Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

końcówka mocy tda około 150 W mono

xml2000 25 Jan 2006 14:06 3763 15
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  xml2000
  Level 17  
  co byście poradzili w tej kwestii będzie on napędzał subofer głosnik będzie z oferty stx-a
  prosiłbym o schemat oraz płytkę drukowaną
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  PZ IX
  Level 34  
  Proszę bardzo. TDA 2030:
  - napięcie: 12V
  - moc: przy odpowiednim zmostkowaniu 6 układów otrzymujemy moc muzyczną ok. 130 W
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  bocian90
  Level 27  
  o lol PZ IX co ty za bzdury wygadujesz? Zmostkować to można 2 układy ale nie 6 LOL.

  Tda 7294 w mostku odda 150W przy 8ohm w mostku.
 • Helpful post
  #5
  PZ IX
  Level 34  
  te bocian:
  Elektronika Hobby
  Wzmacniacz 2x50W lub 1x100W

  Budowa wzmacniaczy akustycznych od dawna jest, i przez długi czas zapewne będzie jednym z najczęściej podejmowanych przez elektroników-hobbystów przedsięwzięć. W konstrukcjach o małych mocach wyjściowych (do ok. 15W) dużą popularność zdobyły wzmacniacze scalone (np. układ TDA2030). Za ich stosowaniem przemawia prostota układu aplikacyjnego, dobre parametry, łatwość uruchomienia oraz względy ekonomiczne. W układach o nieco wyższych mocach (ok. 30W) dominują - z tych samych względów - rozwiązania układów mostkowych, zawierające po dwa scalone wzmacniacze w jednym kanale. Ze względu na istniejące zapotrzebowanie naszych Klientów na układ wysokiej klasy wzmacniacza
  średniej mocy, firma NORD ELEKTRONIK opracowała zestaw NE078: wzmacniacz stereo o mocy 2x50W lub (do wyboru) mono 100W. Nie jest to typowa dla rozwiązań układowych o podobnych mocach konstrukcja na elementach dyskretnych ani z zastosowaniem scalonych układów hybrydowych: te pierwsze są bowiem dość trudne w uruchomieniu i zestrojeniu wymagając od elektronika pewnego doświadczenia oraz wyposażenia w odpowiedni sprzęt pomiarowy, drugie natomiast - to rozwiązania znacznie droższe. Podstawowe zalety układu NE078 są zatem następujące:
  - prostota montażu i uruchomienia, przez co zestaw ten można polecić nawet początkującym amatorom,
  - niewielkie wymiary zmontowanej płytki,
  - zasilanie niewielkim (stosunkowo) napięciem dzięki zastosowaniu układu mostkowego,
  - dobre parametry użytkowe wzmacniacza,
  - niski koszt urządzenia.

  Działanie układu

  Układ składa się z dwóch niezależnych oraz identycznie działających torów wzmocnienia, opis dotyczy zatem jednego z nich. Sygnał wejściowy podawany jest do wejścia (IN1), skąd po obcięciu składowej stałej przez kondensator C1 podawany jest do wejścia scalonego wzmacniacza mocy (US1) TDA2030. Układ wzmacniacza objęty jest pętlą ujemnego sprzężenia zwrotnego zrealizowaną przez R3 oraz C13 i R2. Elementy te decydują o wzmocnieniu napięciowym układu oraz o kształcie charakterystyki w sąsiedztwie dolnej granicy pasma przenoszenia. Tranzystory mocy (T1 i T2) pracują w nietypowej, choć coraz bardziej popularnej konfiguracji: sterowane są prądem zasilającym układ TDA2030. Jednak ich punkty pracy zostały dobrane tak, by dla słabych sygnałów jedynym źródłem mocy wyjściowej był układ scalony. Dla sygnałów, przy których moc wyjściowa ma przekroczyć ok. 10W (w jednym kanale) tranzystory T1 i T2 stają się Jej głównym źródłem. Ponieważ przy braku sygnału wejściowego T1 i T2 są zatkane w układzie nie występuje problem stabilizacji termicznej prądu spoczynkowego tranzystorów stopnia końcowego, co dodatkowo upraszcza układ. Diody D1 i D2 zabezpieczają wyjście wzmacniacza przed możliwością pojawienia się na nim napięć (przepięć) spoza przedziału <-Ucc, +Ucc>, co byłoby normalną konsekwencją współpracy z obciążeniem o charakterze indukcyjnym. Dwójnik R6, C5 dociąża wyjście dla składowych o wyższych częstotliwościach, dla których impedancja głośników (zestawów głośnikowych) w naturalny sposób rośnie.
  Przy pracy urządzenia w konfiguracji mostkowej jedynym wejściem sygnału są punkty IN1 (IN2 pozostają nie wykorzystane). Wyjściem są natomiast: pkt. <c> wyjścia OUT1 oraz pkt. <g> wyjścia OUT2. Przełączenie na pracę mostkową odbywa się poprzez zwarcie punktu <1> z punktem <2> oraz <3> z <4>. Dzięki temu sygnał z wyjścia stopnia nieodwracającego z układem US1 zostaje podany na wejście odwracające stopnia z US2 (wypr.2).

  Montaż

  Układ należy zmontować na płytce drukowanej starannie oraz z zachowaniem odpowiedniego kierunku wlutowania tych elementów, które tego wymagają (diod, tranzystorów, układów scalonych, kondensatorów elektrolitycznych). Ze względu na znaczne ilości ciepła wydzielane przez aktywne elementy układu (T1..T4, US1, US2) nieco uwagi należy poświęcić konstrukcji radiatora, na którym muszą one się znaleźć. Zwracamy uwagę na konieczność stosowania przekładek izolacyjnych pomiędzy blaszkami radiacyjnymi elementów a radiatorem w celu ich odizolowania elektrycznego. Po zakończeniu montażu należy sprawdzić skuteczność tej izolacji, najlepiej przy pomocy omomierza z zakresem np. 20M (w ostateczności używając próbnika zwarć).
  Po zakończeniu montażu do układu można dołączyć zasilanie. Zasilacz powinien dostarczać dwóch symetrycznych napięć 17.5V przy wydajności prądowej ok. 4A.
  Należy się wówczas zaopatrzyć jedynie w transformator sieciowy o mocy ok. 100VA, dający na uzwojeniach wtórnych dwa napięcia ~12Vsk przy wydajności 4A. Można również zastosować dwa transformatory ok. 50VA dające pojedyncze napięcia ~12Vsk/4A. Zwracamy w tym miejscu uwagę, że dopuszczalne napięcie zasilające dla układów TDA2030 wynosi 18V i przekroczenie tej wartości grozi ich uszkodzeniem.

  Uwagi:

  Do układu nie należy dołączać zestawów głośnikowych o impedancji mniejszej niż 4om przy pracy stereo oraz 8om przy pracy mostkowej, gdyż grozi to uszkodzeniem wzmacniacza. Nie należy także dołączać zestawów o mocy mniejszej niż wynika to z powiększenia odpowiedniej mocy muzycznej o ok. 20..30%, gdyż grozi to z kolei uszkodzeniem ich samych (np. dla obciążenia 4om przy pracy stereo muzyczna moc oddawana wynosi 50W, zestawy powinny mieć moc znamionową co najmniej 65W). W trakcie eksploatacji układu należy zapewnić jak najlepsze termiczne warunki pracy elementów mocy. Radiator należy zatem bezwzględnie zlokalizować na zewnątrz obudowy urządzenia, samo urządzenie zaś powinno znajdować się w miejscu zapewniającym właściwy obieg powietrza wokół radiatora (nie należy wstawiać urządzenia do zamkniętych szafek itp.).

  Wzmacniacz został sprawdzony praktycznie i zaskoczył za pierwszym razem. Jedyną trudność stanowił montaż układów do radiatora.

  Wymiary płytki: 150x50mm

  Wykaz elementów:

  Rezystory:
  R1,3,7,9,14 - 22k
  R2,8 - 680R
  R4,5, 10, 11 - 3,3R/0.5W
  R6,12 - 1R
  R13 - 1k

  Kondensatory:
  C1,7 - 1uF
  C6,12 - 47uF-100uF/40V
  C13,14 - 10uF/16V
  C2-C5,C8-C11 - 100nF-220nF MKSE

  Półprzewodniki:
  T1,3 - BDX54C
  T2,4 - BDX53C
  D1-D4 - 1N4002

  Układy scalone:
  Us1,2-TDA2030

  Inne:
  Bezpiecznik - 3.15A. 2szt
  Podst. bezpiecznika - 2 kpl.

  Schemat ideowy

  Schemat montażowy

  Wzór płytki

  Sposoby podłączania układu dla trybu stereo i mostkowego

  Ostatnie zmiany: 27 stycznia 2000 15:07:59

  Opracowano na podstawie Nowy Elektronik 5/1999
  http://www.elektronika.basnet.pl (link nie działa)

  Dla dowodu dodaję jeszcze załącznik.Starczy?
 • #6
  Granat :)
  Level 34  
  właśnie, to samo napisaliśmy w jednym czasie :)
  można zrobić dwa wzmacniacze, na każdy składały by się trzy kostki, po czym je jeszcze zmostkować. wtedy można podłączyć głośnik o bardzo małej oporności, ale 130W przy thd 10% raczej i tak nie wyciągnie :)
 • #7
  PZ IX
  Level 34  
  ee granat ja mam podaną moc właściwą 100w w mostku, a moc muzyczna jest zawsze wyższa niż właściwa. A tak na marginesie: ten układ przy dobrych kolumnach ma moc P.M.P.O. ok. 4000w heh :P
 • #9
  bocian90
  Level 27  
  No i gdzie tam masz 6 tda???????????????? To są 2 tda w mostku,w tym wzmacniaczy tdz pracują jako wzmacniacz enapięciowe króre wysterowują tranzystory bipolarne przez co układ może pracować z obciążeniem o impendancji do 2ohm przez co możliwe jets uzyskanie moce 150W.W każdym razie niejest to wzmacniacz zbudowany na 6 kostkach połączonych odpowiednio jak to napisałeś u góry,więc najpierw sprawdz co piszesz bo możesz się przypadkiem ośmieszyć.Aha i nie mów do mnie na " te" ok?

  Co do samego wzmacniacz to radził bym tda 7294 w mostku jak to napisałem u góry albo jeśli czujesz sie na siłach to wykonaj jakąć konstrukcje w pełni tranzystorową bedzie o wiele lepsza od scalaka. pozdrawiam!
 • #10
  PZ IX
  Level 34  
  Ok bocian przepraszam za to "te". Troche przesadziłem.
 • #11
  xml2000
  Level 17  
  wielkie dzięki uważam temat za zamknięty
  podziękowania dla wszystkich
  a wszczególności dla usera PZ IX i jeszcze raz wielkie dzięki
 • #12
  ige
  Level 35  
  nie radze sie pakowac w ta pierdziawe jak jest tda2030+bd to straszna lipa mialem to i bylo duzo problemu z tym a w dodatku w zyciu niema 100w!!! pojedynczy tda7294 byl mocniejszy,a zeby osisagnac te 150w to najlepiej zbudowac koncowke na elementach dyskretnych a nie bawic sie scalakami
 • #13
  PZ IX
  Level 34  
  Ale tda 2030 ma tę zaletę, że można go podłączyć do akumulatora samochodowego, co zwiększa bezpieczeństwo. Dobra, możemy skończyć temat.
 • #14
  irek2
  Level 40  
  zarowke tez mozna podlaczyc do akumulatora samochodowego i jaka z tego zaleta?

  TDA2030 nawet z tymi tranzystorami to kompletne badziewie ktoro nie ma zadnych szans na osiagniecie 100W mocy!
 • #15
  Hefajstos
  Level 35  
  Poszukaj sobie na allegro modułów "super hiper mega 300W" - mają 100W mocy rms, 150W muzycznej (definiowanej przez moc przy 10% thd, bo można przyjąć inne kryteria). Zasilanie z trafa 2*17V. Możesz też kupić same płytki w altronie. Koszt rzędu kilku zł + 2 kości po kilkanaście zł + trafo 100...150VA + kondensatory powiedzmy 4*10000uF / 25V. Masz z tego czyste 100W, maksymalnie 150. Możesz też dać trochę wyższe napięcie, ale nie wiecej niż 2*20V (trafo 150VA) i wtedy kondzioły na 35V, pojemność taka sama.

  Te 6 szt tda 2030, to ciakawa opcja w stylu retro:D


  --
  Hefi
 • #16
  kozik
  Level 16  
  Witam
  A to 150 W to dla jakiej opornosci ?? jak dla 4 om to drobna przeróbka jabela na +/-50V i już jest gotowe. :)