Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy bateryjny odbiornik z detektorem kryształkowym

25 Lut 2008 20:54 7701 20
  • Poziom 10  
    Witam !
    Na początku chciałbym się przedstawić, mam na imię Tymoteusz i jest to mój pierwszy post na tym portalu.
    Elektronika zajmuje się od roku, mam na koncie parę udanych układów i jako taką wiedzę techniczna zdobytą na kursach "oślej łączki" (w sumie 3 książki).
    Od zawsze ciekawiły mnie " szklane bańki" i stare radia, i właśnie tutaj pojawia się moje pytanie.

Na stronie:
    http://elportal.pl/ea/lobk.html
    widnieje opis prostego radyjka detektorowego, wszystko pięknie ale nie mogę kupić lamp bateryjnych tego typu :(
    Czy jest możliwość zbudowania takiego radyjka na innych lampach, nie koniecznie bateryjnych?
    Transformatory to nie problem, chodzi mi tylko o prostotę, jakoś dźwięku pomijam, ważne by działało ;) Mile widziane były by schematy najprostszych odbiorników lampowych.
    Pozdrawiam !
    P.s. Użyłem opcji szukaj, ale w natłoku postów trudno coś wylapac.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Radzę Ci zbudować radio reakcyjne - np. na EF80 i PCL86, bądź EF184 i PCL82 - bardzo popularne lampy
    I ogólnie szukaj pod kątem odbiorników reakcyjnych, są proste, tanie i zapewniają dobrą czułość. :)
  • Poziom 10  
    A mógłbym prosić o jakieś przykłady ?
    P.s. Na allegro wczoraj pojawiły sie te lampy bateryjne, ale nie wiadomo czy sprawne :|
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tymu napisał:
    Witam !
    ...
    Na stronie:
    http://elportal.pl/ea/lobk.html
    widnieje opis prostego radyjka detektorowego, wszystko pięknie ale nie mogę kupić lamp bateryjnych tego typu :(
    Czy jest możliwość zbudowania takiego radyjka na innych lampach, nie koniecznie bateryjnych?
    Transformatory to nie problem, chodzi mi tylko o prostotę, jakoś dźwięku pomijam, ważne by działało ;) Mile widziane były by schematy najprostszych odbiorników lampowych.

Myślę, że warto zainteresować się układami odbiorników reakcyjnych, zbudowanych w oparciu o lampę EF95 (radziecki odpowiednik 6Ż1P).
    Lampa niby sieciowa, ale pracująca już przy napięciu anodowym ok. 12V. Wygląda efektowniej, bo ma żarzenie pośrednie 6,3V, a schematów ją wykorzystujących trochę w sieci jest.
    Np. http://www.b-kainka.de/roehren/audion95.htm http://elexs.de/ef955.htm Inne na http://schmarder.com/radios/tube/index.htm

GM
  • Poziom 10  
    Właśnie czegoś takiego szukałem ! :D
    Efektywny wygląd tez jest ważny, miło popatrzyć na żarząca sie lampę ;)
    Pozdrawiam !
    P.s. Dziękuje za pomoc :D

Dodano:

Mam jeszcze parę pytań, zamówiłem już lampki do radyjka ze strony:
    http://www.b-kainka.de/roehren/audion95.htm
    Wyjaśni mi ktoś łopatologicznie z jakiej średnicy ma być drut na cewki, jak się ma wielkość szablonu użytego do jej nawinięcia ( cewka "pajączek") i ile zwoji na fale długie (wiem ze na średnie 75).
    W sensie chciałbym wiedzieć z skąd to wszystko się bierze i dlaczego, bym mógł potem sam dobierać cewki :)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam!
    W razie by Ci nie wyszło z tymi układami rozejrzyj się za lampami typu 2P29P . Są to lampy rosyjskie, stosowane były w sondach meteorologicznych. Napięcie zarzenia wynośi 2,5 V, anodowe 90V a siatki drugiej od 45 do 70V. Po przycięciu nóżek ( długie druty do lutowanego montażu ) można lampę wstawić do siedmionóżkowej podstawki. Anoda wyprowadzona u góry i chyba na dole też ( już nie pamiętam ) za to świetnie pracuje nawet w generatorach LC. Możesz więc zbudować nawet superheterodynę.
    Powodzenia ! Aha ! - zapomniałem dodać że to jest pentoda. Baw się dobrze !
  • Poziom 10  
    Zrobiłem radio z tej niemieckiej strony na 6Ż1P-B, i nic, w słuchawkach słyszę trzaski, tylko podczas ruszania cewka, złączami itd...
    Dodam, że antenę i uziemienie mam dobre. Jedynie co to cewka jest zła ( robiona pod radio też z tej strony internetowej ale na 2x EF95), ale liczyłem, ze usłyszę przynajmniej jakiś szum ? Dobrze myślę ?
    Słuchawki 32 Ω podłączone przez trafo.
    Nie wiem co robie źle, proszę o pomoc :(

Ps. Robiłem też inne radio z tej strony, na dwóch EF95 (6Ż1P) i efekt ten sam.

Dołączam zdjęcie tego "wytworu" na zmontowanego na płytce stykowej.

• Pomocny post
    Poziom 24  
    Na zdjęciu nie widać żadnego trymera ani wariometru. Więc w jaki sposób dostrajasz się do stacji ?
  • Poziom 10  
    O przepraszam za to zdjęcie, mało czytelne ;)
    Oczywiście posiadam kondensator strojeniowy, na dodatek powietrzny czyli zdaje sie że lepszy ;) Podłączony równolegle do cewki zgodnie ze schematem :)
    Chodzi mi głownie o efekt jaki miałem uzyskać... czy ze zła cewka będę słyszał szum ? Co mam zmierzyć by dowiedzieć sie co nie gra ?
    Lampa sprawna ...po za tym probowałem z nie jedną sztuka ;) Wszystkie NOS-y
    Na forum jest wiele mądrych ludzi, chętnie się czegoś nauczę ;)
    Lampy maja swój urok ale jakoś nie bardzo ze mną chcą współpracować :P
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Cześć Tymu !
    Poszukaj sobie książki Mieczyslawa Wargalli "Mlody Radioamator". Tam jest pełno takich układów. Ze swej strony polecałbym Ci serwisówkę odbiornika Asia. Jest tam odbiornik Warszawy I na jednym tranzystorze i układzie UL 1492. Taki jak Ciebie interesuje o bezpośrednim wzmocnieniu. Zbuduj najpierw to Chłopie sukces murowany! wystartuje od razu. Wtedy tranzystor zastąpisz lampą jak będziesz chciał i sprawdzisz dlaczego nie gra.
    Jeszcze jedna uwaga: Natężenie pola magnetycznego wzrasta proporcjonalnie do kwadratu częstotliwośći a maleje do kwadratu odległości, czyli jak do tego układu podstawisz antenę zamiast fal długich od fal średnich będzie również porządnie grało, a przynajmniej powinno. Pozdrawiam !
  • Poziom 10  
    Tak zrobię :) Lubię czytać książki :) Szczególnie jak są wyjaśnione łopatologicznie ( a domyślam sie że tak jest ;) )

Zdaje się ze wiem już co może być przyczyną niepowadzenia. Powód dosyć banalny.
    Zastosowałem 8 akumulatorków AA, ale one dają napięcie około 10,4V
    Dodałem jeszcze 3 i usłyszałem szum. Niestety szybko padły i póki co się lądują i nic więcej nie wiem.
    Rozdzielę napięcie żarzenia od anodowego. Dam 4 AA na żarzenie, i 3 baterie 4,5V.Myślę że tak będzie lepiej :) Ale głowy nie daje :D
    Pozdrawiam !
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Chłopie kochany !
    Majątek wydasz na baterie ! Zacznij od porządnego zasilacza na kilka napięć. W starych radiotelefonach FM 302 był np transformator dający 6,3 V 12 , i 70 V taki do " minusa " układów nadawczych. Pasował by Ci świetnie bo te 6,3 po puszczeniu poprzez Graetz'a daje 9 V a pozostałe napięcia sa typowe do bateryjnych lamp. Zasilacz najpierw, Kolego ! - zasilacz ...
  • Poziom 10  
    Faktycznie przypuszczenia się sprawdziły, oba układy szumią jak miło...
    Teraz sprawa cewki. Najbardziej podobają mi się tzw. " pajączki"
    Zrobiłem tak jak w opisie z tej niemieckiej strony, ale nic poza szumem nie słyszę :(
    Nie poddaje się, walczę dalej :P
    Antena jak narazie jest 3m ...Pomyśle nad czymś lepszym :)
    Taka antena rozpięta na ramie w kształcie rombu była by lepsza ? Gdzieś ja widziałem ;)
    Pozdrawiam !
    p.s. Przepraszam że zdaje elementarne pytania...dopiero się uczę a kto pyta nie błądzi ;)
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    W tym wypadku najlepsza antena to ok 20mb drutu
    W zamierzchłej przeszłości stosowałem takie do odb.detektorowych i przez trafo radiowęzłowe napędzało głośnik bez żadnego wzmacniacza.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tymu ! Pamiętaj że te odbiorniczki to przeważnie typowe " nokturny " czyli radia odbierające dobrze po zmroku . Wyjątkiem jest wspomniany przeze mnie odbiornik Warszawy pierwszej ( Aśia ) dlatego Ci to polecam najpierw . Powodzenia !
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Moim zdaniem cewka jest zła. Ma za mało zwojów i odbiera cos pomiędzy średnimi i krótkimi... Trzeba by dać cewkę z 250 zwojami drutem DNE 0,15mm i powinno być OK. Można by ją nawinąć na rdzeniu ferrytowym
    Osobiście polecałbym radio ze stronki którą wkleił Futrzaczek. Kiedyś zrobiłem to radio, nawet to mój temat który kiedyś założyłem :) Odbiera mi wszystko i na długich i na średnich bez żadnej anteny. Typowe radio reakcyjne.
  • Poziom 10  
    Wczoraj w nocy pierwszy raz słuchałem radia.
    Jak na początek nie jest źle, na tej antence co mam odebrałem parę stacji ( francuska, niemiecka, czeska, coś co nadawało chińskie ludowe piosenki, rosyjska w pewnej chwili coś po polsku jak zbliżyłem rękę do anteny :P ) . Niestety głośność jest mizerna...potrzebna mi lepsza antena, pokombinuje ze zmiana trafa może kradnie mi część energii.
    Fakt faktem z tą cewka jest coś nie tak :)
    Normalnym objawem jest że w dalszym położeniu suwaka potencjometru odbiornik tak jak gdyby sie wzbudzał i nic poza buczeniem nie słyszę ? trzeba ustawiać na granicy buczenia a szumu. Nie muszę chyba dodawać jak bardzo cicho wtedy słychać :(
    Póki co zostanę przy tym radiu, gdyż mam jak na razie tylko te lampy :(
    jakie cewki polecacie do tej konstrukcji ? Zależy mi głownie na falach długich.
    Lubie słuchać w nocy :P Wtedy widać jak lampka się żarzy ;)
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Cewkę możesz nawinąć na pręcie ferrytowym (jak rzekł Marcin_oizo) na przykład 300 zwojów z odczepem co 75 zwojów. Ponadto, wskazane jest dobre uziemienie masy tego układu, powinno to pomóc :)
  • Poziom 10  
    Bez zbędnego lania wody ;)
    Radio działa, ale nie będę ukrywał jest to raczej ciekawostka niż coś praktycznego.
    Po pierwsze idea zasilania bateryjnego jest słuszna ale baterie padają zbyt szybko i na dłuższą metę jest to irytujące. Radio odbiera parę stacji ale bez nowej cewki i porządnej anteny niewiele da sie zrozumieć mimo jako takiej znajomości niemieckiego czy angielskiego. Nie wiem czy jest to wina tylko cewki i anteny czy też tego że układ jest na jednej lampie ? Zakładam że trafo jest dobre...stare głośnikowe trafo. Owszem słuchawki nowoczesne ale nie mam jak na razie innych :(
    Na dole możecie zobaczyć same radio...niestety nie udało mi sie kupić jak dotąd drewna z rozsądna cenę. Obudowa jest z plastiku i moim zdaniem jest to totalne zaprzeczenie samej idei radia retro...ale cóż póki co niech będzie.

Pozdrawiam !
    P.s. Macie jakieś sprawdzone sposoby na nawijanie cewek, robie odczepów ? Przy grubszej średnicy drutu (>0.5) idzię łatwo i sprawnie, ale przy cieniutkim wszystko wygląda nieciekawie (rwanie sie platanie, odwijanie):(

http://www.crystalradio.net/beginners3/cap.shtml warto zaglądnąć ;)
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Na początek cewki daję kroplę lakieru do paznokci, czekam aż zaschnie i nawijam. Tak samo z końcem cewki lub przy robieniu odczepu :)
    Ps. Chyba nigdy nie widziałeś drutu 0,05mm (50µm). A są jeszcze "grubsze" ;)