MMłynek wrote: Wiatm!
Mam takie lampy: ECC85, ECL86, EBF89. Chcę zrobić sobie na nich najprostsze radyjko na długie fale. Wymyśliłem układ o bezpośrednim wzmocnieniu.
Bardzo proszę Szanownych Forumowiczów o sprawdzenie go i jeżeli będzie źle, podpowiedzenie jak można wykorzystać te lampy.
Tak jak jets teraz to nie zagra - nie ma tam detektora. Zrezygnuj z opornika w katodzie pierwszej lampy, katodę podłącz bezpośrednio do masy, opornik anodowy daj rzędu 500kΩ do 1MΩ, obwód rezonansowy podłącz do siatki przez kondensator wartości 50pF. Opornik siatkowy - 1 lub 2MΩ. Wtedy obwód siatka-katoda lampy będzie diodą detekcyjną.
Ponieważ takie radio będzie miało nędzną czułość (i co gorsza selektywność) polecałbym lekką modyfikację: Pierwszy stopień zostawiasz jak jest (z elementami RC w katodzie), ale zamiast opornika dajesz drugi obwód strojony (i tak kondensator zmienny który będziesz miał prawie na pewno będzie miał dwie sekcje), z tym, że będziesz musiał mieć dwie cewki - pierwotną włączasz w anodę pierwszej lampy, drugą do masy, tak jak w pierwszym obwodzie (sprzężenie transformatorowe), zaś drugą lampę podłączasz tak jak opisałem powyżej.
Inną metodą, stosowaną od zarania radiotechniki, jest reakcja - dodatnie sprzężenie zwrotne. W tym przypadku do obwodu strojonego dodajesz jeszcze jedną cewkę, którą podłączasz w szereg z kondensaotrem zmiennym o pojemności rzędu 50pF. Jeden koniec cewki do masy, drugi do anody lampy detekcyjnej. Obejrzyj zresztą schematy kilku radyj reakcyjnych z mojej strony, jak to jest robione.