Witam wszystkich elektrodowiczów.
Nadszedł czas ferii, więc wpadłem na pomysł żeby zrobić jakąś ciekawą rzecz. Przeglądając schematy znalazłem właśnie lampę plazmową.
Schematy i opis budowy na stronie http://mylab.pwii.pl/..
Koszt budowy wyniósł mnie 6 zł (za ifr'a, którego nie miałem). Po za tym wszystkie części z odzysku . Obudowa (może nie najlepsza, ale taką miałem pod ręką), chyba z dekodera od satelity..
Żarówka 150W, trafo WN jak na zdjęciu wszystko zasilane z transformatora 12V 50W
Na początku tranzystor IRF strasznie się grzał, ale po dodaniu większego radiatora i wentylatora, może działać bez przerwy i jest tylko lekko ciepły ;D
Poniżej zdjęcia i filmik z działania
Ladnie jarzy. 10 lat temu tez się bawiłem w takie rzeczy. Tafo nawijałem sam (tzm. sieciowe 100W, rdzen EI, uzwojenie WN nawijałem dne 0.12mm2, ok 12000 zwoi, izolowana kazda warstwa lakierem izolacyjnym, uzwokjenie pierwotne 2*10zw dne 1.2mm2).
Prosty generator na 555, tranzystor (o ile pamiętam to KD502).
Co prawda prąd ciągło znaczny 6-8A, ale spaloną żarówkę 500W potrafiło zapalić i wytopić pręty doprowadzające napięcie do żarnika. Neon 40W święcił zasilany z jesnej strony i trzymany w ręku. Niestety po jakimś czasie trafo dostało przebicia i koniec.
Proponuje zastosować inne trafo, by nieco podnieść prąd po stronie wN. Ale bardzo trzeba uważać, bo to już niebezpieczne. Ale można wtedy doprowadzić, by żarówna świeciła jak lampa krótkołukowa.
Pozdrawiam.
Witam..
co do konstrukcji... no mogłaby być ładniejsza... doczepiłbym się do..
zwojów.. na uzwojeniu pierwotnym według mnie powinny byc ładnie koło siebie ułożone zwoje w zakresie od 8-11 no nic każdy robi jak chce.. i co do wentylacji wiem ze MOSFET strasznie się grzeje nie da rady bez dobrego chłodzenia ale przydałoby się umiejscowić cały układzik razem z wentylatorem w ładnym pudełku.. żeby nie było szpar tak jak na przedstawionej przez Ciebie fotografii...
tak to konstrukcja nawet nawet... pozdrawiam..
Jeśli chcesz żeby irf się mniej grzał wyszlifuj bardzo dokładnie radiator cienkoziarnistym papierem ściernym i zastosuj pastę termoprzewodzącą tylko wtedy radiator bedzie w stanie odprowadzic całe ciepło
Dzisiaj akurat rozglądałem się za trafem WN, u mnie w mieście, to niestety w 4 serwisach RTV i 3 sklepach nie mieli wogóle. Gdzie można dostać takie trafa?
Ooo jak dawno na elce nie było lamp plazmowych, jednak one coś mają w sobie . Jak na mój gust to obudowa jest ok, po co robić lepszą do lampy plazmowej! Uzwojenia można było nawinąć nieco ładniej, ale ogólnie nie jest źle
Witam! tez się bawiłem z WN lecz jako przetwornicy uzyłem zasilacza atx od kompa. tzn. Wylutowałem to trafko co siedzialo w zasilaczu i wlutowlem trafo wn.
i tu jest problem: gdy włącze do sieci to dziala tak około 5 sek. i się wyłącza. moze uzyłem za grube uzwojenie??
Pięknie!. Jest ktoś z Olsztyna kto wie skąd wyciągnąć uzw. wtórne? Albo może ktoś z forum ma ? Już płytkę drukowaną zaprojektowałem Czekam może znajdzie się ktoś kto ma i jest z Olsztyna.
Aha Takie nowe trafa w sklepach elektrowniczych koszt ok 40-70 zł i wyżej. Całość zalana akrylem. O wyciągnięciu uzw. wtórnego nie ma mowy, dlatego najlepsze są ze szkolnych tv czyli te stare.
To nawinięcie uzwojenia pierwotnego to mały pikuś, najgorsze jest to, że taka lampa plazmowa na 555 i jednym tranzystorze ma skandalicznie niską sprawność, i aż żal się robi, że wszyscy powielają ten sam układ...
Cześć. Mam kilka pytań odnośnie lampy plazmowej. ale najpierw chciałem pochwalić pawel_elo ponieważ jeśli to jego pierwsza lampa plazmowa to nieźle mu poszło i miał bym te kilka pytań w sumie do ciebie ale koledzy którzy znają sie na ty mogą pomóc: Ten mały 8mio nużkowy chip to co to jest i czy to trzeba programować; jakie to są kondensatory i czy ten MOSFET może być jaki kolwiek czy muszę użyć danych parametrów. Najlepiej gdy by ktoś sie mógł ze mną skontaktować na meila cycu88(malpa)op.pl. Dzięki i POZDRAWIAM.
nic nie może być jakiekolwiek! wszystko masz opisane od podstaw na tej stronie co wcześniej podawaliśmy! nic nie trzeba programować! ten układ to TIMER NE555
Dodano po 1 [minuty]:
a ten tranzystor to IRF540, ale mogą być też 640 i 840, do tego musi iść radiator z wentylatorkiem
Dodano po 1 [minuty]:
TAK WYGLĄDAŁOBY WSZYSTKO ZE WZGLĘDÓW TEORETYCZNYCH. PRZEJDŹMY ZATEM DO CZYNÓW. OTO WYKAZ 'SKŁADNIKÓW' NASZEJ LAMPY, KTÓRE TRZEBA ZDOBYĆ, WRAZ Z MIEJSCEM POSZUKIWAŃ:
Hmmm... ale jest problem... w tym wykazie skladników...nie rozumiem... niektóre kondensatory mają dopisane napięcie a niektóre nie... czemu? jeśli nie ma podanego napięcia przy kondensatorze to jaki mam kupić?
a te z podanym napięciem mają być spolaryzowane? Widziałem an schematach spolaryzowane i nie... czyli wnioskuję, że ceramiczne są te niespolaryzowane a te z podanym napięciem (mówi sie na nie "elektrolity"?? proszę o sprostowanie jeśli sie myle) są spolaryzowane. Czyż nie? Proszę o wyrozumiałość jestem początkujący
tak to wiem, że mają zaznaczone, ale chodziło mi o to czy te kondensatory które mają podany prąd pod jakim działają, są biegunowe i czy to na nie właśnie mówi sie elektrolity.
Bardzo dziękuję za ekspresowe rozwianie wątpliwości
Zmniejsz współczynnik wypełnienia przebiegu na IRFa. Za duzy współczynnik skutkuje ciepłem. W chińskich "orginałach" o wiatraku nikt nie słyszal i sie nie grzeje.