pali się lm317, a i tranzystory (o ile są zastosowane). W moim (sam lm317) każde zwarcie kończy się wymiana LMa - dlatego przerabiam zasilacz na wersję z electronics-lab.

p.s. piszę kiedy czuję taką potrzebe, chociaz zdarza mi się błysnąć niewiedzą:)

jeszcze raz.

mam 250 (tak na oko) postów w ponad rok, co powiesz o ludziach którzy robią 900 w rok (chyba daniel93), czy np _PREDATORZE_, który ma ponad 3000 (chyba):)
    maziu
    Poziom 18  
    fanatycy albo fascynaci ;]

jeśli ktoś lubi to pisze i jak pisze to faktycznie na temat więc wiecej takich ludzi :)

pozfroffka <MAziu>
    daniel93
    Poziom 29  
    Ta zielona okleina nawet ciekawie wygląda, zasilacz dobrze wykonany(szkoda, że analog), ogólnie ok.
    ostry_18 napisał:
    którzy robią 900 w rok (chyba daniel93)

Popularny jestem :P :)
    Wiesz jak się ma 13 lat to nie ma nic innego do roboty :)

Dodano po 2 [minuty]:

Może ktoś mi wytłumaczyć jak zrobi zabezpiecznie przeciw zwarciowe??
    electro_warrior
    Poziom 12  
    Fajne schemaciki. napewno coś z tego wykorzystam...
    bo chcę zrobić podobny zasilacz... mam wdomu troche tranzystorków jakieś 20 sztuk 2N3055 trafo +/- 20V chcę połączyć na 40V no i kondensatorki 1500uF na 250V sztuk 11
    wszystko razem powinno działać wspaniale :D i zajmować sporo miejsca. a waga... 5kg trafo radiator dla T mocy 1kg kondensatorki 0,8 kg
    jeden problem no wiem jak to podbłączyć ale to trafo... nie wstrzeliło się w zakres bo daje mi 40V a teraz mostek 20A i kondensatory i zmierzę większe napięcie... no LM317 troszeczke tutaj niepasuje... co radzicie ??

Dodano po 2 [godziny] 43 [minuty]:

no to pomierzyłem to... i cholerka ten transformator ma 200W ale napięcia jeszcze więcej między + a - jest ~46,6V po stabilizacji =61V . no więc jak to płynnie regulować ?
    może lepiej zostawić to trafo na inną okazję ?
    zimny102
    Poziom 11  
    kosmi napisał:
    w sumie nie ma żadnego zabezpieczenia prądowego - będziesz zmieniał bezpieczniki częściej niż pokręcał gałką.

Super komentarz... :D :) :P
    A jest tu na tym forum jakiś wzór na zabepieczenie przeciw zwarciowe ??
    Jesli tak to poślijcie.

Pozdrawiam,
    _ _ _
    maziu
    Poziom 18  
    najlepiej nie zwierać przewodów albo wrzucić w szereg jakąś żarówke ... wtedy nic nie powinno sie stać . a jeśli to Ci nie wystarczy to urzyj funkcji szukaj :) sporo tego jest