Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie pojemności kondensatorów a wplyw na jak. dźwięku

kalach666 02 Apr 2006 11:37 9364 21
    kalach666
    Level 17  
    Witam, otóz jak w temacie. Jaki ma wpływ zwiększenie pojemności kondensatorów filtrujących, na jakość dzwięku?

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    knmp
    Level 26  
    Czy separujących składową stałą na wyjściu ?

pozdr KN
    kalach666
    Level 17  
    Witam, kondensatorów filtrujacych w ZASILACZU

Pozdrawiam
    ghost666
    Translator, editor
    Zalezy jakie tam aktualnie siedzą i w jakim są stanie. Zalezy tez od wzmacniacza - jego mocy etc.
    knmp
    Level 26  
    Jezeli budujesz zasilacz do wzmacniacza akustycznego to warto zastosowac odpowiednie duże pojemności by zminimalizować napięcie tętnień. Jest tak, że przy prostowaniu napiecia np mostekiem greatza wymaga się zastosowania odpowiednio dużych pojemniości w celu zniwelowania zwartości harmonicznych przydzwięku sieciowego( buczenie w głosnikach 50Hz)> Teoretycznie im większa pojemność kondensatorow filtrujących tym mniejszy współczynik tętnień napięcia i mniejszy przydzwięk sieciowy dostający się na wzmacniacz i potem na głosniki. Dużo zalezy też od wzmancniacza jaki stosujesz... jedne kości wymagają lepszej filtracji napięcia np TDA2030 inne mniejszej TDA7294 itp.

Odpowiednią wartość pojemności kondensatorów filtrujących możesz określić ze wzoru na max dopuszczalne napięcie tętnień... wzór masz w pozycji "Prostownik dwupołówkowy mostkowy" niniejszej strony.. (obl. Nap. tętnień)

http://www.edw.com.pl/ea/zasilacze.html

Z pojemnościami też nie nalezy przesadzać, duże pojemności no 20000uF mogą być problemem dla transformatora przy właczaniu... stanowią w chwili właczenia niemal zwarcie (ew bezliecznik może się spalić )

pozdr KN
    William Bonawentura
    Level 33  
    kalach666 wrote:
    Witam, otóz jak w temacie. Jaki ma wpływ zwiększenie pojemności kondensatorów filtrujących, na jakość dzwięku?

Pozdrawiam

Potrafi podnieść o kilka % moc wzmacniacza. Czyli ma znaczenie przy sluchaniu z maksymalną głośnością. Jeśli piszesz "jakość" to zapewne masz na myśli słuchanie przy umiarkowanym poziomie i wówczas różnicy raczej nie odczujesz.

Napisz jakie masz napięcie zasilania na końcówce mocy (bez obciązenia) i jaką impedancję kolumn to ci odpowiemy jaka pojemnosć jest optymalna.
    mrrudzin
    Level 39  
    Najprościej na przykładzie. Żeby nie było składowej zmiennej na wejściu zasilania wzmacniacza stosujemy kondensator. Oddaje on energię do obciążenia (wzmacniacza) w przypadku gdy diody nie przewodzą, bo napięcie jest niskie.
    Załóżmy sobie model - dla uproszczenia generator, dioda (więc prostownik jednopołówkowy - w przypadku 2 połówkowego jest bardzo podobnie). Rezystor niech będzie naszym wzmacniaczem.
    NA początek podłączamy prostownik bezpośrednio pod odbiornik. Efekt - zasilamy go "pikami" napięcia - dokładnie tak jak przewodzi nam dioda w układzie. Efekt: na wyjściu wzmacniacza pojawi się również składowa od zasilania. Gdy napięcie będzie nam malało do zera, wzmacniacz nie będzie działał. Efekt - usłyszymy dźwięk z wejścia wzmacniacza i nałożone na to 50Hz. Wiadć to na rysunku AAA.jpg

Zobaczmy co się stanie gdy podłączymy kondenator. Na początek 100uF. Co widać na przebiegu napiecia na wejściu? (BBB.jpg) Poprawiło się. Kondensator oddaje energię zgromadzoną w czasie przewodzenia diody tam gdzie dioda nie przewodzi. Nie jest to jeszcze ideał - bo chcemy zasilać wzmacniacz napięciem stałym.
    Spróbujmy zatem zwiększyć pojemność - wtedy powinna zgromadzić więcej energii którą będzie można wykorzystać w gdy dioda nie będzie przewodziła. (CCC.jpg) Widać że teraz kondensator jma na tyle dużo energii że starcza jej na cały czas gdy dioda nie przewodzi.

A teraz zwiększmy "moc" naszego "wzmacniacza" - więc zwiększmy prąd w obwodzie (DDD.jpg). Widać że kondensator ma znów za mało energii. Należałoby zwiększyć pojemność.

Rozumowanie oczywiście bardzo uproszczone (bo chociażby pobór mocy samego wzmacniacza zmienia się w zależności od wielu czynników).
    Mam nadzieje że już wiadomo co i jak :)
    Hefajstos
    Level 35  
    "Jeśli piszesz "jakość" to zapewne masz na myśli słuchanie przy umiarkowanym poziomie i wówczas różnicy raczej nie odczujesz."

Taki stereotyp - że ludzie dzielą się na discomułów i audiofili. A jak będzie chciał posłuchać głośno i z dobrą jakością? Tzn. chodzi mi o odpowiedniego kopa, kontrolę nad membranami, itp. Np. przy perkusji (prawdziwej)?

Generalnie ja przyjmuję (patrząc po innych sprzętach), że na jeden kanał wzmacniacza pracującego na 8Ω, trzeba minimum 10 000uF na gałąź zasilania. Czyli łącznie 8szt kondensatorów 10 000uF przy stereo i 4Ω. Powyżej, to już chyba sztuka dla sztuki, poniżej, to trochę mało.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    kalach666
    Level 17  
    Witam
    dziekuje za zainteresowanie tematem.

1. mam wzmacniacz RWM 1505 8x4700uF (1988 rok)na kanał, no i chciałem wsadzic toche wieksze np 5600uF, dla polepszenia filtracji. Na jednym kanale sluchac buczenie i niekiedy charczenie - wg mnie jest to nie tylko wina kondesnatorow, ale także dwoch zupelnie inych tranzystorów koncowych. W tym tygodniu dostane 2N3773, chcę zaznaczyc, że nie bede przepinał sie na trafie, no i nie bede zmieniał mostka prostowniczego.

druga sprawa to BOX SPM 200 (jak sie nie myle, nie pamietam dokladnie modelu, sprawdze i w razie jakiegokolwiek bledu zmienie wiadomosc) rowniez słuchac charczenie, a ponadto jest wrażenie jakby sie rozjeżdzał dzwiek, no niewspomne juz o potencjometrach, ktore nadaja sie do wymiany. Box uzywany bedzie tylko do mowy, wokalu.

Wlasnie nie wiem czy oplaca sie zwieszkac pojemność kondensatorów, dużo drożej mnie to nie wyjdzie, wiadomo, że dzwiek bedzie zawsze lepiej odfiltorwany co sie może przełozyć na jakość dzwięku, no ale co do tej jakosci, to sie duzo nasłuchałem, jedni twierdzą, że sie polepszy, drudzy ze pogorszy...

Pozdrawiam
    micho a
    Level 35  
    nasjprościej wszystko z umiarem :D

moda na wymiane kondensatorów zrodziła sie z sprzętu diory gdzie ludzie obsesyjne ładowali zamiast wyschniętych beczek 2x4700uF po 2x10 000(bezsens)tam owszem poprawiało to dzwięk bo niektóre elwy były tak wyschnięte że jak sie dało czadyu to membrama chodziła tak dziwnie wzmacniacZ aż dostawał stałego na wyjściu na skutek niesymetrycznego napięcia zasilającego w uderzeniu basu

dodatkowo męczył sie transformator i dzwięk był płytki (nie było słychać okolicy 30-50 hz nawet czasem )

wymiana pojemności ZAWSZE dawała słyszalna zmiane dzwięku szczególnie basu pozatym wzmacniacz tak nie poniewierał membrama głosnika

ale ostatnio ludzie przesadzaja strasznie mają obsesje ładują w co popadnie po 2x20 000uF a potem problemy z palonymi bezpiecznikami mostkiem itd..........

ja sugeruje sie sprzętem diory nie buduje wzmacniaczy powyżej 100wat więc mam odnośnik ale jeśli daje trafo =mocy wzmaka nie 2x takie to kondensatory zwiększam 2x (profilaktycznie )

jak zastosuje nowe to nigdy nie ma problemu zawsze wszystko gra ok :D

w nowych wzmacniaczach jest na dwoje babka wrózyła chińczyki często przeginaja daja 2x1000uF na moc 100wat wtedy wypada dołózyć

ale jeśli ilośc jest rozsądna np 2x4700 na 100wat i wzmacniacz ma 3-4 lata NIE WARTO wymieniać
    William Bonawentura
    Level 33  
    Hefajstos wrote:
    "Generalnie ja przyjmuję (patrząc po innych sprzętach), że na jeden kanał wzmacniacza pracującego na 8Ω, trzeba minimum 10 000uF na gałąź zasilania. Czyli łącznie 8szt kondensatorów 10 000uF przy stereo i 4Ω. Powyżej, to już chyba sztuka dla sztuki, poniżej, to trochę mało.

10mF na gałąź przy 8om daje tętnienia na poziomie 6% napięcia zasilania. Faktycznie o niższe nie warto walczyć. [/url]
    ALTON
    Level 38  
    Trzeba pamiętać że obsesyjne ładowanie uF w zasilacz to błąd - przyjąć że na 100W mocy 6800uF na gałąź spokojnie wystarczy jezeli trafo jest dobrane w odpowiedni sposób.Są rodzaje "zasilaczy" dla bloków mcz.

Albo dajemy trafo z zapasem i mniej uF w zasilanie np Wzmacniacz 200W dajemy trafo 300W i 10 000uF na stronę MAX bo poco więcej

Albo dla wzmacniacza 200W dajemy trafo 150-200W i 2x10 000uF na stronę.

Ogólnie zwiększanie pojemności w zasilaniu niema sęsu jeżeli przekroczymy pewną granicę rozsądku to pieniądze idą w błoto zamiast w efekty. Nie raz zdażyło mi się czytać wypowiedzi ludzi którzy do TDA7294 dają trafa 300-400W i 8x10 000uF w zasilanie - bez urazy ale to czysta głupota. Taki sam efekt można osiągnąć na trafie 150W i 2x6800 - 10 000uF.
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

Trzeba pamiętać że obsesyjne ładowanie uF w zasilacz to błąd

Błąd czy rozrzutność?

Quote:

Albo dajemy trafo z zapasem i mnie uF w zasilanie np Wzmacniacz 200W dajemy trafo 300W i 2x10 000uF na stronę MAX bo poco więcej

Albo dla wzmacniacza 200W dajemy trafo 150-200W i 2x10 000uF na stronę.

Ale czy jeżeli damy trafo 300W i 2x10 000 uF (+ oczywiście układ miękkiego startu dla układu) to czy to w jakikolwiek sposób wpłynie negatywnie na działanie wzmacniacza?
    romoo
    User under supervision
    Dywagując od tematu jeżeli się daje duże pojemności to trzeba zastosować mocniejszy mostek ponieważ kondzie są doładowywane w szczytach sinusoidy i tu ma znaczenie spadek napięcia na przewodzącej diodzie w końcu nostek 25A to nie kosztuje zbyt wiele, ale nie róbmy jednego kosztem drugiego. Filtracja tętnień w funkcji pojemności jest chyba funkcją wykładniczą i zwiększanie pojemności poza pewną granicę daje takie efekty że zwiększamy pojemnośc 5x a tętnienia zmniejszają się o ułamek procenta. Ale praktycznie można sprawdzić ile brakuje mikroF we wzmaku ponieważ jak mierzymy napięcie luzem i pod obciążeniem bassem, i jeżeli napięcie pod obciążeniem jest zbliżone do napięcia z transformatora to na bank jest za mała pojemność.
    j.h.hudy
    Level 18  
    mój jvc klasy super A ma pobór mocy 250 wat,mocy 2x60 wat a ma 2x10000 uf na 71v ,więc można dawać troszke więcej :) no chyba że to już zależy od klasy wzmacniacza ;)
    ja do swojej diorki ws354 w której było fabrycznie 2x4700 uf dałem 4x6800uf i była ogromna poprawa !
    Jon-X
    Level 28  
    Małe sprostowanie - kondensatory są przeładowywane z f=100Hz. Sorry, ale jak widzę, że ktoś pisze o 50Hz, to mnie skręca.
    tom1eczek
    Level 20  
    No to tak.
    Wielkość zależy od prądu pobieranego przez wzmaka, mocy tylko posrednio. Dlatego wzmacniacz mostek 10W będzie potrzebował tyle samo co symetryczny 40W.

Mi we wzmaku 2*15W na scalaku przy kondach 2*10000uF (duzo nie?) napięci w spoczynku siada z 19 na 17. czyli mimo kondów aż 20000uF siada 12%. za to nie nagannie pracuje na 4Ω

W mostku 2*10W na kondzie 10000 napięcie siada ok 1/3!.

Teraz robię 2*50W/8Ω 2*70W/4Ω i daję kondensatory 4*10000uF.

Ja bym oscylował w tych proporcjach, ponadto apeluję nigdy nie używajcie mostkowych wzmaków na napięcie na 14V w domu (tzn zasilane z sieci)- tam są duze prądy, napięcia łatwo przysiadają. samochód co innego spadków nia ma.
    romoo
    User under supervision
    ==>tom1eczek tak mostkowych się nieopłaca bo mają mniejszą sprawność, ale zawsze można zasilić napięciem wyższym ok 17V spokojnie wytrzymują samochodowe końcówy.
    Hefajstos
    Level 35  
    A ja zauważam co innego - że nie daje się iluś tam mF na wat tylko w zależności od impedancji kolumn. Przecież uF nie jest miarą energii. Wzmacniacz mocniejszy potrzebuje więcej energii w kondensatorach ale ma wyższe napięcie, więc energia sama rośnie. Tylko kondensatory muszą być na wyższe napięcie.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    ALTON
    Level 38  
    Ja dobieram pojemności w zasilaniu biorąc na wzgląd moc transformatora i moc wzmacniacza. Zasadę doboru opisałem wyżej.

tom1eczek tutaj nie są winne kondensatory tylko słaba wydajnośc prądowa trafa.
    romoo
    User under supervision
    ''Tylko kondensatory muszą być na wyższe napięcie.''

==>Hefajstos Ale po co mi kondzi na 100 V we wzmacniaczy co pracuje przy +- 35V ????????