Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moja Pierwsza Lampa Plazmowa :)

Grzesiek05 31 Jul 2006 11:38 28285 51
IGE-XAO
  • Moja Pierwsza Lampa Plazmowa :)
    Witam chciałbym zaprezentować swoją kulę plazmową, którą niedawno wykonałem budowa trwała 2dni(łącznie z casem projektowania, robienia płytki i zdobywaniem elementów).
    Kosztorys:
    Trafo sieciowe 24V 63W - miałem :D
    Żarówka 300W+osłona+oprawka - załatwiona (0zł)
    Trafo WN - miałem w domu
    Tranzystor IRF840 - 5.50zł
    Mostek prostowniczy to 4 diody 1N5408 3A - 4x 0.80zł= 3.20zł
    Radiator też miałem- 0zł
    Reszta elementów i laminat - miałem więc 0zł
    Razem: 8.70zł (więc niewiele) :D
    Układ sterujący to standardowy układ oparty na timerze NE555 i tranzystorze kluczującym IRF840 który steruje pierwotnym uzwojeniem trafa WN (10zw. 1mm²). Całość zasilana jest transformatorem 63W 24V napięcie zmienne prostowane mostkiem prostowniczym 6A, a następnie filrtowane przez 2 kondy po 2200µF. Efekt jest super zwłaszcza w nocy jestem zadowolony z tej konstrukcji. Dodam jeszcze że mam 14lat więc nie jestem jakimś superelektronikiem ale mi nawet wychodzi. Oceńcie sami.
    Jeszcze kilka fotek gotowego urządzenia:

Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Grzesiek05
    Level 15  
    Has specialization in: elektronika i promieniowanie jonizujące
    Grzesiek05 wrote 192 posts with rating 21, helped 8 times. Live in city Sanok. Been with us since 2006 year.
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    Grzesiek05
    Level 15  
    Nie ma sprawy oto schemat:

Kilka zdjęć w ciemności, więcej dodam jutro:

• IGE-XAO
    bocian90
    Level 27  
    Witam! Bardzo starannie wykonana konstrukcja.Oby tak dalej. Ocena 5/5 PS. Wyglądajak stanowisko do prezentacji.
    maxrider
    Level 20  
    bardzo ładne wykonanie!!
    troche jakby nie zestrojona dobrze była poeksperymętuj z C7 wiem bo tak robiłem z tego schematu!!
    ciekawi mnie jedno jak mocno Ci się grzeje ten IRF j bo miałem na radiatorze o profilu 15x8x3.5cm z radiatorem a i tak się grzało wszystko okropnie!!
    pozdrawaiam spróbuj jeszcze dostroić!!
    Grzesiek05
    Level 15  
    Tranzystor grzeje się i to bardzo po 3 minutach ma około 100 stopni a z kondesatorem to faktycznie można popróbować a jaki byś radził dać zamiast 1n ??
    maxrider
    Level 20  
    spróbuj 1.5n albo 2n i strój wypełnienie dokładnie najlepiej plastikowym śróboktętem częstotiliwość tak samo!!
    życzę udanych efektów!!
    BurnIt
    Level 16  
    Bardzo ladna konstrukcja!!!
    Jaka jest mniej wiecej czestotliwoac pracy takiego generatore WN na tym irf'ie???
    "Piszczy" podczas pracy???
    miszkoo
    Level 28  
    no no kolego a schemat to też sam projektowałeś. No no ja mam ojca elektronika też sie elektoroniką interesuje a z skurczysyna bym takiego nie zrobił a mam 15 latek. No w wieku 6 lat robiłem obwody żarówek takieże jak się przycisło przycisk to jedna się świeciła a jak puściłem to druga i co ciekawsze potrafiłem to nawet polutować
    Armosus
    Level 26  
    Schemat jest ze strony internetowej, on projektowal tylko plytke to i tak dobrze :)

miszkoo:arrow: sory ale jak chcesz sie chwalic to zaloz sobie jakis temat w "na wesolo" i tam

A co do konstrukcji to przemyslana i b.dobrze wykonana. Mozna by pomalowac oslone zarowki i trafo (choc to moze troche ograniczyc oddawanie ciepla) na np. czarno. I koszta jakie male :D
    Grzesiek05
    Level 15  
    Tak lampa piszczy ale jest to ściśle uzależnione od częstotliwością jakiej w danym momencie pracuje.
    A co do częstotliwości nie wiem bo nie mierzyłem ale myślę że ok 200 może 300kHz.
    Pomalować można ale to tylko dla większej estetyki ale też o tym pomyślę.
    lechoo
    Level 39  
    Niedawno kupiłem na prezent dla kuzynki fabryczną kulę plazmową o średnicy 20cm - kosztowała zaledwie 59zł. W porównaniu z prezentowanym tu "wynalazkiem" taka chińska kula pozwala uzyskać bez porównania lepsze efekty wizualne, a zasilana jest z zasilacza wtyczkowego napięciem zmiennym 12V/800mA. Jeśli chcecie to zamieszczę fotografię tej fabrycznej kuli i krótki filmik nagrany podczas jej pracy.

Rozumiem, że są pasjonaci którzy lubią takie wynalazki - mnie też interesują wysokie napięcia i uzyskiwane dzięki nim efekty, ale w tym przypadku tańszym kosztem można kupić dużo lepszą fabryczną zabawkę...

Odnośnie powyższego układu na NE555 - jest on do kitu, żadne strojenie nic nie pomoże - układ należałoby radykalnie przebudować aby ograniczyć moc strat w tranzystorze. Osobiście do zabawy z wysokimi napięciami polecam układ ZVS:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic469975.html
    200-300W na wyjściu cewki WN to jest to, co lubimy... :)
    synbmx
    Level 20  
    200-300kHz szczerze mówiąc wątpie w to skoro słychac pisk, wstaw tam jakis potencjometr do płynnej zmiany częstotliwości w zakresie 1kHz lub mniej do kilkudziesięciu kHz, porównasz wtedy długość iskry/łuku, po przekroczeniu pewnej częstotliwości iskra zaczyna słabnąć, tak wynikło z moich eksperymentów
    maxrider
    Level 20  
    takie podejście jak twoje kompletnie dołuje młodego pasjonata elektroniki pozatym większość z nas dobrze wie jak to jest dobrze zrobić coś samemu tym bardziej jak to coś zadziała za pierwszym razem i może cieszyć oko czy ucho!!Grzesiek05 nie przejmuj się takimi opiniami!!
    Tomekelektronik
    Level 11  
    Witam.
    Jestem także posiadaczem podobnego "wynalazku". Miałem okazję przedstawiać to urządzenie wraz z fabryczną lampą plazmową (na lekcjach fizyki :)) Moim zdaniem orginalna lampa daje gorsze efekty w porównaniu do samoróbek (bynajmniej przy świetle dziennym w moim przypadku), a poza tym posiada mniejszą moc. Co do kosztorysu to niektórzy posiadają znaczne zapasy z demobilu (tak jak u mnie:D). Grzesiek05 oczywiście nie kończ tylko na samej lampie ale rozwijaj dalej projekt związany z HV(np drabinka jakoba, laser azotowy itp.)
    maxrider
    Level 20  
    jeszcze jedno zabezpiecz sobie tego mosfeta jażeniówką !!
    Grzesiek05
    Level 15  
    :arrow: lecho
    To jest DIY a nie pochwal sie chińskimi zabawkami.
    A jak się chcesz cieszyć swoją kulą ze wschodu do istnieje taki dział "Na wesoło" tam możesz się pochwalić swoją kulą.
    Założe się że twoja kula nie da na wyjściu 50KV bo jak jest zasilana prądem 800mA a moja bierze ponad 2A to o czym rozmawiamy. Przy takim cieńkim szkle w bańce by ja stopiło wyładowanie z mojego generatorka WN.
    Też mogę się chwalić tym co kupiłem w sklepie. Ja pisze że zrobiłem sobie kulę za 8.70zł a ty mówisz że za swoją dałeś 59zł to co z tego ja swoją sam zrobiłem a ty kupiłeś gotową i nie masz satysfakcji.

Dodano po 15 [minuty]:

lechoo wrote:

mnie też interesują wysokie napięcia i uzyskiwane dzięki nim efekty, ale w tym przypadku tańszym kosztem można kupić dużo lepszą fabryczną zabawkę...

Oczywiście 59zł to duuuuuuuuuuuużo mniej niż 8.70zł pewnie masz tytuł magistra inżyniera :D
    kpodolak
    Level 15  
    lechoo: jak masz wprowadzać zamęt to moze wogóle nie pisz, kolega Grzesiek05 zrobił to własnoręcznie, a Ty wysyłasz linki do jakichś chińskich lamp, to jest dział DIY i tutaj ludzie przedstawiają własnie konstrukcje a nie chwalą sie chińskimi rzeczami z fabryki. Ja osobiscie podziwiam kolege Grzesiek05 bo to jest satysfakcja gdy robi sie samemu coś, a gdy te coś działa jak nalezy to jest nastepna połowa sukcesu, zresztą samoróba jak widać, nawet taniej kosztowała i jest lepsza. Pozdrawiam :)
    maxrider
    Level 20  
    Quote:
    Tam się praktycznie nic nie grzeje, jedynie trochę ten zasilacz wtyczkowy 12V, i nie śmierdzi ozonem!!

Nie ma się co dziwić że przy tej chińskiej lampce nie czuć ozonu!!
    Jeśli ta lampka pobiera tylko 800mA to po prostu nie jest w stanie
    oddać pierwszej energi jonizacji dla ozonu!!
    Poza tym ozon w nie dużych ilościach jest bardzo zdrowy dla organizmu!!
    anilion
    Level 15  
    hej tez mam taką lampke, zrobiłem ją z 5 lat temu ale mi to zajeło tydzień więc chyle czoło. Tak w ogule to bardzo ładna konstrukcja, widać co gdzie jest i do czego służy, moja jest w obudowie.

A dla dociekliwych:
    1. ozon nie pachnie, to co czujemy podczas jonizacj to tlenek azotu, który powstaje przy wytważaniu ozonu z powietrza.
    2. Lampa plzmowa pracuje przy wysokiej częstotliwości co się wiąże ze zjawiskiem "naskurkowości" prądu.

pozdrawiam
    lechoo
    Level 39  
    Spokojnie Panowie, nie zamierzałem wprowadzać zamętu i dobrze wiem na czym polega idea DIY. Przedstawiłem swoją opinię nt. robienia takich zabawek, zaś fotografię fabrycznej kuli zamieściłem dla porównania uzyskiwanych efektów.
    Jeden z Kolegów napisał powyżej, że zrobienie tego zajęło mu tydzień, więc te 8,70zł na materiały ma się nijak w porównaniu do straconego czasu.
    Wcześniej napisałem, że tą fabryczną kulę kupiłem siostrze w prezencie, szczerze mówiąc bałbym się obdarować ją taką samoróbką jak powyżej...
    Grzesiek05
    Level 15  
    Jak dla siostry to nie dał bym jej na serio takiej kuli (chyba że chciałbym się jej pozbyć :) ) właśnie przed chwilą dowiedziałem się coś o tym jak niechcacy dotknałem ręką do kabla wysokiego napięcia przy włączonej kuli dobrze że nie dotknąłem jeszcze płytki uziemienia (ta miedziana blacha w lewym dolnym rogu bo byłoby to conajmniej niebezpieczne) a i tak straciłem kawałek skóry ok. 4x3mm teraz bardzo boli, na przyszłość będę ostrożniejszy :) ale i tak mnie to nie powstrzyma od dalszych eksperymentów planuje dziś dorobić Drabinę Jakubową później wrzucę jeszcze kilka fotek.
    lechoo
    Level 39  
    Zrób sobie generator WN w układzie ZVS, do którego link podałem wcześniej - wtedy zobaczysz jakie ładne łuki można uzyskać... :)
    Napięcie zasilające około 30V jest w sam raz - stalowe druty dosłownie się spalają sypiąc iskrami, zaś w żarówkach wypalają się dziury w szkle lub pękają ze względu na silne miejscowe ogrzanie łukiem elektrycznym.
    marpio09
    Level 13  
    Taka chińska kula jest bezsprzecznie zdecydowanie bardziej widowiskowa, nie pomogu tu niestety żadne eksperymenty w domowym zaciszu, regulacje i inne kombinacje. Koszt budowy lampy plazmowej jak napisał jeden z kolegów jest istotnie spory, wiem bo sam taką lampę wykonałem i straciłem przy niej też sporo czasu. Niewiele elementów z domowych zapasów będzie się tutaj nadawać. Faktem jest natomiast, że łuk jaki można osiągnąć z własnoręcznie wykonanej lampy jest wyraźnie silniejszy. Drabina Jakubowa wygląda całkiem ciekawie. Inną sprawą jest to, że eksperymenty z taką lampą NIE NALEŻĄ DO BEZPIECZNYCH. Dlatego przestrzegam przed nadmiernym entuzjazmem. Wszystko co się robi trzeba robić "z głową", bo w przeciwnym wypadku można się mocno zdziwić.
    Roro0
    Level 11  
    Co do grzania sie tranzystora sterującego to dzieje sie tak dlatego że uzwojenie pierwotne trafa powinno być zabezpieczone diodą włączoną w kierunku zaporowym do zasilania. Na pierwszym schemacie tej diody nie ma dlatego napięcie które wystąpi po wyłonczeniu tranzystora (kilkaset V) spowoduje otworzenie sie zabezpieczenia tarnzystora (niepamiętam dokładnie na czym ono polega) i płynący przez niego prąd powoduje dodatkowe nagrzeanie sie tranzystora. Dioda powinna zmniejszyć grzanie sie tranzystora.
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Ewentualnie można dać neonówkę równolegle do uzwojenia pierwotnego.
    maxrider
    Level 20  
    miałem nonówke i jakoś to nic nie dawało grzał się jak fix
    k4be
    Level 31  
    Ta chińska lampa lepiej wygląda, bo jest napełniona gazem (nie pamiętam jakim) pod niskim ciśnieniem, a w żarówce jest próżnia i nie ma się co jonizować i świecić. Jeśli ktoś ma pompę próżniową dyfuzyjną i gazy szlachetne to może spróbować zagazować żarówkę i obejrzeć efekty.
    lechoo
    Level 39  
    W mało których żarówkach jest próżnia, zwykle jest to jakiś gaz obojętny pod obniżonym ciśnieniem - przeważnie azot lub czasami argon.