Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączniki do oświetlenia na dyskotękę by Chrzaszczu18

Chrzaszczu18 11 Lut 2006 00:35 4416 21
  • Witam wszystkich!!! Postaram się opisać swój wytwór krótko i na temat.
    Założenia: urządzenie musiał obsługiwać 10 urządzeń w tym wytwornicę dymu oraz częstotliwość stroboskopu a tak że nie może wprowadzać zakłóceń słyszalnych w głośnikach podczas załączania świateł i mieć izolacje galwaniczną między napięciem sieciowym a sterownikiem (12v)

Projekt : schemat tak właściwie nigdy nie powstał i raczej nie powstanie- wykorzystałem układ ze sterownika discolitez a reszta była w zasadzie plątaniną kabli.podczas uruchamiania końcówek mocy pomagał mi Ryszard49 a podczas prac wykończeniowych pomagał mi multilight za co im serdecznie dziękuje bo pewnie bez ich pomocy bym nadal siedział i się męczył z tym projektem.\

Budowa:Oczywiście przystąpiłem od zbierania poszczególnych elementów-trochę miałem swoich i trochę kupiłem.Obudowa została mi z poprzedniego sterownika na przekaźnikach.Była cała wykonana z pleksi i kątowników z aluminium ale niestety okazało się że pleksi jest zbyt kruche i górny panel wymieniłem na blachę 1,5mm którą wyciął mi kolega w pracy.Całe składanie trwało około 2 tygodni głównie w ferie.Urządzenie składa się z 10 taki samych modułów zbudowanych na BT139 oraz Moc 3041 (przełączający w zerze )
    Koszta: wolał bym o tym nie mówić ale ktoś i tak zapyta więc napiszę tylko że w sumie wyszło mi za wszystko około 500zł z tym że same kable kosztowały prawie 300 (kupowałem 6 miesięcy temu więc nie pamiętam dokładnie)
    triaki to koszt 30zł
    MOC 3041 30zł
    gniazda wojskowe około 60zł za 3 komplety
    gniazda sieciowe 30zł za 2 sztuki
    oprawki do bezpieczników 20zł
    reszty nie pamiętam
    problemy: oczywiście nie udało mi się ich uniknąć
    Na początku nie mogłem uruchomić triaków potem spaliłem triaka i zamontowałem bezpieczniki

Zakończenie:
    Urządzenie spełniło moje oczekiwania,Pewnie zapytacie się czemu są zastosowane trzy rodzaje gniazd zasilających -->wynika to tylko i wyłącznie z tego że akurat takie potrzebowałem.Pod pierwsze gniazdo podłączam zasilanie 15 metrowym kablem 3x2,5mm pod dwa następne gniazda kable po 12 metrów które obsługują po 3 światła.Trzy gniazda komputerowe są tak na wszelki wypadek jak bym miał jakieś dodatkowe światło.Następnie gniazdo do wytwornicy dymu która tak że jest włączana przez triak i ma nawet sygnalizację diodą gotowości do pracy.Dwa gniazda sieciowe są ogólnego przeznaczenia (wzmacniacze komputer itp)w planie mam zamiast różnicówki zamontować dwa zwykłe bezpieczniki.gniazdo dużego Jacka służy do regulacji prędkości stroba.Nie ma tam generatora tylko zwykły potencjometr 1Mohm bo mam strobo przerobione i na końcu gniazdo do podłączenia panelu z przełącznikami
    to chyba tyle na ten temat na fotkach są widoczne sceny z montażu jak i gotowe urządzenie i okablowanie pozdrawiam i zachęcam do zadawania pytań

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Specjalizuje się w: technika estradowa
    Chrzaszczu18 napisał 88 postów o ocenie 1, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2005 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Witam
    bardzo fajny sterownik ! :)
    bardo fajnie wykonane ;)
    tylko CENA cena i jeszcze raz CENA ! :D
    kable cholernie drogie....
    OCENA
    +5/6
    dlaczego nie 6 ? cena.... ;)
    a i zapytam... xD
    czy po drobnej modyfikacjji...
    mozna sterować z kompa ? z portu lpt ?
    ja też robię sterownik ale z poru LPT :D
    bo taki to mam na 6 kanłow tylko na włoncznikach takich domowych... co są na sciane :D
    moze kiedy zrobie fotkee :)
    pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    Chrzaszczu18
    Poziom 13  
    sterownik nie wymaga modyfikacji można zamiast przełączników podłączyć kabel do lpt i też będzie działać ale ja tego nie preferuje.Cena na pewno mogła by być mniejsza ale nie chciałem zaoszczędzić na jakości i na komforcie
    zippermann
    Poziom 15  
    Hey. Fajna konstrukcja ;-)
    A co do ceny to nie wiem czy jest ona taka wysoka...

Przewody typy YTKSY 7x1,5mm to koszt 5-7zł/1mb
    Do przedłuzaczy najlepiej przewód typu OW 3x2,5 (w gumie, miękki i trudny do uszkodzenia), ok 5-6zł/1mb.

Bezpieczeństwo i wygoda ma swoją cenę, a szczególnei na tym pierwszym nie należy oszczędzać...

Możesz mi tylko powiedzieć gdzie kupic niedrogo taką fajną walizeczkę? ;-)
    Chrzaszczu18
    Poziom 13  
    Za kabelki do przedłużaczy zapłaciłem równo 250zł bo znalazłem paragon.Walizka kosztowała 100zł z tym że w niej byłe druga walizka a w niej trzecia czyli zestaw.Można je nabyć w macro.przewody są oczywiście w gumie bo igielit się skręca strasznie i brudzi.
    Zestawienie kosztów:
    15metrów 3x2,5 po 5zł za metr =75
    25metrów 5x1,5 po 7zł za metr =175
    walizka~ 50zł
    triaki 10 sztuk po 3zł =30
    Moc 3041 10 sztuk po 3zł =30
    gniazda sieciowe 2 sztuki po 15zł =30
    gniazda wojskowe 20zł komplet ,3 komplety =60zł
    oprawki do bezpieczników 10 sztuk po 2 zł =20zł
    bezpieczniki 10 sztuk za około 4zł
    przełączniki na 230v z wymienionymi neonówkami na żarówki w sumie 20zł
    przełączniki chwilowe 10sztuk po 1zł =10zł
    złącza, wsuwki śrubki nity około 20zł
    nie wliczam obudowy i kilku gratów z odzysku takich jak trafo , gniazda komputerowe bezpiecznik różnicowy itp..
    daje nam to sumę około 500zł ale myślę że jak ktoś się uprze i będzie kupował graty na allegro to cena na pewno spadnie
    witt
    Poziom 10  
    Wit Wita

Przyznam ,że bardzo fajny gadzet.
    Może zamiescisz schemat urzadzenia
    Gdzie umieszczasz sterownik podczas imprezy?
    aby było poręcznie , czy mogłbyś zrobić zdjęcie całości łącznie ze swiatlami bardzo mnie ciekawi wyglad calosci
    musze przyznac ze zainspirowales mnie aby zrobic cos podobnego aby wreszcie zrobic porzedek ze swiatlami

Pozdrawiam
    WIT
    hunterhouse
    Poziom 26  
    bardzo ładny i dobrze wykonany projekt.
    jak dla mnie to to super. koszty co sie tu dziwić musiały takie wyjść.
    pozdrawiam i życze kolejnych udanych projektów.
    Chrzaszczu18
    Poziom 13  
    Witam.Co do sprawy schematu to na razie nie planuje narysowania takiego ponieważ nie mam czasu(okres karnawału ) może w marcu się za to wezmę ale w sumie nie ma nic specjalnego do rysowania ,bo układ wykorzystuje takie same moduły jak sterownik do komputera tylko są przełączniki pozostałe części sa po łączone przewodami i tyle.Co do fotek to na mojej stronie jest kilka w 13 galerii gdzie sterownik przechodził pierwsze testy.Jedno zdjęcie niestety mi gdzieś wcięło na którym był mój kumpel który obsługiwał światła.
    www.discocorp.prv.pl Zapraszam i Pozdrawiam
    jakubk
    Poziom 13  
    Bardzo podoba mi się ten projekt. Jest możliwe aby zastosować w nim potencjometry do ściemniania?
    Darektbg
    Poziom 21  
    witam !
    Skoro temat został na nowo odgrzany to mam pytanie czy tam czasem niema różnicówki, tz. zabezpieczenia rożnicowo-prądowego.

Pozdrawiam
    Darektbg
    Chrzaszczu18
    Poziom 13  
    Tak to prawda jest różnicówka bo akurat taka miałem -miałem ją zamienić na dwa bezpieczniki nadpradowe ale nie miałem na to czasu-co do przerabiania na dimmer to raczej tego urzadznia sie nie da przerobić.Mam w planie dwa dimerr paki po 4 kanały i pulpit z suwakami ale to w przyszłości (moze w wakacje) założeniem projektu było włączanie i wyłączanie zwykłych świateł dyskotekowych tak więc stosowanie sciemniaczy mijało by się z celem .Następna konstrukcja będzie typową konstrukcja teatralną koncertową .Pozdrawiam
    jakubk
    Poziom 13  
    Będę czekał na ten projekt bo jestem ciekawy jak to będzie wyglądało i działało. Ja tez chcę zrobić coś podobnego ale z potencjometrami.
    Darektbg
    Poziom 21  
    Chrzaszczu18 napisał:
    Tak to prawda jest różnicówka

Ciekaw jestem, czy kolega Chrzaszczu18 już zaliczył "zamoczynne" bez powodu wyłączenie różnicówki w systemie TN-C ...
    Niestety większość obiektów nadal jest wykonan w tym systemie ...

Pozdrawiam
    Darektbg
    Chrzaszczu18
    Poziom 13  
    Wszyscy jesteście bardzo fajni ale żaden nie podaje konkretnych powodów dla których zastosowanie różnicówki jest niebezpieczne.Równie dobrze mozna napisać "nie stosuj bezpieczników topikowych bo podczas swarcia może wytworzyć się wysoka temperatura w oprawce i zginiesz"Ta różnicówka jeździ ze mną tak na oko już z 5 lat i nigdy nie było żadnego problemu
    jakubk
    Poziom 13  
    Ja myśle ze to był dobry pomysł z zastosowaniem różnicówki. :DJa miałem też z nią do czynienia i jeszcze mnie nie zawiodła.:D
    Darektbg
    Poziom 21  
    Witam !
    Powiem tylko tyle, że na temat różnicówki w systemie TN-C można by napisać książkę. A najlepszym dowodem na to jest topic na forum ise.pl
    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=9124
    który na dzień dzisiejszy ma już 48 stron !
    Miłej lektury, naprawde warto przeczytać ;)
    A jeżeli kolega nie chce czytać to podaje prosty przykład.
    Sieć w systemie TN-C ma przewód PEN i L. Więc na bolcu w gniazdku zamiast PE jest PEN, więc też na obudowie jakiegokolwiek urządzenia jest potencjał PEN. I w przypadku dotknięcia obudowy tegoż urządzenia do np. kaloryfera, który jest połączony z szyną wyrównawczą prąd już w całości nie powraca przez PEN, tylko przez kaloryfer, szyne wyrównawczą. I następuje różnica prądów, co w wyniku daje wyłączenie wyłącznika różnicowo-prądowego.
    Niech kolega to zrozumie to nie jest takie trudne(nawet ja, 15-nasto letni człowiek to zrozumiałem ;))
    Krótko mówiąc RCD nie nadaje się do zabezpieczania w obwodach TN-C z odbiornikami w 1kl. izolacji. Inaczej wygląda to w 2kl. izolacji, ponieważ takie odbiorniki nie potrzebują RCD !

Pozdrawiam
    Darektbg
    jakubk
    Poziom 13  
    Ma ktoś może pomysł jak przerobić ten sterownik aby każdy kanał posiadał ściemniacz. Proszę o zamieszczenie schematu, bo chce coś takiego zrobić ale jestem dopiero początkującym elektronikiem i nie mam pomysłu jak to zrobić.
    jakubk
    Poziom 13  
    Ciekawy projekt. :D Może ma ktoś jeszcze inny pomysł. Chodzi mi bardziej o przeróbkę tego projektu, bo posiadam już wszystkie części, ale chce żeby była możliwość obsługiwania go bez komputera.
    Chrzaszczu18
    Poziom 13  
    jak już pisałem pojego sterownika nie da się przerobić na dimmer bo moc które zastosowałem są z przejściem w zerze.Nieważne proponuje poszukać na elektrodzie bo ten temat jest tylko i wyłącznie o moim sterowniku
    Misiu200
    Poziom 15  
    Czy moglby ktos dokladnie rozrysowac ten wlacznik chodzi mi konkretnie co z czym i do czego.Oczywiscie odpowiednio sie odwdziecze za pomoc.Pozdrawiam